Şirket Haberleri

Tavuk Dünyası yurtdışına açılıyor

İlk şubesini 2012’de açan Tavuk Dünyası, pazardaki boşluğu iyi değerlendirip kısa sürede 45 şubeye ulaşmayı başardı. Önümüzdeki 45 günde 14 şube daha açmaya hazırlanan Tavuk Dünyası şimdi de yurtdışına açılıyor. Bunun için Hollanda’da bir üretim tesisi kuruldu. Şirket, iki ay içinde Hollanda ve Almanya’da Gagawa ismiyle ikişer şube açacak.

Tavuk Dunyasi

Kuruluşunun üzerinden henüz üç yıl bile geçmemesine karşın çok kısa sürede 45 şubeye ulaşarak  pazarda önemli bir boşluğu dolduran Tavuk Dünyası, şimdi de yurtdışına açılıyor. Öncelikle Avrupa pazarını hedefleyen şirket, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, tamamen Avrupa pazarına yönelik olarak çalışacak bir tesis kurdu. Çok yakında önce Hollanda, hemen ardından da Almanya pazarına girecek olan şirket, dış pazarlarda Tavuk Dünyası yerine Gagawa markasını kullanacak.

Yurtdışında üç yılda 80 şubeye ulaşmayı hedefleyen Tavuk Dünyası, diğer taraftan Türkiyedeki büyümesini de ara vermeden sürdürecek. Şirket, yıl sonuna kadar Türkiyede de 80 şubeye çıkmayı hedefliyor.

ÖNCE ALTYAPI

Tavuk Dünyası, ilk şubesini 2012’de faaliyete geçirdi. Ortaklar İsmail Canan, Hakan Ceylan, Serhan Mutlu ve Taylan Kaya’mn hedefi, pazarda farklılık yaratmak ve tavuk restoranı alanında bir marka olmaktı. Bu yüzden ilk restoranın açılışı iki yıl önce olmasına rağmen, bu konudaki çalışmalar çok daha eskiye dayanıyor.

Yıllarca farklı gıda markalanmn bayiliklerini yürüten ortakların üzerinde en çok durduğu konu ürünün lezzeti oldu. Bunun için çok şey yapıldı. Örneğin neredeyse bir yıl boyunca sos üzerinde çalışıldı. Pazara soslu tavuk kavramını getiren şirket, birçoğu kendi reçetesi olmak üzere menüsüne yaklaşık 15 sos ekledi. Hiçbir şekilde hazır sos ve katkı maddesi kullanmayan Tavuk Dünyası, köri sosunda kullandığı köriyi Hindistan’dan, acı sosunda kullandığı acikayı Düzce’den, kekikli sosu için kullandığı kekiği ise Ege bölgesinden temin etti. Ürünlerini 15 farklı sosla müşterilerine sunan şirket, her altı ayda bir menüye beş sos ekleyerek, menüyü tazelemeye dikkat etti.

KAPASİTE ARTTIRDI

Bir başka önemli nokta ise üretim konusu oldu. Tavukları farklı üreticilerden alan şirket, ilk zamanlar İstanbul Maltepe’deki kendi tesisinde tavukları soslayıp, marine edip restoranlarına gönderdi. Yola İstanbul Maltepe’de günlük 1 ton kapasiteli tesis ile çıkan Tavuk Dünyası, yaklaşık iki aydır üretimini günlük 10 ton kapasiteli Susurluk tesisinde gerçekleştiriyor.

Restoranlannda sadece tavuk göğsü kullanan şirket, üreticilerden aldığı göğüsleri Susurluk’ta 1 milyon dolar yatırımla kurduğu tesisinde küp şeklinde kesiyor, sosluyor ve marine edip restoranlarına gönderiyor.

Tavuk Dünyası’nın kısa sürede gösterdiği başarının altında detaylara verilen önemin büyük etkisi var. Örneğin tüm restoranlarda 40 adet tava bulunuyor ve her müşteri için ayrı tava kullanılıyor. Her sipariş müşterilerin gözü önünde, temiz tavada ve mutlaka yeni bir yağda pişiriliyor. Taylan Kaya, detaylarla ve kaliteye verdikleri önemle müşterileri kazandıklarını üstüne basarak dile getiriyor.

BAYİLİKLE BÜYÜYOR

İlk restoranını Şubat 2012’de İstanbul Maltepe’de açan Tavuk Dünyası’nın şu an 45 şubesi var. Bu şubelerin 35’i ise bayilikler verilerek açılmış durumda. İlk yılı 20 şube ve 19 milyon TL ciro ile kapatan şirket, ikinci yıl 38 şubeyle 48 milyon TL ciroya ulaştı.

Taylan Kaya, kısa sürede gösterdikleri başarıda piyasada yapılan hataları tekrarlamamalarının da önemli rol oynadığını söylüyor. Bu konuda şöyle konuşuyor: “Bugüne kadar kapanan ya da zarar eden hiçbir şubemiz olmadı. Öyle herkese her yerde bayilik de vemıiyonız. Kabul etmediğimiz onlarca bayilik başvurusu oldu. Biz kendimiz yıllarca ünlü markaların bayisi olduğumuz için bayilerin sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Tavuk Dünyası’m kurarken en çok önem verdiğimiz konulardan bili bayi memnuniyeti oldu. Bir şirkette bayi mutlu değilse, para kazana-mıyorsa o şirketin başarılı olması mümkün değildir. Normalde bizim gibi şirketler bayilerinin cirolarından genelde yüzde 8 pay alırken bizim yüzde 3 alma sebebimiz bayilerimizin ayakta kalması.”

Şu an Tavuk Dünyası’nın faaliyet gösteren 45 şubesinin 25’i İstanbul’da bulunuyor. Önümüzdeki 45 gün içinde 14 şube daha açacak olan Tavuk Dünyası, yıl sonuna kadar 80 şubeye ulaşacak. Taylan Kaya, 32 ay içinde 80 şubeye ulaşarak gerçek bir başarı öyküsü yazacaklarını dile getiriyor.

GURBETÇİ İLGİSİ

Aslında Tavuk Dünyası’nın yurtdı-şında büyüme planı yoktu. Fakat özellikle gurbetçilerden gelen bayilik talepleri ortakların bu konuya eğilmesine neden oldu.

Uzun süre Avrupa’nın farklı şehirlerinde araştırmalar yaptıklarını söyleyen Taylan Kaya, hem lojistik avantajından, hem üreticilere yakın olma isteğinden hem de verilen teşviklerden

oturu üretim yerini ı loııancıa tun Eindhoven şehri olarak kararlaştırdıklarını söylüyor. 4 bin metrekare kapalı alana sahip tesiste deneme üretimleri de ufak ufak başladı. Tıpkı Susurluk’ta olduğu gibi Eindhoven’da da sadece gelen tavuklar kesilip, sos-lanacak ve marine edilip restoranlara gönderilecek.

YURTDIŞINDA GAGAWA MARKASI

11-12 Nisan’da Hollanda’da franchise fuarına katılan şirket, ilk bayilikleri de bu fuar sayesinde buldu. Önümüzdeki iki ay içinde Hollanda ve Almanya’da toplam dört şubenin açılması planlanıyor. Yerler tutulmuş durumda. Her iki ülkede de ilk restoranlar tıpkı Türkiye’de olduğu gibi merkez tarafından açılacak. Bunun nedeni ise bu şubelerin aynı zamanda daha sonra açılacak şubeler için bir eğitim üssü olarak da konumlandırılması.

Yurtdışındaki mağazaları konsept olarak Türkiye’deki mağazalarla birebir aynı olacak. Sadece yurtdışında Tavuk Dünyası yerine Gagawa markası kullanılacak. Avrupa’da sadece Türklere hizmet etmek istemediklerini söyleyen Kaya, tüm marka konumlandırmalarını uluslararası bir marka olma yolunda attıklarını söylüyor. Almanya’ya ülke franchise’ı verdiklerini söyleyen Kaya, yaptıkları anlaşmaya göre 12 ay içinde 20 şubenin açılacağını belirtiyor.

ÇİN’E DE GİRİYOR

Tavuk Dünyası’nın hedefinde yurtdışında büyüme var. Önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa’da 80 şube açmayı hedefleyen şirket, 1-2 ay içinde Çin’de de ilk şubesini açacak. Taylan Kaya’nın verdiği bilgiye göre Çin’de yer tutulmuş durumda ve şu an iç dekorasyon ile uğraşılıyor. Lojistik sorunlardan ötürü şimdilik soslar bir tesis yerine ilk açılan restoranın mutfağında hazırlanacak ve servis edilecek. Dünyanın her yerinde tüketilebilir bir konsepte sahip olduklarını söyleyen Kaya, Çin pazarında büyük potansiyel gördüklerini ve belli bir şube sayısına ulaştıklarında bir tesis açmayı planladıklarını dile getiriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. syn taylan kaya’ size ulaşabilmenin bir yolu var midir acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu