Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Trençkotlar hazırgiyim sektörüne soluk verdi

İLKBAHAR yaz koleksiyonlarının en önemli parçalarından olan trençkotlar bu sezon da koleksiyonlarda geniş olarak yer buldu. Gerek erkek, gerekse kadın hazır giyim üreticilerinin bu sezon piyasaya sundukları trençkotlarda farklı tarz ve renkte onlarca tasarım göze çarpıyor.

Trençkotlar bu sezon da koleksiyonlarda geniş olarak yer buldu

Hem casual giyim hem de takım elbiseyle kombinlenebilen bu tasarımlar asimetrik yakalar ve metal aksesuarlarla öne çıkıyor. Trendlerin ve küresel ısınmanın etkisiyle hafif geçiş ürünleri olarak adlandırılan trençkotlara tüketicilerin ilgisi oldukça fazla…

“ZAMANSIZ BİR ÜRÜN”

ÖZBEY MEN / PARA ; Erkek giyim markası Ramsey ve Kip’i bünyesinde bulunduran Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, trençkotun erkek modasında değerli bir yere sahip olduğunu ve moda dünyası için ikonik olarak adlandırılan zamansız bir ürün olduğunu belirtiyor. Ramsey ve Kip’in 2021 ilkbahar yaz koleksiyonlarında şık, rahat, hafif ve konforlu diz üstü trençkot modellerine yer verdiklerini söyleyen Doğan, koleksiyonda renk olarak bej, lacivert, siyah gibi alternatiflerin bulunduğunu belirtiyor.

Bu markaların koleksiyonlarında yer alan trençkotlar erkeklerin farklı beklenti ve tarzlarına uygun olarak kapüşonlu, gömlek yaka ve mono yaka modellerden oluşuyor. Doğan, bu sezonun en çok tercih edilen modelinin, çift taraflı kullanılabilen trençkot tasarımlarının olduğunu ifade ediyor. Özellikle mevsim geçişlerinde rüzgarlı ve yağmurlu havalarda tercih edilen trençkotların dış giyim ürünleri arasında oldukça işlevsel bir model olduğunu vurgulayan Doğan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Hem soğuktan koruyan hem koton gibi vücut ısısını dengede tutan, doğal içeriklerle tasarlanan trençkotlar zamansız parçalar. Erkek modasında klasikleşen ancak sürekli kendini yenileyen ve tüm yaş grupları ile farklı tarza hitap eden trençkotlar hem casual hem de formel kombinlerde kullanılabilir, şık bir tamamlayıcı olur. Özellikle gömlek, tişört, svveat, de-nim, jogger pantolon gibi parçalarla casual bir görünüm yakalanırken takım elbise, ceketlerle birlikte formal kombinlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Bu yüzden trençkot alışverişine çıktığında müşterilerimiz, bu tamamlayıcı parçaları da satın almayı tercih edebiliyorlar. Trençkotlar özellikle yeni sezon açılış döneminde ilgi gören ve satılan parçalar oluyor. Bu yıl trençkotlara yönelik ilgi pandemiyle değişen stil kodları, evde geçirilen zamanın artmasından kaynaklı daha mevsimsel geçişlere uygun ürünlerin tercih edilmesi nedeniyle yüksekti.”

trençkotlar
trençkotlar

25 MODELİ BULUNUYOR

Kadın giyim markası Perspective, ilkbahar yaz sezonunda trençkotlara önemli ölçüde yer veriyor. Firmanın bu sezon hazırladığı koleksiyonun giriş bölümünde dış giyim ürünleri ağırlıklı olarak trençkotlardan oluşuyor. Perspective Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gencer, bu sezon piyasaya sundukları trençkot ürünlerinin birbirinden farklı 10 modelden oluştuğunu söylüyor.

Gencer, renkleriyle birlikte bu sayının 25’i bulduğunu belirtiyor. Bu modellerin dikkat çekici detayları, ürünlerin rahat ve modern kesimlerden oluşuyor olmaları. Firmanın bu ürünleri her tarza hitap edecek şekilde farklı boylarda üretilirken, kullanılan kumaşlarda da farklılıklar göze çarpıyor.

Perspective’nin koleksiyonunda yer alan trençkotlarda asimetrik yakalar ve metal aksesuarlar öne çıkıyor. îki farklı renk tonunun birleştiği ürünlerde hacimli kollar ve farklı kuplarla trend detaylara gönderme yapan trençkotlar koleksiyonda göz dolduruyor. Firma bazı ürünlerin üzerinde deri bel çantalarına da yer vermiş. Gencer, “Trençkot koleksiyonumuzda ana koleksiyonumuzda olduğu gibi doğal elyaflara ağırlık veriyoruz.

Bunun dışında organze ve satenlerle trençkot koleksiyonumuzu zenginleştirdik. Trendlerin ve küresel ısınmanın etkisiyle hafif geçiş ürünleri olarak adlandırılan trençkotlara tüketicilerin ilgisi oldukça fazla. Aynı şekilde bizim markamız için de trençkotlar yükselen bir satış grafiği yakaladı” diyor.

Trençkotlar tarzlarına göre farklı ürün grupları ile kombinlenebiliyor. Klasik kesim trençkotları takım elbiselerle, rahat kesim spor görünümlü trençkotlar ise denim, spor ayakkabı gibi günlük şıklığı yakalamak için tercih edilebiliyor. Gencer, trençkotları koleksiyonla uyumlu oluşturduklarını, bu nedenle trençkotların satışının tüm ürün gruplarının satışını olumlu yönde etkilediğini ifade ediyor.

SU İTİCİ ÖZELLİĞE SAHİP

Bir diğer kadın giyim markası Faik Sönmez, hem ilkbahar hem de sonbahar sezonu koleksiyonlarında trençkotlara geniş olarak yer veriyor. Piyasaya her sezon 10’a yakın değişik modelde trençkot sunduklarını dile getiren Faik Sönmez CEO’su Mete Sönmez, genellikle daha bol kesim, bir triko veya ceket üzerine rahatça giyilebilecek modeller tasarladıklarını vurguluyor.

Firmanın piyasaya sunduğu trençkotların kumaşları su itici özelliğine sahip. Bunun yanı sıra rüzgardan da koruyor. Trençkotları orta kalınlıkta kumaşlardan ürettiklerini söyleyen Sönmez, trençkot modelleri ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“Trençkotlarımız hem hafif bir dış giyim olarak koruyucu, hem de gün içinde değişkinlik gösterebilen bahar ikliminde gerekirse elde veya çantada taşınabilecek kadar pratik olduğu için kurtarıcı bir rol oynuyor. Kategori olarak trençkotlarımız müşterilerimizin gardırobunda önemli bir yer tutuyor.

Bu sezon koleksiyonumuzda yer verdiğimiz trençkotlarımız su iticiliğinin yanı sıra birkaç değişik tarzda parlaklık özelliği olan yeni tarz şık kumaşlar, teknolojik kumaşlar ve her zaman olduğu gibi kapitone kumaşlardan oluşuyor. Trençkotlarımız her türlü kombinin üstüne giyilebilen hafif ve pratik dış giyim olarak müşterilerimiz tarafından beğeni ile kullanılıyor.”

Renk alternatifi çok

Zühre’nin bu sezon piyasaya sunduğu trençkot modelleri şık detaylar ve geniş renk ve model yelpazesi ile dikkat çekiyor. Firmanın trençkot koleksiyonu uzunluk seçenekleri ve tüm vücut tiplerine uygun farklı kalıp alternatifleri İle öne çıkıyor. Kol ve yaka detayları ile ayrı bir şıklık sunan firma, trençkotta bir yandan klasik, diğer yandan da çağdaş bir tasarımı tüketicilerin beğenisine sunuyor. Zühre’nin trençkot modellerinde gri, krem, mint yeşili, lacivert, hardal ve beyaz gibi renk seçenekleri var.

Havaların özellikle kuru olduğu ancak serinlemeye başladığı dönemlerde harika bir alternatifi olan Zühre’nin trençkot ürünleri, uzun kalıbı ve kalın polyester kumaşı ile soğuk geçirmiyor.

Trençkotlar hazırgiyim sektörüne soluk verdi
Trençkotlar hazırgiyim sektörüne soluk verdi

Birçok modeli var

Piyasada birbirinden farklı onlarca trençkot modeli var. Bunların bir kısmı kapüşonlu, gömlek yaka ve mono yaka modellerden oluşurken, asimetrik yakalı ve metal aksesuarların kullanıldığı modeller de öne çıkıyor. Özellikle gömlek, tişört, svveat, denim, jogger pantolon gibi parçalarla casual bir görünüm yakalanırken, bazı modeller takım elbise, ceketlerle birlikte formal kombinlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Genellikle daha bol kesim, bir triko veya ceket üzerine rahatça giyilebilecek modeller de var. Trençkotların kumaşlarında da farklılıklar var. Su itici kumaşların yanı sıra birkaç değişik tarzda parlaklık özelliği olan yeni tarz şık kumaşlar, teknolojik kumaşlar ve her zaman olduğu gibi kapitone kumaşlar da sıkça kullanılıyor.

ÖZBEY MEN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu