Turizm Sektöründen Haberler

Turizm sektörünün en acil sorunu ‘misafiri bulmak’

Zor bir sezon yaşayan turizmciler, yeni Kültür ve Turizm Bakam Nabi Avvı’dan umutlular. Sektör temsilcileri sezonun kaybedilmemesi için bir dizi acil önlem alınması gerektiğini dile getiriyor…

TURİZM sektörünün yeni Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan beklentileri yüksek. Bakan Avcı’yı, Rusya ile bozulan ilişkiler sonrası sorunlar yaşayan sektörde zorlu bir gündem bekliyor. Başbakan Binali Yıldırım’ı Ulaştırma Bakanlığı döneminden iyi tanıyan ve olumlu ilişkiler geliştiren turizmciler, yeni Bakan Avcı’yla da sıcak ilişkiler kuracaklarına inanıyorlar. Bakan Avcı’nın önceki bakanlık deneyiminin sektöre olumlu katkı sağlayacağını düşünen turizmciler, hep birlikte çok iyi işler çıkaracaklarını söylüyorlar. Avcı’nın tecrübeli bir bakan olmasından dolayı hızlı iletişim kurmakta zorlanmayacaklarını tahmin eden turizmcilere göre içinde bulundukları krizi aşmak için hala geç değil.

Turizm sektörü temsilcilerine yeni hükümetten ve bakandan beklentilerini sorduk. Sektörün çözüm bekleyen en acil sorununun ‘misafir bulmak’ olduğunu dile getiren turizmcilerin, SSK indirimi, faiz erteleme veya taksitlendirme gibi istekleri var.

turizm

“ÖNCE MİSAFİR LAZIM”

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile iyi bir çalışma ortamı yakaladıklarım söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yeni Bakan Nabi Avcı ile de aynı ortamı yakalayacaklarına inandıklarını kaydediyor. Av cı’nın çok tecrübeli bir politikacı olduğunu altını çizen Ayık, sektör olarak hep birlikte çok iyi işler çıkaracaklarına güvenlerinin tam olduğunu söylüyor.

Turizm sektörünün en acil sorununun ‘misafiri bulmak’ olarak tanımlayan Ayık, “Türkiye’nin hemen hemen tüm sınır girişlerinde ciddi kayıp yaşıyoruz. Her yer kırmızı alarm veriyor. İlk bunu çözmek için harekete geçmemiz lazım” diyor. Yeni hükümetle kayıp pazarlar yerine bulunacak alternatif turizm pazarları ile ilgili daha aktif çalışmalar yapmak istediklerini aktaran Ayık, var olan teşvik ve desteklerin daha noktasal hale getirilebileceğini ifade ediyor.

SGK VE KDV ÖDEMELERİ

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır ise, “Yeni hükümet döneminde Türkiye’nin hedeflerine doğru istikrarlı bir şekilde ilerleyeceğine inanıyoruz. Bu süreçte bizler de üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diyor.

Bakan Nabi Avcı’yı tanımadıklarını aktaran Bayındır, bakanlık deneyimi olan biriyle çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını söylüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkilerinin geniş olmadığını da savunan Bayındır, Maliye ve Çalışma Bakanlıkları ile çok işleri olduğunu ifade ediyor. Yeni Bakan Nabi Avcı’ya tüm bunları aktaracaklarını kaydeden Bayındır, isteklerini liste halinde Bakanlığa sunacaklarını söylüyor. Bayındır, “Bunların hangileri gerçekleşir bilemiyoruz. Birçok konu Maliye ve Çalışma Bakanlığının elinde ve onlar anlayışlı davranmıyor” diyor.

Turizm sektörünün zorlu günlerden geçtiğini kaydeden Bayındır, Bakan Nabi Av-cı’dan sektör çalışanları için kolaylıklar isteyeceklerini aktarıyor ve bu istekleri şöyle sıralıyor: SGK ve KDV ödemelerinin ertelenmesi, SGK primlerinin bir kısmının 1Ş-KUR tarafından karşılanması, devlete yaptıkları ödemelerin bir kısmını taksitlendir-mek, ertelemek ve faiz ödememek.

‘TANITIM ATAĞI YAPMALIYIZ”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da, yeni kabineyi “gayet tecrübeli” olarak değerlendiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilen Nabi Avcı’nm geçmiş dönem Milli Eğitim Bakanlığı görevinde gösterdi- ği başarıyı bu yeni makamında da göstereceğine inandıklarını ifade eden Ulusoy, “Sayın Avcı’nm başarısını turizm sektörü ile beraber devam ettireceğiz” diyor.

Turizmin öncelikle çözülmesi gereken konusunun “tanıtım” olduğunu savunan Ulusoy, yurtdışındaki tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde atak yapmak gerektiğini kaydediyor.

“BİRLİK KANUNU ÇIKMALI”

Yeni kabine listesini çok başarılı bulan Tu-rizm Yatırımcıları Derneği Başkam Murat Ersoy ise, “Çok iyi çalışılarak hazırlanmış bir kabine, eminiz ki başarılı olacak” yorumunu yapıyor. Bakan Avcı’yı turizmcilerin çok iyi tanımadığını dile getiren Ersoy, en kısa zamanda bir araya gelerek tanışmayı umduklarını söylüyor. Ersoy, toplantı sonrası sektörle ilgili nasıl adımların atılacağının ortaya çıkacağını belirtiyor.

Milli turizm politikalarının tek bir yapı üzerinden yönlendirilmesi gerektiğini savunan Ersoy, Bakan Avcı’dan ilk olarak bu yönde bir yapılandırma için destek isteyeceklerini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Devlet üzerinden alınan kararlarda ister istemez gecikmeler oluyor. Artık hız çağındayız, gelişmelerin hızına bu mekanizma yetişemiyor. Turizm yatırımcıları ve işletmecileri kanunla düzenlenmiş bir ‘Birlik’ çatısı altında bir araya getirilmeli. Turizmle ilgili kararlar alınırken devletin bu birlikle ortak hareket etmesi gerekir. Böylece turizmdeki anlık gelişmelere karşı alınması gereken önlemler hızla hayata geçirilebilir.” Ersoy, bütün bütçeler kurulacak birlik çatısı altında toplanacağı için sektörün de bütçelere katkıda bulunacağını savunuyor.

“YENİ KABİNE BİR İMKÂN”

Ülkemizin gergin bir dönem yaşadığını, hem ülke içinde hem de uluslararası ilişkilerde sıkıntılı süreçlerden geçtiğimizi savunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ ise, yeni kabineyi böylesi bir süreç için şans olarak niteliyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın çok ılımlı ve yapıcı bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Kızıl-dağ, bu özelliği sayesinde ülke içinde yaşanan çatışma ortamında da ılımlı bir yola girilebileceğini, turizmin de dolaylı olarak pozitif etkileneceğini belirtiyor.

Sektör olarak Başbakan Yıldırım’la Ulaştırma Bakanlığı döneminden bu yana iyi ilişkiler içerisinde olduklarını vurgulayan Kızıldağ sözlerini şöyle sürdürüyor: “Sayın Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı sırasında sergilediği başarıyı Başbakanlık koltuğunda da devam ettireceğini düşünüyoruz. Özellikle hava, kara ve demiryollarında yapmış olduğu yemlikler, verdiği destekler açısından turizm sektörü kendisini her zaman çok takdir etti. Kendisinin sektöre çok değerli katkıları olacağına inanıyoruz.”

“RUSYA İÇİN HALA ŞANS VAR”

Turizmin en acil çözülmesi gereken konusunun ülkemize ait güvenlikle ilgili algının değiştirilmesi olduğunu kaydeden Kızıldağ, turist çektiğimiz ülkelerde “Türkiye’nin, özellikle de turizm des-tinasyonlarının çok güvenli olduğu” algısını yaratmamız gerektiğini düşünüyor. Bu konuyu sektör olarak yeni Bakan’a aktaracaklarını belirten Kızıldağ, Rusya’yla yaşanan siyasi krizin de biran önce çözülmesi gerektiğini vurguluyor. Kızıldağ, “Sezonun başındayız, halen bir şans var. Rusya’yla uçuşların yeniden başlamasına yönelik girişimler yapılmalı. Sıkıntılı siyasi ortam daha sıcak bir ortama dönüştürülmeli. Gerginliğin ne Rusya’ya, ne Türkiye’ye hiçbir faydası yok. Onlar da biz de kaybediyoruz” diyor.

“AVRUPA’DA SEFERBERLİK YAPILMALI”

GermanyFans Yönetim Kurulu Başkanı ve turizmci Hüseyin Ba-raner ise, yeni kabineyi “icraatci” olarak değerlendiriyor. Baraner, Bakan Avcı’nın ilk iş olarak özellikle Avrupa piyasaları için çok acil harekete geçmesi gerektiğini savunuyor.

Bakan’ın bizzat Avrupa’ya giderek tur operatörleri ile temaslarda bulunmasını öneren Baraner, “Yüksek sezona sadece birkaç hafta kaldı. Buna paralel olarak piyasalar için son derece önemli olan PR, medya ve pazarlama kampanyaları maalesef yeterli değil” diyor. Baraner, turizmcilerin isteklerini şöyle sıralıyor:

“Avrupa’daki seyahat acenteleri desteklenmeli ve satış noktalarındaki vitrinleri Türkiye motifleri ile süslenmeli. Avrupa medyası ülkemize davet edilerek turistik ürünlerimiz tanıtılmalı. Henüz seyahat satın almamış bir milyona yakın Avrupalı aile için çocuk ve kadın sesleri ile süslenmiş radyo spotları geniş çaplı olarak başlatılmalı. 2017 sezonu için Türkiye operasyonu yapan tüm char-ter şirketi temsilcileri ile acil teknik ve risk paylaşımı konulu toplantı yapılmalı. 2016/17 kış ayları için Avrupa’daki yüzbinlerce dernek ile müşterek Türkiye tanıtımı yapılmalı.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu