Anasayfa / Giyim ve Moda / Türkiye’nin dikkat çeken gelinlik firmaları

Türkiye’nin dikkat çeken gelinlik firmalarıHazır giyim sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Türkiye, gelinlikte de İtalya, Fransa gibi modayı belirleyen ülkelerle yarışıyor. Türk firmaların ürettiği gelinlikler birçok Ülkede tercih ediliyor…

Dünyaya gelinlik satıyoruz

ESKİ Roma’da gelinliklerin rengi sarıydı Bir rivayete göre beyaz gelinlik âdetinin yaygınlaşması, İngiliz ve Fransız yazarların beyaz rengin masumiyetin ve saflığın simgesi olduğu konusunu islemesiyle 16. yüzyılda oldu. Diğer bir rivayete göre ise bu gelenek, Kraliçe Victoria’nın düğününde beyaz renkli bir gece elbisesi giymesiyle başladı. Günümüzde Hindistan ve Çin’de kırmızı ve tonlarında gelinlikler tercih edilirken, Batı dünyası beyaz gelinlik âdetini sürdürüyor. Biz de beyazı tercih edenlerdeniz.

Türkiye’de resmi kayıtlara göre yılda 550-600 bin evlilik gerçekleşiyor. Bunların yüzde 80’inde gelinlik giyiliyor. Yılda 250 bin adet civarında gelinlik ihraç ediliyor. Hazır giyim sektörünün diğer branşlarında olduğu gibi gelinlik markalan da Paris, Milano ve Barselona’dan çıkıyor. Bu markalar haliyle dünyada gelinlik trendlerini de belirliyorlar. Türkiye’de ise gelinlik üretimi daha çok İzmir’de yoğunlaşmış dununda. Türkiye gelinlik üretiminin yüzde 70’ini karşılayan İzmir’de 400’e yakın firma var. Küçük atölyelerle birlikte bu şehrimizde 900’e yakın üreticinin olduğu tahmin ediliyor.

Burada üretilen gelinlik ve abiyeler Türkiye ’nin çeşitli şehirlerinin yanı sıra yurtdışına da gönderiliyor. İstanbul’da ise gelinlik piyasasının nabzı Fatih, Kadıköy, Şişli, Nişantaşı ve Kartal’da atıyor. Her kesimden insana hitap eden firmalarda satış fiyatları 2 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar çıkıyor. Kiralama yapan firmalar gelinliği iki kez kiraladıktan sonra toptancılara satıyor. Bu toptancılar ise Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha düşük gelir grubundakilere hizmet veren gelinlikçilere veriyorlar. İhracat rakamları da son 10 yıldır artmış durumda. Özellikle Türk dizilerin Arap ülkelerine satılmaya başlamasıyla Arap dünyasından kafileler halinde gelinlik almaya gelenler var. Öte yandan, haftalık siparişlerle Kuveyt, Umman, Yemen, Suudi Arabistan gibi ülkelere de gelinlik ihracatı yapılıyor. Beklenenin aksine İslam ülkelerinden tesettür gelinliklere itibar gösterilmiyor. Diğer taraftan, özellikle Nişantaşı bölgesinde gelinlik dükkânı açan Araplar son zamanlarda artmış durumda. Bu dükkanlarda genelde turistlere hizmet veriliyor. Dünya ’nın önde gelen üreticilerinden Türkiye’nin dikkat çeken gelinlik firmalarını sizler için derledik.

AKAY

Franchising sistemiyle büyüyecek

Akay gelinlik

Üç kuşaktır tekstil sektörünün içinde olan Akay ailesinin şimdiki temsilcisi Sczanur Akay gelinlikçiliği babası Rafet Akay’ın Mahmutpaşa’daki gelinlikçi ve çeyiz dükkânmdayken öğrenmiş. 40 yıldır bu mesleği yapan Sezanur Akay İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Antalya’da butikler açmış. Öte yandan Konya ve Bursa’da da satış noktaları var. Hong Kong’da da şubesi bulunan Akay gelinlikte modellerin bir kısmını bizzat Sezanur Akay’ın kendisi tasarlıyor. Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından girişimcilerle işbirliği yapmaya hazır olan Akay Gelinlik, franchising vermek için yatırımcıları bekliyor.

Telefon: 0212 603 2115
e-mail: akay@akay.com.tr

PRONOVIAS

“Hafif İspanyol modası”

Pronovias gelinlik

Gelinlik sektöründe hafif gelinliğin öncülerinden olan Pronovias’ın barquilla ve bella gibi tamamen kendi tasarımı olan modelleri var. Dünyaca ünlü firma sadece gelinlik değil, gelinlikle beraber kullanılan ayakkabı, kemer, eldiven, iç çamaşırı gibi ürünleri de satıyor. İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde ve îstiııyepark AVM’de, Ankara’da ise Arjantin Caddesi’nde bir mağazasıyla hizmet veren İspanyol gelinlik firması daha çok üst gelir grubuna hitap ediyor. 29 ülkede mağazası olan firma franchising sistemiyle büyümeyi planlıyor. Firma, isim hakkım vereceği şirketleri seçerken biraz titiz davransa da kendine güvenen yatırımcıları tercih ediyor.

Telefon: 0216 411 20 39
Web adresi: www.pronovias.com

OLEG CASSİNİ

2010’dan beri Türkiye’de

Oleg Cassini

Yarım asırlık bir Amerikan markası olan Oleg Cassini’nin dünyanın birçok farklı noktasında 400’den fazla mağazası bulunuyor. Türkiye’de ilk mağazasını Kasım 2010’da açan firma o günden beri İstanbul, Ankara, Bursa, Samsun, İzmit, Adana, İzmir, Mersin ve Antalya’da 20 mağazaya ulaştı. Mağaza sayısını daha da artırmayı düşünen dünyaca ünlü marka, hızlı servis anlayışım benimsemiş durumda. Dantel, tül, şifon ve saten kumaş kullanan Oleg Cassini, yaka tipinde ise straplez, askılı, kısa kollu, uzun kollu ve kayık yaka tercih ediyor.

Telefon: 0212 290 32 60
e-mail: help@olegcassini.com.tr

IGNE İPLİK MODA

İzmir’in incisi

İğne İplik Moda Evi

Türkiye’nin en iyi okullarından mezun olmuş, konusunda uzman tasarımcılardan oluşan bir çalışma ekibine sahip olan İğne İplik Moda dünya çapında en büyük gelinlik ve abiye üreticisi olma vizyonuyla yola çıkmış. 3 bin metrekare kapalı alanı olan firmanın, Giresun, İsparta, İzmir ve İstanbul’da mağazaları var. Öte yandan Almanya, Fransa, İtalya, İsveç, Azerbaycan, Dubai, Mısır, Libya, Danimarka gibi birçok ülkeye ihracat yapıyor ve bu ağını gün geçtikçe genişletiyor. A kesim, balık, helen ve prenses gibi modeller çalışan firma, kişiye özel dikim yapıyor.

  Türkiye’deki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçısı sıkıntıdaTelefon: 0232 483 44 63
e-mail: info@igneiplikmoda.com

SAGAZA MADRİD

Dizilere gelinlik veriyor

Sagaza Madrid Gelinlik

15 yıldır Türkiye’de üretim yapan ve Nişantaşı’nda mağazası bulunan Sagaza Madrid diğer bir İspanyol firma. Aylık 30 civarında gelinlik satan mağazanın aylık cirosu 500 bin lira civarında. Sezonda aylık yaklaşık 1 milyon lira ciro yapan firma Temmuz ve Ağustos aylarında tam kapasiteyle çalışıyor.

Kumaşları İtalya ve İspanya’dan tedarik eden firma zaman zaman iç piyasadan da kumaş alıyor. Gelinlik fiyatları 10 bin liradan başlıyor, 35 bin liraya kadar çıkıyor. AB kitlesine hitap eden firma kaliteyi korumak adına bayileşmeyi tercih etmiyor.

Türkiye’de ürettikleri ürünleri Arap dünyasına ve Kuzey Afrika’ya ihraç ediyor. “İstanbullu Gelin” gibi dizilere gelinlik veren firma sponsorluk çalışmalarına açık. Öte yandan diğer ithal markaların tercih ettiği gibi kiralama yöntemini kullanmayarak direkt satış yapmayı tercih ediyor.

Telefon: 0212 327 09 38
e-mail: bakifasagaza.com

NİHAN MODA EVİ

Danteller Fransa’dan

Nihan gelinlik

25 yıldır Fatih’te bulunan Nihan gelinlikte fiyatlar 2 bin lira ile 50 bin lira arasında değişiyor. Kiralıkla satılık gelinliğin bin lira fiyat farkı olduğu moda evinde siparişler 2 ay önceden alınıyor. Kiralamaların en fazla iki defa yapıldığı mağazada kullanım süresi dolmuş gelinlikler toptancılar aracılığıyla ihraç ediliyor. Yılda yaklaşık 300 adet gelinlik ihracatı yapan moda evi, kumaşlarını Eminönü’nden ve Bursa’dan tedarik ediyor. Kullanılacak danteller ise Fransa’dan ithal ediliyor. Tesettür gelinlik de üreten firmaya Romanya’dan ve Arap dünyasından gelen müşterilerin ilgisi yoğun. Şifon, ipek şifon, janjanlı şifon, mat Amerikan gibi kumaşları tercih eden moda evinde gelinliğin fiyatını kullanılan malın kalitesi belirliyor. Öte yandan ayakkabı ve çiçek için fiyatlar gelinlik fiyatına dahil edilmiyor.

Telefon: 0212 53178 78
Web adresi: www.nihangelinlik.com

BEYAZ MELEK MODA EVİ

Arapların ilgisi çok yoğun

Beyaz Melek Moda Evi

50 yıllık gelinlikçiler caddesinin 20 yıllık mağazalarından olan Beyaz Melek Moda Evi, ayda ortalama 20 gelinlik satıyor. Fiyatların 3 bin liradan başladığı moda evinde kumaşlar Bursa’dan ve Eminönü’nde tedarik ediliyor. Orta sınıfa hitap eden gelinlikçide üretim üst katlarındaki atölyede yapılıyor. Satış ve kiralama fiyatları arasında 500 lira fark bulunuyor. Gelinliği en fazla iki kere kiralayan mağaza miadı dolmuş ürünleri toptancılara satıyor. Toptancılara ise gelinlikler 400- 500 liradan veriliyor. Arapların çokça ziyaret ettiği mağazada yerine göre satışlar döviz üstünden de yapılabiliyor.

Telefon: 0537 334 09 56

ELİT GELİNLİK

Gurbetçilerin gözdesi

Elit Gelinlik

Kumaşlarını Fransa, Hindistan ve Çin’den tedarik eden Elit Gelinlik’te fiyatlar 2 ila 10 bin lira arasında değişiyor. Özellikle yerli piyasanın ihtiyacını karşılayan Elit Gelinlik, yurtdışında yaşayan Türklerin de gözdesi. Tesettür gelinlikler de yapan moda evi her bireye özel çalışmalar yürütüyor. Bir kere kiralık verilen gelinliğin ikinci defa kiralanmadığı müesseseden gelin el çiçeği ve diğer aksesuarları da uygun fiyatlara almak mümkün.

Telefon: 0212 534 12 88

ATELİER MİLA GELİNLİK

Şube ağı geniş

Atelier mila gelinlik

2014’te kurulan Atelier Mila Gelinlik Evi 10 yılı aşkın tecrübeye sahip bir ekiple çalışıyor. İnternetten randevu usulüyle çalışan moda evi, kısa sürede yurtiçindc Adana, Antalya, Bandırma, Bursa, Eskişehir, Samsun ve Şanlıurfa’da, yurtdışında ise İran Tebriz’de şubeler açmış. Fiyatların 2800 liradan başladığı butikte 6 bin liraya kadar gelinlik bulmak mümkün. Uygun fiyat politikası güden firmada her kesime göre gelinlik modeli bulunabiliyor.

Telefon: 0216 313 00 43
e-mail: info@milagelinlik.com

AYSİRA GELİNLİK

60’tan fazla mağazası var

Aysira gelinlik

Türkiye’de sektörün en büyüklerinden olan firmanın genel merkezi Kocaeli’nde. 8 bin metrekare kapalı alanı olan şirketin 21 şehirde, 60’tan fazla mağazası var. Pazar ağını gün geçtikçe büyüten firmanın Azerbaycan, Kuveyt, Ürdün, Mısır, Dubai, Kıbrıs, Iran, Arnavutluk, İsveç, Almanya, Libya ve Danimarka’da da satış noktaları bulunuyor. 2001’de kurulan ve o günden bu yana sürekli büyüyen Aysira gelinlik Türkiye’de sektörün modasını belirleyen en büyük oyunculardan. 34 bedenden 50 bedene kadar birçok seçenek sunan gelinlik firmasının modellerini her sezon kendi bünyesinde çalışan tasarımcıları yapıyor.

Telefon: 0262 223 70 13
e-mail: info@aysira.com

MUSTAFA EMRE SELEK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye Hazır Giyim Sektörü ve Hedefleri

İhracatın ve istihdamın lokomotifi hazır giyim sektörünün önünde büyük hedefler var. Orta vadede ihracatı 30 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir