Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Tüvit Kumaşlar Popülerliğini Koruyarak Hazır Giyimde Trend Olacak

SON dönemde altın çağını yaşayan tüvit kumaş, hemen her markanın vitrininde karşımıza çıkıyor. Şık bir görünüme sahip olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı sunması, tüvidi trend yapan etkenler arasında önde geliyor. Etekten cekete, pantolondan paltoya, çantadan ayakkabıya kadar pek çok tasarımda kullanılan bu kumaş, yıllardır dünyaca ünlü lüks markaların da koleksiyonlarında kendine yer bulmakta. Tüvit kumaştan hazırlanan tasarımlara gösterilen yoğun ilgi, pek çok hazır giyim markasını etkiledi. Tüvit, özellikle 2018-2019 Sonbahar/ Kış sezonunda etek-ceket ve pantolon-ceket takımlarında sıkça karşımıza çıktı. Öngörüler, bu kullanışlı kumaşın önümüzdeki yıl da popülerliğini koruyacağı yönünde…

Tüvit nasıl bir kumaş?

Tarihi 19. yüzyıla dayanan tüvit kumaşın yapımına ilk olarak İskoçya’da başlanmış. Taranmış yünden yapılan bir kumaş olan tüvit, kraliyeti, aristokrasiyi, şıklığı simgelediği, hava aldığı, sıcak tuttuğu ve sağlam olduğu için o dönemlerde terzilerin en çok tercih ettiği kumaş olmuş. 0 yıllarda özellikle pantolon, ceket ve palto gibi ürünlerin yapımında kullanılan tüvit, bugün ise palto, etek, ceket, pantolon, elbise, çanta, ayakkabı, kemer ve şapka gibi pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Kolay kırışmaması da tüvidin tercih edilmesinde rol oynayan faktörlerden.

Tüvit ceket

“ÖNCÜ OLDUK”

Koton, tüvit kumaşa koleksiyonlarında yef veren markaların başında yer alıyor. Markanın Ürün Satın Almadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlkay Keskin, tüvit kumaşın yeniden popüler olacağını öngörerek etek-ceket takımları tasarlayıp müşterilerin ilgi ve ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarına 2017’de başladıkları bilgisini vererek başlıyor sözlerine. “Bu trende uygun ürünleri müşterilerimize 2018’in başında sunmuş bir marka olarak, bu konuda öncü olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz” diyen Keskin, etek-ceket takımlarının yanı sıra tüvit kumaştan elbise ve kısa kollu bluzlar da hazırladıklarını aktarıyor. ‘‘Ayrıca tüvit kumaşı, diğer kumaşlarla birleştirerek omuzları ve apoletleri tüvitten gömlek gibi farklı tasarımlar da ortaya çıkarıyoruz” diyen Keskin, tüvit trendinin yükselmesinde pazarlama stratejilerinin büyük bir rol oynadığını söylüyor. Koton’un pazarlama stratejisini ise şu sözlerle anlatıyor:

“Geçensene iş kadınlarına uygun takımlarımızın olduğu, profesyonel hayatta kullanıma uygun modellerimizin yer aldığı özel bir koleksiyon da hazırladık. Reklam filmimizde Fahriye Evcen’in giydiği tüvit takım çok iyi bir satış performansı gösterdi. Ardından ünlü isimler, blogger ve sosyal medya fenomenleri de aynı takımı ve benzer tüvit takımlarımızı kullandı. Böyiece bu kumaştan olan tasarımların trendin yükselmesinde büyük bir rol oynadılar.”

“19 BİNDEN FAZLA ÜRÜN SATTIK”

Tüvit kumaş taleplerini Türkiye’den karşıladıklarını söyleyen Keskin, “Bu kumaşı yapan yerel firmalar mevcut. İpliğin ya da iplik hammaddesinin bazen yurtdışından alınması gerekiyor. Fakat kumaşı iç piyasadan tedarik edebiliyoruz” diyor. Keskin, tüvit kumaştan üretilen ürünlerin genel satışlarındaki payından da söz ediyor:

“Satış rakamlarımıza baktığımızda, sadece kadın giyim bölümünde geçtiğimiz kış 19 binden fazla tüvit kumaştan ürün sattığımızı görüyoruz. Bu kumaştan tasarlanan modellerimiz diğer ürünlerimize göre daha hızlı satılıp daha çabuk stoklarını eritiyor. Tüvit ürünlerin sağladığı performanstan memnunuz.”

Önümüzdeki yıl tüvit kumaşın popülerliğini koruyacağını düşündüğünü söyleyen Keskin, “Müşterilerimiz yeniliklere çok açık. Bu sebeple daha önce denemediğimiz kesim ve kalıplarda tüvit etek ve ceketleri yeni renklerle tasarlayacağız. Bel çantaları ve küçük sırt çantalarını da tüvit kumaştan tasarlayarak müşterilerimizin beğenisine sunacağız” diyor.

Tüvit ceket

“DOKUMASI DİKKAT ÇEKİYOR”

İpekyol, Twist ve Machka da koleksiyonlarında tüvite yer veriyor. Markaların Tasarım Direktörü Hilal Şendur, tüvit kumaşın yıllar içinde evrilerek hem spor hem de feminen kalıplara bürünmesinin farklı moda dinamiklerine hitap etmesine yardımcı olduğunu ve bu nedenle farklı kitleler tarafından sevildiğini söylüyor. Şendur, günümüzde hızlıca değişen moda akımlarının tüketicinin ilgi alanını da aynı hızla değiştirebildiğinden ve global moda trendlerini markalarının dinamiğine uygun bir hale getirerek tüketiciyle buluşturduklarından söz ediyor. “îpekyol’da özellikle ceketlerde tüvit bizim bu sezon vazgeçilmezlerimiz arasında” diyen Şendur, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Twist’te tüvit, cool ve spor bir görünüm sunuyor. Özellikle işlemeler ve farklı kumaşlarla desteklenen detaylarla tüviti bir üst seviyeye taşıyarak klasik çizgisinden sıyrılmasını ve farklı olmasını sağladık. Machka’da ise etek-ceket takım gibi veya dış giyim ürünlerinde kullandığımız bir kumaş olarak karşımıza çıkıyor.”

Yıllar boyunca değerini kaybetmeden farklı kimliklerde karşımıza çıkmasını, tüvit kumaşın farklı kalıplara kolaylıkla bürünmesine bağlayan diyen Şendur, bu kumaşın etek, ceket ve dış giyim ürünlerinde sıklıkla kullanıldığını söylüyor. Tüvit kumaşın zamansız duruşu nedeniyle popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyeceğini; farklı renk, kalıp ve modelleriyle karşımıza daha sık çıkacağını da sözlerine ekleyen Şendur, “Kumaşın en dikkat çekici noktası dokuması, özellikle farklı renkler ve farklı cins ipliklerin bir araya gelerek dokunması, bu kumaşı ilgi çekici kılıyor” diyor.

Şendur, îpekyol, Twist ve Machka markalarının tüvit kumaş talebini hem yerli üreticilerden hem de farklı ülkelerden karşıladıklarını anlatıyor:

“Ürünün tasarımına göre tedarik noktaları değişkenlik gösterebiliyor. Yerli üreticilerden tedarik edebildiğimiz gibi farklı ülkelerden farklı tarzda tüvit kumaş temin etmek de mümkün.”

Tüvit ceket

“ÖNÜMÜZDEKİ SEZON DA TREND”

Koleksiyon çalışmalarına bir yıl öncesinden başlayan Faik Sönmez markası, her sezon 35 bin çeşit kumaş inceliyor. Bu kumaşlar arasından bin tanesini detaylı olarak deneyen marka, her koleksiyonda yaklaşık 150 çeşit kumaş kullanıyor. Bunun yanı sıra yaklaşık bin model numunesi dikiliyor ve bu modeller elemeye tabi tutuluyor. Dikilen bu modellerden ise 400 tanesi hayata geçiriliyor. Faik Sönmez de pek çok marka gibi 2018-2019 Sonbahar/Kış sezonunda koleksiyonlarında tüvit kumaşa yer veriyor.

Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, tüvit kumaşın erkeksi bir kumaş olduğunu söylüyor. Bu sezon tüvit kumaşa koleksiyonlarında yaklaşık 10 parçayla yer verdiklerini anlatan Sönmez, trendin önümüzdeki sezon da devam edeceğinden söz ediyor ve “Çünkü moda olan hiçbir ürün tek sezonluk olmaz” diyor. Sönmez, markalarının da önümüzdeki sezon koleksiyonlarında tüvide yeniden yer vereceğini ifade ediyor.

Tasarımlarında tüvit kullanan dünya markaları

Tüvit, dünyaca ünlü markaların da tasarımlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu markaların başında Chanel yer alıyor. Bu kumaş, her ne kadar Chanel markasıyla özdeşleşse de Louis Vuitton, Marc Jacobs, Saint Laurent, Gucci, Balmain, Etro, Philipp Plein, Oscar De La Renta, Tory Burch, Carolina Herrera, Alexander McÇueen ve Valentino gibi çok sayıda lüks marka koleksiyonlarında bu kullanışlı kumaşa yer veriyor.

Şebnem Can Kılıçarslan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu