Turizm Sektöründen Haberler

Üç Ara Tatil Uygulaması İç Turizmi Canlandıracak

Yeni Okul Tatili Düzenlemesi ve Turizme Etkisi

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl hayata geçirilen üç ara tatil uygulamasının iç turizmi canlandırması bekleniyor. Sömestr tatili haricinde sonbahar ve ilkbahar döneminde ara tatiller olmasının özellikle kültür turizminde artışa neden olacağı tahmin ediliyor. Seyahat acenteleri, bu yeni tarihlere yönelik yeni ürünlerini piyasaya sundular.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, kasım ve nisan ayındaki ara tatillerde farklı bölgelere yönelik yeni paket turlar hazırlandığını açıklıyor. Bağlıkaya, “Türkiye genelinde yaklaşık48 milyon okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyinde öğrenci bulunuyor. Üç ara tatilde öğrenciler ve aileleri hesaba katıldığında yaklaşık 10 milyon kişinin katılacağı bir tatil hareketi oluşacağını öngörüyoruz. Bu tatiller ekonomide 10 milyar TL’lik canlanmaya yol açacak” diyor.

ERKEN REZERVASYON KASIM’DA

18 -22 Kasım tarihleri arasında eğitime ilk ara verileceğini anımsatan Bağ-lıkaya, Kasım ayında yurtiçinde yakın mesafelere yönelik iki üç gecelik tatil seçeneklerinin öne çıkacağını belirtiyor. Başta Kapadokya olmak üzere, Adana, Antakya, Antep bölgesi kültür ve gastronomi turlarının satışta olduğunu söyleyen Bağlıkaya, Bolu, Abant-Yedigöller turlarının göze çarptığını söylüyor. Bağlı-kaya, “Kars ve Doğu Ekspresi trenlerine yönelik paketler de satışta. Ayrıca termal tatil seçenekleri de bu ürün yelpazesinin içinde yer alıyor. Kasım ayında hava ve fiyat konusunda koşulların uygunluğu nedeniyle Antalya ve Ege sahillerindeki tesisler de tatilcilerin tercihi olacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve vizesiz Balkan ülkeleri turlarına da ilgi var” diyor.

17 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında iki haftalık sömestir tatilinde de kış turizmi merkezlerine büyük ilgi olduğunu aktaran Bağlıkaya, Uludağ, Palandöken, Erciyes, İlgaz, Kartepe, Kartalkaya, Sarıkamış gibi kayak merkezlerinde neredeyse tam kapasite doluluk yaşandığını kaydediyor ve ekliyor: “Yurtdışmda dört-beş gecelik vizesiz Balkan ülkeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Paris, Roma, Viyana ve Prag’ı içeren Orta Avrupa turaları da ilgi görüyor.”

19 Haziran’da on bir haftalık yaz tatilinin başlayacağını hatırlatan Bağlıkaya, gelecek yaza ilişkin erken rezervasyon kampanyalarının da kasım ayı itibarıyla tüketiciye sunulacağı öngörüsünde bulunuyor. Bağlıkaya, erken rezervasyon kampanyalarının ilk dönemlerinden faydalanıp önümüzdeki yaz için planlarını yapanların, uygun fiyatlara tatil imkanı yakalayacağını vurguluyor.

BUTİK TESİSLER İÇİN FIRSAT

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜ-ROFED) Başkanı Osman Ayık da, “îç pazarda Türkiye büyük bir potansiyele sahip, fakat okul tatillerinin eski yapısı, bu potansiyelin harekete geçmesi konusunda büyük bir engeldi. Tatillerin yeniden düzenlenerek sezonun farklı dönemlere bölünmesine dönük bu yeni uygulama, yaz aylarındaki yığılmanın önüne geçecek” diye konuşuyor.

Konaklama sektörünün oda ve yatak sayısı olarak bu yeni düzenlemeye hazır olduğunun altını çizen Ayık, “Kasım ayında gerçekleşecek olan ilk kısa tatil için çoğunlukla şehir tesisleri ve orman bölgelerindeki tesislerin rağbet göreceğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra iç turistin tercihine bağlı olarak belki de küçük ilçe ve kasabalardaki butik turizm yapan işletmeler de ön plana çıkabilir” diye konuşuyor. Sömestr tatilinin ise rutin bir tatil olduğunu kaydeden Ayık, kış ve termal turizmin yine öne çıkacağını ifade diyor.

TATİLLER DAHA EKONOMİK OLACAK

Ege Turistik İşletmeler Ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise, ara tatillerin yüksek sezon öncesi ve sonrasında iç turizme hareketlilik getireceğini bildiriyor. İç pazardaki bu .hareketliliğin turizm sektörüne ve desteklediği yan .sektörlere olumlu yansıyacağını söyleyen İşler, “Ara tatiller daha ekonomik koşullarda tatil olanağı sağlayacak” yorumunu yapıyor.

İşler, “Artık tatiller yaz aylarına sıkışmış olmayacak.

Böylece hem turizm sektörü hem de yüksek sezonun önüne ve arkasında farklı tarihlerde tatile çıkacak öğrenciler ve aileleri olumlu etkilenecek” diyor.

İlk ara tatilde havalar güzel giderse Akdeniz ve Ege kıyılarının vatandaşların akınına uğrayacağım tahmin eden İşler, Assos’tan başlayarak Fethiye’ye uzanan kıyı şeridinin büyük ilgi göreceğini öngörüyor. İlk ara tatil ve sömestrde Denizli, Afyon ve İzmir’deki termal tesislerin yüzde 100’e varan doluluk oranlarına ulaşacağım savunan İşler, kış tatili olarak Ege’de Ödemiş ve İsparta’daki kayak merkezlerinin talep göreceğini tahmin ediyor.

“İKİ ÇOCUK ÜCRETSİZ” KAMPANYASI

Jolly Tur Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu, hem yurtdışı kara ve gemi turları hem de yurtiçi turlarında ara tatilde ailece gidilebilecek keyifli rotalar hazırladıklarını anlatıyor. Öncelikle yurtiçi otel konaklamalarında özellikle Bolu, Abant, Sapanca, Bursa gibi doğa içindeki bölgelerde ve Akdeniz gibi havanın çok soğuk olmadığı Antalya’nın Belek, Lara lokasyonlarında yoğunluk yaşanacağını öngören Develioğlu, bu bölgelerde yüzlerce otel ile çalıştıklarını vurguluyor. Firma, ‘Bir Gece Bizden, İki Çocuk Ücretsiz’ vb. gibi bir dizi avantajı 18-22 Kasım ara tatili için sunmaya hazırlanıyor. Kültür turları tarafında özellikle Kapadokya, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin büyük ilgi görmesini bekleyen Develioğlu, “Türkiye’den sadece bir buçuk saatlik uçuşla gidilebilecek ve vizesiz giriş yapılabilecek Kıbrıs otellerinin de ilgi göreceğini düşünüyoruz. Jolly ile bu dönemde yapılacak rezervasyonlarda gidiş dönüş uçak bileti ve havalimanından otele, otelden havalimanına transferleri de kapsayan avantajlı paket fiyatlarla kısa bir tatil gerçekleştirmek mümkün” değerlendirmesini yapıyor.

Yurtdışmda ise kayak turlarından farklı olarak Lapland’in çok rağbet gördüğünü açıklayan Develioğlu, kuzey ışıklarını görmek, geyikleri beslemek gibi farklı deneyimlere talebin arttığını bildiriyor. Sömestr tatilini yaza özlem gidermek için kullanan kitlede de artış olduğunu söyleyen Develioğlu, Uzakdoğu” G. Afrika safari ve Küba turlarına da r ilginin artacağını öngörüyor.

KASIM REZERVASYONLARI SEVİNDİRDİ

Tatilsepeti.com Genel Müdürü Ko-ray Küçükyılmaz ise, kasım ve nisan ayma denk gelen birer haftalık tatillerin, beklenilen talepler oluşursa turizmciye can suyu olabileceğini savunuyor. Küçükyılmaz, “Çünkü hem kasım hem de nisan ayları satışlarımızın en düşük seyrettiği aylardandı, bu düzenleme ile bu aylar hareketlenecek” diyor. Kasımdaki ilk tatile hazır olduklarını, satışların sürdüğünü söyleyen Küçükyıl-maz, nisandaki tatil için ekim ayı sonuna doğru programlarım açıklayacaklarını belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“İlk kısa tatil için de şimdiden hem talepte hem de rezervasyonlarda artış görüyoruz. Bu şekilde devam ederse beklentimizin üzerinde rezervasyon alabiliriz.

En çok beş-yedi günlük yurtdışı tur talebi alıyoruz. Kurların stabil olması ve kasım ayında yurtdışı turların yüksek sezona göre yüzde 40-50 oranında daha uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edildiğini düşünüyoruz.

Yurtiçi seyahatler için daha çok son dakika rezervasyon alacağımızı tahmin ediyoruz, şu an için yurtiçine taleplerde bir değişim yok.”

Küçükyılmaz’ın açıklamasına göre sömestr tatiline de talep var. 2018’de ” sömestr tatilinin çok iyi, 2019’da ise daha zayıf geçtiğini belirten Küçükyılmaz, sömestr döneminin sektör açısından iyi geçmesinin formülünü, “Yeterli kar yağışı, stabil kur ve olumlu seyreden ekonomik konjonktür” olarak açıklıyor. Küçükyılmaz, talep görmesini beklediği yerleri ise şöyle sıralıyor: “Yurtdışmda Lapland/kuzey ışıkları, Dubai, Uzakdoğu (Bangkok-Phuket-Pattaya ), Bansko; yurtiçinde ise termal (Afyon-Bursa- Balıkesir-Denizli), kayak (Uludağ-Kartalkaya-Palandöken-Erciyes) ve doğa (Abant-Ağva-Kars-Kapadokya).”

Tuğçe Boztepe / Sacred 7 Travel
“Genç gezginler için fırsat çok”

4-12 yaş arası gençlere hitap ediyoruz. Türkiye’de ilk ve tek olarak hayata geçirdiğimiz ‘Ailemle Geziyorum’ projesi ile çocuklarımızın yaşadıkları şehri, ülkeyi ve dünyayı aileleri ile keşfederek tanımalarını, doğaya, tarihe ve kültüre ilgi duymalarını, evrensel sevgi ve saygı değerlerini benimsemeleri amaçlıyoruz. Doğa, bilim, kültür ve sanat içerikli programlarımız var. Gençlerin ara tatilleri ve hafta sonlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için İstanbul, yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere farklı rotalar ve konseptler hazırladık. Ara tatil içinse, 16-17 Kasım ‘Uçurtma Masalları-Mardin’ gezimiz oldukça ilgi görüyor. Ara tatilini İstanbul’da geçirmek isteyen içinse kent gezilerimiz, çocuklara İstanbul’u anlatan üç ciltlik Efsane İstanbul kitabının yazarı Ömer Kokal danışmanlığında farklı rotalarla devam ediyor.

En çok ilgi gören rotalarımız, İstanbul için ‘İstanbul Muhafızları’ gezilerimiz; yurtiçinde ‘Uçurtma Masalları-Mardin, ‘Uzayda Bir Gece-Bursa ve Trenle Eskişehir’; yurtdışı içinse Masalların İzinden-Almanya, Genç Kaşifler Kuzey Işıkları Peşinde-Lapland, Okyanus Safarisi-Filipinler.

Özgür Beter / Carisa Travel
“Büyüleyici bir kış için Lapland”

Son yıllarda sömestr ve yılbaşı dönemindeki yurtdışı turlarında en çok rağbet gören yerlerden biri Finlandiya’nın Laponya bölgesi (Lapland). Lapland için Türkiye’den bu kış en az 2 bin turist bekliyoruz. Geçen yıla oranla yüzde 35 artış yakaladık. Sadece biz binin üzerinde Türk yolcu getireceğiz. Çocuklar için Lapland bir masal diyarı gibidir. Ülkenin kuzeyinde Rovaniemi kasabasına yaklaşık yedi kilometre uzaklıkta bulunan Noel Baba Köyü ve Buz Otel çocuklar için çok cazip. Lapland’da kutuplara yakın olması sebebiyle kutup iklimi hakim. Kuzey Işıkları başta olmak üzere kar manzaraları, doğal yaşamı, gece yarısı güneşi gibi doğa olayları ve buz otelleriyle bir masal diyarına benziyor.

Geyik ve haskilerle karlar üzerinde seyahat edip, donmuş göllerin üzerinde yürüyebilirsiniz.

Erken rezervasyon başladı

Yurtdışı turların önde gelen firması Prontotour, erken rezervasyonun ilk dönemini yüzde 40 indirimle başlattı. Seyahat severlerin ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre birçok alternatifi bir arada sunan firma, erken rezervasyonda yüzde 40 indirim kampanyasını duyurdu. “Erken al, bu fırsat kaçar” sloganıyla erken rezervasyonun ilk dönemini başlatan Prontotour kontenjanlarla sınırlı olan indirimli tur paketlerini satışa açtı. 2019’un ilk yarısında yurtiçi turlarda yüzde 300 büyüyen Prontotour, ileriye dönük tatili daha uygun fiyata garantilemek isteyenlere alternatifli seyahat önerileri sunuyor ve 89’den fazla ülkeye seyahat etme fırsatı veriyor.

İşte, 2019-2020 eğitim dönemi tatilleri

18-22 Kasım 2G19’da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu