Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Bayilik ve Franchise / Yabancı markaların Türkiye sevdası

Yabancı markaların Türkiye sevdasıPerakende sektöründeki hızlı büyüme, yabancı markaların gelişini hızlandırdı. Türkiye ile ticareti sınırlı olan Portekizliler bile distribütörlük vermek için Türk şirketlerle görüşüyor. Özellikle 2013’te birçok yabancı marka bekleniyor…

TÜRKİYE perakende sektörü son yılların en hareketli dönemini yaşıyor. Yurdun dört bir yanında açılan alışveriş merkezlerinin de etkisiyle gerek yerli, gerekse yabancı firmalar neredeyse hemen her gün yeni bir mağazanın açılışını gerçekleştiriyor.

Perakende sektöründeki bu hızlı büyüme, bugüne kadar Türkiye pazarını göz ardı eden mağaza zincirlerinin de iştahını kabartmış durumda.

Edindiğimiz bilgilere göre birçok yabancı firma 2013 yaz sezonunda Türkiye’de ilk mağazasını açmak üzere hazırlık içinde. Bu firmaların takvim olarak önümüzdeki yılı seçmelerinin temel nedeni, birçok AVM’nin kapılarını 2013 yılında açacak olması. Türkiye pazarına girme konusunda özellikle İspanyol ve Amerikalı firmaların istekli oldukları belirtiliyor. Hatta bu firmaların distribütörlük vermek için çeşitli Türk şirketleriyle pazarlığa başladıkları söyleniyor. Yabancı markaları Türkiye’ye getirmek isteyen Türk şirketleri arasında perakende sektörüne ilk defa gireceklerin de olduğu belirtiliyor.
MAĞAZAYI AYLAR ÖNCESİNDEN KİRALADI

Kapalı kapılar ardında bu gelişmeler yaşanırken, bazı firmalar ise elini çabuk tutuyor.

Bunlardan biri de Al Shaya Group. Öyle ki ekim ayında açacağı mağazanın yerini daha aylar öncesinden ayırtmış durumda.

Kuveyt merkezli Al Shaya Group, Amerikalı blue jean (blucin) markası American Eagles’m ilk mağazasını ekim ayında İstanbul Buyaka Alışveriş Merkezi’nde açacak. Bin metrekare büyüklüğündeki mağazada sadece bu markanın ürünleri satılacak. 16-30 yaş arası kadın ve erkek denim ürünleri bulunan American Eagles, özellikle baskılı tişörtleriyle tanınıyor.

Al Shaya Group, bir başka ABD’li hazır giyim markası Miss Selfridge’in ilk mağazasını da yaklaşık 1 ay önce yine Buyaka AVM’de açmıştı. Grubun şu anda sırf bu AVM’de 7 mağazası bulunuyor.

  Papalina Çocuk Giyim Bayiliği

Aralarında Top Shop, Deben-hams, Next ve Starbucks’ın da bulunduğu hazır giyimden ayakkabıya, gıdadan aksesuara tam 14 markanın Türkiye distribütörü olan grubun Türkiye’de 200’ün üzerinde mağazası var.

Türkiye’ye girmeye hazırlanan bir başka yabancı şirket de cafe zinciri Paul. Lübnan merkezli Azadea Group tarafından getirilen bu markanın da ilk mağazası Buyaka’da açılmak üzere.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Llaollao Frozen Yoğurt Pazarında Franchising Veriyor

LLAOLLAO 10 SATIŞ NOKTASI AÇACAK 2009 yılında kurulan Ispanya menşeli Llaollao, ‘frozen yoğurt’ pazarına girerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir