Bayilik ve Franchise

Yatırımcısına Kazandıracak Franchising Veren Markalar

Franchising sektörü her geçen gün büyüyor. Biz de önümüzdeki dönemde büyüme potansiyeli olan ve yatırımcısına kazandıracak altı markanın franchising koşullarını araştırdık.

Bu markalarda fırsat var

Türkiye’de franchise sistemi uygulamaları son yıllarda başarılı örnekleri ile ön plana çıkıyor. Bu da franchise işletmelerinin sayısını artırıyor.

Son üç yılda yüzde 25 büyüyerek yıllık, işlem hacmi 35 milyar dolara ulaşmış olan zincir markaların cirosunun önümüzdeki beş yıl içinde iki katına yükselmesi beklenirken, franchising sektörü de kriz ortamında yatırım yapmak isteyen girişimciler için en güvenli yöntem olarak ortaya çıkıyor.

2012’de de franchise sektörünün gelişmesiyle doğru orantılı olarak işletme zincirlerinin sayısının ve markalann cirolarının artması bekleniyor. Yeni kendi eko sistemini yaratan franchising sektörünün bu yıl da önemli bir büyüme yaşayacağı tahmin ediliyor.

Büyüme potansiyeli olan ve yatırımcıya kazandıracak altı markanın franchising şartlarını araştırdık.

LIFE GYM

Eski milli güreşçi Hakan Duman tarafından kurulan Life GYM de hızla büyüyen spor komplekslerinden biri. Bugün altı şubeye ulaşan Life GYM franchising ile büyümeyi hedefliyor. Life GYM için iki ayn franchising modeli düşünülmüş. Bunlardan ilki Sağlık Kulübü konsepti. Bu konsept, içerisinde yüzme havuzundan SPA ve fitness merkezine kadar büyük bir sağlık merkezini kapsıyor. Makine parkurundan dekorasyona kadar tüm destek Life GYM tarafından veriliyor. Diğer bir konsept ise Express Fitness adı verilen, sağlık merkezlerinden daha küçük çaplı bir spor merkezi modeli. Bu iş modelinde spor merkezi, sauna ve Fin hamamını yer alıyor. Express modelinde spor merkezlerinin minimum 800 metrekare olması gerekiyor. Life GYM, şirketlere dönük özel paketleri ve organizasyon hizmetleri ile tanınıyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Gaziantep, Bursa, Ankara ve İzmir.
Yatırım maliyeti: Sağlık kulübü konsepti için franchise giriş bedeli olarak 100 bin lira alınıyor. Toplam yatırım maliyeti ise anahtar proje için 2 milyon lira. Diğer bir konsept ise Express Fitness adı verilen, sağlık merkezlerinden daha küçük çaplı bir spor merkezi modeli. 50 bin lira franchise giriş bedelinin alındığı express modelinin anahtar teslim toplam yatırım maliyeti ise 650 bin ile 700 bin lira arasında değişiyor.
Büyüme hedefi: Türkiye geneline yayılacak.
Başvuru için: 0212 286 26 76

AWA

Erkek giyim markası Avva, Dido Grup bünyesinde Volkan Atik tarafından kuruldu. Erkek giyiminde pantolondan cekete, gömlekten trikoya, kabandan ayakkabıya, kemerden mayoya kadar bir erkeğin ihtiyaç duyulabileceği her ürün bulunuyor. Yurt içinde 25, yurt dışında da 20 franchising şube olmak üzere top-lam 45 mağaza bulunuyor. Şirke-tin yönetim kurulu başkanı Volkan Atik, “2015 yılı sonuna kadar yurt dışında da 100 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz. Almanya Polonya, İtalya, Fransa, İngiltere Renelux, Bulgaristan, New York Miaıııi, İran, Lübnan, Fas, Ürdün Suudi Arabistan, Kanada, Avus turya, Çek Cumhuriyeti ve Birle §ik Arap Emirlikleri hedeflediğimiz ülkeler” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Lokasyonun yoğun olduğu caddeler ya da AVM’ler.
İlk sermaye: Dekor masrafları franchise alana ait. Mimari tüm gereçler, mağaza içi üniteler, ürün görsel dizilim, satış ekipmanları ve bilgi işlem anlamında tüm gerekli olanlar, bir konsept dahilinde Av-va tarafından veriliyor.
Büyüme hedefi: İstanbul’da 20’ye yakın noktada yer almayı planlıyor. 2015 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde 100 mağazaya ulaşacak
Başvuru için iletişim: 444 2 882

BONNYFOOD

Önce finans, ardından da teknoloji sektöründe uzunca yıllar yönetici olarak çalışan Didem Alsoy ve Hamit Kekeç tarafından üç yıl önce kurulan BonnyFood Lezzet Çiçekleri, Türkiye’de yeni

bir sektör yarattı. Ağırlıklı olarak kek, kurabiye, çikolata, trufîfle ve meyvelerden yapılan aranjmanlarla, farklı bir hediye göndermek isteyen, hediye seçmekte zorlanan ve buna vakit ayırama-yanlann tercihi oldu. Neredeyse tüm özel günler için özel olarak tasarlanan yüzlerce ürün çeşidi bulunan BonnyFood, internet ve telefon üzerinden hızlı bir şekilde sipariş edilerek şubeleri aracılığıyla Türkiye’nin birçok noktasına aynı gün teslim edilebiliyor. Toplam 20 şubesi bulunan BonnyFood, 16 ilde faaliyet gösteriyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Muğla, Şanlıurfa ve Trabzon.
İlk sermaye: Franchise bedelleri 30 bin dolardan başlıyor. Franc-hise bedelinin dışında anahtar teslim şube kurulum bedeli de var. Şubenin kurulumu için yapılan masraflar da bölgeye göre değişiklik göstermesine rağmen ortalama olarak 100 bin dolar civarında oluyor.
Büyüme hedefi: 2013 sonunda 40 franchising şubeye ulaşılması hedefleniyor.
Başvuru için iletişim: franchise@bonnyfood.com veya 444 13 71

TANTİTONİ

Tantitoni mutfak için renkli ürünler sunan bir marka. Marka kimliği ise “Çok renkli, pratik, ergonomik, genç, modem, trendy, şık, kullanışlı ve faklı” kelimeleri ile tanımlanıyor. Mutfağa dair akla gelebilecek her türlü ürün geleneksellikten uzak, modem bir anlayışla sunuluyor. Tüm konsept mağazalarda, müşterilerin satın almayı düşündükleri ürünler günlük mutfak yaşantılanndaki gibi hazırlama, pişirme, sunma ve saklama süreçlerinde deneyebilecekleri ‘Canlı Mutfak’ bölümü yer alıyor. 2011 yılında ilk kez fmchising uygulamasına başladıklarını söyleyen Tantitoni Genel Müdürü Lütfü Küçük, “Şu an iki franchising mağazamız var. Bugün sekiz ayrı ilde 20 mağazamız yer alıyor” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: AVM’ler.
İlk sermaye: Tantitoni franchise mağazaları için toplam yatırım bedeli, mağazanın metrekaresine göre 50 bin ila 100 bin USD arasında değişiyor. Kar marjı ise yüzde 35.
Büyüme hedefi: 2015’e kadar 80 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.
Başvuru için iletişim: 0212 293 02 93

BAY DÖNER

Fast food yemek kültürüne karşı, İskender döneri sevdirmek hedefi ile yola çıkan Baydöner, bugün 25 ilde 45 şubeye ulaşmış durumda. 2012 yılında minimum 20 yeni restoran açmayı planladıklarını söyleyen firma yetkilisi Bülent Polat, bu restoranların yüzde 50’sinin franchising olacağını belirtiyor. İlk yurt dışı açılımlarını da Irak’ın Erbil kentiyle başlattıklarım ifade eden Polat, “Yakın coğrafya ve komşu ülkeler büyüme planımız içerisinde” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Trafiğin yoğun olduğu cadde üstü mekanlar, AVM’ler.
Yatırım maliyeti: Ortalama yatırım bedeli 250 bin dolar + KDV. Franchise bedeli ise 50 bin dolar + KDV.
Büyüme hedefi: 2012 yılında minimum 20 yeni restoran açmayı planlıyor.
Başvuru için: 0232 464 42 35

NOLTE HOME STUDIO

Alman Nolte Grup’un bünyesinde yer alan Nolte Möbel yatak odaları ve Nolte Küchen mutfak dolaplan ürünlerini bir araya getiren Nolte Home Studio konsepti yurt içinde İstanbul ile birlikte 5 ilde toplam 9 satış noktasına ulaştı. 2012’de 5-6 adet daha franchising vermeyi planladıklarını söyleyen şirketin genel müdürü Sebahattin Gürel, Kocaeli, Trabzon, Adana, Bodrum ve Antalya’ya öncelik tanıyacaklannı belirtiyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinden de talepler geldiğini ifade ederek, “O bölgeyi de 2012 yılında devreye alma ihtimalimiz var” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Kocaeli, Trabzon, Adana, Bodrum ve Antalya’ya öncelik tanınacak.
İlk sermaye: Franchise giriş bedeli talep edilmiyor. Yatırım maliyetleri arasında ise mağazaya konacak teşhir ürünleri maliyeti ile mağaza içerisinde teşhir düzenine göre yapılacak olan tadilat masrafları önemli yer tutuyor. Hedef ve beklentilere göre teminat mektubu talep ediliyor.
Büyüme hedefi: Türkiye genelinde 2013 yılı sonuna kadar 18 satış noktasına ulaşmayı hedefliyor.
Başvuru için iletişim: 0212 257 57 17 ya da info@nolte.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu