Turizm Sektöründen Haberler

Yeni Oteller Açılıyor Otel Yatırımları Devam Ediyor

TÜM dünyayla birlikte yaşanan koşullarının getirdiği belirsizliğe rağmen otel yatırımları sürüyor. Başta İstanbul, Antalya ve Bodrum olmak üzere nisan ayından bu yana birbiri ardına yeni otel açılışları yapılıyor. Dünya otelcilik devlerinin Türk turizminin geleceğine inançları tam. Radisson Hotel Group, en lüks markasını Bodrum’da hayata geçirirken, bir de İzmir Aliağa’da açılışa hazırlanıyor.

Accor Hotels ise hem Anadolu’da hem de İstanbul’da yeni otel açılışları için çalışmalarım sürdürüyor. Marriott, en yeni otelini İstanbul’da Levent’de konumlandırırken, Wyndam ise ‘Days Inn’ markasını Maltepe’ye getiriyor, öte yandan İstanbul Tarihi Yarımada ve Galata’ya yeni butik oteller de geliyor.

Otel Yatırımları

ÖZLEM KAPAR BAYBURS / PARA ; Yerli otel zincirlerinde de durum benzer. Pandemi öncesi başlayan planlar aksatılmadan hayata geçiriliyor. Dedeman en yeni otelini Kastamonu’da açarken, başka bir otel açılışı için görüşmelerde sona yaklaşıldığını müjdeledi. Anemon da iki yeni otelle bu kervana katılıyor. Antalya’da en taze otellerin açılışını NG Grup ve Kilit Grup yaptılar. Başka markaların yeni otelleri de yolda.

EN LÜKSÜ BODRUM’DA

Dünyaca ünlü Radisson Hotel Group’un premium markası Türkiye’deki ilk otelini Bodrum’da açtı. Radisson Collection Hotel adıyla geçen ay kapılarını açan otel, kendi özel plajıyla 400 metrelik sahil şeridi boyunca uzanan bölgenin en sakin noktalarından Aspat Koyu’nda yer alıyor. Radisson Hotel Group’un Orta ve Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye Bölge Kıdemli Başkanı Yılmaz Yıldırımlar, “Türkiye’deki varlığımızı genişletmekle kalmıyor, açılmış ve şu anda inşa aşamasında olan 31 otelimizle bölgenin önde gelen bir uluslararası otel grubu olarak pozisyonumuzu daha da güçlendiriyoruz” diyor.

Radisson Collection Hotel Bodrum, Ant Yapı’nın özgün Anthaven konut projesinin içinde yer alan, Radisson Collection markasının Türkiye’deki ilk oteli. Ant Yapı’nın bu zamana kadar gerçekleştirdiği beşinci turizm yatırımı ve şirketin isim hakkı modeli ile yönetilen ilk projesi. Otel, 80 oda ve suit odası ile ulaşılabilir lüks konumunda X ve Y kuşağını hedefliyor. Bu kitle keyifli vakit geçirmeyi seven, doğada bulunmaktan mutlu olan, lüksünden feragat etmeyen üst gelir grubundan oluşuyor. Otelin iç marinası tekne sahiplerinin ulaşımı için iyi bir alternatif sunuyor.

Otelin hemen dışındaki çarşı meydanı, içinde bulunan kafeleri ve dükkanları ile ekstra hareket ve cazibe katıyor. Tesiste dört adet çok amaçlı toplantı ve etkinlik salonu, açık ve kapalı yüzme havuzları, spa ve fitness merkezi var. Ayrıca Akdeniz ve dünya mutfaklarından yemekler sunan plaj restoranı, otel restoranı/barı ve kahvaltı restoranı mevcut.

otel yatırımları
Radisson Hotel Group – Otel Yatırımları

ALİAĞA’DA BİR İŞ OTELİ

Radisson markasının bu yıl devreye girecek bir başka oteli de İzmir’in Aliağa ilçesinde yer alıyor. Pandemi süreci otelin açılış sürecini doğrudan olmasa da dolaylı olarak geciktirmiş. Tesisin Temmuz başında hizmete girmesi planlanıyor. Radisson Hotel İzmir Aliağa’nın yatırımcısı Azeri menşei RMA Holding ve franchise modeli ile işletilecek.

Beş yıldız hizmet belgesine sahip olan otel, 185 odalı. Türk ve dünya mutfaklarından örneklerin sunulacağı restoranla birlikte, gün boyu hizmet verecek bar ve pastane, bölgede gurme lezzet alternatifi olmayı hedefliyor. Lobide ayrıca Starbucks köşesi yer alacak. Balo ve toplantıları salonları ile bölgede önemli bir ihtiyaca da cevap vermeye hazırlanan otelde, Radisson Hotel Group SGS Hijyen ve Güvenlik standartları en üst düzeyde sağlanarak kişiye özel kübik ofis kiralama hizmeti de verilecek. Otel deneyimli ekibi ile otel dışına da hizmet vermeyi planlayarak, misafirlerine kusursuz bir catering hizmeti sunmayı amaçlıyor.

AKDENİZLİ MARKA

Bodrum’da bu yıl açılan otellerden biri de METT Hotels & Resorts. Dünya çapındaki ilk otelini Bodrum’da açan, Dubai merkezli Sunset Hospitality Grup, tesisin tanıtımını Türkiye’den yaptı. Haremtan Koyu’nda, Bodrum Marina’dan sadece birkaç dakika uzaklıkta yer alan otelin 72 odası ve 31 süit, loft ve özel villası mevcut.

Küresel olarak restoran konseptleri geliştiren ve bu alanda büyüyen bir yatırım ve yönetim şirketi olan olan METT Hotels, yeme ve içme sektöründeki deneyimini bu otele taşıyor. Deniz kenarında, açık havada yenen yemeklerden, rahat bir atmosferde sunulan modern İtalyan mutfağına geniş bir gastronomik yelpaze barındırıyor.

METT Hotels & Resorts
METT Hotels & Resorts – Otel Yatırımları

Otelin Genel Müdürü İlker Yörükoğlu, “Restoranlardan spa’ya, kullanılan ürünlerden otelin dekorasyonuna, çevresel konulara yaklaşımımızdan eğlence anlayışımıza kadar her an ve her yerde Akdenizli kimliğimiz ve insanları buluşturma misyonumuzla ön planda olacağız” diye konuşuyor. Dünyadaki ilk otellerini Bodrum’da açmaktan heyecan duyduklarını belirten Sunset Hospitality CEO’su Antonio Gonzalez ise “Bodrum yaşatmak istediğimiz Akdeniz hayatının tüm unsurlarını kucaklayan bir lokasyon. Bölgeye yepyeni ürünlerimizle değer katmayı hedefliyoruz” diyor.

YENİLENDİ VE SHERATON OLDU

Kültür ve iş turizminin başkenti İstanbul’daki otel açılışları da devam ediyor. Dünya otelcilik devi Marriott’un portföyündeki 30 marka arasında yer alan Sheraton Hotels&Resorts’un en yeni oteli İstanbul Levent’te hizmete girdi. Eskiden Mövenpick markasıyla yine otel olarak hizmet veren binanın mal sahibi Marriott Grubu ile anlaştı ve otel ciddi bir renovasyon geçirdi.

Baştan aşağı yenilenen otel 10 milyon dolarlık yatırımla Sheraton markasının dünya çapında dönüşüme uğrayan misafir deneyimi anlayışını yansıtıyor. Misafirlere, çalışırken, toplantı yaparken ya da dinlenirken konforlu ve rahat hissedebilecekleri bir ortam sunmayı hedefleyen yeni konseptin ana unsurları otelde göze çarpıyor.

Sheraton İstanbul Levent’in açılışıyla ilgili çok heyecanlı olduklarını dile getiren Marriott International Körfez, Levant ve Türkiye Bölgeleri Başkan Yardımcısı Şafak Güvenç, “Sheraton Hotels & Resorts bu pazarda köklü bir tarihe sahip. Bizler de, markanın yeni vizyonu kapsamında gerçekleşen yepyeni modern güncellemeleriyle Sheraton İstanbul Levent’i açarak bu mirası devam ettirmenin gururunu yaşıyoruz.

Açılış aynı zamanda Marriott International’ın Türkiye’ye olan bağlılığını pekiştiriyor.” Sheraton İstanbul Levent, açılışını kutlamak için 31 Ağustos, 2021’e kadar direkt rezervasyonlarda esnek fiyat üzerinden yüzde 15 indirim ve Shine Spa’da yüzde 20 indirim avantajı sunuyor.

YENİ MARKASIYLA İSTANBUL’DA

Dünyanın franchise veren en büyük otel şirketi Wyndham Hotels & Resorts de, yeni markası Days Inn’i İstanbul’a getiriyor. Firma Maltepe’de yeni inşa edilen ve yakında açılacak olan oteli ile Türkiye’deki en büyük uluslararası otel zinciri olma iddiasını güçlendiriyor. Days Inn, firmanın ülkemizdeki sekizinci otel markası olacak. Wyndham Hotels & Resorts EMEA Başkanı Dimitris Manikis, “Türkiye, her ziyaretçiye uygun ve ilham veren çok çeşitli ve güzel ziyaret noktalarıyla yeni projeler için inanılmaz bir potansiyel barındırıyor” diyor.

Wyndham Hotels & Resorts
Wyndham Hotels & Resorts – Otel Yatırımları

TARİHİ YARIMADA HAREKETLİ

İstanbul’da turizmin kalbi Sultanahmet’te yeni otel açılışları öne çıkıyor. Muğla merkezli yerli otel zinciri Orka Hotels, İstanbul’daki iki oteline ek olarak bir yeni otel açılışına daha hazırlanıyor. Sirkeci’de konumuyla dikkat çeken tramvay yolu üzerindeki Orient Express Hotel’i satın alan Grup, oteli yenileyerek gelecek ay hizmete açmak için gün sayıyor. Orka Hotels Yönetim Kurulu üyesi Erdal Torunoğulları’nın verdiği bilgiye göre otel baştan aşağı yenilenirken açılış tarihi olarak 1 Temmuz hedefleniyor.

Tarihi yarımadanın müthiş teras manzarasıyla ünlü Sultanahmet’teki butik otel Seven Hills PpP Hotels de yeni bir otelin açılışına hazırlanıyor. Galataport’un ana giriş kapısının tam karşısında konumlanan Pera Bosphorus Hotel’in üç ay sonra açılması hedefleniyor. Özel belgeli olacak lüks kategorideki bu otel 80 odayla hizmet verecek. Seven Hills Hotels’in sahibi Cemil Çelik, geçen yıl pandemiden hemen önce Cankurtaran’da Seven Hills Palace ismiyle ikinci otellerini açtıklarını vurgulayarak, bu yılki otelle üçüncü yatırıma imza atacaklarını kaydediyor.

İstanbul’un en eski apartmanlarından biri olan Galata’daki tarihi Barnathan Apartmanı da otel oluyor. Nar Yatırım tarafından satın alman binanın restorasyonu tamamlandı. Meroddi Barnathan Otel olarak turizme kazandırılacak otelin açılışı çok yakında. Otel, butik olarak beş yıldızlı kalitesinde işletilecek.

Orka Hotels
Orka Hotels – Otel Yatırımları

ÜÇ ŞEHRE BEŞ OTEL

Avrupa’nın önde gelen otel zinciri Accor Otel Grubu da Türkiye’deki yatırımlarını sürdürürken yeni sezonda Trabzon, Bursa ve İstanbul’da yeni oteller açmaya hazırlanıyor. Yaz sezonunda Mercure Trabzon, Mövenpick Hotel & Thermal Spa Bursa, Mövenpick Trabzon, Mövenpick Sabiha Gökçen ve İstanbul Merter’de Ibis Styles otellerinin hizmete girmesi planlanıyor. Türkiye’de 13 markası ve 54 oteli bulunan Accor Otel Grubu, yatırımlarına ve yeni otel açılışlarına bu yılsonuna kadar devam edecek.

Mövenpick Hotel & Thermal Spa
Mövenpick Hotel & Thermal Spa – Otel Yatırımları

DEDEMAN KASTAMONU’YU AÇTI

Yerli otel zincirlerinden Dedeman Hotels & Resorts International’ın en yeni oteli Park Dedeman Kastamonu hizmete açıldı. Geçtiğimiz Nisan ayında hizmet vermeye başlayan otel, yüksek yatak ve toplantı odası kapasitesi ile iş dünyasının beklentilerinin yanı sıra, bölgenin düğün ve kongre salonu ihtiyacını da karşılıyor.

KAS Proje İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından hayata geçirilen KastaMall Alışveriş Merkezi ve Rezidans Karma Projesi içinde yer alan Park Dedeman Kastamonu, şehir, orman ve İlgaz Dağı manzaralı toplam 150 odası, 300 yatak kapasitesi ve bin 100 metrekare toplantı ve etkinlik alanı ile bölgenin ilk ve tek uluslararası markalı oteli olarak misafirlerini ağırlıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, “Pandemi döneminden hızlı karar alma yetimiz ve doğru stratejimiz ile uzun vadeli planlarımızda değişiklik yapmadık. Pandemi yakın geleceği öngörmeyi zorlaştırıyor olsa da, eğer yılın ikinci yarısı salgın ile mücadele olumlu eğride devam ederse 2021 bitmeden zincirimize yeni bir halka daha eklemeyi planlıyoruz. Yatırımcılarla görüşmelerimiz olumlu yönde devam ediyor. Yeni otelimiz yurtiçinde olacak ve bulunmadığımız bir şehre markamızı taşıyacağız. Şehir otelciliğine odaklanmış bir marka olduğumuz için yine şehir merkezinde konumlanacağız” diyor.

Dedeman Hotels & Resorts International
Dedeman Hotels & Resorts International – Otel Yatırımları

ANEMON’DA İKİ OTEL

Ülkemizin şehir otelciliğindeki köklü markası Anemon da, İstanbul Bakırköy ve Aydın’da olmak üzere iki yeni oteli daha turizme kazandırdı. İstanbul’da Bakırköy’ün merkezinde bulunan dört yıldızlı Anemon Bakırköy Otel önemli kongrelerin düzenlendiği İstanbul Fuar Merkezi ve CNR Expo Center’a yakın konumuyla dikkat çekiyor. Sahile 50 metre mesafede bulunan otel 48 odalı.

Aydın’da kapılarını açan Anemon Aydın Otel ise dört yıldızlı; 39 deluxe, 32 superior, 12 superior plus, 4 executive süite ve bir presidential süite oda kategorileriyle toplamda 88 odası bulunuyor. Spor salonu, kapalı havuz, sauna, buhar odası hizmetler ile misafirler günün yorgunluğunu atabiliyor. Otelde en son teknoloji ile hizmet veren iki toplantı salonu da mevcut.

Anemon Oteller Koordinatö rü Uğur Şahbaz, zincirin yeni halkaları olan bu iki yeni oteli ‘management’ (yönetim anlaşması) ile hayata geçirdiklerini açıklıyor. Pandemi öncesi başlayan süreci zorluklara rağmen devam ettirdiklerini ve bu yeni otellerin açılışını aksatmadıklarını kaydeden Akçura, bir başka projelerinin ise Kapadokya’da olduğu bilgisini veriyor.

Anemon Bakırköy Otel
Anemon Bakırköy Otel – Otel Yatırımları

1.5 MİLYAR TL YATIRIM

Antalya’daki otel yatırımları da hız kesmiyor. Pandemiye rağmen yatırımdan vazgeçmeyen gruplar arasında NG Grup da var. Kemer Göynük’te NG Phaselis Bay Oteli’ni açtıklarını açıklayan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, “Turizmde bin 200 kişiye yeni iş imkânı sağladık” diyor. Otelin çalışmalarının 18 ay sürdüğünü bildiren Güral, 1.5 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirdikleri tesisin, sahip olduğu özelliklerle Türk turizminin hizmet kalitesini bir üst lige taşımanın bayraktarlığını yapmaya aday olduğunu savunuyor.

Güral, “480 oda
kapasiteli tesisimiz yüzde 65 oranında dolu. Pandemiye ve seyahat engellerine rağmen haziran ayının ilk haftasında önceden yapılan rezervasyonlarla birlikte yüzde 98 doluluk oranına ulaştık. Geniş ailelerin rahat edebilecekleri villalarımız da mevcut. Bu villaların Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde yüzde 85’i şimdiden doldu” diyor.

NG Phaselis Bay Otel
NG Phaselis Bay Otel – Otel Yatırımları

21 ‘İNCİ OTELİNİ AÇTI

Crystal ve Nirvana otel markalarının sahibi yerli marka Kilit Grup da, 21’inci oteli olan Nirvana Cosmopolitan’ı Antalya Lara’da hizmete açtı. Kervansaray Oteli satın alarak 1 milyar TL’lik yatırımla renove eden Grup, yeni otelleriyle sezona merhaba dedi. Zor bir dönemin ardından daha büyük umutlarla yola çıktıklarını belirten Kilit Grup Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit, otelin 12 ay açık kalacağını belirterek, yüzde 70-75 doluluk hedeflediklerini kaydediyor. Kilit, bu doluluğun yüzde 25’ini iç pazardan sağlamayı planladıklarını vurguluyor.

31 yeni otel

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı otel yatırımları verilerine göre, Türkiye’de konaklama sektörü, 2021 ilk çeyrekte 852 milyon TL bütçeli 42 adet otel yatırımı için yatırım teşviği aldı. Sektörün yatırım projelerinden 31 adedinde 648 milyon TL bütçeli yeni oteller yapılacak. 11 adet tesis için ise yenileme, tamamlama ve tevsi gibi amaçlarla 204 milyon TL’lik bütçe ayırdı.

Turizmdatabank’ın derlediği bilgilere göre 2021’in ilk üç ayında, yeni otellerin toplandığı merkezler Antalya, İstanbul, Muğla, Ankara, Erzurum, Bolu, Aydın ve Çanakkale olurken, yatırım bütçesi büyüklüğü bakımından, bu illeri Balıkesir, Nevşehir ve İzmir izledi. Bütçe büyüklüğünde ilk sırayı İstanbul alırken onu Antalya, Ankara, Erzurum, Bolu, Aydın ve Çanakkale izledi.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu