Güncel Ekonomi Haberleri

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017

Ekonomist dergisinin yapmış olduğu Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017 sonuçları.

Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı“araştırmasının 2017 sonuçları belli oldu. Kurdukları şirketlerle bulundukları kentleri zenginleştiren, istihdam sağlayan, vergi rekoru kıran, yaptıkları sosyal yatırımlarla bölgelerini kalkındıran bu isimler, Anadolu’ya uön veriyor. Bu yıl listemizin zirvesinde yine Gaziantep’ten çıkan tekstil devi Sanko Holdingin onursal başkanı Abdülkadir Konukoğlu var. İkinci sırada Hatay ve Osmaniye den dünyaya açılan demir-çelik devi Tosyalı Holdingin yönetimkurulu başkanı Fuat Tosyalı yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında ise Bursalı Sütaş’ın yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz var.

Ekonomist’in geleneksel hale getirdiği “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmasının 2017 sonuçlan belli oldu. “En Etkin 50” listemizde İstanbul, Ankara ve İzmir haricindeki kentlerde ekonomiye yön veren, istihdam yaratan, vergi rekortmeni olan isimleri bir araya getiriyoruz. Listede yer alan isimlerin iş dünyasındaki etkilerinin yanı sıra sosyal çabalanm ve sivil toplum kuruluşlanndaki faaliyetlerini de göz önünde bulunduruyoruz. Böylelikle, Türkiye’nin tüm kentleri göz önünde bulundurularak ve yüzlerce isim arasından Anadolu’nun iş dünyasına liderlik eden 50 ismi tespit ediyoruz. “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” listemiz, yandaki tabloda yer alıyor. Yalnızca 50 iş insanı ve başında olduğu şirketi değil, bu şirketlerin 2016 cirolan ve çalışan sayıları da listemizde kendine yer buluyor.

ANADOLU’YA YÖN VERENLER

Bu yıl, son olarak 2015’te yaptığımız “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” listesinde olduğu gibi, zirvede yine Gaziantepli Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu yer alıyor. Güneydoğu Anadolu’da tekstil sanayinin gelişmesini ve binlerce insana iş olanağı yaratılmasını sağlayan Konukoğlu, yalnızca iş hayatı ile değil sosyal sorumluluk projeleriyle de Anadolu’nun en etkin işadamı.

Listemizin ikinci sırasında ise çelik üretiminde Türkiye’de olduğu kadar dünyada da tanınan bir isim olan Fuat Tosyalı bulunuyor. Hatay ve Osmaniye’den dünya devi bir demir-çelik şirketi çıkarmayı başaran Tosyalı, yurtiçi ve yurtdışı yatınmlanyla Türkiye’nin cari açığının kapanmasında önemli rol oynuyor.

Listede üçüncü sırada ise Anadolu’da hayvancılığın marka ismi, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz yer alıyor. TÜSİAD Başkanı olduğu 2014’te En Etkin 50 listemizde ikinci sırada yer alan Yılmaz, son dönemdeki yatınmlan ve süt üretiminde dünyaya açılması ile bu yıl listenin üçüncü sırasında kendine yer buldu.

“Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanına ilişkin aynntılı bilgiler ve başarı hikayeleri, izleyen sayfalarda yer alıyor.

SANKO HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI ABDÜLKADİR KONUKOĞLU
Anadolu’nun en etkin iş insanı

Adı Gaziantep’le özdeşleşen Konukoğlu Ailesi’nin en büyük temsilcisi Abdülkadir Konukoğlu, Anadolu’nun etkin iş insanları arasında zirvedeki yerini koruyor. 20 yıl başkanlık yaptığı Sanko Holding’teki görevlerini kardeşi Zeki Konukoğlu’na devretmiş olsa da önemli STK’lardaki başkanlığı sürüyor. TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı, Gaziantep Sanayi Odası Onursal Başkanı ve Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği Başkanı görevlerine devam ediyor. Abdülkadir Konukoğlu, iş hayatında aldığı kararlarla Gaziantep’te bir devin doğmasına öncülük etti. 14 bin çalışanlı ve 6,7 milyar TL cirolu Sanko Holding’e başkanlık yaptığı 20 yıllık süreçte tekstilden enerjiye, makinadan çimentoya uzanan sanayi şirketlerine yön verdi. Kentin ekonomik kalkınmasına, istihdamına ve sosyal hayatına önemli katkılar sunan Abdülkadir Konukoğlu, holding şirketlerinin merkezini İstanbul ya da başka bir büyük kente taşımayarak aslında Gaziantep’e olan bağlılığını da gösterdi, iş hayatında 52 yıl aktif olarak çalışan Abdülkadir Konukoğlu, STK’ların yanı sıra kuruluşuna öncülük ettiği Sani Konukoğlu Vakf ı’nda eğitim ve sağlık alanında hayır işlerini de sürdürüyor. Konukoğlu Ailesi üyelerinin kentteki birçok sosyal, kültürel ve sportif etkinliğe destek olduğunu anlatan Abdülkadir Konukoğlu, yatırımları planlarken ‘dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep’ anlayışıyla hareket ettiğini belirtiyor.

TOSYALI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI FUAT TOSYALI
Hedef üç kıtada 10 bin kişiye istihdam

İskenderun’da 9 metrekarelik bir soba dükkanından bugün 4 milyar dolar cirolu bir dev çıkaran Tosyalı Holding’in patronu Fuat Tosyalı, aldığı önemli yatırım kararları ve sosyal sorumluluk işleriyle Anadolu’nun en etkin iş insanlarından biri. Demir-çelik sektöründe Osmaniye’den Cezayir’e uzanan önemli yatırımları hayata geçiren Tosyalı, üç kıtada 6 bin olan istihdamı yeni yatırımlarla üç yıl içinde 10 bine taşımak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Aktif iş yaşamında sosyal sorumluluk çalışmalarına da ayrı bir önem veren Fuat Tosyalı, Türkiye’nin sn çok sosyal sorumluluk çalışmalarına imza atan isimlerinin başında geliyor. Grup olarak 120 milyon TL’yi aşan sosyal sorumluluk yatırımlarıyla dikkat çeken Tosyalı, bu rakamla Capital’in Gönlü Zenginler Listesi’nin dördüncü sırasında yer alıyor. “Sosyal sorumluluk bizim için en az ticari başarımız kadar önem taşıyor” diyen Tosyalı, sadece İskenderun ile sınırlı olmadıklarını ve bu alana yüklü bir bütçe ayırarak çalışmalara sınır koymadıklarını kaydediyor. Bu noktada önceliği kendi bölgelerine verdiklerini aktaran Fuat Tosyalı, sağlık merkezinden fen lisesine, sevgi evlerinden camii ve spor salonlarına kadar bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda çok sayıda kalıcı eser oluşturduklarını ifade ediyor. Sosyal sorumluluk projeleri içinde sporun ayrı bir yeri bulunduğunu anlatan Tosyalı, “Bu konuda ilk adımı 2012’de Osmaniye Kapalı Spor Salonu ile attık. 3 bin kişilik kapasitesiyle bölgeye hizmet veriyor” diyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu