Güncel Ekonomi Haberleri

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017

SÜTAS YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUHARREM YILMAZ
Bölgesel kalkınmaya omuz verdi

Bursa’dan çıkıp bölgesel bir marka olma yolunda önemli adımlar atan Sütaş’ın yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından birine önderlik ediyor.

2,6 milyar TL ciro ve 4 bin 900 çalışanlı Sütaş’ı Bursa’nın ötesine taşıyan Yılmaz, kurduğu çiftlikten sofraya entegre iş modelini yeni yatırımlarla güçlendirmeye devam ediyor. Bursa-Karacabey, Aksaray ve İzmir-Tire’de entegre tesis yatırımları olan grup, bu iş modelini taşıyacağı yeni adresler için gelecek beş yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyor. Bu kapsamda hayata geçirilecek Bingöl’deki entegre tesisle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hayvancılığın gelişimine önemli katkılar sunmayı ve böylece bölgesel kalkınmada önemli bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Muharrem Yılmaz kaptanlığındaki markanın yatırım hamlesi Türkiye ile sınırlı değil. 2016 yılı sonunda 13 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Sütaş’ın 2012’de Makedonya-Üsküp’te yatırımlarına başladığını söyleyen Muharrem Yılmaz, 2013’te Romanya-Bükreş’te süt ve süt ürünleri tesisleri satın alarak ürünlerini Balkan ve Avrupa ülkelerine taşıdıklarını anlatıyor. Yılmaz, başta Avrupa olmak üzere ihracat adımlarını hızlandıracaklarını söylüyor. Başta 27 bin 500 süt üreticisi, bin 550 dağıtıcı ve 700 iş ortağıyla on binlerce kişiye dolaylı istihdam sağladıklarını ifade eden Muharrem Yılmaz, bu geniş aile ile yurtdışında daha da güçleneceklerini aktarıyor.

ER-BAKIR YÖNETİM KURULU ÜYESİ MÜJDAT KEÇECİ
Sanayileşmeyi güçlendirecek projeler üretiyor

Müjdat Keçeci, Anadolu’nun öne çıkan sanayi şehirlerinden olan ve tekstilin başkenti olarak anılan Denizli’nin en etkin isimlerinden biri. Gelirlerinin yüzde 30’unu sanayiden elde eden kentteki hızlı dönüşümde önemli bir paya sahip. 30 yılı aşkın bir süredir Er-Bakır’da üst düzey yöneticilik yapmasının yanı sıra üç dönemdir Denizli Sanayi Odası Başkanlığı’nı da yürütüyor.

Müjdat Keçeci, Anadolu’nun etkin isimleri arasındaki yerini yürüttüğü projelerle koruyor. Tekstildeki yatırımların ağırlığına karşılık son dönemde makine ve mermer sanayiinin de öne çıktığı kentte Makine İhtisas OSB’yi hayata geçirmek üzere ekibiyle çalışan Keçeci, açılması planlanan Çardak OSB ile kente yeni yatırımları çekmek üzere yoğun mesai yürütüyor. Kentte 375 milyon dolarlık ihracat yapan makinecilerin kümelenmesiyle ihracatlarını 500 milyon dolarlara çıkarabileceklerini belirten Müjdat Keçeci, mermercilerin de bu modelle ihracatlarını 400 milyon dolara çıkarabileceklerini ifade diyor. Keçeci, Türkiye’nin en çok ihracat yapan 8’inci ili olan ve geçen yıl 3 milyar 36 milyon dolar ihracat yapan Denizli’de toplam 200 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiriyor. Diğer taraftan yaklaşık 1,3 milyar dolar cirolu Er-Bakır’da 30 yılı geride bırakan Keçeci, Abalıoğlu ve Erikoğlu ailelerinin hissedar olduğu grupta kurumsallaşmanın da önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyor.

GÜRAL GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAFİGÜRAL
Yarım asırlık çınar

Seramik, cam, ambalaj gibi işlerinin yanı sıra son yıllarda özellikle turizm sektörüne yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Nafi Güral, Kütahya denince ilk akla gelen isimlerden biri. Babasının yanında ticareti öğrenen Nafi Güral, iş hayatında 53’üncü yılını kutluyor. Kardeşlerinden 2013 yılında ayrılan Nafi Güral ve çocukları, bu ayrılığın ardından NG Grubu çatısı altında Kütahya Seramik ve Kütahya Porselen’in yanı sıra turizmde de etkinliğini artırdı. Nafi Güral, sermayesinin en az yüzde 70 ve daha fazlasına sahip oldukları şirketleriyle 2017 yılında yüzde 8 oranında büyümeyi hedeflediklerini söylüyor. 15 Temmuz gecesi aldıkları yatırım kararının firmalarının gurur abidesi olduğuna dikkat çeken Nafi Güra 1, “Takvimler 16 Temmuz’un ilk saatlerini gösterirken seramik yatırımı kararı aldık, 410 metre boyunda 110 metre enindeki fabrikanın inşaatına derhal başlayıp makineleri sipariş ettik. Montajı devam etmekte, nasip olursa 15 Temmuz’dan önce üretim başlayacak. Yetmedi, 16 Nisan öncesinde yeni bir seramik yatırımı anlaşması imzaladık, yatırım fiilen başladı. Sapanca’da yeni bir otel inşaatı için mimarlarımız çalışıyor. Ramazan bitmeden ruhsatını alıp inşaata başlamak istiyoruz ” diyor. Nafi Güral, TOBB Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Kutsev Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Kütahya Tanıtım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Nafi Güral Eğitim Vakfı kurucusu. Adını taşıyan eğitim vakfı aracılığıyla yüzlerce öğrenciye burs veriyor.

KADOÖĞLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI TARKAN KADOOĞLU
Akaryakıt sektöründe devleşiyor

2013-2014 yıllarındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği’nin ardından 2015 yılında TÜRKONFED Başkanı seçilen Cizreli işadamı Tarkan Kadooğlu, iş dünyasının en önemli STK’larında kritik görevler üstlenmenin yanı stra iş dünyasındaki başarılarıyla da adından söz ettirmeye devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Kadooğlu Holding, 20l6’da yüzde 10 büyüyerek cirosunu 2,5 milyar TL’nin üstüne, doğrudan istihdamını da bin 350’nin üzerine taşıdı. 50 ülkeye ihracat yapan holding, bu yıl da hem ciro hem de istihdamda yüzde 10 büyüme hedefi koydu. Holding, petrol, LPG – otogaz, enerji, gıda ve inşaat/gayrimenkul sektörlerindeki 10 şirket ile faaliyet gösteriyor. 2016 sonu itibariyle toplam 406 istasyona ulaşan Kadoil markasına 35 milyon TL yatırımla Kadogaz markasını da ekleyecek olan Kadooğlu, şu an için faaliyette bulunan bir dağıtım şirketi satın almak için de görüşmeler sürdürüyor. Kadooğlu Yağ ise “Bizce” markası ile bitkisel yağ sektöründe Türkiye ve dünyada önemli bir marka haline geldi. Türkiye geneline yayılan bayi ağının yanı sıra yaklaşık 40 ayrı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bitkisel margarin yatırımlarını ise 2016 yılı içinde tamamlayan holding, gerçekleştirdiği son yatırımlar ile birlikte bitkisel yağ üretim kapasitesini günlük 300 tondan 520 tona yükseltti, iş dünyası örgütlerinde aktif şekilde yer alan Kadooğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği döneminde Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi’nin (BORGİP) oluşturulmasına öncülük etti.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu