Güncel Ekonomi Haberleri

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017

GÜRALLAR YKB. VEKİLİ ESİN GÜRAL ARGAT
Maldivler’de otel açacak

Anadolu’nun en etkin 50 iş insanı araştırmamıza adını yazdıran iş kadınlarından biri olan Esin Güral Argat’ın bu başarısında, sadece Kütahya’daki çalışmaları değil, uzun yıllardan bu yana TÜSİAD’da yönetimde aldığı görevlerin etkisi de yüksek. Güral Ailesi’nin Kütahya’daki etkinliğini TÜSİAD şapkasıyla globale taşımayı başaran Esin Güral Argat, tesislerinde günde ortalama 2 bin ürün üreten Gürallar markasını 130 ülkeye taşıdı. Kadınların işgücüne katılımını artırmak için çalışmalar yürüten Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) yönetim kurulu üyesi. 2016yılında yüzde 15 büyüyen grup, 2017’de yüzde 20 büyüme hedefine kilitlendi. Alibey Hotels and Resorts Maldivler’i 2017’nin son çeyreğinde hizmete açacak.

SUNAR GRUP ŞEREF BAŞKANI NURİ ÇOMU
Üstün hizmet madalyası aldı

Nuri Çomu’nun 1974’te kurduğu Sunar Grup, 1 milyar 184 milyon TL’lik cirosu ile Türkiye’nin tarıma dayalı sanayisine katkı sağlıyor. Şirket bu yıl yüzde 6’lık büyüme hedefliyor. Yaklaşık 800 çalışanı bulunan grubun tarım işletmelerindeki mevsimlik işçileriyle bu sayı yıllık yaklaşık bin kişiye ulaşıyor. Uzakdoğu’dan Amerika’ya kadar ihracat yapan grubun toplam grup cirosunun yaklaşık yüzde 30’u ihracattan geliyor.

Sunar Grup Şirketleri Şeref Başkanı Nuri Çomu, yönetimi oğlu Hüseyin Nuri Çomu’ya devretti. Ancak işten elini çekmeyen Nuri Çomu, şirkete gelip işleri takip etmeyi sürdürüyor. Nuri Çomu, hizmetleri nedeniyle 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirildi.

SARAY HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAMİ ÖZDAĞ
Karaman’a yatırım yapıyor

Karamanlı işadamı Sami Özdağ, gıda ve enerji başta olmak üzere mobilya, teknoloji, ambalaj, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki yatırımlarıyla dünyanın birçok noktasında çözüm ve hizmet üretiyor. Bünyesindeki Saray Bisküvi, Milkman, Greeneco gibi kurumlarla hem ülkemizde hem de uluslararası arenada önemli şirketler arasına girmeyi başaran Saray Holding yaklaşık 2 bin 100 kişiye istihdam sağlıyor. Holding 20l6’da 516 milyon TL olan cirosunu bu yıl 780 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Sami Özdağ, Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nin oluşması ve kurulmasında öncülük yaptı ve aktif rol aldı. Karaman’da bulunan Sekasar Vakfı ile başarılı gençlerin eğitimi için burs imkânı sağlanıyor.

BANVİT YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMERGÖRENER
Spora destek veriyor

Temeli 1968 yılında atılan Banvit’i 2008 yılından bu yana ikinci kuşak temsilcisi Ömer Görener yönetiyor. Şirketi büyüten ve yurtdışına açmayı başaran Görener, 2017 yılının başında şirketin hisselerinin yüzde 79,48’ini dünyanın en büyük gıda şirketlerinden olan Brezilya merkezli BRF S.A!nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’a sattı. Banvit’in Bandırma, İzmir ve Elazığ’da üretim tesisleri bulunuyor. Türkiye’nin en büyük 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan Banvit, 20l6’yı 1.9 milyar TL ciroyla kapattı ve 4 bin 571 kişiye istihdam sağladı. Görener, fabrikalarıyla bölgeyi kalkındırmanın yanı sıra spora da destek veren bir isim. 1994’te kurulan Banvit Basketbol Kulübü, mahalli liglerden Avrupa’ya uzanan bir başarı öyküsü yarattı.

ENDEL ŞİRKETLER GRUBU YKB. SAVAŞ ÖZAYDEMİR
Kiremitte dünya ligine girdi

Endel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir’in en etkin işadamlarından biri. Endüstriyel ürünler ve yapı malzemeleri olarak iki ana grupla faaliyet gösteren Endel, yapı malzemelerini Eskişehir’de üretiyor. Dünyanın sayılı kiremit üretim tesislerinden olan Endel Kiremit Üretim Tesisi Türkiye’nin en teknolojik fabrikası olarak gösteriliyor. Grubun Eskişehir’de bulunan beş üretim tesisinin yanında Gebze, Ankara ve Manisa’da da tesisleri bulunuyor. Eskişehir Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu başkanı olan Özaydemir, şehrin sanayi ve kültür faaliyetlerinde katkı ve destek sağlıyor. Grubun 2016 cirosu 320 milyon TL idi. 2017 hedefi ise 360 milyon TL’yi buluyor.

ÖZAK GLOBAL HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET AKBALIK
Ciroyu 1 milyar TL’ye çıkaracak

Özak Global Holding, tekstil, turizm, inşaat, gayrimenkul yatırım ortaklığı ve tesis yönetimi olmak üzere toplam beş sektörde dokuz şirketiyle faaliyet gösteriyor. Özak Global Holding ve iştirakleri bünyesinde 5 bini aşkın çalışan istihdam ediliyor. 2016 cirosu 721 milyon TL olan holdingin 2017 ciro öngörüsü 1 milyarTL. Ahmet Akbalık, Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekilliği, Türkiye Hazır Giyim Sektör Başkanı, Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu ve icra Kurulu Üyeliği gibi çeşitli görevler üstlendi. Halen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) yönetim kurulu üyeliği görevine devam ediyor. Aynı zamanda Makedonya Fahri Başkonsolosu görevini yürütüyor.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu