Güncel Ekonomi Haberleri

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017

KİPAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI HANEFİ ÖKSÜZ
Tekstilden sonra kağıtta da iddialı

Kahramanmaraş’tan çıkarak büyük üne kavuşan ve İngiliz Lee Cooper ile yaptığı anlaşmaya adını dünyaya duyuran Kipaş Holding’in yönetim kurulu başkanı Hanefi Öksüz, sanayinin duayen isimlerinden biri. Öksüz, 1990’ların başında Koç Holding’ten satın aldığı Bozkurt Mensucat ile hızlı bir çıkış yakalayarak bugün 30’a yakın üretim tesisi ve 3,2 milyar TL’lik ciroya ulaştı. Bu yıl 1,5 milyar TL’lik yatırıma imza atacak olan holding, son birkaç yılda kağıt üretiminde iddialı yatırımları hayata geçirdi. Kahramanmaraş’ta kurduğu fabrikanın ardından 20l8’de Aydın-Söke’de 350 milyon dolarlık yeni fabrikayı devreye alacak. Hanefi Öksüz, başarılı girişimciliğinin yanında hayırseverliği ile de iş dünyasının seçkin bir ismi.

ÖZDİLEK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BŞK. HÜSEYİN ÖZDİLEK
8 bin 500 kişiye iş veriyor

Hüseyin Özdilek, 1967 yılında 30 metrekarelik bir perakende mağazası olarak kurduğu şirketini bugün tekstilden inşaata kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren 1 milyar 625 milyon TL cirosu olan bir holding haline getirdi. Bursa’daki tesislerinde tekstil üretimi yapmanın yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarında AVM yatırımları da bulunan şirketin, aynı zamanda Bursa Yenişehir’de 3 bin başlık bir hayvancılık yatırımı da var. Bu yıl besicilik alanındaki yatırımın geliştirilip bin baş daha ilave edilmesi planlanıyor.

Holding bünyesindeki 8 bin 500 çalışanın yüzde 20’si üniversite mezunu beyaz yakalılardan oluşuyor. Özdilek, yatırımlarına devam ederek beş yeni alışveriş merkezi açtı.

YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG YKB. FEHMİ YILDIZ
Büyüme hızını artıracak

Orman ürünleri, gübre, demir-çelik, kimya, inşaat, liman işletmeciliği, sigorta, enerji, deniz taşımacılığı ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Yıldızlar Yatırım Holding geçen yıl hedeflerine paralel olarak yüzde 15 büyüdü ve cirosunu 3,2 milyar TL’ye yükseltti. Fehmi Yıldız, Kocaeli’nin en etkili iş insanlarından biri. Bugün holding çatısı altında 11 şirket ve 3 bine yaklaşan çalışanları olduğunu söyleyen Yıldız, “Önümüzdeki dönemde bu konudaki büyüme ivmemizi yeni yatırımlarımızla birlikte çok daha hızlı artırmayı planlıyoruz” diyor.

Yıldız, Türkiye’nin üretim ve ihracat gücüne katkı ve istihdamın yanı sıra sosyal sorumluluk alanında da çalışmaların süreceğinin altını çiziyor.

İNCİ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI NEŞE GÖK
Üçüncü kuşaktan gelen ilk patron

Ege’nin önde gelen holdinglerinden biri olan inci Holding’teki bayrak değişimiyle Perihan inci’nin yerine yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Neşe Gök, geçen yılı 1,5 milyar TL ciro ile kapatan holdingin dümenindeki isim. Yönetim kurulu başkanlığı görevinde ailenin üçüncü kuşağını temsil eden ilk isim olan Gök, son sekiz yıldır da yönetim kurulu üyesiydi. İSO ve TİM’in ilk 500 şirket sıralamasında üç şirketiyle yer alan holdingin 2017 büyüme hedefi yüzde 13. inci GS Yuasa’da 2021’e kadar 200 milyon TL’lik kapasite artırımı yapılacak. İnci Akü’de ise hedef beş yılda istihdamı iki, ihracatı dört katına çıkarmak. Neşe Gök, holdingteki görevinin yanı sıra, Peryön, 9 Eylül Rotary Kulübü, EGİAD Danışma Kurulu üyesi ve lisanslı bir melek yatırımcı.

DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG YKB. DAVUT DOĞAN
Çok yönlü hizmet üretiyor

Hizmetlerini çok yönlü sürdüren işadamı kimliğine en iyi örneklerden biri Doğanlar Yatırım Holding ve amiral gemisi Doğtaş Kelebek’in yönetim kurulu başkanı Davut Doğan’dır. Her sahada kendisini görmek mümkün. Tarım şehri Çanakkale’de sanayiinin de olabileceğini, 1972’de temelleri atılan Doğtaş ite gösterdi. Beş kardeşiyle kurduğu Doğtaş sayesinde, başta Biga olmak üzere tüm kent, alanlarında rekortmen olan tedarikçi işletmeler ile tanıştı.

Doğanlar Yatırım Holding direkt 2 bin, bayileri kanalı ile de 20 bin kişilik bir istihdam ordusunu yönetiyor, inşaat, enerji, perakende alanlarında da büyüdü ve 1,2 milyar TL’lik ciroya ulaştı. Çanakkale’de uzun süre yürüttüğü oda ve dernek yöneticiliğini ulusala da taşıdı.

SARAR GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEMALETTİN SARAR
Tekstilin en ağır ismi oldu

Eskişehir ile adı özdeşleşen bir isim Cemalettin Sarar. Yatırımlarının önemli bir kısmı Eskişehir’de yer alıyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde beş üretim tesisi, kentte butik oteli, Sümerbank yatırımı ve Eskişehir Odunpazarı kültür ve turizm bölgesinde turizm yatırımları bulunuyor. Geçmişte Eskişehir Ticaret Odası Başkanlığı ve Eskişehir Spor Kulübü Başkanlığt yapan Cemalettin Sarar, 1996 yılından itibaren Milli Takım ve Basketbol Federasyonu ana sponsoru olarak Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunuyor. 2017’de yüzde 15’lik büyüme hedefi koyan Sarar Grubu, 55 milyon dolarlık yatırım öngörüyor. Bu yatırımlar sayesinde ise 450 yeni istihdam sağlanması planlanıyor.

SÖKTAŞ GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUHARREM KAYHAN
77 ülkeye ihracat yapıyor

Temelleri 1971 yılında Aydın Söke’de Muharrem Kayhan tarafından atılan Söktaş Group, bugün kumaş üretim ve tarım-süt hayvancılığı alanlarında faaliyet gösteriyor. Söktaş Dokuma ve Efeler Çiftliği’ni bünyesinde barındıran şirketin Hindistan’da da kumaş üretim yatırımı var. Süt ürünleri markası Moova Gıda’yı 2014 yılında Tat Gıda’ya sattı. Şirket tekstli üretiminin yüzde 75’ini 77 ülkeye ihraç ediyor. Söktaş Group, süt hayvancılığı, Hindistan’da kumaş üretimi ve süt işletmeleri alanlarında 2008-2016 döneminde 156,8 milyon dolarlık yatırım yapmış durumda. Grup 2017 yılında ise 4,5 milyon dolar yatırım yapmayı öngörüyor. TÜSİAD eski başkanı olan Muharrem Kayhan, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) başkanlığını yürütüyor.

BURKAY GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM BURKAY
İnovasyona odaklandı

Bir aile şirketi olarak kurulan Burkay Grup’un temelleri 1975 yılına dayanıyor. Üç kardeşin başında olduğu şirket, bugün ev tekstili ve perde üretimi başta olmak üzere petrokimya, inşaat ve enerji alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirket, tekstil ürünlerini 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Dünyanın en büyük beş perde üreticisinden biri olan Burkay Tekstil, yaklaşık 10 yıl önce yola çıkan ‘Demor Home’ markasıyla da Türkiye ve dünya genelinde geniş bir dağıtım ağına sahip. Şirket tasarım ve inovasyon odaklı bir büyüme stratejisi izliyor. Uludağ Tekstil ihracatçıları Birliği’nin (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da 2006 yılından bu yana sürdüren Burkay, aynı zamanda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev yapıyor.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu