Güncel Ekonomi Haberleri

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması 2017

SANKO HOLDİNG YKB. VEKİLİ ADİL SANİ KONUKOĞLU
Sanayiciyi ihracata yönlendiriyor

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı ile TOBB Sanayi Odaları Konseyi Üyeliği ve Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyeliği, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili görevleriyle Anadolu’nun en etkin isimlerinden biri. Konukoğlu Ailesi’nde ağabeyi Abdülkadir ve Zeki Konukoğlu’nun ardından holdinge başkanlık etmesi beklenen Adil Sani Konukoğlu, holdingdeki görevlerinin yanı sıra kent sanayisinin gelişimine yoğun mesai harcıyor. Kenti, yeni pazarlara açmak üzere girişimlerde bulunuyor. Konukoğlu, Afrika ülkeleri başta olmak üzere yeni pazarlara açılan Gaziantepli sanayicilere öncülük ediyor.

KESKİNOĞLU ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI FEVZİ KESKİNOĞLU
Yatırımlarını Akhisar’da yapıyor

Tavukçuluk sektörü denilince akla ilk gelen isimlerden biri. Sektörün duayenleri arasında yer alan Fevzi Keskinoğlu, çocukluk yaşlarından beri şirketin her kademesinde aktif olarak çalıştı. 2002 yılından bu yana yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. Bütün yatırımlarını şirketinin merkezi olan Manisa Akhisar’a yapan Keskinoğlu, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağladı. Sözleşmeli yetiştirici modeliyle bölgede direkt ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin insana gelir yaratıyor. Bu da faaliyet gösterdiği Akhisar ilçesi nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sine denk geliyor. 2017 yatırım bütçesi 15 milyon TL olan şirket, yüzde 15 büyüme gerçekleştirerek cirosunu 1 milyar 300 milyon TL’ye yükseltmeyi hedefliyor.

ŞÖLEN YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSMAİL ÇOBAN
Eğitime buyuk destek veriyor

Atıştırmalık, çocuk ürünleri, hediyelik ve ikramlık ürünler kategorilerinde 200’ün üzerinde ürünü 100’ü aşkın ülkenin raflarında tüketiciyle buluşan Şölen’in yönetim kurulu başkanlığını yürüten İsmail Çoban, Gaziantep’in en etkili iş insanlarından biri. 20l6’yı 763 milyon TL ciro ile kapatan ve bu yıl 915 milyon TL ciro hedefleyen Şölen’de bugün yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Gaziantep ve İstanbul’daki fabrikalarda üretilen ürünlerin yüzde 60’ını ihraç eden Şölen’in yönetiminin yanı sıra Çoban’ın DEIK, Gaziantep Sanayi Odası ve TÜSİAD’da da üyelikleri bulunuyor. En yoğun desteği okullar yaptırarak eğitime veren Çoban, Gaziantep’e kattıklarıyla da dikkati çekiyor.

TİRYAKİOĞLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ AHMET TİRYAKİOĞLU
En büyük et borsasını kuruyor

Gaziantep’te küçük bir mercimek işleme tesisiyle iş hayatına adım atan Tiryakioğlu Ailesi, bugün Türkiye’nin en büyük tarım işletmelerinden birisine sahip. Geçen yıl 1,1 milyar dolarlık ciroya imza atan Tiryaki Agro, Gaziantep, Mersin, Trabzon, Çorum ve Bandırma’daki tesislerinde üretim yapıyor. 30 ülkeye ihracat yapan şirketin yönetim kurulu üyesi olan Ahmet Tiryakioğlu, aynı zamanda Gaziantep Ticaret Borsası Başkanlığı görevini de yürütüyor. Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı et borsası ve et halini Gaziantep’e kazandıracak girişimin öncüsü oldu. 30 bin metrekarelik Et Borsası ve Hali’nin temeli önümüzdeki ay atılacak.

KILIÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN KILIÇ
Sektörünün ihracat şampiyonu

Temelleri 1991’de Orhan Kılıç tarafından atılan Kılıç Holding zaman içinde su ürünleri sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından olmayı başardı. Yıllık 50 ton çipura üretimiyle adım attığı sektöründe bugün yıllık 50 bin ton balık, 150 bin ton balık yemi ve 413,5 milyon adet yavru balık üretimiyle çipura ve levrekte Avrupa birincisi konumunda. Şirket, üretiminin yüzde 70’lik kısmını 55 ülkeye ihraç ediyor. 2016’daki 140 milyon dolarlık ihracatını bu yıl yüzde 10-15 artırmayı hedefliyor. Kılıç Holding’in İtalya, Arnavutluk, Tunus, Moritanya ve Dominik’te yatırımları sürüyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde geçen yıl 188’inci olan şirket, 2016 performansıyla İlkl50’ye girmeyi planlıyor. Bu yıl 800 milyon TL ciro hedefliyor.

AHLATCI ŞİRKETLER GRUBU YKB. AHMET AHLATCI
Anadolu’nun altıncısı

Listeye bu yıl giren, Ahlatcı Şirketler Grubu’nun patronu Ahmet Ahlatcı, Anadolu’nun altıncısı olarak biliniyor. Anadolu’da temas etmediği kuyumcu yok gibi. Özellikle Türkiye pazarında spot altın piyasasında yüzde 20 pazar payına sahipken, bilezikte yüzde 35 ve alyans pazarında yüzde 25 pazar payına sahip. Ahlatcı Grubu’nun altın rafineri şirketinden gayrimenkule kadar farklı sektörlerde yatırımları bulunuyor. 2016 yılı cirosu 21 milyar TL. Milli Piyango ihalesi ile de ilgilenen grup 2015 yılında inşaat sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Çorum AVM tamamlandı, sırada Elazığ ve Konya AVM’leri var. Ahmet Ahlatcı, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2016 yılında Çorum’da bin 548 kişilik bir öğrenci yurdunun inşaatını başlattı.

DOĞUŞ CAY YKB. YARDIMCISI ALPASLAN KARAKAN
Türkiye’ye çay veriyor

Rizeli Alpaslan Karakan, 1985 yılında kardeşi Süleyman Karakan ile birlikte Doğuş Çay’ı kurdu. Rize ilinin kalkınmasına büyük katkısı olan şirketi bugün 50 bin mühtasilden çay alımı yapıyor. 2013 yılında ABD’li gıda devi Kraft Foods’un Türkiye operasyonlarını yürüten Kraft Gıda’yı satın alarak cips sektörüne de girdi. Yılda 60 bin tonluk çay ve cips üretimi gerçekleştiren şirket, çay alanında çok az miktarda ihracat yapıyor. Cips cirosunun yüzde 15’i ise 46 ülkeye yapılan ihracattan geliyor. Doğuş Çay, çay tarımının sürdürülebilir olması amacıyla Tema Vakfı ile bir yıl önce başlattığı projeye devam ediyor. Türkiye Çay Üreticileri Derneği’nin (TürkÇayder) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu