Spor Malzemeleri Bayilikleri

Batı Mümessillik franchising ile büyüyecek

bati mumessillikDoğa sporları (outdoor) sektöründe Adventure Republic ve Adrenalin mağazalarıyla hizmet veren Batı Mümessillik, geçtiğimiz yıl 20 milyon TL lik ciroya ulaştı. Dünyanın önde gelen doğa sporları markalarını Türkiye’ye getiren şirket, 2013 yılında yüzde 40’lık bir büyümeyi hedeflerken, bunun için de franchising sistemiyle büyümeyi planlıyor. Türkiye’de 11 mağazaya sahip Batı Mümessillik, yıl sonuna kadar yeni mağazalarını açacak.

Doğa sporları kıyafetleri, artık günlük hayatta vazgeçilmez bir giyim tarzı yaratmış durumda. Sadece spor amaçlı olmayan bu kıyafet ve aksesuarlar, yarattığı moda kavramıyla da günlük hayatın daha sık içine girmeye başladı. Avrupa’da

2.5 milyon Euro’luk hacme ulaşan doğa sporları (outdoor) sektörü, Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olsa da vaad ettiği potansiyel ile günden güne büyüme sağlayan yapısı ile yarattığı moda ile birlikte oluşturduğu ekosistemle de dikkatleri çekiyor.

Türkiye’de ise sektörde markalaşabilmiş şirketler bir elin parmaklarını geçmiyor. 11 mağazayla faaliyet gösteren Batı Mümessillik ise yılsonunda sektörünün üzerinde yüzde 40 büyümeye hazırlanıyor. Toplamda bin çeşit ürünü bünyesinde barındıran Batı Mümesillik, 2012 yılında 20 milyon TL ciroya ulaştı. Şirket, bu ve bundan sonraki yıllar için franchise ile büyümeyi planlıyor.

11 mağazaya ulaştı

1998 yılında Zafer Öğüt ve Orhun Maşlak tarafından kurularak önceleri sadece ithalatçı bir şirket olan Batı Mümessillik, 2001 yılında ilk mağazasını Nişantaşı’nda açtıktan sonra atılımlarına başladı. Türkiye doğa sporları sektöründe zincir mağaza sayısı olarak en güçlü şirketlerin bile fazla üç mağazası oduğunu düşününce, şu an için sahip oldukları 11 mağazanın iyi bir sayı olduğunun üzerinde duruyor Batı Mümesillik CFO’su Zafer Öğüt. “Kendi ithal ettiğimiz malların dışında, dünya markalarını Türkiye’ye gelen ithalatçı firmalardan alıyoruz. Bir yanda da bizim işimizin yüzde 60’lık bölümünü toptancılık. Dolayısıyla diğer doğa sporları mağazalarına ürünler veriyoruz” diyen Öğüt, Türkiye’deki gerçek anlamda doğa sporları mağaza sayısının 30’u geçmediğine dikkat çekiyor. İran’da 200 mağazanın olduğu düşünülürse, Türkiye’nin 30 mağazayla henüz emekleme aşamasında olduğunu söyleyen Zafer Öğüt, sektörün bu açıdan da bir potansiyel taşıdığını belirtiyor.

iki farklı konsept

Batı Mümessillik’in şu anda iki farklı konspette mağaza zinciri bulunuyor. “Adrenalin mağazalarımızda, daha teknik, daha genç ve bu işi daha çok spor olarak yapan kesime hitap ediyor. Yani dağa giden, kış kampları kuran, tırmanma merakları bu mağazalarımızı tercih ediyor” diyen Batı Mümessillik kurucularından Orhun Maşlak, Adventure Republic mağazalarının ise daha çok doğa sporları tarzında giyinen fakat şehirde yaşayan, kendini doğa sporcusu gibi hisseden, nispeten orta yaş müşterilerince tercih edildiğini belirtiyor. “20 milyon TLlik bir ciro rakamına ulaştık 2012 yılında. Bunun yüzde 30’u Adrenalin, yüzde 60’ı ise Adventure Republic mağazalarından elde edildi. Çünkü Adventure mağazalarımız, kış mevsiminde kayak gereçleri sattığı için ciroda önemli bir pay tutuyor” diyen Maşlak, yaklaşık olarak 100 milyon TL’lik doğa sporları sektöründe yüzde 20’lik paylarının olduğunu kaydediyor.

Sektör ‘sokakta’ büyüyor

Doğa sporlarında öne çıkan segmentin doğa yürüyüşü (trekking) olduğu biliniyor. Çok fazla teknik kıyafete gerek duyulmadan ve çok da fahiş paralar harcamadan ulaşılan kıyafetler şu anda doğa sporları sektöründe en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Bunun dışında tırmanmanın son 10 yıldır bir gerileme içine girdiğini söyleyen Zafer Öğüt, kayak sporunun ise yükselişte olduğunu belirtiyor.

“Sektörü asıl sırtlayan şey, aslında insanların doğa sporu kıyafet ve aksesuarlarını günlük hayata taşıması. Bu kısmın, aslında sektörü bugün Türkiye için 100 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşmasında payı büyük. Gerçi Avrupa’da sektörün

2.5 milyon Euro büyüklüğünde ve ülkemizde zincir diyebileceğimiz üç ya da dört doğa sporu mağazası olduğu düşünülürse, Türkiye’nin henüz yolun başında olduğu da görülebilir” diyen Öğüt, özellikle şu noktaya dikkat çekiyor: “Nike, Adidas gibi majör markaları, sektör olarak doğa sporları markaları arasına almıyoruz. Böyle markaları dahil ettiğimizde ise 1.5 milyar TL’lik bir büyüklükten söz etmemiz gerekir.”

Bin çeşit ürün bulunuyor

Türkiye’deki (İstanbul, Adana, Ankara ve Bodrum) mağazalarında yaklaşık bin çeşit ürüne yaklaşan ürün gamıyla doğa sporları meraklılarına geniş bir ürün skalası sunan şirketin, her mağazasında 7 bin ila 7 bin 500 arasında ürün bulunuyor.

Pazarın yüzde 65’inin İstanbul’da konuşlandığını belirten Zafer Öğüt, sırasıyla Ankara, Bursa, İzmir, Trabzon ve Antalya gibi büyük şehirlerde satışların yoğun olduğunu söylüyor. “Geçen yıl İstanbul Cihangir mağazamız başta olmak üzere, Bordum mağazamızı hizmete soktuk ve Ankara’daki Armada mağazamızı genişlettik. Bu yıl ise İstanbul Anadolu yakası ve Ankara’da iki yeni mağaza açmayı planlıyoruz” diyen Zafer Öğüt, yıl sonunda sekiz Adventure Republic, beş de Adrenalin mağazası olmak üzere 13 mağazaya ulaşacaklarını anlatıyor. Batı Mümessillik Adrenalin mağazalarını 80 ile 100 metrekare olarak konuşlandırırken, Adventure Republic mağazaları için 100 ila 150 metrekarelik bir alanı kendisine ayırıyor.

Franchising ile büyüyecekler

Büyük şehirler dışında son açtıkları mağazalarında franchise yöntemini tercih eden Batı Mümessillik, bundan sonra İstanbul dışındaki yerlerde franchise ile büyümeye devam edecek. “Sistemlerimizi daha yerli yerine oturtmayı başladık. Adventure Republic mağazalarımızın franc-hise’larında giriş ücreti almıyoruz. Adrenalin mağazalarımızın giriş ücreti ise 20 bin Euro. Adventure Republic mağazalarımızda en önem verdiğimiz şeylerin başında lokasyon geliyor. Lokasyonun AVM ya da caddeler olmasına özen gösteriyoruz. Adrenalin mağazalarımız ise daha küçük yatırımcılara yönelik” diyen Orhun Maşlak, en dikkat ettikleri şeyin ise yatırımcının işinin başında durması olduğunun altını çiziyor. Şu anda gelen talepleri değerlendirdiklerini söyleyen Maşlak, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’dan taleplerin geldiğini dile getirirken, gelen talepleri ince eleyip sık dokuduklarını da sözlerine ekliyor.

2013’te yüzde 40 büyüyeceğiz”

Lafuma, Millet, Killy, Eider, Wegner ve Laken gibi markaları Türkiye’ye getiren ve alanında lider markalarla sektörde fark yaratan Batı Mümessillik, 3013 yılı için toplamda yüzde 40’lık bir büyüme yakalayamaya hazırlanıyor. Batı Mümessillik CFO’su Zafer Öğüt, sektörün ortalama yüzde 20’ler civarında büyürken, kendilerinin sektörün iki katı büyüyeceklerini belirtiyor ve perakende alanında ağırlığım artıracaklarım dile getiriyor. “Franchise’a yöneliyoruz. Geçen yıl Bodrum mağazamızda bu maya tuttu. Önümüzdeki dönemde İstanbul dışındaki lokasyonlarda da Bodrum’daki başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum” diyen Öğüt, ellerinde olan spesifik ürünlerle farklılık yaratacaklarım sözlerine ekliyor.

Telefon: 0212 293 15 30

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu