Gıda ve Restoran Bayilikleri

Cafe Bar Restoran İşletmeciliği

Geleneksel kafe-bar-restoran devri kapanıyor. Her anı rahat yaşatan, evinizdeymiş gibi hissettiren, kaliteli yemekler sunan mekanlar Türkiye’nin her yerini sarmaya başladı Yurtdışına açılanlar da var…

BIG CHEFS
İlk hedef New York

Big Chefs’in yaratıcısı Gamze Cizreli sektörde 19 yıllık deneyimi olan bir isim. Restoran işletmeciliğine Ankara’da “Cafemiz” ile başlayan Cizreli, ortağıyla beraber o dönemde Ankara’ya “ Kuki” ve “Quick China” gibi restoran-cafe markalarını kazandırdı. 2007 yılında ortağından ayrılarak yoluna tek başına devam etti. Markayı önce I proje üzerinde yarattı ve Ankara’da Big Chefs markasını hayata geçirdi. https://www.myfikirler.org Ankara’da üç şubeye ulaştıktan sonra Saruhan Tan’la ortaklık kurdu ve İstanbul’a geldi. Bugün birlikte 14 şubeyle yollarına devam ediyorlar. Sabahları işe gitmek için hala ilk günkü heyecanla uyandığını anlatan Gamze Cizreli, “Bu ruhu kaybetmemek ve o heyecanın insana verdiği enerji başarıya giden yolda çok önemli. Tabii lezzet ! çok önemli. Bir süre sonra dekor önemini yitiriyor. Ama lezzetli yemek veriyorsanız, insanlar her zaman sizi tercih ediyor” diyor.

Big Chefs’in Ankara’da üç, Tarabya’da yeni açtığı şubeyle beraber İstanbul’da sekiz, Antalya, Mersin ve Gaziantep’te birer tane olmak üzere toplam 14 şubesi var. Şu anda toplam 850 kişinin çalıştığı işletme, bu yıl en az 300 kişiyi daha işe almayı planlıyor.

Türkiye’de İzmir, Bursa ve Adana başta olmak üzere Anadolu kentlerinde şubeler açmayı hedefleyen Big Chefs, İstanbul’da da yeni semtlerde yer almayı planlıyor. Yurtdışında büyümekse 2012’nin sonu ve 2013’te gerçekleştirmek istenen hedeflerin başında yer alıyor. Öncelik New York ve ardından Boston ve Washington’un da içinde bulunduğu Amerika’nın doğu yakası… Amerika dışında Körfez ülkeleri ve Hindistan da hedeflenen ülkeler arasında.

Cizreli, franchise konusunda en önemli beklentinin markanın ismini taşıyacak olan kişinin kendisi, markaya olan inancı, donanımı ve sosyal çevresi olduğunun altını çiziyor. Maddi şartlar olarak ise Anadolu’daki iller için baştan 100 bin dolar isim hakkı ve aylık cirodan da yüzde 6 pay alınıyor.

CAFECADDE
Yatırım şirketi kuruyor

1994 yılında Sultan Yüksel Turanlı ve Turan Turanlı tarafından küçük bir Fransız kafesi örneği olarak kuruldu. Fikir tamamen Sultan Yüksel Turanlı’ya aitti ve eşi başlarda dışarıdan destekliyordu. Zamanla iş potansiyelini belli edince Turan Turanlı finans sektöründen ayrılarak CafeCadde için çalışmaya başladı.

Turanlı ailesi, zaman alan bir süreç olan markanın oluşumunda istikrarlı bir grafiğe sahip olmanın önemine işaret ediyor. CafeCadde’nin Bağdat Caddesi’nin ilk kafesi olmasına ve yıllar içinde kendini yenilemesinin markanın bugünkü konumuna gelmesine yardımcı olduğuna da değiniyor.

Bağdat Caddesi ve Etiler Nispetiye Caddesi’nde olmak üzere CafeCadde iki lokasyonda hizmet veriyor. Toplam 85 kişinin çalıştığı işletme, 2013’te açacağı iki şube için bir yıl içinde 70-75 kişi daha istihdam edecek.

Bu yıl içinde iki yeni marka yaratma hedefleri bulunduğunu söyleyen Turan Turanlı, CafeCadde ve yine bünyelerindeki ETn MORE markasını kullanma haklarına sahip olacak bir yatırım şirketini kurma hazırlıklarının devam ettiğini belirtiyor.

Turanlı şunları söylüyor: “Sektöre yatırım yapmak isteyenlerin bir araya gelerek sermayelerini birleştirebilecekleri bu şirket, yeni açılacak CafeCadde’lerin de sahibi olacak. Gelişme potansiyeli olan işletmeleri satın alma veya ortak olma amacını da güden bu şirkete sadece iş yapma kültürümüze uygun olan kişileri kabul edeceğiz.”

Bu şirketle sadece gelişmekte olan Balkan ülkelerine yatırımın da iki-üç yıl içinde hayata geçirilmesi planlıyor. CafeCadde’nin franchise veya yatırım şirketine giriş bedeli 150 bin euro. Yaklaşık yüzde 6 oranında sadakat bedeli de aylık cirolara uygulanıyor.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu