Cafe / Tatlı / Pastane Bayilikleri

Dondurma Bayiliği Almak İsteyen Girişimciler Aranıyor

Bodrumlu Bitez Dondurması, İstanbul, Ankara ve İzmir’de franchising verecek. 100 bin Euro franchise giriş bedelinin istendiği bu iş modelinde aylık 60 bin TL ciro hedefleniyor.

Dondurmada girişim fırsatı

Dondurma, dünyada yaklaşık 17 milyar litrelik bir pazara ve 160 milyar liralık ciroya ulaştı. Türkiye’de ise pazar 2012 yılında yaklaşık 210 milyon litre ve 1 milyar 900 milyon liralık ciroya ulaşmış durumda. Sektör, her yıl çift haneli olarak büyümesini sürdürüyor. Bu da dondumıa sektörüne olan iştahı kabartıyor. Bu rakamlardan yola çıkarak, artık sadece lokal olarak üretim yapan girişimcilerin de sektörde hızla büyümeye başladıklarına tanık oluyoruz. Örneğin, Bitez Dondurması Bodrumlu bir dondurmacı iken bugün kendisine büyükşehirlerde yer arayan bir marka haline geldi.

bitez dondurmaBitez Dondurması, 1998 yılında, Ahmet, Mehmet ve Ramazan ihtiyar Kardeşler tarafından, Bodrum’a bağlı Bitez Köy Meydanı’nda kuruldu. Usta Ahmet İhtiyar tarafından, taze meyvelerden ve katkı maddesi kullanılmadan üretilen dondurma-lar, kısa zamanda önce Bitez halkı, ardından tüm Bodrum’da sevildi. Bodrum’a gelen yerli ve yabancı turistlerin de beğenisini toplayan Bitez Dondurması, tek şube iken gün lük üretimi 50 ile 60 kilogram arasın daydı.

Bodrum’da şube açınca ve şube sayısı altıya yükselince, günlük üretim rakamı 1 tona çıktı. İstanbul’da geçen nisan ayında Bağdat Caddesi’nde, haziranda ayında da Yeşilköy’de ikinci şubesi açıldı. Firmanın toplam şube sayısı sekize, günlük üretimi de 1.5 tona ulaştı.

MENÜYÜ ÇEŞİTLENDİRDİ

Bu yıl daha yüksek kapasitede üretim yapabilmek için Turgutreis’te günlük kapasitesi 4 ton olan yeni bir fabrika kurduklarını söyleyen Bitez Dondurmaları Genel Müdürü Mete Bilsel, şu bilgileri veriyor:

“20’ye yakın dondurma çeşidi ile 12 ay boyunca hijyenik hizmet veriyoruz. Dondurmanın yanı sıra üıün yelpazemize sütlü tatlılar, waffle, mandalina ve satsuma lokumu ile reçel üretimini de ekledik. Şiltelerimizde özellikle kış mevsiminde, Bodrum’a özel serpme kahvaltı da servis etmek istiyoruz. Ama bu klasik kahvaltı olmayacak. Istanbullular’a kahvaltıda Bodrum’a özgü tatları, örneğin börek ve reçelleri sunmak istiyoruz.

İstanbul başta olmak üzere, İzmir ve Ankara illerinde franchising vereceklerini ifade eden Bilsel, yatırımcıdan 20 yıllık franchise bedeli aldıklarını sözlerine ekliyor. Yıl içinde ciro primi ya da kâr payı alınmıyor.

GİRİŞ BEDELİ 100 BİN EURO

Bitez Dondurmalarının bir şubesini açmak için yapılması gereken yatırım bedeli anahtar teslim 75 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Franchise giriş bedeli ise toplam 100 bin Euro olarak ifade ediliyor. Franchise bir şube için aylık belirlenen ciro hedefi ise 60 bin TL.

Kâr marjının yüzde 30 olduğu Bitez Dondurmaları için fee bedeli de istenmiyor.

Bilsel, franchise’da aradıkları özellikleri ise şöyle anlatıyor:

“Bildiğiniz üzere gıda sektörü zor bir sektör. Kaliteden ödün vermemek için çok fazla emek ve zaman gerekiyor. Bu sebeple ilk şartımız, işinin başında bayinin kendisinin durması. Aile şirketi olması da ikinci tercihimiz.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: İstanbul başta olmak üzere, İzmir ve Ankara.

İlk sermaye: Yatırım bedeli anahtar teslim 75 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Franchise giriş bedeli ise toplam 100 bin Euro.

Ciro hedefi: Aylık 50 bin TL.

Kâr marjı: Yüzde 30.

Başvuru için: 0252 382 08 51

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu