Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Erkek Deri Ceket Markası Emiliano Zapata Mağazalaşma Atağında

Oscarlı aktörlerinden Adrien Brody ile reklam çalışmaları için anlaşan erkek deri ceket markası Emilliano Zapata, 30 ülkeye ihracat yapıyor. Perakendeye girmeye hazırlanan şirket, yurtiçinde Nişantaşı’nda mağaza açacak. Yurtdışında ise Monte Carlo, Nice, Cannes, St Tropezgibi noktalarda mağazalar açacaklarını belirten şirket sahibi Cemal Güzelci, “Barselona ve Paris’te corner’lar açacağız” diyor.

Erkek Deri Markası Emiliano Zapata, Yurtiçinde ve Yurtdışında Mağazalar Açacak.

Özlem Bay Yılmaz ; İş hayatına 1992 yılında askerlik görevini bitirdikten sonra atılıyor girişimci Cemal Güzelci. Farklı alanlarda ticaretle uğraşan babası ile çalışmak yerine kendi işini kurmayı tercih ediytor. Beyazıt ve Laleli’deki arkadaşların yönlendirmesiyle tekstil sektörüne yöneliyor. O yıllarda özelikle Bulgar, Romen ve Ruslar’ın yoğun deri ceket talep etmesi nedeniyle ise deri sektöründe karar kılıyor. Bir arkadaşıyla birlikte ‘Poyraz Deri’ diye bir şirket kuruyor. Beyazıt’ta, bir iş hanının üçüncü katında küçük bir ofiste küçük küçük deri ceket ticaretine başlıyor.

Üretim yaptırmak yerine, deriyi satın alıp fason olarak ürettiren ortaklar, zaman içinde iş hacminin artmasına paralel olarak Zeytinburnu’nda üretimin de startını verdi. 1998 Rusya krizine kadar satışlarının çok iyi gittiğini belirten Güzelci, sonraki gelişmeleri ise şöyle dile getirdi:

“Hem kadın hem erkek deri ceket üretiyorduk. Haftalık 100 adetlik üretim yapar hepsini satardık. Ancak. Rusya’daki kriz işlerimizi kesintiye uğrattı. Ruslar alışveriş için gelmemeye başladı. Ticaretimiz çok düştü. 1999’da ise Ruslar tekrar gelmeye başladı. Buna paralel olarak da 2000 yılından sonra firma yeniden toparlanmaya başladı. 2002’ye kadar ortağımla birlikteydik ancak sonrasında ayrıldık, işleri arkadaşıma devredip yoluma kurduğum Derlüks Deri ile devam etmeye karar verdim.”

Emiliano Zapata - erkek deri ceket markası
Erkek deri ceket markası

Kendi markasını yarattı

Kendi şirketini kurduğunda satışlarının erkek deri ceket yoğunluklu olduğunu fark etmiş Güzelci. Bu nedenle kadın ceket üretiminden çekilmeye karar verdiğini belirten girişimci, erkek deri ceket markası Emiliano Zapata markasını yaratıyor. 1800’lü yılların sonlarında yaşamış Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın hayatından çok etkilendiği için bu ismi marka yapmaya karar verdiğini belirten Güzelci, şunları anlatıyor:

“Bu isim bana çok erkeksi de gelmişti. Erkek deri ceket işi yaptığımız için bunu marka yapmaya karar verdik. İsim hakkı için çok uğraştık. 31 ülkede markamızı tescil ettirdik. 2011 yıllına kadar iç piyasa ve dış piyasaya çalışırken, bu tarihten itibaren sadece dış pazara yöneldik, iç piyasaya çalıştığımız zaman YKM’den Ramsey’e kadar birçok ünlü markaya da üretim yaptık. Ancak ihracat daha kârlı geldi.”

30 ülkeye ihracatı var

Markanın üretimi Zeytinburnu’ndaki iki üretim tesisinde yapılıyor. Toplam 165 kişinin çalıştığı tesislerde 50 bin civarında erkek deri ceketi ve kürk üretiliyor. Aralarında Belçika, Fransa, Avusturya ABD, Çin, Japonya’nın bulunduğu 30’a yakın ülkeye ihracat yapan şirket, Dubai ve BAE gibi sıcak coğrafyalara da ürün satıyor. Bu ülkelerde tatil yapan Rus turistlerin ürünlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirten Güzelci, “Rusya krizi bize sadece bir ülkeye ihracat yapmamak gerektiğini gösterdi. O nedenle birçok ülkeye ürün satıyoruz. Riskleri dengeliyoruz” diyor. Geçen yılı 27 milyon dolar ciro ile kapatan şirket, 2014’te yüzde 25 büyüme hedefliyor.

Perakendeye de giriyor

Marka, kendi tasarım ekibinin yanı sıra İtalya ve Ispanya’daki özel tasarım ofislerinden de hizmet alıyor. Klasik deri ceketler kadar iddialı tasarımlarıyla da dikkat çeken marka, geçtiğimiz günlerde Hollywood’un Oscar’lı aktörlerinden Adrien Brody ile reklam kampanyası için anlaştı.

Brody, markanın 2014 İlkbahar-Yaz koleksiyonunun yüzü oldu. Son yıllarda markanın iç piyasadaki dizi sponsorlukları ve havalimanındaki billboardlardaki reklam afişleri nedeniyle büyük ilgi gördüğünü ve sık sık ürün sipariş talebi aldıklarını söyleyen Güzelci, şöyle devam ediyor: “iç pazarda bir perakende satış noktamız yok. Fakat yoğun sipariş telefonu alır olduk. Bu nedenle yeniden iç pazara dönmeye karar verdik. Nişantaşı’nda mağaza açma planımız var. Ulaşılabilirfiyatlarda lüks markasıyız. İstanbul dışında Ankara, Antalya, İzmir’de mağazalar planlıyoruz.”

İlgili Konu: Trençkotlar hazırgiyim sektörüne soluk verdi

Çocuklar için ceket tle yapacak

Markanın mağazalaşması yurtiçi ile sınırlı olmayacak. 2015’te yurtdışmda da Monte Carlo, Nice, Cannes, St Tropez gibi noktalarda mağazalar açılması planlanıyor. Rus turistlerin yoğun olduğu bu noktalarda farklı bir konseptle yer alacak olan Emilliano Zapata, yurtdışı mağazalarında sadece deri ceket satmayacak. Çanta, ayakkabı, kemer, cüzdan gibi 21 adet deri aksesuar da satışa sunacak;. Marka erkek aksesuarlarının derilerini Louis Vuitton, Chanel gibi markalara deri veren şirketten alıp, yine ünlü markalara fason üretim yapan bir Fransız şirketine yaptıracak.

Barselona, Paris gibi şehirlerde de corner çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Güzelci, şunları ekliyor: “Ürünlerimiz 20 – 65 yaş grubuna hitap ediyor. Gençler için ve daha klasik ürünlerden oluşan line’larrmız var. Yılda iki koleksiyon hazırlıyoruz, toplam 600 parçadan oluşuyor. Son iki yıldır büyük beden erkek koleksiyonumuz var. Bu sezon ilk kez erkek çocuk koleksiyonuna da giriyoruz. 6-14 yaşa hitap edecek.

Özlem Bay Yılmaz

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu