Turizm Sektöründen Haberler

Erken rezervasyon kampanyalarında yarış var

Acenteler, Güvenli Turizm Sertifikası olan otellerle çalışıyor

HER yıl yüzlerce farklı otele yönelik avantajlı fiyatlar sunan erken rezervasyon kampanyası, hesaplı tatil için uygulanan en iyi yöntem olarak biliniyor, özellikle de Covid-19 için aşılama sürecinde geri sayımın başladığı bugünlerde erken rezervasyon dönemi kampanyalarında sunulan avantajlar cezbediyor. Seyahat acenteleri, tatilcilerin pandemi dönemine özgü özel beklentilerini karşılamaya odaklanmış paketler satıyor. ‘Koşulsuz iptal Sigortası’ ile tatilcilere konaklamalarına 72 saat öncesine kadar tatilini iptal etme güvencesi sağlanırken, pek çok ödeme kolaylığı da sunuluyor, öte yandan otellerin ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ ile pek çok önlemi aldığını 2020’de görmüştük, işte bu önlemler bu yazın tatillerine de damgasını vuracak.

“Yüksek Bir Fiyat Artışı Yok”

Jolly Tur CEO’su Mert Vardar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nm temizlik, hijyen ve sağlık açısından yapılan denetimleriyle 30 oda ve üzerindeki tesislere verilen Güvenli Turizm Sertifikası kapsamındaki tedbirlerle birlikte geçen yılın son aylarında erken rezervasyon kampanyalarına başladıklarını açıklıyor. Taleplerin artarak devam ettiğini söyleyen Vardar, şunları anlatıyor: “Misafirlerimizin rezervasyon tutarının sadece yüzde 25‘ini ödeyerek tatillerini planlayabildiği ve konaklama tarihinden 72 saate kadar kalan tutarı tamamladığı, kesintisiz iptal hakkı ve fiyat farkı iade garantili ‘Yaz Erken Rezervasyon’ kampanyamız kademeli olarak sürüyor. Rezervasyonların özellikle Haziran ayının ikinci yarısından sonraki dönemler için yoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz.”

Vardar, 34 yıllık bir şirket olarak güçlü yapılarından dolayı misafirlerine yansıyan yüksek bir fiyat artışı olmadığını da vurguluyor.

Otele Girmeden Önce Ödeme

Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz da, bu yıl erken rezervasyon kampanyasına yönelik önceki yıllardan daha da avantajlı, oldukça esnek, bütçeleri yormayan düzenlemeler yaptıklarını açıklıyor. “Özellikle, müşterilerimizin pandemi döneminde belirsizlikler nedeni ile akıllarında oluşan soru işaretlerini gidermeye çalıştık” diyen Küçükyıl-maz, şöyle devam ediyor:

“Öncelikle müşterilerimize otele girişten 72 saat öncesine kadar rezervasyonlarını iptal etme imkanı verdik. Bunun dışında çok önemli yeni bir uygulamamız da fiyatlandırma. Müşterilerimize, tamamını ödemek yerine yüzde 25 civarı bir kısım ön ödeme yaparak rezervasyon imkanı sağladık. Bu şekilde, şu anda bütçelerine ilave bir yük getirmemeyi hedefledik. Kalan tutarı da yine otele girmeden 72 saat öncesinde alacağız.”

Bu kampanyalara ilginin sürekli arttığını aktaran Küçükyılmaz, “Herkesin kafası karışık ve genel anlamda uzun vadeli planlardan çekiniliyor. Ancak kampanyalarımız ile sağlanan bu esneklik kaygıları azaltıyor. Buna bağlı olarak, talep de her geçen gün artıyor. Bizim beklentimiz esas ivmelenmenin Şubat-Mart ayı ile başlayacağı yönünde” yorumunu yapıyor.

Yüzde Yüz Para İadesi Garantisi

Setur Operasyonlar Direktörü Oktay Temeller de, tatil ve seyahatleri için artık birinci önceliğin sağlık ve güven olduğuna vurgu yapıyor. Misafirlerine verdikleri güvenin, bağımsız araştırma şirketi SIA Insight’ın her yıl gerçekleştirdiği müşteri memnuniyeti araştırması ile taçlandığını açıklayan Temeller, “Pandemi nedeniyle zorlu geçen 2020’de sunduğumuz müşteri ve çözüm odaklı yaklaşımlarımızın sonucu olarak, turizm alanındaki müşteri memnuniyeti oranımızı sektör ortalaması endeks değerinin de epey üzerine çıkararak yüzde 84.05’lik değer ile turizm müşteri memnuniyet oranı en yüksek şirket olduk” diye konuşuyor.

Yaz dönemi için ülkemizin en seçkin tatil otellerinde yüzde 50’ye varan indirimli fiyatlarla seyahat alternatifleri sunduklarını anlatan Temeller, “Ayrıca 72 saate kadar gerçekleşen iptallerde yüzde 100 para iadesi güvencesi, fiyatın değişmesi durumunda misafirlerimizin lehine olan fiyata göre işlem güvencesi veriyoruz, bazı bankalara özel 18 aya varan taksit imkanı sunuyoruz. Bir diğer alternatifimiz de ilerleyen dönemde ödeme ile ilgili olacak; geliştirdiğimiz yeni satın alma modelleri ile bir miktar önden ödeme, kalan bakiyeyi seyahat tarihine kısa bir zaman kala tamamlama olanağını hayata geçirmek için çalışıyoruz” diyor. Temeller, her şey yolunda giderse yılın ikinci çeyreğinde, tatile olan ilginin ciddi oranda artacağını düşünüyor.

Şimdi İndirimli Al, Bahara Öde

ETS Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Mert Doğru da, kasım ayında yüzde 50’ye varan indirimlerle başlayan erken rezervasyon kampanyasının yüzde 45’e varan indirimlerle devam ettiğini anlatıyor. Erken rezervasyon indirimlerine ek, 18 aya varan taksit imkanıyla da misafirlerine avantajlı bir tatil imkanı sunduklarını anlatan Doğru, şunları anlatıyor:

“ETS her yıl “Erken Al, Az öde” sloganı ile sürdürülen kampanyada, bu yıl yeni bir uygulama olan ödeme erteleme fırsatını da sunuyor. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak tatil rezervasyonu yapanlar, seçili otellerde seçili kredi kartları ile yapacakları ödemelerde, isterlerse ödeme başlangıcını dört ay erteleme imkanından yararlanabiliyorlar. Tek seferde yapılan ödeme işleminde ya da üç, altı veya dokuz taksitli işlemlerde geçerli olan ödeme erteleme fırsatı ile rezervasyonunu şimdi yapanlar, hem az ödüyor hem de ödemelerine bahar döneminde başlıyor.”

Villalarda Avantajlı Rezervasyon

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, erken rezervasyon kampanyalarını her bütçeye uygun cazip indirimlerle başlattıklarını ifade ederek, Türkiye ve dünyanın birbirinden keyifli seyahat rotalarına yolculuk için tatil paketleri olduğunu söylüyor. Prontotour’da yurtiçi ve dışı turlarının yanı sıra gemi turları, otel ve villalarda yüzde 50’ye varan indirim avantajları olduğunu açıklayan Onaran, şöyle konuşuyor:

“Otel ve villalarda sadece yüzde 25’ini ödeyerek rezervasyon yapma fırsatı sağlıyoruz; üstelik misafirlerimize ücretsiz iptal hakkı tanıyoruz. Otellerimizin Güvenli Turizm Sertifikası’na sahip olmasına özen gösteriyor, turlarımızda yeni normale uygun güvenlik tedbirlerini üst düzeyde alıyoruz. Erken rezervasyon dönemine bol seçenek, kontenjan ve fiyat avantajlarının yanı sıra misafirlerimize tur veya otel tatilinde üç ay ödemesiz 15 taksit imkanı sunuyoruz. Mayıs ve sonrasına dönük ilginin yoğun olduğunu görüyoruz. Aşı haberleri pozitif bir artış yarattı.”

yesilkoy ciroz plaji
Yeşilköy Çiroz Plajı

Gastronomi İle Fark Yaratacaklar

Touristica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, tüm tatil severleri avantajlı erken dönem rezervasyonlarından yararlanmaya davet ediyor. Tonbul, “Yurtiçi tatil satışlarında yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Kıbrıs turlarındaysa 2019’a göre yüzde 75 oranında büyüme hedefimiz var. Kültür gezilerinde yüzde 50, yurtdışı gezilerinde yüzde 30 ve diğer ürünlerimizde yüzde 10’luk bir büyüme hedefi koyduk” diye konuşuyor. Tonbul, tatilcilere bu yıl yurt içinde tatil yapmayı önererek, “Hem güvenlikleri hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaları için misafirlerimizi yurtiçinde tatil yapmaya davet ediyoruz. Misafirlerimize ilginç ve çekici alternatif programlar hazırladık. Örneğin, üzerinde çalıştığımız özel gastronomi turları ile fark yaratacağız” diyor.

Bunlara Dikkat

Burak Tonbul, tatilcilerin erken rezervasyon yaptırırken dikkat etmesi gereken konulara da değinerek şunları söylüyor: “Misafirlerimiz birinci derece tur operatörlerinin güvenilirliğine, vaat edilen indirim oranlarına değil, tesislerin satış fiyatlarına, alınan fiyat ile otel kalitesinin uyumluluğuna, herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında ödemenin iade olup olmayacağına, sezonda herhangi bir fiyat düşmesi halinde aradaki farkın iadesinin garanti edilip edilmemesine dikkat etmeliler. Ve tabii ki, en önemlisi otellerin Güvenli Turizm Sertifikalı olup, pandemi kurallarına uyup uymadığına çok dikkat etmeliler.”

samos adasi

Bordum, Kemer ve Side Popüler

Tatilbudur.com Genel Müdürü Onur Otruş, erken rezervasyon kampanyasını yüzde 50’ye varan indirimle başlattıklarını, dönemsel olarak indirim oranlarının düşerek mayıs sonuna kadar devam edeceğini bildiriyor. Güvenli Turizm Sertifikası uygulamasının çok yaygınlaşarak, sağlıklı bir alt yapı ile hayata geçirilmesi ve aşı çalışmalarının başlamasının turizme umut olduğunu aktaran Otruş, gelecek aydan itibaren talebin artmaya başlayacağını, mart sonunda da talep eğrisinin çok hızlı bir şekilde yükseleceğini öngörüyor. Fiyatlarda yüzde 15-20 bandında bir artış olacağını belirten Otruş, dört ay ertelemeli kampanyanın çok ilgi gördüğünü, Bodrum, Kemer ve Side’nin en çok tercih edilen bölgeler olduğunu ekliyor.

Firuz BAĞLIKAYA / Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı
“İç turizm seferberliğine çağrı”

Pandemi sürecinde iç turizmin önemi ve payı arttı. İç turizm olmadan dış turizm olmaz. TÜRSAB olarak 2021’de ülkemizde “İç Turizm Seferberliği” ilan edilmesi konusunda devletimize çağrıda bulunduk. Bu dönemde, iç turizmin bölge kalkınmasındaki önemini, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanmasındaki yerini tüm paydaşların çok daha iyi anladığını düşünüyorum. Yılın ikinci yarısında salgının kontrol altına alınması durumunda yurtdışından Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarının artacağını düşünürsek otellerde yer bulmak zorlaşabilir. Otellerimiz pandemi önlemleri çerçevesinde yüzde 60 kapasite iie çalışıyor. Talep yoğunluğu yaşanması durumunda da arz talep çerçevesinde fiyatların da artabileceğini dikkate almak gerekiyor. Vatandaşlarımızın fiyat artışlarından etkilenmemeleri için tatil planlarını önceden yapmalarını ve TÜRSAB üyesi seyahat acenteleri vasıtasıyla rezervasyonlarını yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Yusuf YÜCEL / Şah inn Paradise Tatil Köyü Genel Müdürü
“Her olumlu haber satışlara yansıyor”

Tesisimiz, muhafazakar ailelere hizmet veren üç ayrı konseptle hizmet veriyor. 15 yıldır 1 Ekim’de bir sonraki yılın satışlarına başlıyoruz; bu yıl da aynı tarihte yüzde 40’a varan fiyat avantajıyla başladık. Pandemi döneminde geçen yıllara oranla erken rezervasyon satışlarında düşüş olsa da bu süreçte konuklarımızın tatile ilgisiz olmadığını, sadece süreçle ilgili biraz tedirginlik yaşadığını söyleyebiliriz. Hastalığın seyri değiştiğinde ya da aşıyla ilgili olumlu haberler çıktığında rezervasyonlarda hemen bir hareketlilik başlıyor. Rezervasyon için arayan konuklarımızın zamanlama açısından biraz kararsız olduklarını görüyoruz; bunun en büyük nedeni de geçen yıl erken rezervasyon yaptıran misafirlerin pandemi nedeniyle iade, iptal ve değişim süreçlerinde yaşadığı uzun süreçler oluyor. Bu nedenle 2021 satışlarının bu yıl son dakika gerçekleşeceğini düşünüyorum. Tesisimiz her şeye rağmen geçen yılı yüzde 65 gibi bir dolulukla kapattı, bu yıl yüzde 80 doluluğa ulaşmayı hedefliyoruz.

Çağsal KILIÇKAYA / Lujo Bodrum Satış ve Pazarlama Direktörü
“Bodrum yükselişini sürdürüyor”

Yılbaşı öncesinde hareketlenmeye başlayan talepler yılbaşı sonrasında da artarak devam ediyor. Ocak boyunca yüzde 15 ve sonrasında da azalan oranlarda Mart sonuna kadar devam edecek bir erken rezervasyon avantajımız var. Geçen sene tam anlamıyla Bodrum yılı oldu. Özellikle Rusya’dan St.Tropez, Cannes ya da İspanya, İtalya tatil alışkanlığı olan çok değerli bir kesim bu bölgelerin karşılığını Bodrum’da buldu. Bu bizim üç yıldır üzerinden çalıştığımız bu hedef kitle ile buluşmamıza çok önemli bir ivme kazandırdı. Bodrum markalaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Biz de hem bu gelişmelere dayanarak hem de yaptığımız yeniliklerin verdiğimiz hizmetin karşılığı olarak fiyatlarımızda yüzde 30’un üzerinde artışa gittik. 2022’de hayata geçecek Lujo Pina adası ve 27 villadan oluşan yeni projemiz için bunu bir hazırlık olarak gördük. Yeşilliklerin arasında konumlanan müstakil konaklama ünitelerimiz ’Forest Odalarımıza’ ve villalarımıza bu sezon da talebin yüksek olacağını şimdiden söyleyebiliyoruz.

Club Aquarium

Recep YAVUZ / Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı
“Dünyada da trend iç turizm”

Korona şartlarında en kolay seyahat ülke içindeki özellikle kara ve demir yolu ile yapılabilenler olacak. Böylelikle gidilecek mesafeler kısalacak ve iç turizm büyük olasılıkla tarihinin en iyi yılını yaşayacak.

Dünya turizminin önde gelen büyük nüfuslu ülkeleri dış turizmden oluşacak açığı iç turizm ile telafi etmeye çalışacak. Sıcak yaz günlerinde güneş ve kültür zengini ülkelerde çok daha hızlı devreye girecek.

Bazı ülkeler bu konuda şimdiden hamlelere başladı bile. Singapur hükümeti kendi ülkesindeki tatil yerlerini ziyaret edenlere kişi başı 75 dolar destek veriyor. ABD, uçuşların yoğunluğunu şimdiden Havai’ye çevirdi.

Birçok ülke aylardır vatandaşlarını kendi ülkelerinde tatil yapmaları konusunda yönlendiriyor.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu