Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Bayilik ve Franchise / Gelinlik Markası Justin Alexander Bayiliği

Gelinlik Markası Justin Alexander BayiliğiGelinlik markasını franchise ile büyütecek

Gelinlik aksesuarı üretip hem iç pazara, hem de yurt dışına sunan İzmirli girişimci Savaş Mazıcıoğlu, ünlü gelinlik markası Justin Alexander Türkiye temsilciliğini de almayı başarmış bir isim. A ve A plus gruba hitap eden markanın Türkiye’de üç mağazasını açan Mazıcıoğlu, “Her yıl halkaya üç mağaza ekleyeceğiz. Beş yılda 15 mağaza hedefliyoruz. İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde franchise vererek büyümeyi planlıyoruz” diyor.

Savaş Mazıcıoğlu Türkiye’de gelinlik sektöründe varlık gösteren İzmirli genç bir girişimci. Hikayesi ise oldukça ilginç… Üniversite yıllarında İzmir’de ailesine ait gelinlik mağazasında çalışmaya başlayan Mazıcıoğlu, bu çalışma sırasında sektörde aksesuar bulmakta zorluk çekildiğini fark ediyor. Hemen kendi çabalarıyla Laperi Accessories adı altında bir marka yaratıp gelinlik aksesuarları koleksiyonu hazırlıyor. Koleksiyonunu İzmir’in önde gelen gelinlik firmalarıyla da paylaşıyor. Ürünler o kadar çok beğeniliyor ki, siparişlere yetişmekte zorlanıyor.

Aile fertleri siparişlere yetişemeyince mahalledeki komşularına, tanıdığı ev hanımlarına da işler vermeye başlıyor. Sektörde iyice tanınıyor. Zamanla müşterileri Türkiye’nin en iyi butikleri oluyor. Bir süre sonra üretim yapmalan için Özürlüler Derneği ile anlaşıyor Mazıcıoğlu. Eğitimini tamamlayınca da işe daha fazla konsantre oluyor. Yurtdışına aksesuar satışları yapmaya başlayınca demeğin yanına profesyonel bir atölye ekliyor. Bundan dört yıl sonra Almanya’da Avrupa müşterileri için bir iletişim ofisi ve showroom açıyor. Şu anda Türkiye ve dünya satış organizasyonunu buradan organize eden Mazıcıoğlu, yıllar önce bir çantada tek tek satışı yapılan gelinlik aksesuan işini daha organize bir hale getirmeyi başanyor. Gelinlik aksesuarı ürünlerini bugün 15 ülkede bine yakın noktaya satıyor.
10 bin gelinlik satacak

Justin Alexander dünya genelinde yılda 100 bin adet gelinlik satan bir marka. 30 yıldır ABD’de 15 yıldır da Avrupa’da faaliyet gösteren marka, Türkiye’de bayii kanalıyla dağıtılırken son bir yıldır kendi adını taşıyan zincir mağazalaşma süreci yaşıyor. Türkiye pazarına girdikten sonra on bine yakın Justin Alexander markalı gelinlik satışı gerçekleştirdiklerini söyleyen Mazıcıoğlu, şunları anlatıyor: “Marka, dünyanın en iyi kalıp ve üstte duruş ödüllerine sahip. Justin Alexander zincir mağazacılığına geçmeden önce ‘Laperi’ adlı mağazamızda diğer 15 dünya markasını satıyorduk. Satış danışmanlarımız en çok talebin “Justin Alexander” markasına olduğunu iletiyorlardı. Biz de istekler doğrultusunda diğer markaları bırakıp sadece Justin Alexander ve yine ayni gruba ait Sincerity ve Sweetheart markalarına yönlendik. Fiyatlarımız 2 bin ila 8 bin lira arasında değişiyor.”

  13-16 Eylül Bayim Olurmusun Fuarı 2012

Yurt dışından teklifler aldı

Aksesuar işi ilerlerken yurtdışmdaki dünyaca ünlü gelinlik markalarının birçoğundan da kendileriyle Türkiye pazarına girmek için teklifler aldıklannı belirten Mazıcıoğlu, yaptığı araştırmalar sonucu müşteri memnuniyeti en üst düzeyde olan gelinlik markası ‘Justin Alexander’ da karar kılıyor.

Markanın Türkiye temsilciliğini alıyor. Kısa sürede Türkiye’deki en iyi butiklerde ‘Justin Alexander’ gelinliklerinin satılmasını sağlayan Mazıcıoğlu, bunun ardından gelen talep üzerine Istanbul-Erenköy, İzmir-Alsancak ve Muğla’da Justin Alexander mağazalarını da açıyor.

Franchise ile büyüyecek

Yeni mağazalar açmak için tüm Türkiye’den görüşmeler yaptığını dile getiren Mazıcıoğlu, şöyle devam ediyor: “Her yıl halkaya 3 mağaza daha eklemek istiyoruz ve beş yılın sonunda farklı şehirlerde 15 mağaza olmayı hedefliyoruz. Hatta Türkiye’deki mevcut comerlanmızm bile mağaza olmasını planlıyoruz. Amacımız dünyanın 50 ülkesinde 2 bin 500 butiğinde satılan bu ürünleri gelin adaylarımızla buluşturmak. A ve A Plus grubuna hitap eden bu marka, Türkiye satışlarından çok memnun. Franchise da veriyoruz. Bir mağaza açmanın yatırım maliyeti yaklaşık 100 bin dolar. İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde büyümek istiyoruz.”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Llaollao Frozen Yoğurt Pazarında Franchising Veriyor

LLAOLLAO 10 SATIŞ NOKTASI AÇACAK 2009 yılında kurulan Ispanya menşeli Llaollao, ‘frozen yoğurt’ pazarına girerek …

Bir yorum

  1. 500 m2 17 yıllık aynı noktada güzellik merkezi
    düz giriş dükkan
    ortağımdan ayrılacağım için 350 m2 alanı bu tarz iş iiçin kullanmayı düşünüyorum
    ister devir alabilirsiniz ister ortaklık olabilir çok yoğun bir bölgedir büyümek istediğimiz için böyle bir karar aldık bu bölgede bu tarz firmalar yoktur yanlız sermayem yok şuan da ortağıma ödeme yapacağım sermayem yok cadde üzeri merkezim üsküdar bağlarbaşı
    546 540 00 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir