Turizm Sektöründen Haberler

Golf turizmi, en çok kazandıran turizm dallarından biri

Golf turizmi, nitelikli turiste hitap etmesi bakımından en çok kazandıran turizm dallarından biri olarak öne çıkıyor. Türkiye’de golf turizminin kalesi olarak bilinen Belek de 18 golf sahası ve lüks otelleriyle dünyanın en özel merkezleri arasında yer alıyor. 2008 yılında Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği’nin (IAGTO) Avrupa’da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülünü alan bölge, Türkiye’nin nitelikli turizme hitap eden bölgesi konumunda. Belek, 2014 yılında golfte 513 bin oyuna ev sahipliği yaparak zirve rakamlarına ulaşmıştı. 2016 yılında krizin etkisiyle 314 bin oyuna kadar gerileyen bölgede hedef, 2019 yılında tekrar zirve yaparak 555 bin oyun rakamına ulaşmak.

TURİZMİ 12 AYA YAYACAK

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Genel Müdürü Bekir Akkaş, golf turizmini geliştirebilmek için golf yatırımlarının önündeki engellerin kaldırılıp bu alanın desteklenmesi gerektiğini söylüyor. ABD’de 14 bin golf sahası olduğuna dikkat çeken Akkaş, “Golf sahalarının çevre ve doğa ile olan ilişkisindeki olumsuz önyargılar kırılmalı. Ayrıca dengeli fiyat politikasının oluşturulması, kalite ile rekabet, doğru ve etkili pazarlama, Türk Hava Yolları direkt uçuşları, eğitimli personel gibi hususlar ülkemiz golf turizmi açısından önem taşıyor” diye konuşuyor.

Golf turizmi

Türkiye’de turizmi 12 aya yaymada Belek öne çıkıyor. Çünkü dünyaca ünlü isimlerin tasarımı sahalara ev sahipliği yapan Belek’te eylül-haziran döneminde golf turizmi yapılıyor. Bekir Akkaş, Belek’in havası, güneşli geçen 300 günü, 15 golf sahası ve lüks otelleriyle 12 ay golfçüleri ağırladığına dikkat çekiyor. Bekir Akkaş, mevcut golf sahalarının kaliteli tasarım, inşaat ve bakım anlamında Avrupa’daki rakiplerine göre oldukça iyi olduğunu vurguluyor.

ÖNEMLİ RAKİPLER VAR

Golf turizminde Türkiye’nin en önemli rakipleri İspanya ve Portekiz. Ispanya’da 300, Portekiz’de ise 80 golf sahası var.

Uluslararası Golf Birliği (IAGTO) Türkiye Başkanı, Antalya Golf ihtisas Spor Kulübü Başkanı ve Montgomerie Maxx Royal Golf Club Genel Müdürü Cahit Şahin, Belek’te 14 tane 18 delikli, 4 tane de 9 delikli olmak üzere 18 golf sahası olduğunu, Türkiye genelinde de 23 golf sahası bulunduğunu söylüyor. Şahin, Türkiye’nin sekiz ayda 125 bin golfçü ağırlayıp 125 milyon Euro kazandığını belirtiyor. 2015-2017 yılları arasında golf turizminde düşüş olduğuna değinen Şahin, 2012’nin 550 bin oyunla zirve yılı olduğunu, 2019’da bu rakamın tekrar yakalanacağını ifade ediyor.

Cornelia Diamond Genel Müdürü Zafer Alkaya, turizmde kaliteyi artırmak, daha üst segment turiste hitap etmek için golf turizminin önemli bir segment olduğunu vurguluyor. Alkaya, Türkiye’ye daha nitelikli golfçülerin gelmesi için direkt uçuşların olması gerektiğini söylüyor.

İYİ ÇIKIŞ YAKALADI

Sirene Otelleri Genel Müdürü Ercan Çek, golf turizminin erken rezervasyona çok iyi tepki veren bir turizm çeşidi olduğuna işaret ediyor. Çek, “Şu anda İngilizlerönde gidiyor. Almanya ve İskandinav ülkelerinden ciddi talep var. Hollanda, Belçika, İsviçre’den turist alıyoruz. Golf iyi bir çıkış yakaladı. Belek’te dünya standartlarında golf tesislerinin olması, yılın 12 ayı golf oynanan bir bölge olması, fiyatlarımızın rakiplerimizin altında olması tercih nedeni oluyor” diyor. Golfün Türkiye’de sevilen bir spor haline getirilmesinin önemine dikkat çeken Çek, bunun için belediyelerden, hükümetten ciddi desteklere ihtiyaç olduğunu da ifade ediyor.

Calista Hotel Genel Müdürü Ali Kızıldağ, 2018’de golf turizminde iyi rakamların yakalandığını belirtiyor. Kızıldağ, “Golf turizmi 1990’larda bir golf sahasıyla başladı. Şimdi dünya standartlarında golf sahaları var. Golfçüler tatile geldikleri süre zarfında 5-6 sahada golf oynamak istiyor ve bizim sahalarımızın arasında 10-15 dakika mesafe olması bir avantaj” diyor.

Belek oyun sayıları

YENİ BÖLGELER GEREKLİ

Ali Kızıldağ, golf turizmini geliştirmek için yeni tesislere ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor. Kızıldağ, Alanya-Manavgat tarafında yeni golf tahsisleri açılacağını da hatırlatıyor.

BETUYAB Genel Müdürü Bekir Akkaş da mevcut golf sahası sayısının gelen talebi karşılamadığını belirterek yeni bölgelere ihtiyaç olduğunu söylüyor. Akkaş, bu konuda şöyle konuşuyor:

“Golf sahası olarak ön izin ve tahsisi verilmiş bölgeler olan Kuşadası, Bodrum Pamucak, Söke, Marmaris, İzmir ve çevresi, Tarsus’taki golf sahalarının yapılmasında fayda var. Aynı zamanda, Kapadokya, Bolu-Abant çevresi, Kastamonu, Karadeniz sahil şeridindeki şehirler (özellikle Samsun ve Artvin) golf sahaları ve golf turizmi için düşünülmeli. Zaten bu yöreler Kültür ve Turizm Bakanlığının golf turizmi için planlamasında olan ve ayrıca Golf Federasyonu’nun da destek verdiği bölgeler.”

BEKİR AKKAS
BELEK TURİZM YATIRIMCILARI BİRLİĞİ (BETUYAB) GENEL MÜDÜRÜ

“Tanıtım çalışmaları yapıyoruz”

“BETUYAB olarak bölgemizin tanıtımı için her yıl yurtdışında fuarlara katılıyoruz. Her yıl ayrı bir ülkede yapılan IAGTO Golf Fuarı’na golf tesislerimizle birlikte katılımın yanı sıra visitbelek.com web sayfamızla online mecrada bölgemizin tanıtım ve pazarlaması yapılıyor. İngilizce, Almanca, Rusça, Türkçe hazırlanan Belek Turizm Merkezi kataloglarıyla yerli ve yabancı misafirlerimizi bölgemiz hakkında bilgilendiriyoruz.”

OSMAN AYIK TÜRKİYE OTELCİLER FEDERASYONU (TÜROFED) BAŞKANI

“Belek, geleceği parlak bir bölge”

“Belek, kalitesi ve ağırladığı kaliteli turist profiliyle Türkiye’de bütün destinasyonların önünde. Birbirine yakın mesafede golf sahalarının olmasıyla dünyada tek sayılabilecek bir destinasyon. Önemli insanların inşa ettiği özel bir bölge. Daha iyi pazarlanıp etrafı daha iyi planlanırsa çok daha iyi yerlere gelecektir. Belek, geleceği parlak bir bölge.”

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu