Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Hazır Giyim Satışlarında Stoklar Tükendi

Hazır giyim firmalarının satışlarında patlama yaşanıyor. Henüz kış ortasında olmamıza rağmen mağazalarda raflar boşaldı. Bazı markalarda indirimlerin de etkisi ile hırka, triko gibi örme grubu ürünlerin stoku tükendi.

KIŞ mevsiminin ortasına geldik. Kara kış son günlerde kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Başta İstanbul olmak üzere neredeyse tüm şehirler kar altında. Yapılan hava tahminlerine göre kış mevsiminin geri kalan bölümünün de soğuk ve karlı geçmesi bekleniyor.

Hazır giyim firmalarının satışları

ÖZBEY MEN / PARA ; Havaların hayli sert geçmesi nedeniyle hazır giyim firmalarının bu sezonki satışlarını merak ettik. Görüştüğümüz firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre mevsimin sert geçmesi birçok markada indirimlerin de etkisi ile stokların tükenmesine neden oldu. TÜIK enflasyon sepetinde Ocak ayında fiyatı gerileyen tek ürün grubu olan hazır giyimde kampanyaların da etkisi ile adeta raflar boşaldı.

Öyle ki mağaza zinciri sahibi perakende firmaları mevsimin henüz ortasında olmamıza rağmen sonbahar kış sezonu için ürettikleri ürünlerin büyük bölümünü satmış dürümdalar. Hatta birçok markanın bu sezon koleksiyonunda yer alan kimi ürün daha şimdiden tükenmiş vaziyette. Yani bu yıl kış sezonu erken kapanacak gibi görünüyor. Nitekim birçok firma ilkbahar yaz sezonu hazırlıklarına start vermiş bile. Geçen kış pandemi nedeniyle mağazaları kapalı olan firmaların çoğunun, bu sezon satışlarını ikiye katladıklarını da belirtelim.

Hazır giyim
Hazır giyim

Basic Ürünleri Çok Talep Gördü

Orka Holding çatısı altında faaliyet gösteren Damat Tween ve D’S Damat mağazalarında bu sezon en çok basic ürünler talep gördü. Basic pamuklu trikolar ve mont kategorisindeki ürünler, satış adedi en çok artan ürünler oldu. Orka Holding Pazarlama Grup Başkanı Büşra Orakçıoğlu, “Oduncu gömlekler de yine trendlere paralel satışı artan ürünümüz ve aynı zamanda basie gömleklerimiz ile takım elbiselerimiz de her mevsim çok sattığımız ürünlerimiz arasında yer alıyor. Bunların ilave olarak, deri grubu ve cüzdan gibi hediyelik setlerimiz de çok tercih ediliyor. Örme gruplarımızın satışları da yüksek, müşterilerimizin pandemi sürecindeki konfor arayışının sonucu olduğunu düşünüyoruz” diyor. Bu sezon kırışmayan ve esnek özellikte, performansı daha yüksek olan takım elbiselerin de çok fazla ilgi gördüğünü ifade eden Orakçıoğlu, şöyle devam ediyor:

“Akıllı gardırop bilincini müşterilerimize sunmaya devam ediyoruz. Bütün kullanım alanlarına eşlik eden tek bir ürün ile günlerini tamamlayabiliyorlar. 2020 Kış sezonuna göre e-ticaret satışlarımızda ciddi bir artış var. Bunun sebebinin müşterilerimizin ürünlerde kalite, dayanıklılık ve fonksiyoneli iğe verdiği önemin artması olduğunu düşünüyoruz. E-ticaret satışlarımız Türkiye’deki genel satışlarımız içerisinde yüzde 10’luk paya ulaştı.”

Triko ve Bluz Stokları Eridi

Bu sezon ürün stokları hızla azalan firmalardan biri Ayaydın Miroglio Grubu. İpekyol, Machka ve Twist markalarını bünyesinde bulunduran grubun sonbahar- kış sezonunda özellikle dış giyim, triko ve bluzları hızla tükendi. îpekyol Twist Machka Genel Müdürü Uğur Ayaydın, bu sezonki satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 164 oramnda artış gösterdiğini vurguluyor. Ayaydın, “Geçtiğimiz yıllara göre en iyi büyümeyi dış giyim kategorisi ürünleri ve elbiseler gösterdi. Özellikle bu sezon dış giyim ürünlerimiz çok hızlı tükendi ve çok satılan kategorilerde hızlı stok azalmaları yaşadık” diyor.

Ayaydın, pandemiyle birlikte artış gösteren e-ticaret satışlarında ise Machka markalı ürünlerde yüzde 114. üç markanın toplamında da yüzde 50 oranında artış gerçekleştirdiklerini söylüyor. Ayaydın’m verdiği bilgilere göre, toplam satıhlar içinde e-ticaretin payı yüzde 18’e ulaşmış durumda. Tükctici davranışlarındaki değişim nedeniyle bu sezon ipekyol ve Twist markalarında ev giyimi kategorisine de yer verdiklerini ifade eden Ayaydın, Machka markasının koleksiyonunda da güncelleme yaptıklarını kaydediyor.

Henüz kış devam ederken 2022 İlkbahar-Yaz sezonunu açmaya hazırlandıklarını belirten Ayaydın, kampanyalarla ilgili ise şu bilgileri veriyor:

“İpekyol ve Twist markalarımızda hem online hem de offline kanallarda geçerli yüzde 50 Büyük Sezon İndirimi ve yüzde 50 Süper Twister İndirimi devrede. Machka’da ise yüzde 50’yc varan indirim kampanyamız sürüyor.”

Hazır Giyim Satışlarında Stoklar Tükendi
Hazır Giyim Satışlarında Stoklar Tükendi

Mont Kaban Tedarikinde Sorun Çıktı

Kiğılı ise hu sezonki satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 70 oranında artırdı. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, bu artışı pandemi kısıtlamalarının kalkmasına ve ertelenen alışverişlerin tekrar yapılmasına bağlıyor. Suerdem’in verdiği bilgilere bakılırsa satışlardaki hızlı artış, ürün tedarikinde sıkıntılara bile yol açmış. Bu sezon ertelenen talepleri de öngörerek bir üretim planlaması yaptıklarını ifade eden Suerdem, “Kış sezonu ürün stoku konusunda sıkıntılar yaşadık, hala da yaşıyoruz. Bunun en önemli sebebi üretim, üreticilerin artan talep karşısındaki yoğunluğu ve bu alanlarda çalışan sayılarının azalması. Bu durum sadece bizi değil, tüm hazır giyim sektörünü oldukça etkiliyor.

Daha önce planlanan özellikle de mont kaban gibi kış sezonunun en önemli ürün gruplarında hala üreticilerden gelmeyen ürünlerden dolayı sıkıntı yaşıyoruz” diyor. Bu sezon en çok sattıkları ürünlerin başında gömleğin geldiğini kaydeden Suerdem, bunu casual pantolon ve t-shirt’ün izlediğini belirtiyor. Suerdem. takım elbise satışlarının da bu sezon öne çıktığını vurguluyor. Kiğılı’da şu anda yüzde 60+yüzdc 20 İndirim kampanyası var. Tüm ürünlerde net yüzde 60 indirime ilave 3 adet ve üzeri ürün alımına ekstra yüzde 20 indirim daha uygulanıyor.

“Yenilikçi Ürünlerimiz Hızla Tükendi”

Ramsey ve Kip markalarının sahibi Gürmen Group’un Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, geçen kıştan ertelenen taleplerin de devreye girmesiyle bu sezonki satıslarının önemli oranda artış gösterdiğini belirtiyor. Doğan, “Bu yıl, kış mevsiminin tüm Türkiye genelinde geçmiş yıllara göre hem soğuk hava dereceleri hem de yağış olarak daha etkili olması satışları artırdı. Ayrıca hibrit çalışma modellerinin devreye girmesiyle dışanda geçirilen zaman çoğaldı. Bu da tüketicilerin kışlık ürün satın alma eğilimlerini artırdı. Yabancı alışverişlerindeki güçlü ivmeyle talepte geçen yılın aynı dönemine göre güçlü bir büyüme yaşandı. Bunun da dış giyim satışlarına çok pozitif katkı sağladığını söyleyebiliriz” diyor.

Pandeminin alışveriş alışkanlıklarında yarattığı değişim ile tüketicilerin casual giyime yöneldiklerini ifade eden Doğan, bu sezon koleksiyonlannda yer verdikleri eşofman takımların, sweatshirt, tshirt, spor ayakkabı gibi kendi içinde kombinlenebilen ürünlerin çokça tercih edildiğini vurguluyor. Ayrıca teknik ve yüksek performanslı kumaşların kullanıldığı, özel su itici özelliğe sahip montların, spor yelekler gibi tasarımların yer aldığı Leisure Tech gibi kapsül koleksiyonların da çok sattığını belirtiyor. Doğan. “Kış sezonunda erkeklerin stiline değer katacak, fonksiyonel, yenilikçi, moda ile teknolojiyi buluşturan yepyeni dış giyim modelleri, çanta olarak kullanılabilen mont, hem spor yelek hem mont olarak kullanılabilen fonksiyonel dış giyim ürünlerimiz en hızlı tükenen ürünler oldu” diye konuşuyor.

Hazır giyim firmalarının satışları
Hazır giyim firmalarının satışları

“İstediğimiz Performansı Elde Ettik”

Awa Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik de geçen seneye göre bu sezon satışlarının ikiye katlandığını ifade ediyor. Bu sezon farklı detay ve materyallerle hareket kabiliyetini sınırlamayan, kalıp ve kumaştan üretilen ürünlere ağırlık verdiklerini belirten Atik, ‘Bu gruptaki ürünler; sadece materyalin hafifliği ve yumuşaklığı ile değil esnekliği ve doğal karışımlarıyla da ön plana çıktı. Sezonda kalıpların daha oversize formda olması, istediğimiz rahatlık deneyimini Avva severlere sundu. Tüm bunların çerçevesinde koleksiyona; rahat kesim pantolonlar, oversize gömlek-ceketler ve renkli svveatshirtler eklenmiş oldu ve talep gördü. Biz de bu sayede satış anlamında istediğimiz performansı elde ettik’7 diyor. Uzaktan çalışına modelinin hayatımıza girmesinin müşteri taleplerini de değiştirdiğini kaydeden Atik, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sweatshirt, gömlek-ceketler ve rahat kesim pantolonlar bu sezon ön plana çıkan ürünlerimiz arasında. Genel satın alma eğilimi artık, rahat ve kolay kombinlenebilen parçalar. Dolayısıyla talep bu yönde olunca biz dc bu gruptaki ürünleri sezonda devamlılığı olan ürünler kategorisine taşıdık. Pandemi süreciyle beraber satın alma eğilimi online kanallara doğru yöneldi. Oransal olarak baktığımızda; online satışımız genel satışlarımıza oranla ortalamada yüzde 15-20 arasında diyebiliriz. 1 Alana 1 Bedava kampanyamız devam ediyor. Sevgililer Günü’ne özel ek bir indirim fırsatımız da var.

Binlerce Gömlek Sattı

Bisse ise bu sezon en fazla gömlek sattı. Yılda 1 milyon gömlek üreten firmanın, özellikle su geçirmeyen, çay veya kahve gibi lekeler tutmayan WaterProot gömlekleri dikkat çekiyor. Bu sezonki satışları geçen yıla oranla yüzde 145 oranında artırdıklarına işaret eden Bisse Group CEO’su Onur Kefeli, toplam satışları içinde e-ticarctin payının yüzde 15 seviyesine geldiğini belirtiyor. Sonbahar – kıs sezonunu tamamlamak üzere olduklarını vurgulayan Kefeli, ilkbahar – yaz sezonu ürünlerin mağazalara teslimine hazırlandıklarını ifade ediyor.

Yeni sezon koleksiyonunda da farklılıklara imza atacaklarını belirten Kefeli, “Gömlek üretimindeki kaliteyi ve başarıyı tüm ürün gruplarına yayılmasıyla birlikte ürün çeşitliliğini artırdık. İnovasyon yaparak yenilikleri de koleksiyonlarımıza ekledik. Mevcut ürün portföyümüz içinde yeni nesil jogger pantolonlarımız büyük ilgi görüyor. Eşofman rahatlığındaki “Jogger” pantolonlarla iş dünyasında şık bir duruşun yanı sıra hareket özgürlüğü sunuyoruz. Şu an kışlık ürünlerde yüzde 50 indirim uyguluyoruz” diye konuşuyor.

Hazır Giyim Satışları
Hazır Giyim Satışları

“Kış Ürünlerimiz Bitmek Üzere”

Kadın giyim üreticisi Faik Sönmez, içinde bulunduğumuz kış sezonunda geçen yıla göre satışlarını katlayarak artıran diğer firmalardan biri. Faik Sönmez CEO’su Mete Sönmez, “Bunun en önemli nedeni geçen yıl pandemi nedeniyle AVM’lerin akşam saatlerinde kapanması ve satışlarımızın en yoğun olduğu hafta sonlarında mağazalarımızın tamamen kapalı olması. Bu seneki satışlarımızı doğru analiz edebilmek için bir önceki kış sezonu ile kıyaslamak daha doğru olıır. Bu yılki satışlarımızı 2019-2020 sonbahar kış sezonu ile kıyasladığını ızda adetsel bazda yüzde 20 civarında bir düşüş. ciroda ise yüzde 20 artış görüyoruz” diyor.

Kış sezonu ürünlerinin tükenmek üzere olduğunu vurgulayan Sönmez, bu dönemde tüm ürün gruplarında örme kumaşların çok önem kazandığını belirterek, bu sezonki satışlarda örme kumaşlardan yapılan hırka rahatlığındaki ceketlerin ve örme pantolonların öne çıktığını söylüyor. Ürünlerin hızlı satışının da etkisiyle ilkbahar yaz sezonunu 10 Aralık’ta açtıklarını kaydeden Sönmez, şöyle devam ediyor:

‘‘Online satışımızın payı yüzde 16 seviyesinde ve bu oran artmaya devam ediyor. Müşterilerimize canlı ve görüntülü olarak da internet alışverişlerinde hizmet veriyoruz. Şıı anda kalan kış ürünlerimizde yüzde 407a varan indirime ek olarak üç ve üzeri alışverişlerde sepette yüzde 30 daha indirim kampanyamız sürüyor.”

“Dynamic” koleksiyonunun satışlarından memnun

Özellikle pandemi döneminde ortaya çıkan ve etkisini her geçen gün artıran basic ve rahat giyim alışkanlığı, Pierre Cardin’in koleksiyonunda yer alan örme alt-üst gruplarının daha fazla ilgi görmesini sağladı. Firma, ‘Dynamic’ koleksiyonunun gördüğü talep ve satış performansından memnun. Firmadan yapılan açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:

“Her ne kadar konfor odaklı giyim tarzına dönük bir talep ortaya çıkmış olsa da klasik giyimi tercih eden çokça müşterimiz bulunuyor. Başlıca klasik gruplarımızdan takım elbiseler, armürlü basic gömlekler ve klasik ayakkabılar, müşterilerimiz tarafından tercih edilmekte ve bu grubun ciro anlamında hatırı sayılır bir paya sahip olduğunu söylemek mümkün. Özellikle dış giyim ürün gruplarımızda moda trendlerine uygun olarak hazırladığımız mont grubumuzun satışları oldukça iyi gidiyor.

Sezon boyunca raflarda yer alan tüm ürün gruplarımız arasından iyi performans göstererek öne çıkanların tespitini yapıyor ve ilave siparişlerle ürün stoklarının güncellenmesini sağlıyoruz. Geçtiğimiz sezonda tüm e-ticaret satış kanalları içerisinde yüzde 17 pay elde ettik. 2021 yılında, tüm fiziki mağazaların yüzde 28’i kadar satış gerçekleştirdik. Şu an mağazalarımızda ve online’da tüm ürünlerde net yüzde 30 + 2. ürüne yüzde 50 indirim kampanyamız devam ediyor.”

ÖZBEY MEN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu