Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Hazır giyimcilerin kış koleksiyonlarında satışlar ivme kazandı

Hazır giyimcilerin kış koleksiyonlarında satışlar, havaların soğuması ile ivme kazandı. Erken indirimlerin de etkisiyle çoğu firma beklentinin üzerinde satış yapıyor. Birçok firma talep artışı ile birlikte bu sezon koleksiyonuna yepyeni ürünler ekledi…

Hazır giyimciler çok mutlu

HAVALARIN hızla soğuması hazır giyim ürünlerine talebi artırdı. Firmalar, mağazalarına giren tüketici sayısının artmasıyla kışlık ürün sevkiyatım hızlandırırken ürünlerini de çeşitlendirdi. Müşterilerine yüzlerce farklı model sunan mağaza zinciri sahibi firmaların bu kış sezonundaki koleksiyonlarında ilk kez yer alan ürünlerin sayısı da hayli fazla. Jean ürünlerden kadife smokinlere, kombinli takım elbiselerden süper slim fit pantolonlara koleksiyonlarda ön plana çıkan birçok ürün var.

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında bu sezon indirimlere erken başlayan perakendeciler, tüketicilere yılbaşında cazip kampanyalar sunmak için hazırlık içindeler. Hazır giyim perakendecileri indirim kampanyalarının da etkisiyle özellikle Kasım ayı satışlarından memnun olduklarını söylüyorlar.

KOLEKSİYONA AYAKKABIYI DA EKLEDİ

Gürmen Grup bünyesinde yer alan Ramsey markasının sonbahar-kış koleksiyonu birbiriyle kolayca kombinlenebilen sade ama bir o kadar da göz alıcı tasarımlardan oluşuyor. îkonik oversize paltolar, tweel dokulu veya tweet hissi veren ceketler, sportif şıklık sunan triko ceketler, koleksiyonun ilham kaynağı Kintsugi’den beslenen desenleriyle dikkat çeken trikolar, tam ve yarım balıkçı yakalar, fit kesim, beli ayarlanabilir pantolonlar bu sezon ön plana çıkıyor. Koleksiyonda yer alan takım elbiselerde ise bu sezon ekose desenler, kruvaze kesimler ve yelekli kombililer yükselişte. Koleksiyonda siyah, gri, mavi, yeşil, camcl, kahve, bordo ve tonları hakim.

Hazır Giyim

Grubun diğer erkek giyim markası Kip’in ise sonbahar-kış koleksiyonunda ceket formundaki triko hırkalar, hafif ve fit kesim ceketler, renkli trikolar, balıkçı yakalar ve örme kabanlar ile özel tasarımlı deri montlar göz dolduruyor. Armürlü ve farklı dokulara sahip renkli pantolonlar, uzun yünlü ve pamuklu paltolarla örme kabanlar ve dolgu montlar koleksiyonun diğer ön plana çıkan tasarımları.

Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, Ramsey’in sonbahar-kış koleksiyonunda takım elbisenin her ortamda ve her yaş grubu tarafından zevkle giyilmesini sağlayacak, erkeğin hareket kabiliyetini sınırlamayan, fit görünüm sunan yenilikçi “Performance Takım Elbise” ve her kombine dahil olabilecek, çok yönlü şık-sportif parçalardan oluşan “Jean” kapsül koleksiyonunun sezonun sürprizleri olduğunu vurguluyor.

Jean kapsül koleksiyonunda pantolon, ceket, puffer mont, sweat mont, jogger pantolon ve spor yelek gibi farklı tasarımlar bulunuyor. Doğan, bu sezon ayrıca tabanında kullanılan özel malzeme sayesinde katlanabilir ve tekrar normal haline dönebilen, gün boyu formunu koruyan yenilikçi bir ayakkabı grubunun da mağazalarda yer aldığını söylüyor. Kip sonbahar-kış koleksiyonunda kolay ütülenebilir gömlek, kırışmayan takım elbise gibi tasarımlardan oluşan ve sık seyahat eden erkekler için hazırlanan “Traveller” serisi de bu sezonun yenilikçi ürünleri arasında. Mağazalarda sezon ürünlerine yönelik kampanyaların başladığını ifade eden Doğan, şöyle devam ediyor:

“Perakende sektörü için çok değerli olan Aralık ayında ve yılbaşında müşterilerimizin ilgisini çekecek, hem sezon hem de hediye alışverişi için değerlendirebilecek çok özel fırsatlar sunacağız. Sonbahar-kış sezonu son dönemde sektörümüzün de oldukça gündeminde olan küresel ısınma, havaların mevsim normallerinin dışında gitmesi gibi nedenlerle müşterilerin satın alma kararlarını daha geç verdiği bir süreçle başladı. Ancak bu dönemi havadaki değişimleri güncel takip ederek koleksiyonlarımızın mağazalara giriş hızında ya da girecek ürünlerin önceliğinde güncellemeler yaparak geçirdik, örneğin havalar sıcak gittiği için geçtiğimiz haftalara kadar özellikle satışlarda triko, hırka, ceket, mont gibi ürünlerimiz daha ön plandaydı. Müşterinin alışveriş motivasyonunu artırmak için bu sezon sektör olarak daha fazla çalışıyor, daha interaktif hareket ediyoruz, özellikle CRM uygulamaları, kişiselleştirilmiş, onların alım alışkanlıklarına uygun özel kurgular konusunda geliştirmeler yaparak, dijital mecraları verimli kullanarak sezonu iyi bir şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Erkek moda markalarımız Ramsey ve Kip bu yılı yurtiçinde ve yurtdışında 120 mağaza ile kapatıyor. Grubumuzun her yü koyduğu sürdürülebilir büyüme hedeflerine uygun olarak ortalama yüzde 20’ye yakın bir büyüme öngörüyoruz.”

HER GÜN 80 YENİ ÜRÜN

Kadın, erkek, çocuk, koleksiyonlarının yanı sıra güzellik, iç giyim, partywear ve işbirliği koleksiyonları gibi pek çok kategoride tasarım hazırlayan Koton, tüketicilere kozmetikte de en moda tasarımları sunuyor. Koton Türkiye Perakende Direktörü Merter Demir, Koton mağazalarına her gün 80’den fazla yeni ürünün girdiğini söylüyor. Her sezonda ise 50’den fazla kategoride ürün tasarladıklarını vurguluyor. Bu sezon kadın koleksiyonunda maskulen dokunuşların ön planda olduğunu belirten Demir,

“Biz de tasarımlarımızda erkek giyim dünyasına ait desenlerle bu trendi yansıttık. Tabii yalnızca desen değil kalıp ve kesimlerle de bu trendi destekledik. Bir yandan feminenliği elden bırakmayan silüetler yaratmak için de küçük dokunuşlar ekledik. Moda dünyasının bir diğer mega trendi bu sezon ‘Athleisure’ akımı oldu. Hem erkek hem de kadın koleksiyonlarımıza bu trendi spor vc şık detayları bir araya getirerek taşıdık” diyor.

Tasarımcı Arzu Sabancı ile iş birliğini sürdüren firma, kadın koleksiyonunun yanma bu sezon erkek koleksiyonunu da ekledi. Arzu Sabancı for Koton Erkek Koleksiyonu’nda erkeklerin hem iş hem de günlük yaşantılarında kullanabilecekleri ürünler bulunuyor. Koleksiyonda, triko, sweatshirt, pantolon, süet ve deri ceketlerden oluşan birbirinden şık tasarımlar yer alıyor. Arzu Sabancfmn erkeklerin moda dünyasına ait gözlem ve tecrübelerini kendi tarzıyla yansıttığı 30 parçadan oluşan bu koleksiyon bazı mağazalarda yerini almış durumda. Yılbaşı öncesi partywear koleksiyonunu yeni ürünlerle çeşitlendireceklerini belirten Demir, sezon indirimlerine de devam edeceklerini ifade ediyor. Demir, şöyle devam ediyor:

“Koton olarak üretimin büyük bölümünü Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Yerli üretimimiz sayesinde hem Türkiye hem de uygun fiyatlarımız sayesinde tüketicilerimiz kazanıyor. Hızlı moda sektöründe satış rakamlarının düştüğü bir dönemde bizim satışlarımız yüzde 30 arttı. Tüketicilerin mağazalarımıza ügisi artarak devam ediyor. 2018’i yüzde 30 büyüme ve yaklaşık 4 milyar TL ciro, 137 milyon TL yatırım ve 46 yeni mağaza ile tamamlamayı hedefliyoruz. Yılsonunda yurtiçi ve yurtdışında toplam 522 mağazaya ulaşmış olacağız. Önümüzdeki beş yıllık süreçte de beş kıtada, en zengin ve en beğenilen koleksiyonlara sahip hızlı moda markası olmayı amaçlıyoruz.”

KOMBİNLİ TAKIM ELBİSELER

Giovane Gentile Genel Müdürü Zaur Samedov sonbahar kış koleksiyonunu Temmuz ayından itibaren satışa sunduklarını belirtiyor. Sezona güçlü bir giriş yaptıklarını söyleyen Samedov, bu sezonki koleksiyonun business, casual ve trend line ürünlerinin yanı sıra aksesuarlarla birlikte bin 500 adede yakın opsiyonu içerdiğini belirtiyor. Sa-medov, şöyle devam ediyor:

“Koleksiyonlarımızın tasarımı aşamasında global trende uygun renk seçimleri yapılırken, insan sağlığına zararlı olmayan, doğal içerikli malzemeleri kullanmaya dikkat ediyoruz. Tasarımcılarımızın ana hamuru kaşmir, yün, pamuk gibi materyaller. Bu sezon bizim için yeni bir ürün kategorisi olan kombinli takım elbiseleri müşterilerimize sunduk. Ceketi, yeleği ve pantolonu ayrı ve faklı olan fakat uyum içindeki kumaşlardan hazırlanan bu ürün grubumuzda güncel trendi müşteri deneyimi ile birleştirdik. Sezonun açılışıyla birlikte mevsimsel ürünlerden hazırlanan ceket-pantolon-gömlek veya takım elbise-gömlek gibi kombinler servislerde yer alırken, havaların soğumasıyla mont ve trikoların satışları ön plana çıkıyor.”

Uyguladıkları kampanyalar hakkında da bilgi veren Same-dov, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında Ekim ayından bu yana yüzde 10 indirim uyguladıklarını, buna ilaveten tüm ürünlerde yüzde 20 ekstra indirim daha yaptıklarını belirtiyor. Samedov,

“Zubizu ve Hopi gibi iş ortaklarımız üzerinden de muhtelif kampanyalarımız bulunuyor. Agresif olarak indirim kampanyası yapan bir firma değiliz. Fakat yılbaşı için özel ve güçlü bir kampanya hazırlığı içindeyiz” diyor.

Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında yedişer mağaza açtıklarını belirten Samedov, şu anda Türkiye’de 33, yurtdışında ise 20 mağazalarının olduğunu hatırlatıyor. Bu yıl Tur-Cjuality programına dahil olduklarını vurgulayan Samedov,

“Şu anda bu projeyi tamamlamak üzereyiz. Bu sürecin tamlanmasıyla birlikte ‘Yurtdışı Açılım Programımızı’ uygulamaya geçeceğiz. Yurtdışından çok sık franehising talepleri alıyoruz. 2019-2023 döneminde yurtdışında 65 yeni mağazamız hizmete girecek” diye konuşuyor.

600 MODELİ VAR

Erkek giyim markası Avva’nın sonbahar kış koleksiyonu 600 modelden oluşuyor. Koleksiyon “smart casual” tarzını yansıtacak şekilde hazırlandı. Yün karışımlı jakarlı trikoların, baskılı gömleklerin, armür dokuların bu sezon ön plana çıktığı koleksiyon, erkeklerin gün içerisinde bulundukları ortamdan gece şık bir davete gidebilecekleri şekilde kombinlcnecek parçalardan oluşuyor. Avva’nın koleksiyonuna bu sezon ilk defa giren ürünler de var. Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik,

“Örme pantolon grubunda süper slim fit pantolon ve şık davetler için kadife smokin takımlarımızı bu sezon ilk kez koleksiyonumuza dahil ettik” diyor.

Havaların soğuması ve Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı nedeniyle perakende sektöründe indirimlerin erkene alındığını hatırlatan Atik, şunları söylüyor:

“Sonbahar kış sezonu iyi başlamamıştı fakat indirimlerin erkene alınmasıyla Kasam ayı önceki aylara göre çok daha hareketli geçti. Müşterilerimiz tasarımlarımıza ve ürün kalitemize her zaman güveniyor. Bu yüzden ürünlerimize ilgi azalmadı. Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında ‘1 Alana, 1 Bedava’ kampanyamız devam ediyor. Ayrıca 14 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında özel fiyatlarla farklı kampanyalar düzenleyeceğiz. 2018 yılını yurtiçinde 85, yurtdışında 40 olmak üzere 125 mağazayla kapatacağız. Hedefimiz 100 yurtiçi, 100 yurtdışı olmak üzere 200 mağazaya ulaşmak.”

Ali Murat KIZILTAŞ / İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı
“Koleksiyona deri ceketi ekledik”

Kadın ve erkek ayakkabı, çanta ve aksesuarlarımızdan oluşan ürün kategorimize bu yıl deri ceketlerimiz de eklendi. Sonbahar-kış koleksiyonumuz ayakkabıda bine yakın, çantada 150, deri cekette ise 200’ün üzerinde modelden ve aksesuar ürünlerimizden oluşuyor. Deri ceket kategorisinde modeller sürekli yenileniyor. Şu anda yüzde 50 indirime ilaveten ‘katlanan’ kampanyamız devam ediyor. Alışveriş oranı arttıkça indirim oranı da yükseliyor ama sadece tek parça alışveriş yapmak isteyen müşterilerimize uygulanan indirimin de memnun edici olmasını sağladık. Yılbaşı için benzer bir kampanyamız olacak. Kapı giriş sayılarındaki düşüşe karşın, mağazaya giren toplam kişi sayısının satışa dönüşme oranı yükseldi. Artık insanlar gezmek için değil alışveriş yapmak için AVM’lere gidiyor. 2018’i yurtiçinde 90 mağaza ve 80 corner, yurtdışında ise yedi mağaza ile kapatacağız. Bu yıl yüzde 15 büyüme öngörüyoruz.

Orhan DEMİR / Carousel AVM İcra Kurulu Üyesi
“Ziyaretçi sayısında artış var”

Carousel AVM’de sonbahar-kış sezonunu bazı firmalar ağustos ayı ortasında açtı. Bu dönemde ziyaretçi sayımız 859 bine yaklaştı. Bu rakam ilkbahar ve yaz sezonuna göre yüzde 11.7 artış olduğunu gösteriyor. Bu sezon metrekare başına düşen ciro 1.538 TL civarında. Bu da geçen yıla göre yüzde 16.8 artış anlamına geliyor. Sonbahar-kış sezonları okula dönüşün başlaması ve yeni bir mevsime geçiş sebebiyle alışverişin canlı olduğu dönemler. Özellikle bu sezonda hipermarket, giyim, kırtasiye, ayakkabı satışlarının arttığını gözlemliyoruz. Eylül ayı itibariyle yeni sezon açılışı, okula dönüş ve Carousel’in doğum günü olan 29 Eylül’de sosyal medya kampanyaları düzenleyerek hediyeler dağıttık. Her yıl olduğu gibi bu yılbaşı döneminde de misafirlerimizin yararına alışveriş yapmak için bizi tercih edecekleri bir kampanya planlıyoruz. Alışverişin artış gösterdiği yılbaşı döneminde klasik hale gelen ve bir hediye için uzun süre beklemek zorunda kalınan çekiliş kampanyası yerine, müşterilerimizin alışveriş yaptıkları anda kazandıkları, hemen harcayabilecekleri, hem müşterimizi hem mağazamızı memnun eden Carousel çekleri hediye etmeyi planlıyoruz.

Gül SAĞIR AYDIN/Kiğılı Pazarlama Direktörü
“Nanoteknoloji kullanıyoruz”

Yılda iki koleksiyon, altıya yakın : da kapsül koleksiyon hazırlıyoruz. Klasik, sportif ve casual tarzlara . yönelik geniş bir yelpazede hazırlanan . koleksiyonlarımızda her ortamda rahatça giyilebilecek şık ve konforlu parçalara yer veriyoruz. Kış sezonu renk ; paletimiz haki, kiremit, toprak renkleri ; ve granit tonlarına kadar bir hayli geniş.

Koleksiyonlarımızda tekstil alanındaki tüm inovasyonlara yer veriyoruz. Nanoteknoloji ile üretilen kumaşlar, leke tutmaz veya ütü istemez özellikteki materyaller gibi en ileri teknolojiyle ürünlerimizi üretiyoruz. Bu sezon koleksiyonlarımızda bio parfümlü takım elbiselere ve yıkanabilir takım elbiselere yer verdik.

Kasım ayı sonuna kadar devam edecek kampanyamız ile tüm Kiğılı ve Abdullah Kiğılı Exclusive Cut koleksiyonlarındaki parçalara yüzde 50 indirim uyguluyoruz. Üç adet ve üzeri ürün alanlar buna ek yüzde 20 indirim daha alıyor. Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında var olan ;; tüm indirimlere ilave olarak yüzde 10 indirimimiz daha var. 10 Aralık’tan sonra yılbaşı kampanyamız da başlayacak. Tüketicinin ilgisinden memnunuz. Bu yıl pek çok alanda yatırım gerçekleştirdik.

Bir yandan yeni mağazalar açarken I bir yandan da mağazalarımızın yüzünü I değiştirdik. 2018 yılını Türkiye’de 67 ilde I 226, yurtdışında ise 17 ülkede 28 satış I noktasıyla kapatmayı planlıyoruz.

Özbey Men

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu