Bayilik ve Franchise

Horizon Mum Franchising Veriyor

20 bin TL’ye mum fırsatı

Horizon Candle, lokasyonun yoğun olduğu bölgelere franchising veriyor. 20 bin TL ürün alımının ön koşul olduğu bu iş modelinde, girişimciden herhangi bir kar payı ya da başlangıç bedeli alınmıyor.

Mum dekorasyonun önemli parçalarından biri. Özellikle dekoratif mum konusunda son yıllarda oldukça hızlı bir çeşitlilik artışı sözkonusu. Horizon Candle ya da diğer adıyla Horizon Mum, Süleyman Bahçevan tarafından kurulan bir şirket. Bahçevan, 1987 yılından beri Ingiliz bir firma ile mumun hammaddesi olan parafin işindeyken daha sonra parafinden arta kalanları nasıl değerlendirebileceğini araştırarak mum üretimine geçen bir girişimci. Şirketini 2003 yılında kurmuş.

İstanbul Güneşli’de yaklaşık iki bin metrekare alanda üretim yapan Bahçevan, Güneşli’de mum sektörünün ilk showroom’unu açtı. Toptan alışveriş yapan müşteriler bu showroom’da ürünleri rahat bir şekilde seçebiliyor ve siparişlerini sonuçlandırabiliyorlar. Siparişler elektronik sistemle alınıyor ve fabrikada yapılan üretimden sonra sevk edilmeye hazır hale geliyor.

YENİ YATIRIM YAPIYOR

Toplam 40 kişiye istihdam sağladıklarını söyleyen Bahçevan, “Gerek standart ürünlerimiz, gerekse dekoratif ürünlerimizle neredeyse her gün yeni bir modelle ürün skalamızı genişletiyoruz” diyor. Türkiye’deki en büyük mum üreticilerinden biri olduklarını ifade eden Bahçevan, şunları söylüyor:Bu yıl yeni bir yatırıma başladık. Tam otomatik üretim ve dolum tesisi yatırımlarımız sürüyor. Amacımız müşterilerin istediği renk ve çeşitlilikteki ürünü hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırmak. Yaptığımız yatırımlarla pazardaki toptan satışlarımızı daha da artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

WORKSHOP’LAR DÜZENLİYOR

horizonmum.com adlı internet sitelerinden satışa da başladıklarını ifade eden Bahçevan, ayrıca sektörde bir ilk olarak mum yapım workshopları düzenlediklerine dikkat çekiyor. Mum ve sabun yapmak isteyen amatör, yan profesyonel veya profesyonel firmalara hammadde ve aksesuarlar temin eden şirket, internet üzerinden mum ve sabun yapımını hem öğretiyor hem de malzemelerini tedarik ediyor. Bunun kendilerine ayrı bir kimlik kazandırdığını belirten Bahçevan, “Hem sektörün gelişmesine katkıda bulunuyoruz hem de kullanımın geniş çaplı artışına yardımcı olmaya çalışıyoruz” diyor. En son ISMEK’e mum yapım workshop’ı düzenlediklerini vurgulayan Bahçevan, endüstriyel mum denilen tealight’lar haricindeki tüm mumların fabrikalarında el yapımı olarak yapıldığını da sözlerine ekliyor.

KÂR PAYI ALINMIYOR

Bu konuda franchising verdiklerini de belirten Bahçevan, şu bilgileri veriyor:
“Açılacak mağaza, tercihen işlek bir yerde olmalı. Bu durumda gerekli mağaza boyutu 12 ile 20 m2 arasında olabilir. Sürekli ve değişen ürün tedariki fabrikamız tarafından yapılıyor. Herhangi bir başlangıç bedeli, kullanım bedeli veya kardan pay istemiyoruz. Buna karşılık mağazada sürekli olarak 20 bin TL’den az olmamak kaydı ile ürün bulundurma mecburiyeti var. Dolayısı ile gereken sermaye 20 bin TL ve mağaza dekorasyon masrafları ile mağazanın ek giderleri.”

İşin Aynası

Uygun yer: Lokasyonun yoğun olduğu bölgeler.
İlk sermaye: 20 bin TL’lik ürün alımı yapılması gerekiyor.
Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.
Başvuru için: 0212 474 8121

Burcu Tuvay / EkonomistEtiketler

2 Yorum

  1. bizde yeni yeni mum üretim denemelerine başladık fakat istanbulda hangi semtte bir perakende mağazası açsak daha uygun olur net karar veremedik bu konuda fikir vermek isteyen olursa çok sevinirim

  2. ben bir dükyan açmak istıyorum şırnakta oturuyorum bir mum dükya nı bana ne kadara mal olacak soylerseniz memnun olurum bana lütfen bilgi gonderin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu