Kariyer ve İş

Kamuya bu yıl 56 bin kişi alınacak

EKPSS SINAVI NİSAN’DA

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) ortaöğretim (lise), önlisans ve lisans eğitim seviyesinden engel gruplarına göre ayrı ayrı olmak üzere 24 Nisan 2016 tarihinde yapılacak. EKPSS için başvurular, 23 Şubat-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. İlkokul, ilköğretim, ortaokul eğitim düzeyinden kura usulüyle kayıt yaptıracak engelli memur adaylarının başvuruları ise 3-16 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınacak.

ÜNİVERSİTELERE 3 BİN ATAMA

Bu arada üniversitelerin idari birimlerine atama için bu yıl verilmesi planlanan 2 bin 500 kadro, 3 bine çıkartıldı. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından devlet üniversitelerinin idari kadrolarına 2016 yılı için 2 bin 500 olarak belirlenen atama izni 3 bine yükseltildi. İlave verilen 500 atama izninin üniversitelerin akademik ve idari işlerinin daha iyi yürütülmesinin yanında, özellikle üniversite hastanelerinin hizmetinin daha ileri noktalara çıkarılmasını sağlamak amacıyla ihtiyaç duyulan sağlık personeli teminine de katkı sağlayacak.

11 BİN 173 SÖZLEŞMELİ SAĞLIKÇI

Sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2016 yılında 11 bin 173 sözleşmeli sağlık personeli alınacak. Sağlık personeli alımıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı 17 Aralık 2015’te Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 2016 yılında Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Hudut ve Sahil Sağlık Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nda istihdam edilmek üzere 11 bin 173 sözleşmeli personel alınacak. Söz konusu kurumlarda 5 bin 238’i uzman, 5 bin 854’ü doktor olmak üzere toplam 11 bin 92 doktor alınacak. 2016 yılında sözleşmeli olarak 69 sağlık memuru, 5 hemşire, 3 ebe ve l’er diş doktoru, diyetisyen, sağlık teknikeri ve psikolog istihdam edilecek.

Bu çerçevede 2016’da Sağlık Bakanlı-ğı’na acil sağlık hizmetleri çerçevesinde beş kadro, Türkiye Halk Sağlığı Kuru-mu’na 451 kadro, Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne 29 kadro, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na 10 bin 688 kadro tahsis edildi.

HAZİRAN’A KADAR 3 BİN ZABIT KATİBİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2016 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyo-nu’ndaki görüşmeleri sırasında bu yıl personel alımlarma devam edeceklerini belirterek, ilk olarak Hazirana kadar 3 bin zabıt katibi alımı yapacaklarını ve personel alımlarının başka kadrolar içinde yıl içerisinde devam edeceğini söyledi.

TARIM BAKANLIĞI’NA 2 BİN 71 ATAMA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de, 2016 yılı Merkezi Bütçe görüşmelerinde 2016 yılı için atanacak olan kadro sayısını açıkladı. Bakan Çelik ziraat mühendisi, veteriner ve harita mühendisi olarak toplam 2 bin 71 kadronun atamasının yapılacağını belirterek, yaklaşık bin sözleşmeli personelin de ilgili kuruluşlara alınacağını bildirdi.

GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tü-fenkci ise, gümrük muhafaza personelinin niceliğinin ve niteliğinin artırılmasının önemine dikkat çekerek, Şubat’ta yapılan alımlar sonucunda yakın zamanda 300 civarında muhafaza personelinin atanacağını açıklamıştı.

BİN 500 SOSYOLOG VE PSİKOLOG

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise, 2016 yılında Aile Sosyal Destek Programı’nın (ASDEP) hayata geçirilebilmesi ve etkin şekilde uygulanmasını teminen mobil bilişim alt yapısıyla desteklenen sahada görev yapacak personel istihdam edeceklerini belirtti. Ramazanoğlu, bu yıl ASDEP kapsamında bin 500 yeni sosyolog ve psikologun alınacağını açıkladı.

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bin 162’si kadrolu toplam 2 bin 662 personel alımı yapacak.

AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı 25 uzman yardımcısı alacak. KPSS’ye girmiş adayların başvuracağı 25 afet ve acil durum yönetim uzman yardımcılığı kadrolarında istihdam edileceklerin dağılımı şöyle olacak:

‘İkisi bilgisayar mühendisliği, ikisi elektrik-elektronik mühendisliği, üçü endüstri mühendisliği, ikisi elektronik ve haberleşme mühendisliği, biri harita mühendisliği, biri hukuk, dördü istatistik, üçü maliye ile yedisi işletme, iktisat, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler.’ Başvurular 14-25 Mart tarihleri arasında yapılacak.

MALİYE’YE UZMAN YARDIMCISI

Maliye Bakanlığı merkez teşkilatında yer alan başkanlık, genel müdürlük ve müstakil daire başkanlıklarında çalıştırılmak üzere sınavla 25 maliye uzman yardımcısı alacak. Yazılı sınavı Şubat ayında gerçekleştiren Bakanlık, sözlü sınavların tamamlanmasının ardından alımları yapacak.

120 AVUKAT, 50 DEFTERDAR

Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı’nda yer alan muhakemat müdürlükleri ve Hazine avukatlıklarında çalıştırılmak üzere yazılı ve sözlü sınav ile 120 Hazine avukatı alınacak. Giriş sınavının yazılı bölümü 17 Ocak’ta Ankara’da yapıldı.

Bu arada Maliye Bakanlığı taşra teşkilatında (Defterdarlıklarda) çalıştırılmak üzere sınavla 50 defterdarlık uzman yardımcısı alınacak. Giriş sınavının yazılı bölümü 20 Mart’ta Ankara’da yapılacak.

EMNİYETE 4 BİN POLİS

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) lisans mezunu 2014 veya 2015 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarından birinden P3 puan türünden en az 50 ve üzeri puan alanlar arasından, özel harekat branşında polis memuru olarak yetiştirilmek üzere 4 bin erkek polis memuru adayı alınacak.

SÖZLEŞMELİ PİLOT

Emniyet Teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı Dışında Görevli Kadrolu ve Sözleşmeli Personel Yönetmeliği çerçevesinde 2016-1. Dönem Sözleşmeli Pilot alımı yapılacak. Ankara’ya iki uçak pilotu, Van’a bir helikopter pilotu, Diyarbakır’a iki helikopter pilotu alınacak. Başvurular 7-11 Mart tarihleri arasında toplandı.

Ocak ayında ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, farklı illerde görevlendirilmek üzere 30 psikolog ve iki istatistikçi alımı için duyuruya çıkılmıştı.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu