Turizm Sektöründen Haberler

Kongre turizminde yine takvimlerdeyiz

Kongre, toplantı ve organizasyon faaliyetleri Türkiye turizminin önemli bir parçasını oluşturuyor. Sektörde hareketlilik İstanbul ve Antalya başta olmak üzere tekrar başladı…

DÜNYADA turizm sektörünün büyüklüğü yaklaşık 1.75 trilyon dolar. Bunun üçte biri toplantı, etkinlik ve kongre turizminden geliyor. Türkiye’nin turizm gelirlerinin yüzde 30’u bu alandan elde ediliyor. Son yıllarda turizmin bu kanadı çok olumsuz etkilendi. Ardı ardına iptaller yaşandı. İstanbul’da 22-24 Şubat’ta yapılan 4. ACE of MICE Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Fuarı, bu açıdan geleceğe yönelik umut verdi. (MICE (Meeting, Incentive, Congress, Events), buluşma, teşvik, kongre, etkinlik sözcüklerinin kısaltması.) Fuar alanında dünyadaki en büyük üçüncü etkinlik oldu. Uluslararası çatı örgütü başkanlarının verdiği olumlu mesajlar da moral düzeltti.

Fuara, ICCA (International Congress and Convention Association) CEO’su Martin Sirk, Avrupa Bölge Direktörü Marta Gomes, SİTE (Society for Incentive Travel Excellence) Başkanı Rajeev Kohli ve Uluslararası MICE profesyoneli Harry Fine gibi dünya çapında birçok isim katıldı.

YENİ İŞBİRLİKLERİNİN YOLU AÇILDI

Yerli ve yabancı firmaların kurumsal “Hosted Buyer” kapsamında gerçekleştirdiği, B2B görüşmelerle, kongre, toplantı ve etkinlik sektörü yeni işbirlikleri geliştirmek ve sektörel hacmi artırmak amacıyla uluslararası bir platformda buluştu. 39 ülkeden 200 satın almacı, 350 kurumsal satın alıcı şirket, 220 yerli ve yabancı katılımcı firma bir araya geldi. Dünyaca ünlü uluslararası MICE profesyonellerini bir araya getiren fuar ayrıca üç gün boyunca 20 oturumda 38 konuşmacıyı ağırladı. Fuarın profesyonel katılımcı sayısı 17 bine ulaştı. THY isim sponsorluğu, Granada silver sponsorluğu, ETSMICE etkinlik yönetimi ile 160 sponsor firma fuara destek verdi.

TAKVİMLERE NE ZAMAN GİRECEĞİZ?

Peki, Türkiye fuar takvimlerine yemden ne zaman girebilir. Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman’ın konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

“Sizi takvimden çıkardıkları zaman maalesef üç yıl atıyor. Çünkü biz bugün 2020, 2021 ve 2022 yıllarının kongre ve toplantılarım konuşuyoruz. Bu etkinlikler genellikle en azından üç yıl önceden planlanıyor. Biz şimdi en yakın vadede 2020’yi konuşuyoruz. Rusya krizinden darbe girişimine ve Reina olayına kadar arka arkaya çok sayıda olumsuz olay yaşadık. Ama şimdi toparlanma sürecindeyiz. Bu organizasyonda bu yetkililerin ağırlanmasıyla, ülkemizdeki durumu gözleriyle görmeleriyle önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. Pek çok bağlantı yapıldı. Fuara 17 bin profesyonel katıldı. Farklı ülkelerden pek çok ziyaretçi geldi. Bunlar satm almacı değiller; sektör profesyonelleri, turizmciler, çeşitli kurum-larm temsilcileri… Şu anda bu katılımcı, satm alımcı ve ziyaretçi açısından dünyanın üçüncü büyük MICE organizasyonu oldu. Ingiltere ve Çin’de yapılanlardan daha büyük bir etkinlik gerçekleştirildi. Bu tip başka adla yapılan organizasyonlar da var. İstanbul’daki bunlar arasında üçüncü durumda”.

Bağlantılar yapılmaya başlandı

ACE of MICE Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Fuarı’nı düzenleyen ve uzun süredir sektörün içinde olan Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman güvenlikle ilgili katılımcıların düşüncelerini şöyle aktardı: “Satın alıcıların yurtdışından bakışlarıyla Türkiye’de bulunduktan sonraki bakış açılan farklı oluyor. Dışardan daha kötü görünüyor. Buraya geldiklerinde ise etkileniyorlar. Bu şirketler orta vadede ellerindeki işleri Türkiye’de yapacak. Çok sayıda iş bağlantısının yapıldığını gördük. Bunların içinde 300 kişilik bayi toplantısı da, bin kişilik etkinlik de, kongre de var.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu