Cafe / Tatlı / Pastane Bayilikleri

Özsüt Fırın Kafe Konseptiyle 25 Franchise Şube Açacak

Özsüt 25 şube açacak

Ozsüt, fırın ve kafe konseptiyle yaklaşık 25 franchise şube açacak. Bir Ozsüt şubesi için belirlenen aylık ciro hedefi ise 80 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor.

ozsut bayilikÖzsüt, kazandibi, muhallebi, ekmek kadayıfı, peynir tatlısı ve aşure gibi geleneksel tatlılar üreten bir tatlıcıydı. Sonrasında ise klasik tatlıcı dükkanlarından kafe konseptine geçiş yaptı. Ürün yelpazesine pasta, kurabiye, dondurma, kahve ve çikolatayı da ekledi. 2009 yılı itibariyle çikolata üretimine de başladı. Fransa’nın en büyük kahve üreticisi Cafés Richard ile işbirliği yaptı. Ayrıca, 2009 yılından bu yana yemekli konsept ‘atölye’ ile yemeğe, ‘fırın’ konsepti ile de ekmek üretimine başladı.

Bugün Özsüt’ün 160 şubesi bulunuyor. Üç Özsüt şutesi hariç tüm mağazalar franchiselar tarafından işletiliyor. 2012’yi l60 şube ile tamamladıklarını ifade eden Özsüt Genel Müdürü Yıldırım Çullu, bu yıl 20 ile 25 arasında yeni franchise şube daha açmayı hedeflediklerini söylüyor.

10 YILLIK KİRALAMA

Franchise modellerinin markanın belirli bir süre ile kiralanması olarak da adlandırılabileceğini belirten Çullu, “Franchise’larımız belirli bir yatırım karşılığında markamızı 10 seneliğine kiralıyor, bizi ve markamızı temsil ediyorlar” diyor.

100 BİN TL CİRO HEDEFİ

Büyük kentlerde açılan yeni ana arterlerde ve henüz şubesi olmayan illerde, şubeleşme hedefleniyor. Şubelerin lokasyonunun önemli olduğunu belirten Çullu, “Şartlara göre ‘Bugün asla girmeyiz’ dediğimiz yere, yarın şartların değişimi ile birlikte girmek isteyebiliriz. Hazırlanan projenin uygulanma maliyetleri franchise’a ait. Dekorasyon maliyetleri dükkan metrekaresine göre değişiklik gösteriyor” şeklinde bunu ifade ediyor.

Sözleşme gereği, tutarı yatırım yapılacak bölgenin potansiyeline göre değişen, fakat asgari 50 binlilik banka teminat mektubu alınıyor. Franchising sözleşmeleri 10 yıllık yapılırken kafe konsepti için isim hakkı bedeli 25 bin dolar + KDV, fırın konsepti için ise 30 bin dolar +KDV olarak belirlenmiş. Dekorasyonun ise ortalama metrekare maliyeti bin 250 dolar.

Yatırımcının 250 bin dolar civarındaki başlangıç yatırımını karşılayabilecek seviyede finansal güce sahip olması gerekiyor.

Aylık ciro hedefleri konseptlere göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bir Özsüt Cafe için aylık 80 ile 100 bin TL arasında ciro öngörülüyor.

Kafe ve fırın konseptlerinde cirodan pay alınmıyor. Reklam katkı payı adı altında, satılan ürünlerden yüzde 3 fee bedeli alınıyor. Bunun karşılığında bayilere yüzde 4 oranında prim ödeniyor. Atölye yemekli konseptinde ise cirodan yüzde 5 pay alınıyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Ana arterlerde olan, lokasyonun yoğun olduğu bölgeler.
İlk sermaye: Kafe konsepti için İsim hakkı bedeli 25 bin dolar + KDV, fırın konsepti için İse 30 bin dolar +KDV olarak belirlenmiş. Dekorasyonun ise ortalama metrekare maliyeti bin 250 dolar.
Ciro hedefi: Aylık 80 bin ile 100 bin TL.
Bayilerde aranan özellikler: Yatırımcının zamanının büyük bir boliımünü bu işe ayırması, işi büyütecek stratejileri tasarlaması ve işletme kurallarına uyması.
Başvuru için: www.ozsut.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu