Cafe / Tatlı / Pastane Bayilikleri

Tarihi Şekerci Hacı Bekir Efendi Franchise Veriyor

ŞEKERCİ Hacı Bekir Efendi, Türkiye’nin en eski şirketlerinden biri. İstanbul Bahçekapı’da açtığı küçük şekerci dükkanında tam 238 yıldır nesilden nesile geçen özel tarifleriyle şeker üretiyor.

Firma, yakın zamana kadar sınırlı sayıdaki şubesiyle faaliyet gösteriyordu. Yeni mağazalar açma kararı alan şirket yurtiçi ve dışında büyüme planları yapıyor.

Şirketin yönetiminde başkan yardımcısı olarak görevini sürdüren beşinci kuşaktan Nazlı İmre, “Zamanında talebin artması ile Bahçekapı’da dükkanın karşısındaki bir han imalathane olarak kullanılmaya başlanmış. Daha sonra şirketlerin de kurulmasının ardından üretim Pendik’te inşa edilen fabrikamıza taşındı. Zaman içinde İstanbul nüfusunun artması ve şehrin genişlemesi ile yeni dükkanlara ihtiyaç doğdu. Bahçekapı’daki dükkanın büyütülmesi ve ikinci dükkanın açılmasını, Kadıköy, Karaköy, Parmakkapı, Pangaltı ve Şişhane şubeleri takip etti” diyor.

Şirket bugün İstanbul’da dört dükkan, bir fabrika satış noktası ve bir franchise işletme ile hizmet veriyor.

Şirket klasik ürünlerinin yanı sıra yeni ürünler de geliştiriyor. İmre, “Ürünlerimizin büyük çoğunluğu geleneksel şekerlemeler, lokum, akide şekeri, badem ve fıstık ezmeleri, tahin helvaları, badem ve fıstık şekerleri, drajeler, şerbetler… Bugün artık pek az yerde bulunan kişniş şekeri, demirhindi şerbeti, nöbet şekeri gibi lezzetlerimiz var. Ayrıca acıbadem kurabiyesi, lohusa şekeri gibi klasikler bizim olmazsa olmazlarımız. Bunların yanı sıra 20’yi aşkın lokum çeşidimiz var. Bunlara her yıl yenilerini ekliyoruz.

Örneğin hurma, kahve, tarçın, zencefil, yaban mersini ve narlı yeni çeşitlerimiz çok beğeniliyor” diyor.

Hacı Bekir Müessesesi, Bekir Efendi tarafından 1777 yılında kurulmuş. Kendisi Kastamonu’nun Araç ilçesinden genç yaşında geldiği İstanbul’da zamanın şehir merkezi olan Bahçekapı’da bir dükkanda şekerleme üretip satmaya başlamış. Bu ilk dükkan hala faaliyet gösteriyor. 1817-1820 yılları arasında Hac görevini yerine getirmesinin ardından Şekerci Hacı Bekir Efendi olarak anılmaya başlanmış. Ürünleri çok beğenilmiş. Öyle ki kısa zamanda ünlenerek Osmanlı Sarayı’nın da dikkatini çekmiş. O dönemde Sultan tarafından sarayın “Şekercibaşı’” ilan edilmiş…

Tel:0212 543 20 61

Pastane Açmak İsteyenlere Bayilikler

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu