Turizm Sektöründen Haberler

Termal turizmcilerden Afyon’a 10 yeni otel

Termal turizmcilerden Afyon’a 10 yeni otel

Türkiye’nin termal başkenti olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Afyon’da, yatırımlar hız kazandı. NG Grubu’nun 50 milyon dolarlık yatırımı Güral Afyon’dan sonra, doktor ve iş adamlarından oluşan Fuar Grup şirketi de 100 milyon dolarlık bir yatırıma başladı. Yapum devam eden ve proje aşamasında olan 10 otelin de devreye girmesiyle, Afyon’un Ortadoğu’nun da termal turizm üssü olması hedefleniyor.

Şifalı sular konusunda en zengin iller arasında yer alan Afyonkarahisar’a termal otel hücumu var. Son olarak Nafi Güral’ın sahibi olduğu NG Grubu’nun yaptığı Güral Afyon Wellness & Convention yatırımından sonra 10 hekim ve aralarında çok sayıda sanayici ve işadamının bulunduğu Fuar Grup da, 100 milyon dolarlık bir termal otel projesine başladı.

Termalife Tatil Köyü, Salutaris Tatil Köyü, Durkaya Termal Otel, Budan Termal Otel’in yapımı devam eden ilde Sidar Termal Otel yapımı için de inşaat ruhsatı aldı.

Alila şirketinin inşaata başlamak üzere olduğu belirtilirken, Emin-Evim şirketinin proje çalışmaları devam ediyor. Afyonlu işadamları Yusuf Özer, Hüseyin Şehitoğlu ve Şükrü Şensoy’un da arsa ve proje çalışmaları sürüyor. Afyon’da hedef, beş yıl sonra özellikle Ortadoğu’dan turist çekmek.

Ortadoğu’nun termal turizm üssü olarak konumlanmayı planlayan ilde bu yatırımlar milyar doları buluyor. Tüm yatırımlarla birlikte yatak kapasitesinin 20 bine ulaşması hedefleniyor.

SIRA TERMAL TURİZMİNDE

Akdeniz Bölgesi turizm yatırımlarına doymuş durumda. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı son dönemde tahsislerde termal bölgelere ağırlık veriyor. Bakanlık, yeni tahsislerle 25-30 bin civarında olan termal yatak kapasitesini 500 bine çıkarmayı hedefliyor. Afyonka ra hisar, şifalı sular konusunda Türkiye’nin en zengin illerden biri ve bu özelliği nedeniyle de son dönemde önemli termal turizm yatırımlarını çekiyor.

Nafi Güral’ın sahibi olduğu NG Grubu’nun ilde çok büyük bir yatırımı oldu geçtiğimiz aylarda. 50 milyon dolara mal olan Güral Afyon Wellness & Convention, 428 odası ile aynı anda bin 28 kişiye hizmet verebilecek bir kapasiteyle açıldı. Nafi Güral, “Bu yatırım size biraz büyük gelebilir. Otel de büyük gelebilir. Ancak burası geleceğin yatırımı” derken, aslında Afyon’un yakın zamanda Ortadoğu’nun termal bölgesi olacağını belirtiyor.

Bugünlerde Afyon’da yeni bir termal otelin heyecanı daha yaşanıyor. Yatırım Fuar Grup’a ait. Fuar Grup, 1998 yılında aralarında 10 doktor, çok sayıda sanayici ve işa-damın bir araya gelerek kurduğu bir şirket. Hastane, inşaat, akaryakıt gibi farklı sektörlerde yatırımı var. Ancak fokuslandıkları konu sağlık.

EN POPÜLER BÖLGE

Afyon’un en popüler termal bölgelerinden Gürallar’ın da otelinin bulunduğu yer olan Ömer-Gecek termal bölgesinde bir termal otel projesine başlayan gruplardan biri de Fuar Grup. Projede 133 bin metrekarelik otel yatırımının 30 bin metrekaresinde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, SPA ve welness alanı olması planlanmış. Bu yatırım 50 milyon dolar olacak. Ancak Fuar Grup’un buradaki arazisi 300 bin metrekare. Önümüzdeki süreçte bu alanda da fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, AVM, engelli turizmine yönelik bir takım çalışmalar olacağını belirten Fuar Gaip Yönetim Kuaılu Başkanı Dr. Şükrü Yücel, “Toplam yatırım 100 milyon dolar olacak. Otelimizin adı Fuar Termal Otel olacak. Bizimki tamamen sağlığa yönelik bir kon-sept” diyor. Yatırımın 2013 sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Afyon’da İkbal ve Oruçoğlu’nun açtığı yoldan birçok yatırımcı geçmeye hazırlanıyor artık. Giirallar ve Fuar Grup değil tek yatırımcı.

Aldığımız bilgilere göre Ömer-Gecek Termal Bölgesi’nde Temıalife Tatil Köyü, Salutaris Tatil Köyü, Dur-kaya Termal Otel, Budan Termal Otel’in yapımı devam ediyor. Sidar Termal Otel yapımı için inşaat ruhsatı alınmış, Alila şirketinin ise inşaata başlamak üzere olduğu belirtiliyor. EminEvim şirketinin proje çalışmalarının devam ettiği söylenirken, Afyonlu işadamları Yusuf Özer, Hüseyin Şehitoğlu ve Şükrü Şen-soy’un da arsa ve proje çalışmaları sürüyor.

MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Afyon’un halen gündeminde olan tüm bu otel yatırımlarının toplam maliyetinin yaklaşık 1 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Afyon-karahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, “Afyonka-rahisar zaten termal turizm açısından önemli bir nokta. Ancak yapılan yeni yatırımlarla önümüzdeki beş yıl içinde Ortadoğu’nun termal başkenti olacak” diyor.

Ömer – Geçek, Hüdai, Gazlıgöl ve Heybeli termal turizm alanlarının Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Termal Turizm Merkezi’ ilan edilmesiyle sağlık turizmi destinasyonu imajını kuvvetlendiren kentin, yeni yatırımlar tamamlandığında yatak kapasitesinin 20 bine yükselmesi bekleniyor.

Toplam 39.9 milyon metrekare termal turizm alanına sahip olan Af-yonkarahisar, yılda ortalama 10 binin üzerinde yabancı, 400 binin üzerinde de turist ağırlıyor. Dört ayrı demir yolu hattının birleştiği noktada bulunan tek il merkezi olma özelliğini taşıyan Afyonkarahisar’dan günde 70 bin araç geçiyor.

Özge Yavuz

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Gerçekten sadece NG Güral’ın yaptığı 5 yıldızlı termal otel olarak kısıtlamadan bakılırsa bölgedeki termal oteller ve yine 5 yıldızlı termal tatil köyleri ile Afyon Termalin başkenti sözünü fazlasıyla hakediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu