Anasayfa / Giyim ve Moda / Türkiye gelinlikte Avrupa ve Ortadoğu’nun üretim üssü oldu

Türkiye gelinlikte Avrupa ve Ortadoğu’nun üretim üssü olduTürkiye gelinlik konusunda Avrupa ve Ortadoğu’nun üretim üssü oldu. Yaklaşık 4 bin firmanın faaliyet gösterdiği sektörde yıllık ihracat 300 milyon doları buldu. Dubai, Kuveyt, Katar, Umman gibi ülkelerden sipariş yağıyor…

TÜRKİYE hazır giyim sektörünün niş alanlarından gelinlikte Avrupa’nın üretim üssü oldu. Resmi veriler olmasa da bugün itibariyle ülke genelinde çoğunluğunu butik üretim yapanların oluşturduğu yaklaşık 4 bin firmanın faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. Bu firmaların yaklaşık bini “Gelinliğin Başkenti” olarak kabul edilen İzmir’de kümelenmiş durumda. Bir diğer merkez ise İstanbul’un Fatih semtindeki Fevzipaşa Caddesi. Tasarımcıların yoğunlukta bulunduğu bu caddede 600 civarında butik üretici var. 650 milyon TL’lik iç piyasa hacminin olduğu tahmin edilen sektörde yaklaşık 80 bin kişi istihdam ediliyor.

Gelinlik Sanayicileri ve ihracatçıları Derneği (GESID) Başkanı Servet Babataşı, Türkiye’de gelinlik üretiminin son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini belirtiyor. Butik üretimin yanı sıra seri üretimin de arttığını ifade eden Babataşı, gelinlik üreticilerinin Avrupa ve Ortadoğu’da birçok ülkeye ihracat yaptığını vurguluyor. Bu ülkeler arasında Fransa, Hollanda, Almanya, İtalya gibi modanın ön planda olduğu ülkelerin de bulunduğunu belirten Babataşı, gelinlikte modanın belirlenmesinde Türk tasarımcıların da söz sahibi olduğunun altını çiziyor.
DANTEL ÜRETİMİ ARTTI

Babataşı’nm verdiği bilgilere göre, gelinlik üretimindeki hızlı artış, bu üründe kullanılan dantel üretimini de artırmış durumda.

Gelinliklerde halen yüzde 90 oranında Fransız danteli kullanıldığını söyleyen Babataşı, ancak son dönemlerde dantel üretimine yönelik olarak Bursa’da yeni yatırımların devreye girdiğini söylüyor. Babataşı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gelinlik konusunda ülkemize yurtdışmdan büyük bir talep var. Dubai, Kuveyt, Katar, Lübnan, Umman, Suudi Arabistan gibi ülkelere ciddi adetlerde ihracat yapıyoruz. Bunun yanında Avrupa’da da birçok müşterimiz var. ihracat potansiyeli çok yüksek bir ürün ancak bu konuda tanıtım eksikliğimiz var. Bu sektörün kalbi Milano ve Barselona fuarlarında atıyor. Fakat bu fuarlara firmalarımızla yeteri kadar katılamıyoruz. Ekonomi Bakanhğı’nm fuar destekleri var ancak prosedür çok fazla olduğu için bunlardan yeterince yararlanamıyoruz.”

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR”

Ricchezza Bridal Gelinlik’in sahibi de olan Servet Babataşı, Katar Kralı’mn yeğeninin gelinliğini kendilerinin diktiğini, bu bölgeden çok ciddi talep aldıklarını ifade ediyor. Gelinliğin katma değeri çok yüksek bir ürün olması nedeniyle yatırımcıların ilgisini çektiğine de işaret eden Babataşı, “işi bilmeden atölye kuranlar bir süre sonra kapatmak zorunda kalıyor. Emek yoğun bir iş olduğu . için kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz.

Düğünler yaz aylarında yapıldığı için sektörde işler 8-9 ay çok yoğun; geri kalan aylarda da koleksiyon hazırlıyoruz. Dolayısıyla işin tüm yıl olduğu bir sektör” diyor.

Gelinlik sektörünün önde gelen firmalarından Vakko Wedding, dünyaca ünlü birçok tasarımcı ve markanın ürünlerini gelinlerle buluşturuyor. Bu markalar arasında Allure Bridals, Basix Bridal, Berta, Bliss Monique Lhuillier, Calla Blanche gibi üst seg-mente hitap eden birçok marka var. Vakko Wedding’in Suadiye ve Zorlu Çenter’da olmak üzere iki mağazası var.

İş Kurmak İçin Bayilik Veren Firmalar


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir