Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Türkiye gelinlikte Avrupa ve Ortadoğu’nun üretim üssü oldu

Türkiye gelinlik konusunda Avrupa ve Ortadoğu’nun üretim üssü oldu. Yaklaşık 4 bin firmanın faaliyet gösterdiği sektörde yıllık ihracat 300 milyon doları buldu. Dubai, Kuveyt, Katar, Umman gibi ülkelerden sipariş yağıyor…

TÜRKİYE hazır giyim sektörünün niş alanlarından gelinlikte Avrupa’nın üretim üssü oldu. Resmi veriler olmasa da bugün itibariyle ülke genelinde çoğunluğunu butik üretim yapanların oluşturduğu yaklaşık 4 bin firmanın faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. Bu firmaların yaklaşık bini “Gelinliğin Başkenti” olarak kabul edilen İzmir’de kümelenmiş durumda. Bir diğer merkez ise İstanbul’un Fatih semtindeki Fevzipaşa Caddesi. Tasarımcıların yoğunlukta bulunduğu bu caddede 600 civarında butik üretici var. 650 milyon TL’lik iç piyasa hacminin olduğu tahmin edilen sektörde yaklaşık 80 bin kişi istihdam ediliyor.

Gelinlik Sanayicileri ve ihracatçıları Derneği (GESID) Başkanı Servet Babataşı, Türkiye’de gelinlik üretiminin son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini belirtiyor. Butik üretimin yanı sıra seri üretimin de arttığını ifade eden Babataşı, gelinlik üreticilerinin Avrupa ve Ortadoğu’da birçok ülkeye ihracat yaptığını vurguluyor. Bu ülkeler arasında Fransa, Hollanda, Almanya, İtalya gibi modanın ön planda olduğu ülkelerin de bulunduğunu belirten Babataşı, gelinlikte modanın belirlenmesinde Türk tasarımcıların da söz sahibi olduğunun altını çiziyor.

DANTEL ÜRETİMİ ARTTI

Babataşı’nm verdiği bilgilere göre, gelinlik üretimindeki hızlı artış, bu üründe kullanılan dantel üretimini de artırmış durumda.

Gelinliklerde halen yüzde 90 oranında Fransız danteli kullanıldığını söyleyen Babataşı, ancak son dönemlerde dantel üretimine yönelik olarak Bursa’da yeni yatırımların devreye girdiğini söylüyor. Babataşı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gelinlik konusunda ülkemize yurtdışmdan büyük bir talep var. Dubai, Kuveyt, Katar, Lübnan, Umman, Suudi Arabistan gibi ülkelere ciddi adetlerde ihracat yapıyoruz. Bunun yanında Avrupa’da da birçok müşterimiz var. ihracat potansiyeli çok yüksek bir ürün ancak bu konuda tanıtım eksikliğimiz var. Bu sektörün kalbi Milano ve Barselona fuarlarında atıyor. Fakat bu fuarlara firmalarımızla yeteri kadar katılamıyoruz. Ekonomi Bakanhğı’nm fuar destekleri var ancak prosedür çok fazla olduğu için bunlardan yeterince yararlanamıyoruz.”

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR”

Ricchezza Bridal Gelinlik’in sahibi de olan Servet Babataşı, Katar Kralı’mn yeğeninin gelinliğini kendilerinin diktiğini, bu bölgeden çok ciddi talep aldıklarını ifade ediyor. Gelinliğin katma değeri çok yüksek bir ürün olması nedeniyle yatırımcıların ilgisini çektiğine de işaret eden Babataşı, “işi bilmeden atölye kuranlar bir süre sonra kapatmak zorunda kalıyor. Emek yoğun bir iş olduğu . için kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz.

Düğünler yaz aylarında yapıldığı için sektörde işler 8-9 ay çok yoğun; geri kalan aylarda da koleksiyon hazırlıyoruz. Dolayısıyla işin tüm yıl olduğu bir sektör” diyor.

Gelinlik sektörünün önde gelen firmalarından Vakko Wedding, dünyaca ünlü birçok tasarımcı ve markanın ürünlerini gelinlerle buluşturuyor. Bu markalar arasında Allure Bridals, Basix Bridal, Berta, Bliss Monique Lhuillier, Calla Blanche gibi üst seg-mente hitap eden birçok marka var. Vakko Wedding’in Suadiye ve Zorlu Çenter’da olmak üzere iki mağazası var.

1 2Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Fatihte Gün içinde gittiğin vitrinde begendigim ve satışı abiye olarak satılan benim gelinlik olarak giyeceğim bir.modeli beğendik ama her türlü sorun çıkartan çalışan kübra hanım o kadar problemliydi ki yok boncuğunu bulamayız kolları bol geldiği için daraltma yapılacak oradan kalanları dikersiniz diye fikir veren biziz astarini söyle dikemem böyle olmaz diyip farklı bir personele sorduğumuzda sıkıntı olmaz hallederiz diyor anlaştık neticesinde sonuca gelindi toplan ücreti peşin istiyor yarısını verdik bu kezde cumartesi prova pazar teslim dediler çalıştığım için alamam benim uygun olduğum tarihte teslim alalım 3 ay var düğüne diyorum hazır ürünü bekletemem diyor neden dedim çalınır denildi diğer gelinlikler çalınmıyor bizzati bendeki mi çalınacak kol daraltmaya ek fiyat 400 tl rakam verildi ek olarak boncuk yok ama tadilat yapacak şahıs nasıl yapacaksa böyle saçma bir hizmet görmedim sanki bedavaya veriyormuş gibi davranıyor ürünü sadece kübra hanım için konuşuyorum diğer şahıslarını bilmem ama blvahset bir gündü haliyle almaktan vazgeçtik sadece üslup için ayrıca başka bir gelinliği önceki geldiğimiz de 7500 diyen firma bir hafta sonra gelinlik fiyatı 8500 dediler kafalarına göre fiyat veriyorlar rezaletti KESINLIKLE ONERMIYORUM INSAN MUAMELESI YAPMIYORLAR!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu