Spor Malzemeleri Bayilikleri

Türkiye’nin En Büyük And Outdoor Mağazası Franchise Veriyor

Türkiye’nin en büyük outdoor mağazasını açtı

İstanbul’un Avcılar ilçesinde beş bin metrekare üzerine açılan Türkiye’nin en büyük outdoor mağazası And Outdoor, franchise’lar arıyor. Mağazalarda aylık ciro hedefi ise 100 bin TL.

Türkiye’de doğa sporlarına olan ilginin artmasıyla birlikte bu pazarda sürekli bir büyüme sözkonusu. Pazar henüz ABD ve Avrupa’nın oldukça gerisinde olsa da toplam iş hacmi 50 milyon TL’ye ulaştı.

Pazarda bu potansiyeli gören girişimcilerden Yaşar Önder, Aid Outdoor adıyla Türkiye’nin en büyük outdoor mağazasını açtı. Amacı bu alanda büyümek ve getirdiği ürünleri, doğa sporları ve aktivitelerini daha geniş kesimlere sunmak.

Yaşar Önder ticaret hayatına 1982 yılında beyaz eşya pazarlamasıyla başlar. Ardından elektronik eşya üzerine toptan alım yapan bir şirket kurar. TV, müzik seti ithalatı yapan Önder, bu işte kar marjları düşmeye başlayınca buzluk, araç buzdolabı, organ nakil kutuları üreticisi ABD’li lGLO’nun Türkiye distribütörlüğünü alır Böylece outdoor sektörüne de adım atmış olur.

Ardından kano, çadır gibi outdoor malzemelerini Türkiye’ye getirmeye başlayan Önder, 2004 yılında Avcılar’da bir bina satın alır ve bu binayı depo olarak kullanır. Perakende satışa geçmeye karar veren girişimci, bu binayı komple bir satış merkezine dönüştürür.

YEDİ KATLI MAĞAZA

And Outdoor toplam beş bin metrekare üzerinde faaliyet gösteren yedi katlı bir outdoor merkezi, içerisinde, kayak, dağcılık, avcılık, trekking, tırmanış, bisiklet, deniz kayağı, söıf, yüzme, dalış, balıkçılık, kamp ve outdoor – trekking sırt çantaları, outdoor soğuk zincir ekipmanlan, güneş enerji sistemleri, outdoor sağlık gereçleri gibi doğa sporları ile ilgili her türlü malzeme bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük outdoor mağazasını açtıklarını söyleyen Yaşar Önder, “Yaklaşık 15 dünya markasının Türkiye distribütörüyüz. İngiltere, Almanya, Hollanda, İrlanda, ABD, İtalya gibi yaklaşık 15 ülkeden ithalat yapıyonız. Çoğu marka yalnızca bizim mağazamızda bulunabiliyor” diyor.

100 BİN TL CİRO HEDEFİ

Yaşar Önder sektörün henüz büyüme aşamasında ve önünün oldukça açık olduğunu söylüyor. Önder, bunu şöyle bir örnekle açıklıyor: “Bir zamanlar yılda 500 adet paten satışı yapardık. Bugün yurt dışından getirdiğimiz paten sayısı konteynırlarla ölçülüyor. Eskiden outdoor ürünleri yalnızca yurt dışından alınabiliyordu. Biz bugün bu malzemelerin hepsini getirdik.”

And Outdoor için franchising vereceklerini belirten Önder, İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, İzmir ve Kayseri’ye öncelik tanıdıklarını ifade ediyor. Mağazaların minimum 100 metrekare olması gerekiyor. Ortalama yatırım maliyeti ise 300 bin ile 500 bin TL arasında değişiyor. Bir franchise için aylık hedeflenen ciro ise 100 bin TL.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, İzmir ve Kayseri.
İlk sermaye: Ortalama 100 m2 bir mağaza için 300 bin ile 500 bin TL arasında.
Aylık ciro hedefi: 100 bin TL. Bayilerde aranan özellikler: Doğa sporlarına meraklı girişimciler.
Başvuru için: 0212 590 38 38

BURCU TUVAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu