Cafe / Tatlı / Pastane Bayilikleri

Wienerwald yatırımcılarını genç ve eğitimli kişilerden seçiyor

Pilici fast-food zincirinin bir halkası yapan Wienerwald, yatırımcılarını genç ve eğitimli kişilerden seçiyor. Markanın büyüme hedefi tutarsa yüzlerce genç kendi işinin patronu olacak.

Çevirme pilice “Wienerwald” markasıyla sınıf atlatan Alman fast-food devi hedef büyüttü. Avusturyalı garson Friedrich Jahn’ın 1950’lerin başında Almanya’da başlattığı akımla sınırları Türkiye’ye kadar uzanan marka, agresif bir büyüme stratejisi içinde. Bir yıl içinde 30 şube açan Wienerwald, yeni yılda vites büyütüyor ve “Her hafta yeni bir şube” açmayı planlıyor. Hedef ise İstanbul’un yanı sıra Ankara, Bursa, İzmir ve çevre illerinde toplamda 200 restorana ulaşıp, yeni yılın ilk yarısında 600 kişiye daha istihdam yaratmak. Wienerwald’ın Türkiye Sorumlusu Kaan Bilbay, markanın bu denli büyümesindeki en önemli payın, franchise anlaşması yapılan yatırımcıları “ortak” olarak kabul etmekten geçtiğini söylüyor. Markanın yakaladığı başarının ardındaki bir diğer önemli pay ise işletmecilerin sahip olduğu profil. Yüksek öğrenim görmüş franchise ortakların yaş ortalaması 25 ila 30 arasında değişiyor. Genç yatırımcıların şirketin Türkiye’deki büyümesine katkısı büyük.

Emekli işi değil
İstanbul Levent ve Zekeriyaköy Wienerwald şubelerinin ortağı Hayim Kohen henüz 24 yaşında. İTÜ ve State University of New York’tan işletme diplomaları var. Kariyerine Deutsche Bank’ta başlayan Kohen’in yaşamı masasına bırakılan Wienerwald broşürü ile değişmiş. Kuzeni ile birlikte bu işe girmeye karar veren Kohen, aslında küçük yaşlardan itibaren yemek sektörüne ve restoranlara düşkün olduğunu söylüyor. Bankada kariyer yapmayı düşünürken keskin bir değişiklikle idealindeki yemek sektörüne yatırım yapmaya karar veren Kohen, Wienerwald’ın genç yatırımcı politikasını destekliyor: “Yaptığımız iş, dinamik ve aktif çalışılması gereken bir alan. Genç yatırımcıların olması beni sevindiriyor. Aramızda markayı daha da yukarıya taşıyabilmek için tartışma şansımız oluyor”.

Bir diğer yatırımcı da Çekmeköy ve Göztepe şubelerinin başındaki Çağdaş Yıldırım. 28 yaşındaki genç patron da Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki eğitiminin ardından kariyerine bankacılık sektöründe başlamış. Garanti Bankası ve ABN Amro Bank’taki görevlerin ardından yanına aldığı ortağıyla Wienerwald ailesine katılan Yıldırım “Sektördekiler kendi işlerini kurarken genellikle danışmanlık gibi daha süslü meslekler tercih ediyor. Ancak kulağa basit bir iş gibi gelse de sağlıklı gıda ve paket servisi, geleceği olan bir yatırım alanı” diyor. Yıldırım, bu işi yapmak isteyenlerin vakitlerinin büyük bir bölümünü işin başında geçirmek zorunda olduğu bilgisini veriyor. Bu yüzden de genç bir patron olmanın faydalarını gördüğünü ve bu işin emekli ya da yan getiri işi olmadığını düşüncesinde.

İnternet, sektörün işine yaradı
Altunizade şubesinin işletmecisi Özgür Ayaksız ise üniversite eğitimini ABD’ de Johnson & Wales Üniversitesi, Uluslararasi İşletme ve Pazarlama dalında tamamlamış. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli firmaların satış departmanlarında çalışan Ayaksız, 2007 yılından bu tarafa kendi işinin patronu. Önce tekstil sektörüne atılan ardından da yolu Wienerwald’ i Türkiye’ye getiren Kaan Bilbay ile kesişen Ayaksız, altı aydır yürüttüğü restoran işletmeciliğiyle ailenin en genç üyelerinden.

27 yaşındaki Vedat Anjel ise Bilgi Üniversitesi mezunu. Üniversite yaşamı boyunca ve mezun olduktan sonra aile işi olan kozmetik sektöründe çalışmış. Sonrasında Wienerwald ailesine katılmaya karar veren Anjel, yeni şubeler açmanın yollarını arıyor şu sıralar. “Bulunduğumuz sektörde hep büyümek gerektiğine inanıyoruz” diyen Anjel’e göre online sipariş siteleri, yeme-içme sektörünün büyümesinde önemli bir paya sahip. Kadıköy şubesinin işletmecisi olan 29 yaşındaki Selçuk Fırtına da Anjel ile aynı görüşe sahip. Fatih Üniversitesi’ni bitiren ve ardından Özbekistan’da üç yıl çalışma şansı yakalayan Fırtına, Türkiye’de yatırım yapılabilecek alan ararken tanışmış Wienerwald markasıyla. Yaklaşık 10 aydır restoran işleten bir diğer genç patron yeni bir restoran açmak için arayışlarına devam ediyor.

Restoran açmak için birçok marka hakkında geniş bilgilerin yer aldığı bayilik veren firmalar kategorimizi inceleyiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu