Anasayfa / Kariyer ve İş / Bankalarda Staj İmkanı

Bankalarda Staj İmkanı
Bankalarda staj yapmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerekiyor. Bankacılık sektörü üniversitelilerin yaz dönemi staj başvuruları için internet siteleri ve kariyer portallarına ilan vermeye başladı. Başvurular en geç mayıs ayına kadar toplanacak. Stajlar haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılacak…

BANKACILIK sektörü yaz dönemi staj başvurularını kabul etmeye başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bankalar tüm Türkiye çapma yayılmış şubelerinin yanı sıra İstanbul’daki genel müdürlük birimleri için gençlere kapılarını açacak.

Stajyer alım programlarını öğrenmek için görüştüğümüz bankalar yaz dönemi için öncelikle üniversitelerin üç ve dördüncü sınıf öğrencilerini tercih ettiklerini açıkladılar. Ufak bir bilgi verelim, bankalar kış staj programlarında ise ağırlıklı olarak lise öğrencilerinin zorunlu stajlarına yer veriyor. Yaz stajlarında ise, bankaların neredeyse tamamı üniversite ayrımı yapmıyor, buna karşm bankacılığa ilgili, not ortalaması yüksek, ekonomi eğitimi görenlerin yanı sıra iktisadi idari bilimler, bilgisayar, endüstri ve matematik mühendisliği gibi mühendislik altyapılı bölümlerde eğitim gören öğrencileri tercih ediyorlar.

ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL PROGRAM

Tabii bunlar genel staj programları. Ancak son yıllarda bankalar bir de özel öğrencilere yönelik “özel staj programları” başlattı. Bu programların katılımcılarında farklı nitelikler aranıyor. Amaç stajı tamamlayan nitelikli adayların banka içinde değişik pozisyonlarda görevlendirilmesi.

Bu konuda ilk adımı atan bankalardan biri olan Yapı Kredi, genç yetenek programı Heroes Club’a katılan öğrencilere altı aylık yoğun bir staj imkanı sağlıyor. Yine benzer bir çalışma yapan Garanti Bankası “Garantili Gelecek Programı”, TEB ise “TEB Shortcut” ile içeriği farklı staj programları uyguluyor.

Bankalar, ister özel staj programları, ister genel staj programları olsun her iki gruptan gelecek yetenekli ve nitelikli öğrencilere kapılarını açmaya çok istekli. Görüştüğümüz bankalardan bazılarında stajyer olarak gelen gençlerin yüzde 10’u değişik birimlerde çalışmaya başlamış bile…

BAŞVURULAR SÜRÜYOR

Staj süreleri ise bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Bazı bankalar bir, bazı bankalar ise üç aya varan staj dönemleri sağlıyor. Ancak özel staj programlarında bu süre altı aya kadar uzuyor. Bugünlerde bankalar üniversite öğrencilerinin yaz dönemi staj başvuruları için düğmeye basmış durumda. Şayet bu yaz için staj planınız varsa elinizi çabuk tutun. En geç mayıs ayında tüm bankalar staj başvurularını toplayıp değerlendirmeye alacak. Başvuru için bankaların internet sitelerim ve kariyer portallarmdaki ilanları takip edebilirsiniz. Bunun dışında bankalar özellikle İstanbul dışı başvuruları şubeleri kanalıyla da topluyorlar…

ZİRAAT BANKASI

1200 ÖĞRENCİYİ ÇAĞIRACAKZiraat Bankası her yıl olduğu gibi 2017-2018 öğretim döneminde de bin 200’ün üzerinde lise, yüksekokul ve üniversite öğrencisine mesleki beceri eğitimi ve staj imkânı sağlıyor. Banka özellikle, bankacılık, muhasebe, iktisat, finans vb. alanlarda eğitim görenlere öncelik tanıyor. Öğrenim kurumlan arasında herhangi bir ayrım yapmayan Ziraat Bankası özellikle öğrenim gördüğü kurumdan staj yapmanın mecburi kılındığına ilişkin yazı getiren her öğrencinin başvurusunu değerlendirmeye alıyor.

Belirlenen kontenjanlar çerçevesinde, ülke geneline yayılmış bin 800’ü aşkın şubede staj için öğrenci kabul edildiğini söyleyen Ziraat Bankası Eğitim Bölüm Başkanı Ertan Yılmaz, banka uygulamaları hakkında şu bilgileri veriyor.

Kontenjanlarımıza ve staj yapılmak istenen tarihlere bağlı olarak başvuruları yılın tümünde kabul ediyoruz. Staj tarihleri, üniversitenin belirlediği kriterler, öğrencinin talebi ve varsa aynı şubeye daha önce kabul edilen diğer öğrencilerin staj tarihleri dikkate alınarak belirleniyor. Stajın süresi konusunda ise üniversitenin belirlediği kriterler uygulanıyor.

Staj için kabul ettiğimiz öğrenciler de diğer öğrenciler gibi işe alım sınavlarına başvurmak durumunda. Bankamız staj yapan öğrencilere farklı bir uygulama yapmıyor. İşe giriş sınavlarının yazılı ve sözlü kısımlarında başarılı olanlar bankada çalışmaya başlıyor.”

YAPI KREDİ

TÜRKİYE ÇAPINDA STAJ İMKANI

Yapı Kredi her yıl 300 ile 500 arasındaki üniversite öğrencisine staj olanağı sağlıyor. Bu yıl staj sürecini genç yetenek programı Heroes Club kapsamında gerçekleştireceklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gökmen Uçar, “Stajyer seçimimizde teknolojiyi yakından takip eden, inovatif fikirleri ile süreçlerimize değer katacak, öğrenmeye ve gelişime açık, dinamik, geleceğin bankacıları olabilecek nitelikteki adaylar tercih ediliyor. Ayrıca bu alanda kariyer hedeflemelerinin yanı sıra ülke ve dünya piyasalarını yakından takip etmeleri de önem taşıyor” diyor.

Yapı Kredi öğrencilere, ihtiyaçları doğrultusunda, Türkiye geneline yayılan şube ağı ya da genel müdürlük departmanlarında staj imkanı sağlıyor. Şube ve genel müdürlük yönetimlerinin ihtiyaçlarına göre, üniversite bölümleri değişiklik gösteriyor. İktisadi ve idari bilimler, bilgisayar mühendisliği, endüstri ve matematik mühendisliği gibi geniş bir yelpazede öğrenim görmüş gençler staj programlarına dahil ediliyor.

Yapı Kredi’nin üniversitelerle gerçekleştirdiği işbirlikleri çerçevesinde öğrencilere altı ay süresince uzun dönemli staj imkanı sağladığını söyleyen Uçar, Heroes Club programı hakkında ise şunları söylüyor:

“Bu sene altıncı dönemine başladığımız, içeriğim yenilediğimiz ve artık bankacılığın yanı sıra bilişim teknolojileri üzerine kariyer yapmak isteyen öğrencileri de kapsayan Heroes Club programı ile üniversite üçüncü sınıf öğrencileri profesyonel deneyimler dünyasına adım atıyor. Programı başarıyla tamamlayıp mezun olan öğrenciler kariyerine Yapı Kredi’de başlama imkanı yakalıyor. Bilgisayar mühendisliği, iktisat, endüstri mühendisliği, matematik, işletme gibi bölümlerde okuyan ve İngilizce bilen üçüncü sınıf üniversite öğrencilerinin başvurabildiği Heroes Club’a katılma hakkı kazanan gençler kişisel ve profesyonel keşif yolculuğuna çıkıyor. Bire bir danışmanlıklarla ve farklı deneyimlerle kendini ve içinde yer aldığı takımı keşfeden gençler, geleceğin bankacılığını ve dijital dünyayı etkileyecek trendlerin yer aldığı eğitimlere katılarak iş hayatım deneyimliyor, staj ve yarı zamanlı çalışma fırsatı yakalıyor.”


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

40 Yorumlar

 1. Gaziantepde yaz dönemi staj yapmak istiyorum iktisat 3.sınıf öğrencisiyim. saygılarımla…

 2. merhabalar. anadolu üniversitesi 3. sınıf ingilizce iktisat öğrencisiyim. yaz dönemi stajımı eskişehir şubenizde yapmak istiyorum. arz ederim..

 3. Merhaba, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile MYO 1.sınıf Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü öğrencisiyim stajımı sizin Adana şubelerinizden birinde yapmak ve kendimi geliştirip bünyenizde çalışmak istiyorum. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

 4. Merhaba.Sakarya Üni. Sapanca MYO Bankacılık ve Sigortacılık 1.sınıf öğrencisiyim. Zorunlu yaz stajımı (30 iş günü) sizin şubelerinizde yapmak istiyorum. İstanbul(asya) da ikamet etmekteyim. Kartal, Pendik, Tuzla daki şubelerinizde yapmak kendimi geliştirmek ve iyi,güvenilir bir bankacı olmak istiyorum. Bilgilerinize arz ederim. Teşekkürler.

 5. merhabalar konya selçuk bankacılık sigortacılık okuyorum yaz stajım var balıkesir subenzde yapmak istiyorum basvurular nerden yapılacak gerekli belgeler varmıı

 6. Muğla Üniversitesi 1.Sınıf Bankacılık ve Sigortacılık öğrencisiyim İstanbuldaki Şubenizde yaz stajı yapmak istiyorum …

  Bilgilerinize arz ederim.

 7. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde iktisat 1.sınıf öğrencisiyim bu yaz Eskişehir’de veya Antalya’da staj yapmak istiyorum. Hatta Burdur’da olabilir.Benim için iyi bir tecrübe olur.Bilgilerinize arz ederim.

 8. İstanbul Üniversitesi Bankacılık Sigortacılık Bölümü 1.Sınıf öğrencisiyim . Zorunlu staj yapmam gerekli .. Güngören’de oturuyorum başvuru yapmıştım daha önce , fakat mail alamadım.. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim..

 9. faruk çiftçi 19 yaşında istanbul sultangazide oturuyorum. daha önce lise satjımı denizbank genel müdürlüğünde hesap işlemleri bölümünde yapmıştım. şuan ist. üni. banka ve sigorta okuyorum. üniversite stajımı finasbank bünyesi latında yapmak isterim saygılarımla arz ederim. tel:0543 294 07 89

 10. dilek yıldırım

  Nevşehir üniversitesi iktisat ve idari bilimler fakültesi işletme bölümü 3. sınıf ögrencisiyim yaz döneminde bankanızda staj yapmak istiyorum bilgilerinize arz ederim saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir