Kariyer ve İş

Bankalarda Staj İmkanı

Bankalarda staj yapmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerekiyor. Bankacılık sektörü üniversitelilerin yaz dönemi staj başvuruları için internet siteleri ve kariyer portallarına ilan vermeye başladı. Başvurular en geç mayıs ayına kadar toplanacak. Stajlar haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılacak…BANKACILIK sektörü yaz dönemi staj başvurularını kabul etmeye başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bankalar tüm Türkiye çapma yayılmış şubelerinin yanı sıra İstanbul’daki genel müdürlük birimleri için gençlere kapılarını açacak.

Stajyer alım programlarını öğrenmek için görüştüğümüz bankalar yaz dönemi için öncelikle üniversitelerin üç ve dördüncü sınıf öğrencilerini tercih ettiklerini açıkladılar. Ufak bir bilgi verelim, bankalar kış staj programlarında ise ağırlıklı olarak lise öğrencilerinin zorunlu stajlarına yer veriyor. Yaz stajlarında ise, bankaların neredeyse tamamı üniversite ayrımı yapmıyor, buna karşm bankacılığa ilgili, not ortalaması yüksek, ekonomi eğitimi görenlerin yanı sıra iktisadi idari bilimler, bilgisayar, endüstri ve matematik mühendisliği gibi mühendislik altyapılı bölümlerde eğitim gören öğrencileri tercih ediyorlar.

ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL PROGRAM

Tabii bunlar genel staj programları. Ancak son yıllarda bankalar bir de özel öğrencilere yönelik “özel staj programları” başlattı. Bu programların katılımcılarında farklı nitelikler aranıyor. Amaç stajı tamamlayan nitelikli adayların banka içinde değişik pozisyonlarda görevlendirilmesi.

Bu konuda ilk adımı atan bankalardan biri olan Yapı Kredi, genç yetenek programı Heroes Club’a katılan öğrencilere altı aylık yoğun bir staj imkanı sağlıyor. Yine benzer bir çalışma yapan Garanti Bankası “Garantili Gelecek Programı”, TEB ise “TEB Shortcut” ile içeriği farklı staj programları uyguluyor.

Bankalar, ister özel staj programları, ister genel staj programları olsun her iki gruptan gelecek yetenekli ve nitelikli öğrencilere kapılarını açmaya çok istekli. Görüştüğümüz bankalardan bazılarında stajyer olarak gelen gençlerin yüzde 10’u değişik birimlerde çalışmaya başlamış bile…

BAŞVURULAR SÜRÜYOR

Staj süreleri ise bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Bazı bankalar bir, bazı bankalar ise üç aya varan staj dönemleri sağlıyor. Ancak özel staj programlarında bu süre altı aya kadar uzuyor. Bugünlerde bankalar üniversite öğrencilerinin yaz dönemi staj başvuruları için düğmeye basmış durumda. Şayet bu yaz için staj planınız varsa elinizi çabuk tutun. En geç mayıs ayında tüm bankalar staj başvurularını toplayıp değerlendirmeye alacak. Başvuru için bankaların internet sitelerim ve kariyer portallarmdaki ilanları takip edebilirsiniz. Bunun dışında bankalar özellikle İstanbul dışı başvuruları şubeleri kanalıyla da topluyorlar…

ZİRAAT BANKASI

1200 ÖĞRENCİYİ ÇAĞIRACAK

Ziraat Bankası her yıl olduğu gibi 2017-2018 öğretim döneminde de bin 200’ün üzerinde lise, yüksekokul ve üniversite öğrencisine mesleki beceri eğitimi ve staj imkânı sağlıyor. Banka özellikle, bankacılık, muhasebe, iktisat, finans vb. alanlarda eğitim görenlere öncelik tanıyor. Öğrenim kurumlan arasında herhangi bir ayrım yapmayan Ziraat Bankası özellikle öğrenim gördüğü kurumdan staj yapmanın mecburi kılındığına ilişkin yazı getiren her öğrencinin başvurusunu değerlendirmeye alıyor.
Belirlenen kontenjanlar çerçevesinde, ülke geneline yayılmış bin 800’ü aşkın şubede staj için öğrenci kabul edildiğini söyleyen Ziraat Bankası Eğitim Bölüm Başkanı Ertan Yılmaz, banka uygulamaları hakkında şu bilgileri veriyor.

Kontenjanlarımıza ve staj yapılmak istenen tarihlere bağlı olarak başvuruları yılın tümünde kabul ediyoruz. Staj tarihleri, üniversitenin belirlediği kriterler, öğrencinin talebi ve varsa aynı şubeye daha önce kabul edilen diğer öğrencilerin staj tarihleri dikkate alınarak belirleniyor. Stajın süresi konusunda ise üniversitenin belirlediği kriterler uygulanıyor.

Staj için kabul ettiğimiz öğrenciler de diğer öğrenciler gibi işe alım sınavlarına başvurmak durumunda. Bankamız staj yapan öğrencilere farklı bir uygulama yapmıyor. İşe giriş sınavlarının yazılı ve sözlü kısımlarında başarılı olanlar bankada çalışmaya başlıyor.”

YAPI KREDİ

TÜRKİYE ÇAPINDA STAJ İMKANI

Yapı Kredi her yıl 300 ile 500 arasındaki üniversite öğrencisine staj olanağı sağlıyor. Bu yıl staj sürecini genç yetenek programı Heroes Club kapsamında gerçekleştireceklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gökmen Uçar, “Stajyer seçimimizde teknolojiyi yakından takip eden, inovatif fikirleri ile süreçlerimize değer katacak, öğrenmeye ve gelişime açık, dinamik, geleceğin bankacıları olabilecek nitelikteki adaylar tercih ediliyor. Ayrıca bu alanda kariyer hedeflemelerinin yanı sıra ülke ve dünya piyasalarını yakından takip etmeleri de önem taşıyor” diyor.

Yapı Kredi öğrencilere, ihtiyaçları doğrultusunda, Türkiye geneline yayılan şube ağı ya da genel müdürlük departmanlarında staj imkanı sağlıyor. Şube ve genel müdürlük yönetimlerinin ihtiyaçlarına göre, üniversite bölümleri değişiklik gösteriyor. İktisadi ve idari bilimler, bilgisayar mühendisliği, endüstri ve matematik mühendisliği gibi geniş bir yelpazede öğrenim görmüş gençler staj programlarına dahil ediliyor.

Yapı Kredi’nin üniversitelerle gerçekleştirdiği işbirlikleri çerçevesinde öğrencilere altı ay süresince uzun dönemli staj imkanı sağladığını söyleyen Uçar, Heroes Club programı hakkında ise şunları söylüyor:

“Bu sene altıncı dönemine başladığımız, içeriğim yenilediğimiz ve artık bankacılığın yanı sıra bilişim teknolojileri üzerine kariyer yapmak isteyen öğrencileri de kapsayan Heroes Club programı ile üniversite üçüncü sınıf öğrencileri profesyonel deneyimler dünyasına adım atıyor. Programı başarıyla tamamlayıp mezun olan öğrenciler kariyerine Yapı Kredi’de başlama imkanı yakalıyor. Bilgisayar mühendisliği, iktisat, endüstri mühendisliği, matematik, işletme gibi bölümlerde okuyan ve İngilizce bilen üçüncü sınıf üniversite öğrencilerinin başvurabildiği Heroes Club’a katılma hakkı kazanan gençler kişisel ve profesyonel keşif yolculuğuna çıkıyor. Bire bir danışmanlıklarla ve farklı deneyimlerle kendini ve içinde yer aldığı takımı keşfeden gençler, geleceğin bankacılığını ve dijital dünyayı etkileyecek trendlerin yer aldığı eğitimlere katılarak iş hayatım deneyimliyor, staj ve yarı zamanlı çalışma fırsatı yakalıyor.”1 2Sonraki sayfa
Etiketler

40 Yorum

 1. Gaziantepde yaz dönemi staj yapmak istiyorum iktisat 3.sınıf öğrencisiyim. saygılarımla…

 2. merhabalar. anadolu üniversitesi 3. sınıf ingilizce iktisat öğrencisiyim. yaz dönemi stajımı eskişehir şubenizde yapmak istiyorum. arz ederim..

 3. Merhaba, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile MYO 1.sınıf Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü öğrencisiyim stajımı sizin Adana şubelerinizden birinde yapmak ve kendimi geliştirip bünyenizde çalışmak istiyorum. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

 4. Merhaba.Sakarya Üni. Sapanca MYO Bankacılık ve Sigortacılık 1.sınıf öğrencisiyim. Zorunlu yaz stajımı (30 iş günü) sizin şubelerinizde yapmak istiyorum. İstanbul(asya) da ikamet etmekteyim. Kartal, Pendik, Tuzla daki şubelerinizde yapmak kendimi geliştirmek ve iyi,güvenilir bir bankacı olmak istiyorum. Bilgilerinize arz ederim. Teşekkürler.

 5. merhabalar konya selçuk bankacılık sigortacılık okuyorum yaz stajım var balıkesir subenzde yapmak istiyorum basvurular nerden yapılacak gerekli belgeler varmıı

 6. Muğla Üniversitesi 1.Sınıf Bankacılık ve Sigortacılık öğrencisiyim İstanbuldaki Şubenizde yaz stajı yapmak istiyorum …

  Bilgilerinize arz ederim.

 7. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde iktisat 1.sınıf öğrencisiyim bu yaz Eskişehir’de veya Antalya’da staj yapmak istiyorum. Hatta Burdur’da olabilir.Benim için iyi bir tecrübe olur.Bilgilerinize arz ederim.

 8. İstanbul Üniversitesi Bankacılık Sigortacılık Bölümü 1.Sınıf öğrencisiyim . Zorunlu staj yapmam gerekli .. Güngören’de oturuyorum başvuru yapmıştım daha önce , fakat mail alamadım.. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim..

 9. faruk çiftçi 19 yaşında istanbul sultangazide oturuyorum. daha önce lise satjımı denizbank genel müdürlüğünde hesap işlemleri bölümünde yapmıştım. şuan ist. üni. banka ve sigorta okuyorum. üniversite stajımı finasbank bünyesi latında yapmak isterim saygılarımla arz ederim. tel:0543 294 07 89

 10. Nevşehir üniversitesi iktisat ve idari bilimler fakültesi işletme bölümü 3. sınıf ögrencisiyim yaz döneminde bankanızda staj yapmak istiyorum bilgilerinize arz ederim saygılarımla

 11. mrb ben inönü üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi iişletme bölümü 3. sınıf öğrencisiyim yaz dönemi stajımı k.maraş elbistan şubenizde yapmak istiyorum teşekkür edrim

 12. ERDEMLİ MESLEK YÜKSEK OKULUNDA BANKACILIK VE SİGORTACILIK BÖLÜMÜNDE OKUMAKTAYIM.ZORUNLU 40 İŞ GÜNÜ YAZ STAJIMI KURUMUNUZDA YAPMAK İSTİYORUM ÖZELLİKLE MERSİN ŞUBENİZDE YAPMAK İSTİYORUM
  GEREGİNİ BİLGİLERİNİZE ARZ EDERİM

 13. KAHRAMANMARAŞTA BANKACILIK VE SİGORTACILIK 1.SINIF ÖĞRENCİSİYİM STAJIMI HATAY\İSKENDERUNDAKİ ŞUBELERİNİZDEN BİRİNDE YAPMAK İSTERİM.SAYGILARIMLA.

 14. Afyon Kocatepe Üniversitesi işletme 3. sınıf öğrencisiyim yaz dönemi stajını İSTANBUL/Bağcılar şubenizde veya SAMSUN şubelerinizde yapmak isterim. Gereğini arz ederim .

 15. Eskişehir osmangazi üniversitesi maliye bölümünde okumaktayım. 4. sınıf öğrencisiyim. yaz dönemi staj programına eskişehirde katılmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 16. Nevşehir üniverstesi Bankacılık ve Sigortacılık 1 sınıf ögrencisiyim.Yaz dönemi stajımı Aksarayda bulunan şubelerinşzden herhengibirinde yapmak istıyorum.Gereginin yapılmasını arz ederim

 17. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 3.SINIF ÖĞRENCİYİM ZORUNLU STAJIMI MANİSA MERKEZ VE ANTALYA/KEPEZ ŞUBELERİNDE YAPMAK İSTİYORUM BU YAZ DÖNEMİNDE YAPMAK ZORUNDAYIM GERĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM

 18. Afyon Kocatepe ünivertesi bankacılık ve sigortacılık 1.sınıf öğrencisiyim.15/07/2013 ve 28/08/2013 tarihleri arasında bankanızda staj yapmak istiyorum.
  Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 19. Arkadaşlar beyinsiz misiniz?Burası başvuru yeri mi?Bir de üniversite okuduğunuzu sanıyorsunuz.Hele son yorumdaki mal arkadaş “staj”ı bile kısaltmış stj yazmış senin okuduğun okulu da….

 20. GAZIANTEP UNIVERSITESI IKTISAT BOLUMU 3 SINIF OGRENCISIYIM BANKANIZDA STJ YAPMAK ISTIYORUM GEREGININ YAPILMASINI ARZ EDERIM..

 21. Konya Selçuk Üniversitesi 1.sınıf bankacılık ve sigortacılık bölümü öğrencisiyim.Karadeniz Ereğli şubenizde zorunlu stajımı yapmak istiyorm.Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 22. Konya Selçuk Üniversitesi 1.sınıf bankacılık ve sigortacılık bölümü öğrencisiyim.Karadeniz Ereğli şubenizde zorunlu stajımı yapmak istiyorum.Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 23. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ 3.SINIF EKONOMETRİ ÖĞRENCİSİYİM BANKANIZDA STAJ YAPMAK İSTİYORUM GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM.

 24. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANS 3. SINIF ÖĞRENCİSİYİM. BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KENDİMİ GELİŞTİRMEK VE ZORUNLU STAJ NEDENİYLE ADANA BARAJ YOLU ŞUBENİZDE TEMMUZ AYI İÇERİSİNDE STAJIMI YAPMAK İSTİYORUM. GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM…

 25. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ ÖRGÜN 2.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.PRATİKTE DENEYİM KAZANMAK VE KENDİMİ GELİŞTİRMEK ADINA ORDU DA BULUNAN ŞUBELERİNİZİN HERHANGİ BİRİNDE YAZ DÖNEMİ 40 İŞ GÜNÜ ZORUNLU STAJIMI YAPMAK İSTİYORUM.
  GEREĞİNİ ARZ EDERİM.

 26. Ben Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat MYO’nda 1. sınıf öğrencisiyim ve yazın 60 iş günü zorunlu staj yapmam lazım. bankanızda yapmak istiyorum.
  Gereğini arz ederim.

 27. İyi günler ben Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yülsekokulunda okuyorum. Yaz döneminde staj yapmam zorunlu. Bankanızın Tarsus şubesinde stajımı yapmak istiyorum.

  Bilgilerinize arz ederim.

 28. merhaba ben kütahya dumlupınar üniversitesi şaphane meslek yüksek okulunda bankacılık ve sigortacılık okuyorum birinci sınıf ögrencisiyim satj yapma zorunlulugum var bankazın tarsus şubesinde staj yapmak istyorum .Gereginin yapılmasını arz ederim.

 29. 04.04.2013

  Ben Arda Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesi 3.sınıf öğrencisiyim.Alanım Büro yönetimi sekreterliği ve yönetici asistanlığı.Yaz döneminde yapmakla zorunlu olduğum stajımı bankanızda yapmak isterim.

  Gereğinizi bilgilerinize arz ederim

 30. Afyon Kocatepe üniversitesi Emirdağ Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık 1.sınıf öğrencisiyim. Yaz döneminde yapmakla zorunlu olan stajımı bankanızda yapmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim…

 31. Merhaba ben çorum da yaşıyorum trakya üniversitesi uygulamalı bilimler yüksekokulu bankacılık 2.sınıf öğrencisiyim.yaz döneminde bankanızda staj yapmak istiyorum.staj yapmam zorunludur.

  gereğinin yapılmasını arz ederim.

 32. Merhaba ben çorum da yaşıyorum trakya üniversitesi uygulamalı bilimler yüksekokulu bankacılık 2.sınıf öğrencisiyimyaz döneminde bankanızda staj yapmak istiyorum

  gereğinin yapılmasını arz ederim.

 33. Ben İKTİSAT 3.sınıf öğrencisiyim.Staj yapmam zorunlu benimle çalışmak ister misiniz?
  bana ulaşabileceğiniz telefon numaram:0543 922 61 73
  şimdiden teşekkür ederim..

 34. Mehmetakif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulunda Bankacılık ve Sigortacılık bölümü 2.sınıf yaz dönemi ögrencisiyim Bankanızda staj yapmak istiyorum. Bilgilerinize arz ederim.

 35. Ben Bankacilik ve Finansman 2.sınıf öğrencisiyim.Staj yapmam zorunlu bana yardımcı olurmusunuz.

 36. ben aof ıktısat 1 sınıf ogrencısıyım bankanızda stajerlık gormek ıstıyorum. gergını arz ederim…

 37. Kırklareli Üniversitesi Vize Meslek Yüksekokulunda bankacılık ve sigortacılık bölümü yaz dönemi 2.sınıf öğrencisiyim zorunlu stajımı bankanızda yapmak istiyorum.
  Bilgilerinize arz ederim.

 38. Şişli Endüstrii Teknik Meslek Lisesi üçüncü sınıftayım staj yapmak istiyorum,bilgilerinize sunarım.

 39. merhaba.ben Azerbaycan,Bakude yasiyorum.Azerbaycan Devlet Economi Universitesinde Uluslarasi Ekonomik Iliskiler bolumunde 2.sinif ogrencisiyim.Yaz doneminde bankanizda staj yapmak istiyorum.Bilgileriniz icin simdiden tesekkur ederim.Yardimlarinizi bekliyorum.

 40. Tarım Ekonomisi 3.sınıf öğrencisiyim.Yaz döneminde yapmakla zorunlu olduğum stajımı bankanızda yapıp tecrübe kazanmak istiyorum.
  Bilgilerinize arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu