Anasayfa / Kariyer ve İş / Stajyer Alan Bankalar – Bankalara Staj Başvurusu 2014

Stajyer Alan Bankalar – Bankalara Staj Başvurusu 2014Staj Başvurusu Alan Bankalar – Bankaların Stajyer Başvuru Tarihleri 2014

Bankalar bu yıl toplam 10 bin civarında üniversite öğrencisine staj imkanı sağlayacak. Stajyerlere maaş, yemek, servis, hatta özel sağlık sigortası gibi sosyal haklar veren bankaların staj duyuruları nisan ayı içinde yapılacak…

bankalarin staj basvuru tarihleri

Hangi banka kaç stajyer alacak?

banka stajyer alimi

MESLEK lisesi ve üniversite öğrencileri, bu günlerde farklı bir telaş yaşıyor. Bunun nedeni, meslek hayatlarına atacakları ilk adım olan staj için başvuru döneminde olmaları… Eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olan staj için öğrencilerin yer bulması ise artık neredeyse iş bulmak kadar zor. Kısacası staj da “aslanın ağzında” demek yanlış olmaz…

Evet, klasik yöntemlerle staj yapmak için iyi bir yer bulmanın giderek zorlaştığı bir gerçek. Geçmişte tanıdık eş dost sayesinde eve yakın, tanıdıkların bulunduğu yerlerde staj ayarlamak mümkünken, şimdilerde böylesi bir şey neredeyse imkansız. Çünkü küçüğünden büyüğüne şirketler artık stajyer alımmı tıpkı personel alımında olduğu gibi gayet ciddi yöntemlerle gerçekleştiriyor. Şirketler stajyer dönemlerini internet siteleri veya Facebook hesabından duyuruyor. Ve aynı personel alımında olduğu gibi çoğu şirket staj için başvuran gençleri mülakat veya sınava tabii tutuyor.

STAJYERE SİGORTA

Öte yandan kurumsal bazı şirketlerin çalışanlarına sağladıkları birçok imkanı stajyerlere de uyguladıklarını belirtelim. Bunların başında da bankacılık sektörü geliyor. Bankalar, şube, bölge müdürlükleri ve genel müdürlükte staj yapan meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine stajyer maaşı verip, yemek ve servis olanaklarından faydalandırıyor, hatta özel sağlık sigortası yaptırıyor.

İşte bu yıl 10 binin üzerinde üniversite ve meslek lisesi öğrencisine staj yapmaları için kapılarını açmaya hazırlanan bankalarından 2014 yılı staj politikalarını ve stajyerlere sundukları imkanları araştırdık…

ALTI AYA VARAN STAJ İMKANI

Yapı Kredi her yıl olduğu gibi bu yıl da nisan ve mayıs ayında Kariyerim.yapikredi.com.tr adresi üzerinden üniversite staj başvurularını alıyor. Bu yıl da Türkiye genelindeki şubeler ve genel müdürlük için stajyer alımı yapacaklarını söyleyen Yapı Kredi Kariyer ve İnsangücü Yönetimi Grup Direktörü Ayşe Özpirinçci, “Stajyerlerimizin kariyer portalları aracılığı ile ve Kariyerim.yapikredi.com.tr adresi üzerinden başvurularını alıyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte Cooper programı ve üniversite üçüncü sınıf öğrencilerine özel olarak düzenlediğimiz Heroes Club ile de öğrencilere staj fırsatı tanıyoruz. Bu programla üniversite üçüncü sınıf öğrencilerini iş dünyasıyla buluşturmayı, kariyer planlama larına yardımcı olmayı vc finans sektörüne .j nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Başvuruları her yıl ekim ayında Facebook sayfamızdan yapılan Heroes Club programına secilen öğrencilere staj ve koçluk imkanı sunuyoruz” diyor.

2013 yılında 639 öğrenciye staj imkanı sağlayan Yapı Kredi, bu vıl da Türkiye genelindeki şubeler ve genel müdürlük bölümlerinden gelen stajyer talebine bağlı alım yapacak.

  İşsizlik de var kalifiye işçi sıkıntısı da

Bankanın bu konudaki tercihini üniversitelerin staj zorunluluğu olan bölümlerinde okuyan öğrencilerden yana kullandığını ifade eden Özpiriııçci, bankanın staj politikasına ilişkin şu bilgileri veriyor:

“Yaz dönemi stajlarımız genellikle bir iki ay sürüyor. Üniversitelerle işbirliklerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz uzun dönemli stajlarımızın süresi ise altı ay. Türkiye genelindeki şubelerimizin ihtiyaçlarına bağlı olarak stajyer alımı yapacağız. Stajyerlerimiz çalışanlarımız gibi yemek ve servis imkanlarından yararlanıyor.”
BİN 200 STAJYER ALACAK

VakıfBank, bu yıl da meslek liseleri ile üniversitelerin iki ve dört yıllık bölümlerinde okuyan öğrencilere staj imkanı sağlıyor. Meslek lisesi öğrencileri ders yılı başlangıcından önce, üniversite öğrencileri ise okullarının belirlediği dönemlerde başvurularını, staj yapmak istedikleri birim ve şubelere şahsen müracaat ederek yapabiliyor. Stajyer öğrencilerin sayısının, ilgili kanunlar çerçevesinde  kurum personel sayısının yüzde 5’inden az olmayacak şekilde hesaplandığım hatırlatan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Saydam, buna göre bankaların bu yıl yaklaşık bin 200 stajyer öğrenci çalıştırılabileceğini belirtiyor.

VakıfBank’ta staj yapacak öğrencilerin meslek lisesi ve üniversite öğrencisi olmalarının yeterli olduğunu söyleyen Saydam, bankanın staj şartlarına ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Staj süreleri meslek lisesi öğrencileri için öğretim dönemi boyunca, üniversite öğrencileri içinse okullarının talep ettiği gün sayısına göre belirleniyor. Bankamız, birim/şubelerinin faaliyet gösterdiği tüm illerde öğrencilere staj imkanı sağlıyor. Meslek lisesi öğrencileri, 3308 sayılı kanunla belirlenen tutarda ücret alıyor. Bunun dışında tüm stajyer öğrencilerimiz staj yaptıkları birim/şubede personelin faydalandığı yemek ve servis imkanlarından yararlanıyor.”

İL SINIRLAMASI YOK

Ziraat Bankası her yıl olduğu gibi hem meslek lisesi hem de üniversite ve yüksek okul öğrencilerine staj imkanı sağlıyor. Bu kapsamda meslek lisesi öğrencileri başvurularını temmuz-eylül ayları arasında banka şubelerine yapıyor. Üniversite ve yüksekokul öğrencilerinin ise sömestr ve yaz tatilleri stajları için her dönem şubelere şahsen başvurabildiğini söyleyen Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Peyami Ömer Özdilek.

“Bankamız her yıl personel sayısının yüzde 5’indcn az olmamak üzere stajyer öğrenci kabul ediyor. 2014 yılında bin 200 civarında öğrencimize staj imkanı sağlayabileceğiz” diyor.

Ziraat Bankası meslek lisesi öğrencilerinin staj sürelerini öğretim dönemiyle sınırlı tutuluyor. Üniversite öğrencilerinde ise, halen bankacılıkla ilgili bölümlerde öğrenimlerini sürdürüyor olmaları ve okulundan onaylı staj belgesi getirmesi şartı aranıyor. Ayrıca 3308 sayılı kanun kapsamında “Mesleki Beceri Eğitimi” kapsamındaki öğrencilerin staj süresi üç-dört ay, diğer öğrencilerin ise okulun talebi doğrultusunda 20 ila 45 gün arasında değişiyor. Özdilek, staj şartlarına ilişkinse şunları söylüyor: “Mesleki Beceri Eğitimi yapan öğrencilere, yasanın belirlediği oranlarda maaş ödeniyor. Öğle yemekleri ve ulaşımları için servis imkanı da sağlanıyor. Yüksek okul öğrencilerimizin yapmış olduğu kısa dönem stajlarda ise sadece servis impevatT” kam sunuluyor.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir yorum

  1. merhaba mersin ünversıtesı bankacılık ve sigortacılık ön lısans mezunuyum aynı zamanda acık ögretımde iktısat s okumaktayım kendımı gelıştırmek adına bankanızda staj yapmak ıstıyorum mersınde yasıyorum mersın merkezde bır subede staj yapmak ıstıyorum saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir