Cafe / Tatlı / Pastane Bayilikleri

Dondurma Bayiliği Veren Firmalar

Dondurma dükkanı açmak isteyen girişimciler için 5 markanın bayilikleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Markaların iletişim bilgileri mevcuttur telefon açıp bayilik hakkında bilgi alabilirsiniz.

İtalyan Tarzı Dondurma Anadolu’ya açılıyor

İstanbul’daki şubeleriyle Türk tüketicisinin beğenisini kazanan yabancı dondurma markaları yavaş yavaş Anadolu’ya da yayılmaya başladı. Franchise veren markalar, AVM’lerde corner açacak girişimcilere de fırsat sunuyor…

DONDURMACILAR artık yaz kış tanımıyor. Bir dönem sadece yaz aylarında dondurma tüketilen ülkemizde artık her köşe başında dondurmacı bulmak mümkün. Üstelik dondurma pazarında yeni bir trend de hızla yayılıyor. Çok değil birkaç yıl önce İstanbul’da Italyan asıllı girişimciler tarafından açılan dondurma markaları şubeleşme atağına girdi. Bu markalardan bazıları ilk kez franchising sistemiyle yeni şubeler açma kararı aldı.

Pazarda faaliyet gösteren diğer mağaza sahipleri de boş durmuyor elbette. Onlar da yeni şube açmak için uygun buldukları illerde büyüme planları yapıyor. Peki hangi marka nerelerde şubeler açacak? Franchising şartları neler?..

CREMERIA MİLANO
Franchise bedeli 20 bin euro

Klasik İtalyan metoduyla dondurma üreten Cremeria Milano, Guido Benucci tarafından kurulmuş. Milano, Prag ve Bratislava’da şubeleri bulunan şirket, İstanbul’daki ilk şubesini Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 2006 yılında açmıştı. Ardından Nişantaşı, Bebek, Caddebostan ve Şaşkınbakkal şubeleri açıldı, istiklal Caddesi ve Nişantaşı mağazaları Cremeria Milano tarafından işletiliyor. Diğer şubelerse franchising sistemiyle açılmış.

Cremeria Milano, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Yeni şubeler için öncelik İzmir, Ankara ve Antalya’ya veriliyor. Adana, Mersin, Bursa, Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep’ten yoğun franchise talepleri aldıklarını belirten Atılgan, bu teklifleri de değerlendireceklerini söylüyor.

Cremeria Milano’nun franchise giriş bedeli 20 bin euro. Yıllık ciro üzerinden herhangi bir pay ya da sürekli franchise ödemesi gibi herhangi bir ücret talep edilmiyor. Iş ortaklarını seçerken oldukça titiz davrandıklarını vurgulayan Cremeria Milano Türkiye Ortağı Günseli Atılgan, uyum içinde çalışacak, bu işi sevecek kişilerle çalışmayı tercih ettiklerini söylüyor.

Cremeria Milano şubeleri için standart bir metrekare planlaması yok. Seçilecek lokasyona göre mağazanın büyüklüğü deşiyor. Bu yüzden mağazalar farklı büyüklükte olabiliyor. Yeni açılacak mağazaların 20-25 metrekare arasında olması planlanıyor.

Cremeria Milano’da satışa sunulan dondurmalar şirketin İstanbul’daki üretim merkezinde, orijinal İtalyan reçetelerine uygun biçimde günlük üretiliyor. Oradan da şubelere dağıtılıyor. Atılgan,

Dondurma üretiminde doğal malzemeler ve mevsimine göre taze meyveler kullanıyoruz. Ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla hiçbir koruyucu ve kimyasal katkı maddesi koymuyoruz. Bizim dondurmalarımızda süttozu, glukoz, tatlandırıcı, aroma ve renk veren boya maddeleri yok” diyor.

Cremeria Milano’da klasik İtalyan gelato (sütlü dondurma) ve sorbelerin (sütsüz, meyveli dondurma) yani sıra geleneksel Türk damak zevkine hitap eden tatlar da bulunuyor. Örneğin sakızlı, yoğurtlu, balkabağı, cevizli ve narlı dondurma çeşitleri var.
Telefon: 0212 245 29 27
E-posta: gunseli@cremeriamilano.com

MUA
ilk kez franchise verecek

Mua Gelatieri d’ltalia, Floransalı Elena Pallotta tarafından 2011 yılında İstanbul Yeniköy’de kuruldu. Dekorasyon ve mobilyalarında Floransa geleneğine uygun renk ve yuvarlak hatlardan esinlenen Mua’nın Yeniköy şubesi 45 metrekare büyüklüğünde. Şubeleşme konusunda atak davranan Mua, kısa sürede Kemerburgaz ve Cihangir’de birer şube daha açtı. Ayrıca birkaç restoran ve spor merkezinde satış noktaları var. Tüm şubeler şirket tarafından işletiliyor. Mua, büyüme planları doğrultusunda ilk kez franchise vermeye hazırlanıyor. Mua Gelatieri d’ltalia Yönetim Kurulu Başkanı Elena Pallotta, 2013’ten itibaren franchising sistemiyle şubeler açacaklarını söylüyor. Şirket şu sıralar franchise altyapısını hazırlıyor.

Mua, Türkiye’de aslında bu alanda çok yaygın olmayan eve servis hizmetiyle dikkat çekiyor. Mua’nın tüm mağazalarında  eve servis yapılıyor. Dondurma Italya’dan getirilen, ürünü soğuk tutan özel Gelatieri İtalia kaplar içerisinde evlere gönderiliyor.

Mua’nın şubelerinde “sütsüz” olarak üretilen limonlu ve bitter çikolatalı dondurmalar yoğun ilgi görüyor. Fruttini adı verilen içi kendi dondurmasıyla doldurulmuş meyveler, dondurmadan yapılan minik pasta ve cam bardaklarda servis edilen bicchierini’nin de popülaritesini artırmaya başladığı belirtiliyor. Mua’nın dondurmaları geleneksel İtalyan yöntemleriyle ve günlük olarak şirketin Kemerburgaz’daki tesisinde üretiliyor. Burada günde 1 ton civarında dondurma üretilebiliyor.
Telefon: 0212 299 84 84

E-posta: info@muagelato.com

Dondurmacci

Dondurmacci, sıra dışı bir girişim örneği aslında. Hiçbir gıda ve perakende tecrübesi olmayan tekstil sektöründe faaliyet gösteren Ersin Pcya, evinde hobi amaçlı yaptığı dondurmalar çok beğenilince bu işi kurmaya karar vermiş. İlk şubesini de 2010 yılında İstanbul Caddebostan’da açmış.

Şimdilik tek şubesiyle hizmet veriyor. Ancak önümüzdeki dönemde yeni şubeler açılması planlanıyor. İlk etapta İstanbul Avrupa Yakası’nda bir şube daha açılacak. Daha sonra franchising sistemiyle yeni şubeler açılacak.

Dondurmacci ürünleri mevcut şubenin yanı sıra İstanbul’daki bazı organik marketler, restoran ve kafelerde satılıyor. Markanın imalathanesi ise Mecidiyeköy’de bulunuyor. Bu küçük imalathanede butik üretim yapılıyor. Ersin Peya, Dondurmacci’nin kuruluş ve gelişim sürecini şöyle anlatıyor:

“Dondurmayla ilgili bilgilerimi pekiştirmek için İtalya’ya gittim. Dondurma konusunda dünyanın en önde ülkesi olarak gösterilen (dondurmacci îtaiya da dondurma üretimiyle ilgili kurs aldım. Türkiye’ye döner dönmez de çalışmalara başladım. Birçok deneme ve yanılmadan sonra markamı oluşturdum. Halen 100’e yakın dondurma çeşidi üretiyoruz. Dondurmalarımızda hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Antalya’dan bergamut, Gaziantep’ten fıstık, Datça’dan badem, İsparta’dan gül yaprağı, Bodrum’dan mandalina getiriyoruz. Lavanta, anason, ıtır, kakule ve daha aklınıza gelebilecek birçok aroması zengin bitki kullanıyoruz. Bir yandan da yeni lezzetler geliştiriyoruz. Keçipeynirli dondurma, zeytinyağlı dondurma, acı biberli dondurma gibi…”

Telefon: 0216 467 34 80

BEN & JERRY’S
Sinema salonlarında corner açacak

Unilever’in markası Ben & Jerry’s, özellikle yurtdışında sinema sektörüyle çok iç içe olan ve birçok filmin senaryosuna bile girmiş bir marka. Ben&Jerry’s dondurmaları en çok film izlerken tüketiliyor. Türkiye’de de benzer stratejiyle büyümeyi hedefleyen Ben & Jerry’s özellikle sinema salonlarında şube sayısını artıracak. Ben & Jerry’s’in şu anda çeşitli AVM’lerde 7 dondurma mağazası bulunuyor. Alışveriş merkezleri ve zincir marketlerdeki satış noktalarının yanı sıra Ankara, İzmir, İstanbul ve Türkiye’nin sahil kesimlerinde Unilever’in dondurma markası Algida’nın kabinleri içerisinde yer alan özel bölmelerde de Ben&Jerry’s ürünleri satılıyor.

Yeni dondurma mağazaları ve corner’lar açacaklarını belirten Ben & Jerry’s Marka Müdürü Marka Müdürü Yasemin Çetingöz,

“Birlikte çalıştığımız ve bünyesinde yer alacağımız kurumun, marka kimliğimiz ve duruşumuzla uyuşması gerekiyor. Ortak noktada buluşup aynı hedef kitleye seslenebiliyor olmak Ben&Jerry’s olarak önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Yatırım maliyetleri iş ortaklarımıza, mağazanın açılacağı bölgeye, bünyesinde yer alacağımız kurumların koşullarına uyum sağlayarak değişim gösteriyor” diyor.

Ben & Jerry’s’in Türkiye’de toplam 16 çeşit ürünü bulunuyor.

Telefon: 0216 633 90 00

Bitez’den çıkan efsane lezzet

12 şubesiyle hizmet veren Bitez Dondurma, şubelerinde konsept olarak Bodrum’u yansıtan renk ve tasarımları kullanmaktadır.

1995 yılında Mehmet, Ahmet, Ramazan ihtiyar Kardeşlerin ilk olarak Bitez köy meydanında hizmete açtığı Bitez Dondurma ile Usta Ahmet, Mehmet ve Ramazan İhtiyar, taze meyvelerden katkı maddesi olmadan ürettiği dondurmaları Bitez halkına sunmuştur. %100 organik olan meyveler özenle üretilip toplanmakta, gıda mühendisimizin öncülüğünde lezzet yelpazenize sunulmaktadır.

Kurucu Ortak ve Genel Müdür Mehmet İhtiyar;

”Bodrum’da şubelerimize ek olarak beachlerde korner ve dondurma dolapları ile yer alarak bilinirliğimizi artırıyoruz. Hedefimiz yıl sonunda 20 şubeye ulaşmak”dedi.

Franchise giriş bedelinin 75 bin TL olduğunu yatırım geri dönüş süresinin ortalama 18-20 ay civarında olduğunu belirten Mehmet ihtiyar;

”Dükkan tipi büyüklüğüne paralel yatırım bedelleri farklılık gösteriyor. Midi dükkan 60-80 m2 olup yaklaşık 30.000 $ – 40.000 $ yatırım bedeli gerektirmektedir. En büyük konseptimiz olan maksi ise 100 m2 ve üstü mekanlar için olup yaklaşık 35.000 $ – 50.000 Ş yatırıma gerek duymaktadır. Ayrıca franchaise olacaklara %2 oranında yıllık ciro katkı payı ve %3 oranında da reklam katkı payı veriyoruz. Öncelikle tercih ettiğimiz iller; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Eskişehir, insan trafiği fazla olan lokasyonlara ek olarak AVM ya da iş merkezi yakını yerler tercihlerimiz arasında”dedi.

Girişimciler için tercih sebebi

Bitez Dondurma zincirinin yüksek kaliteli bir iş organizasyonu olarak tanınması ve en iyi lisans imkanlarından birisi olmasının temel nedeni, verilen Bitez Dondurma eğitim ve destek programlarıdır. İşletmecilere verilen kaliteli eğitimler, restoran dekorasyonu ve ekipman yerleşimi, ulusal ve lokal pazarlama destekleri, mal ve hizmet standartlarının sürekliliğini sağlamaya yönelik malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma ve geliştirme gibi; firma eksperlerinin sağlayacağı danışmanlık hizmeti de işinizi büyütmenize yardımcı olacak.

Bitez Dondurma Bayilik İletişim

0 549 520 20 77
bitezdondurma.com
info@bitezdondurma.com

ERSAN ÇIPLAK / Para Dergi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. Merhaba ben türkiyeden yaziyorum ben profösyenel dondurma şowmeniyim bana azerbeycanda sponsor olacak iş ve işyeri arıyorum bana yardımcı olacak gardaşlarıma sesleniyorum yani ben usta bir tezgahtarım orda çalışmak istiyorum adım hakan tanir telefonum 05547840231 size k.maraştan yazıyorum bana yardımcı olun lütfen size gardaşlarıma türkiyeden selamlar

  2. Dondurma bayiliği veren firmalar ile görüşmek istiyorum. Dondurma bayiliği almak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu