Bayilik ve Franchise

Fonetik Ses ve Görüntü Sistemleri Bayiliği

Ses sisteminde iş fırsatı

Sinema ve ses sitemleri pazarında Quad, Mission, Castle, NuVo ve Velodyne gibi tanınmış müzik ve ev sineması sistemlerinin Türkiye distribütörü olan İzmirli Fonetik, Türkiye genelinde bayiler arıyor.

Müzik ve sinema sistemleri uzun yıllar yüksek fiyatı nedeniyle dar bir kitlenin ilgi alanı olarak kaldı. Fakat tanınmış markaların bu alana yatırım yapmasıyla birlikte ses ve görüntü sistemleri artık daha kolay ulaşılabilir ürünler haline geldiler. Bugün 300 liraya dahi tanınmış bir markanın 5+1 ses sistemini almak mümkün. Tabii pazarda bir de dünyaca ünlü markalar var. İzmirli Fonetik, bu markalan Türkiye’ye getiren şirketlerden biri. Quad, Mission, Castle, NuVo ve Velodyne gibi tanınmış müzik ve ev sineması sistemlerinin Türkiye distribütörü olan şirket, son dönemin trend işlerinden birinde Türkiye genelinde yeni bayiler arıyor.

2000’de kurdu

Fonetik’in kumcusu Galip Tüzün, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun. ABD’deki The George Washington University’de MBA yaptıktan sonra, bir süre finans sektöründe çalışmış. 2000 yılında ise finans sektöründeki kariyerini bırakarak, o yıllarda Türkiye’de yeni yeni popüler olmaya başlayan DVD ve ev sinema sistemleri alanına yönelmiş. Tüzün ‘girişimci’ kimliğini konuşturarark o dönemi, “Zaten hi-fi ses konusunda merakımız vardı. Bu konuda İzmir’de bir eksik olduğunu düşünerek 2000’de ilk mağazamızı açtık” diyerek anlatıyor.

Fonetik, önceleri sadece bayilik yaparken zaman içerisinde gerek müşteri talepleri gerekse sektördeki gelişmeler ve çıkan fırsatlar sonucunda tanınan markaların Türkiye’ye ithalatını da yapmaya başlamış. Bu değişimin ardından da şirket ev sinema sistemlerinden, stereo ve çok bölgeli müzik ve ses sistemlerine, Plazma, LCD TV ve görüntü sistemlerinden projektör ve sinema perdelerine kadar geniş bir ürün yelpazesinde müşterilerine hizmet sunmaya başlamış. Fonetik’te satılan ses ve görüntü sistemleri kumlan sisteme ve kalite seviyesine göre bin TL seviyesinden başlıyor, kurulması tasarlanan kombinasyona göre 50 bin TL ve hatta daha yüksek rakamlara kadar çıkabiliyor.

İsim hakkı yok

Galip Tüzün, bayilik verirken ilk dikkat ettikleri konunun bu işi yapacak kişinin hi-fi konusunu sevmesi ve ilgili olması olduğunu söylüyor. İstanbul’un özellikle Avrupa Yakası’nda bayiler arayan Fonetik, Ankara, Bursa, Eskişehir, İzmit, Kayseri, Antalya, Denizli gibi belli bir nüfusa sahip her şehri de potansiyel olarak görüyor. Fonetik bayileri sadece müşterilerine mağazadan saüş yapmıyor. Ev ya da ofislere anahtar teslim projelendirme de gerçekleştiriyor.

Tüzün, isim hakkı bedelinin istenmediğini fakat açılacak olan mağazanın gelir seviyesi yüksek bir semtte cadde veya AVM mağazası olması gerektiğini dile getiriyor. Mağaza içi demo yapılması satış için önemli olduğu için mağazanın minimum 100 metrekare olması gerekiyor.

Anahtar teslim bir mağazanın maliyeti ise 100 bin TL’yi buluyor.

İşin Aynası

Uygun yer: AVM’ler ve gelir düzeyi yüksek caddeler.
İlk sermaye: 100 bin TL Ciro hedefi: 500 bin TL/yıl
Başvuru için: (0232) 463 68 78

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu