Eğitim Bayilikleri

Helen Doron, İngilizce’yi anaokulunda öğretecek

Helen Doron Franchise, Helen Doron Bayilik

Erken yaşta İngilizce eğitim sisteminin kurucularından Helen Doron, anaokul konseptiyle Türkiye geneline yayılacak. İstanbul’da özellikle site içlerinde odaklanılacak, Anadolu’da ise her ile bir adet Helen Doron Anaokulu açılacak. https://www.myfikirler.org/category/bayilik-ve-franchising Sayısı 4 yılda 200’e ulaştırılacak okulların anahtar teslim yatırım maliyeti 50-70 bin Euro arasında değişiyor.

Erken yaşta yabancı dil eğitiminin önemi artık tüm uzmanlar, dil bilimciler tarafından vurgulanan ve herkes tarafından kabul edilen bir olgu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da anaokulundan başlayarak, tüm örgün eğitime yaydığı İngilizce eğitim dersleri, artık Türkiye’de topyekûn bir dil hareketinin başladığının göstergesi.Çocukların henüz küçük yaşlardayken yabancı dili daha iyi öğrendikleri bir gerçek. İşte bu metodu tüm dünya genelinde uygulayan Helen Doron metodu, bir dil bilimci olan Helen Doron tarafından 1985’te geliştirildi ve tüm dünyada Early English (erken yaşta İngilizce) öğretiminin öncüsü oldu. Bu metodoloji üç aylıktan itibaren çocuklann, kendi ana dillerini öğrendikleri gibi duyduklanm tekrarlamalara ve pozitif yönlendirmeye dayalı. Helen Doron, bu metodunun ilk ilhamını kızı dört yaşına geldiğinde Suzuki metodu ile viyolonsel dersleri almaya başladığında aldı. Dr. Suzuki bu metodunu ana dil yaklaşımı olarak adlandınyordu ve çocukları violosel çalmaya, nota öğrenmeden önce başlatıyordu.

Dr. Suzuki ile görüşmelerinde Helen Doron, dünya üzerinde çocuklara yabancı dil öğretiminde nasıl bir yanlışlık yapıldığını gördü. Gerçekten, onların ‘dilin müziğini’ öğrenmeye ihti-yaçlan vardı. Gerçekten de bebekler ve küçük çocuklar anne babalanndan, kendilerine bakanlardan ana dillerini kelimeleri, cümleleri, şarkıları, hikayeleri tekrar tekrar duyuyorlardı ve çocuklar bir diğer dili de aynı bu şekilde öğrenebilirlerdi.

Neşeli ve canlı dersler

Helen Doron, bir dil bilimci ve eğitimci olarak müzik ve dil öğrenme arasındaki benzerliği hemen fark etti. Eğer çocuk bu yöntemle müziği başanlı bir şekilde öğreniyorsa dili de öğrenebilirdi. 1985’de Helen Doron evinde küçük kızıyla geçirdiği birkaç yıldan sonra tekrar profesyonel mesleğine döndü ve küçük gruplarla öğrenimi, pozitif desteği, duyduğunu tekran esas alarak şarkılar, kafiyeler ve hikayeler hazırlayarak kendi yakın çevresinde tanıtımına başladı. Sonuç başarılıydı. Helen Doron’un İngilizce öğretiminde yarattığı sistem çocuklar tarafından çok sevildi. Helen Doron’un neşeli ve canlı dersleri çocukların duygusal, bedensel, zihinsel gelişimlerini harekete geçiriyordu. Helen Doron sahip olduğu tüm boş vakitleri yeni öğrenciler doldurmaya başladı. Artık büyümeye ihtiyaç duyuyordu: Böylece Helen Doron Early English doğdu. Uç aylık bebeklerden itibaren sadece İngilizce konuşmaya odaklanılıyor. Ileriki yaşlarda okuma ve yazma, drama programlan da bu eğitimin bir parçası.

200 şube açılacak

Bugün, Helen Doron Early English 3 aylık bebekten 18 yaşındaki gençlere kadar değişik kurslar sunuyor. Milyonlarca çocuk bu metod ile İngilizce öğrenmiş. Helen Doron metodu, oyunlar, hikayeler, çalışma kitaplan, flash kartlar, hikaye kartlan, original şarkılar vasıtasıyla İngilizce öğrenmeyi yönlendiriyor. Helen Doron ile master franchise anlaşması yaparak bu metodu Türkiye’ye getiren EFINST Dil Okullan’nın Kurucusu Bora Gündüzyeli, şimdi de Helen Doron’un anaokulu konseptini Türkiye’ye getirerek, franchising yoluyla Türkiye genelinde 200 anaokulu açmayı hedefliyor. Bu rakamın 60 tanesi İstanbul’da açılacak. 25’i franchise şeklinde olacak. Anadolu’da ise 140 şube franchise yolu ile hizmete sokulacak. 200 okulun tamamı 4 yıl içerisinde faaliyete geçirilmiş olacak. Toplamda 20 bin adetlik bir öğrencinin eğitimg örmesi planlanıyor okullann toplamında. 2 bin de eğitmen görev alacak okullarda.

Daha önce açmış olduklan Helen Doron’un kurslarında çocukların haftada iki kez geldiğini ve bunun çocuklara yetmediğini söyleyen Gündüzyeli, anaokuluyla birlikte Helen Doron metoduyla erken yaşta İngilizce öğreniminin alınacağına dikkat çekiyor.

Anadolu’ya pozitif ayrımcılık

Helen Doron anaokulu metodunda tüm oyunlar İngilizce. Anaokulunda her obje İngilizce ile renklendiriliyor. Bu şekilde çocukların bilinçaltına İngilizcenin yerleştiğini söyleyen Gündüzyeli, “Biz İngilizce öğretirken bunu bir dil öğretir gibi değil, bir oyun oynar gibi yapıyoruz” diyor. Eylül ayından itibaren franchising vermeye başlayacaklarını belirten Gündüzyeli, her yıl 20 bin çocuğa Helen Doron Anaokulları’ndan eğitim vermeyi hedeflediklerini, bu şubelerinin yüzde 50’sinin ise franchising yöntemiyle işletileceğini ifade ediyor.
Helen Doron Anaokulu’nun anahtar teslim yatırım maliyeti 70 bin Euro. Yatırımın geri dönüş süre ise yaklaşık 12 ay. Gündüzyeli, Anadolu illeri için franchising yatırım miktarını daha aşağıya çektiklerini söyleyerek, bunun nedenini ise “Amaç, Anadolu kentlerine de İngilizce eğitimini yaymak” diye açıklıyor. Anadolu kentlerinde açılacak anaokulunun anahtar teslim yatırım bedeli yaklaşık 50 bin Euro.

Eğitimci olmak şart değil

Yatırımcıda eğitimci olması şartı aranmıyor. Ancak Gündüzyeli, yatırımcılarını eğitime gönül vermiş kişilerden seçtiklerine de dikkat çekiyor. Yatırım yapıldıktan sonra, geçerli bir mazeret gösterilmesiyle anaokulu başka bir yatırımcıya devredilebiliyor ve sistemden çıkılabiliyor. Anaokullannda her çocuk için aylık belirlenen ücret bin TL. Bu ücret, Anadolu kentlerinde ise 700 TL civarında.

Her şubede maksimum 100 öğrenciye eğitim veriliyor. Franchise’dan aylık yüzde 14 fee bedeli alınıyor. Anaokullarının kar marjı ortalama yüzde 22 civarında. Ancak Gündüzyeli, bu miktarın 100 kişilik bir anaokulunda yüzde 37’ye kadar çıkabildiğini belirtiyor.

İşin Aynası
Uygun yer: İstanbul’da yeni açılacak siteler ve Anadolu’nun her kenti.
İlk sermaye: İstanbul için anahtar teslim 70 bin Euro, Anadolu kentlerinde 50 bin Euro.
Ciro hedefi: Bir anaokulu maksimum 100 öğrenci alabiliyor. Öğrenci başına alınan ücret ise 700 ile bin TL arasında değişiyor.
Kâr marjı: Yüzde 22.
Bayilerde aranan özellikler: Yatırımcının eğitimci olması şart değil. Ancak eğitime gönül vermiş kişiler aranıyor.
Başvuru için: 0212 282 90 64

Burcu TuvayEtiketler

Bir Yorum

  1. Sayın Yetkili,

    Makine mühendisiyim, ayrıca Yeditepe Üniversitesi’ nde MBA (ingilizce) yaptım. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ de 2 seneye yakın kaldım. Şimdi mühendis olarak çalışıyorum ancak ileride anaoklu açmak istiyorum. Franchising yatırımı yapmadan önce öğretmenlik eğitimi almak istiyorum. Bu mümkün mü? Bilgi vermenizi rica ederim.
    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu