İş Fikirleri

İş Kuracaklara Yeni İş Modeli Waffle

Belçika menşelı hamur tatlısı waffle Turk damak tadına uyarlanıp yeni çeşitlerle zenginleştirildi. Uzun yıllardır fazla rağbet görmeyen waffle böylece öne çıktı. Yeni tarzı uygulayan işletmeler franchising sistemiyle şubeler açmaya başladı…

waffle dukkaniDÖNEM dönem bazı işler moda olur. Bu aralar waffle trendi büyük bir hızla yayılıyor. Waffle’a özellikle gençlerin ilgisi çok fazla. Sadece waffle satan mekanların sayısı hızla artıyor. Belçika menşeli bu hamur tatlısını her firma farklı bir tarzda yapıyor. Hazırlanırken kullanılan malzemelerden waffle’ın şekline göre birçok farklı kriter söz konusu.

Waffle’ı Türk damak tadına uyarlayan girişimcilerimiz yarattıkları yeni tatlarla ciddi bir müşteri kitlesi yarattılar.Bunlar arasında Türkiye’de ve dünyada ilk olarak salatalı, dana jambonlu, tavuk jambonlu ve ton balıklı türleri satışa sunan firmalar var.

Waffle satan dükkanlar İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Samsun ve Bursa’da yoğunlaşmış durumda. Bebek Moda ve Bağdat Caddesi ünlü markaların merkezi. Ancak yeni tarz artık belediyenin Beltur zincirinde bile satılmaya başlandı. Şimdi bu alanda başarılı olan şirketler franchising ya da bayilik sistemleriyle büyümeyi hedefliyor. Waffle’ın Türkiye’deki öncü markaları sahil şehirlerinde ve Anadolu’nun gelişmiş illerinde şubeler açmayı planlıyor. Bunların dışında mönülerine vvaffle ekleyen pastane ve restoranların sayısı da artıyor.

Waffle, yurtdışında her ne kadar kahvaltıda tüketilen bir tatlı olsa da Türkiye’de genellikle kahvaltının yanı sıra atıştırmalık bir ara öğün olarak tüketiliyor. VVaffle, malzemeleri eklendikten sonra katlanarak ya da düz bir şekilde servis ediliyor, isteyen bir restoranda oturup çatal bıçak kullanarak yerken, dileyen sokaklarda dolaşırken yiyebiliyor. Eğer ilk kez vvaffle satın alacaksanız waffle’ın taze pişmiş olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Çünkü taze pişmiş ve orta sıcaklıkta bir vvaffle’ın en ideal olduğu belirtiliyor. Girişimci ve yatırımcılar için cazip fırsatlar sunan, son dönemin popüler işleri arasında gösterilen waffle’ı araştırdık.

Sadece kahvaltılık değil

Belçika menşeli waffle, artık dünyaca tanınıyor. Önce Avrupa ülkelerinde yayılan bu trend şimdi başta ABD olmak üzere hemen tüm ülkelerde biliniyor, tüketiliyor. Waffle satan dükkanların yanı sıra mönülerine waffle’ı ekleyen restoranların sayısı da artıyor. İlk başlarda sadece kahvaltılık olarak değerlendirilen waffle, günümüzde hem kahvaltı masalarında hem de öğün olarak gün boyu tüketilen bir ürün haline geldi.

Nasıl Yapılıyor?

Waffle’ın (vafil) temel malzemeleri un, süt, yumurta, şeker ve maya şeklinde sıralanıyor, İlk önce bu malzemeler karıştırılarak vvaffle hamuru hazırlanıyor. Daha sonra hamur pişiriliyor. Bundan sonra üzerine konulacak malzemelerin seçimi size kalmış. Çikolata, meyve, reçel kuruyemiş, iistediğiniz malzemeleri seçerek hazırlayabilirsiniz.
bayilik veren Ab’bas Waffle bilgileri için buradan inceleyebilirsiniz.

bayilik veren Waffle Art bilgileri için de buraya bakabilirsiniz.

Ersan Çıplak / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu