Anasayfa / Foto Galeri / Kalkınma Ajansı Destekleri 2018

Kalkınma Ajansı Destekleri 2018Kalkınma ajansları 2018’e ardı ardına hibe duyuruları yaparak başladı. Ajanslara 2018’de yaklaşık 452 milyon TL merkezi pay aktarılacak. 240 milyon TL’yi bulması tahmin edilen yerel payla ajansların destek bütçesi 700 milyon TL’ye ulaşacak…

Kalkınma Ajansları Mali Destekleri

KALKINMA ajansları 2018 yılına hızlı başladı. Yeni dönemde bölgelerinin kalkınmasında daha aktif roller üstlenecek kalkınma ajansları, 2018 yılında uygulanacak mali destek programlarını 2017 Aralık itibarıyla art arda açıklamaya başladı. Merkezi ve yerel paydaşlarla birlikte bölgeleri için kalkınma gündemini oluşturacak kalkınma ajanslarına 2018 yılında yaklaşık 452 milyon TL’lik merkezi pay aktarılacak. Yerel pay katkısının ise 2018’de yaklaşık 240 milyon TL civarında olacağı tahmin ediliyor. Böylece kalkınma ajanslarının destek bütçesinin 700 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor.

Birçok alanda açtıkları mali destek programlarıyla proje başvurularını toplamaya başlayan kalkınma ajansları, desteklenmesi uygun bulunan projelere değişen oranlarda hibe desteği kullandıracak. Açılan destek programlarında destek oranı yüzde 90’ı bulanlar da var.

2018 Yılı Programı’na göre, kalkınma ajansları bölge planlarında belirlenen öncelikler çerçevesinde kamu kurumlarma, mahalli idarelere, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına ve özel sektöre sağladığı mali ve teknik destek çerçevesinde, 2008-2017 döneminde 16 bin 825 projeye 2017 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 4.3 milyar TL’lik hibe sağladı. Bu destek ile yapılan toplam yatırım tutarı 7.4 milyar TL’ye ulaştı. 2008-2016 yılları arasında kalkınma ajanslarına merkezi bütçeden 3.6 milyar TL, yerel paylardan ise 1.9 milyar TL (2017 fiyatlarıyla) kaynak aktarıldı. 2017 içinse 531 milyon TL merkezi bütçe payı tahsisatı yapılmış olup yerel pay katkısının ise 240 milyon TL olacağı tahmin ediliyor.

“LİDER KURUMLAR OLACAK”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kalkınma ajanslarının yeni dönemde daha aktif roller üstlenerek bölgelerinin kalkınmasında lider kurumlar olacağını vurguladı. Açıklamalarda bulunan Elvan, ajansların merkezi ve yerel paydaşlarla birlikte bölgeleri için kalkınma gündemini oluşturacağını ve öncelikli hedeflerini belirleyeceklerini söyleyerek, kalkınma ajanslarının ortak program ve faaliyetlerle kalkınma sürecini hızlandıracaklarının altını çizdi. Ajansların önümüzdeki dönem öncelikleri arasında, bölgelerinde girişimciliğin geliştirilmesi, beşeri ve kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, istihdamın artırılması ve yoksullukla mücadele öncelikli olmak üzere sosyal kalkınmanın geliştirilmesi bulunduğunu vurgulayan Elvan, 2018 yılında kalkınma ajanslarına yaklaşık 452 milyon TL’lik merkez pay aktarılacağını açıkladı.

Bu arada GAP, DAP, KOP ve DOKAP Bölge Kalkınma İdareleri koordinasyonunda yürütülmekte olan eylem planları kapsamında 2018’de toplam 16.1 milyar TL’lik kaynağın tahsis edilmesinin planlandığını söyleyen Elvan, “Söz konusu bölge kalkınma idarelerine 2018’de sermeye transferi ve sermaye gideri olarak toplam 663 milyon TL aktarılacak” dedi.

DOĞUDA 4 BİN 400 PROJE

Bakan Elvan’m verdiği bilgiye göre, kalkınma ajanslarına bu zamana kadar 57 bin 360 adet proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden 17 bini desteklendi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerini kapsayan ajanslara ise bu zamana kadar 9 bin 500 proje başvurusunda bulunuldu ve bunlardan yaklaşık 4 bin 400 proje desteklendi. Bu projelere yaklaşık 670 milyon TL ajans desteği sağlandığım söyleyen Elvan, yarar-lanıcılarm eş finansmanıyla birlikte yaklaşık 1.2 milyar TL tutarında kaynağın harekete geçirildiğini aktardı. Elvan, bu bölgelerde proje teklif çağrısı yöntemiyle imalat sanayisinin güçlendirilmesi, bölge turizminin geliştirilmesi, üretim süreçlerinin modernizasyonu, yerel kapasitenin artırılması, sosyal kalkınmanın sağlanması, rekabet, yenilikçilik ve girişimciliğin geliştirilmesi, turizm ve kentsel altyapı, yenilenebilir enerji ve çevre gibi farklı alanlarda üretilen yenilikçi projelerin desteklendiğini kaydetti.
İSTANBUL KALKINMA AJANSI (İSTKA)

İSTKA’dan rekor finansman

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), bir kalkınma ajansının bugüne kadar vermeyi hedeflediği en yüksek toplam destek tutarını 2018 projeleri için tahsis etti. İlan edilen üç mali destek programı kapsamında toplam 180 milyon TL, projelerini sunup onay alacak proje sahibi kurum ve kuruluşların kullanımına sunulacak.

Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı ile 60 milyon TL, Girişimcilik Mali Destek Programı ile 40 milyon TL, Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı ile 80 milyon TL desteğe hak kazanan projelere aktarılacak. Söz konusu üç mali destek programı kapsamında desteklenecek projelerde destek oranı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı’nda yüzde 90, Girişimcilik Mali Destek Programı ile Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı’nda yüzde 75’e kadar çıkacak. Üç programda da yürütülecek projeler, en kısa altı ay, en uzun 18 ayda tamamlanacak. Proje sunmak için son başvuru tarihleri Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı’nda 21 Mart 2018, Girişimcilik Mali Destek Programı’nda 22 Mart 2018, Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı’nda 23 Mart 2018 olacak. Bu yıl ilk kez proje başvuruları sadece online ortamda kabul edilecek.

İSTKA, 2010 yılından bu yana yedi defa mali destek programları için ilana çıktı. Destek programları kapsamında toplam 35 farklı program yürütüldü. İSTKA’dan yapılan açıklamaya göre, tüm mali destek programlarına İstanbul’daki kurum ve kuruluşlardan 3 bin 374 başvuru geldi ve desteklenen proje sayısı 678 oldu. Desteklenen projelerin toplam bütçesi 516 milyon TL olurken; toplam ajans desteği 405 milyon TL şeklinde gerçekleşti.

GÜDÜMLÜ PROJE FABRİKASI

İSTKA’nın desteklediği büyük ölçekli projeler olan güdümlü projeler, hali hazırda arge ve yenilik çalışmalarına odaklanmış olarak hayata geçiriliyor. Özel sektör işletmeciliğini güçlendirecek, yeniliklere ve girişimciliğe hizmet edecek altyapılar ve teknolojik merkezler İstanbul’a kazandırılıyor. İSTKA’nın tamamlanan iki güdümlü projesinden ilki İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM) . 2016’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan merkez ile sektöre küresel rekabet gücü kazandıracak test ve ar-ge altyapısı kuruldu. İkinci merkez ise yine 2016’da faaliyete geçen, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM).

ÎSTKA’nın bir diğer önemli projesi Ajansın İstanbul Ticaret Odası ile birlikte yürütmekte olduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve İstanbul Düşünce Akademisi. Eminönü’nde kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi İstanbul’un küresel ölçekte, yenilikçilik ve girişimcilik potansiyelini güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor. Kentsel politikalara, stratejilerine yön verecek İstanbul Düşünce Akademisi de İstanbul’a özgü veriler üreten çok önemli bir merkez olarak hizmet vermeye başladı.

İSTKA’nın girişimcilere hizmet edecek bir diğer güdümlü projesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 2017 Mart’ta imzası atılan Living Lab projesi. İçerisinde Deneyim Laboratuvarı, Maker Atölyesi, girişimciler için kuluçka merkezi bölümlerini barındıracak. Bu özelliği ile de dünyada ilk ve tek olacak. Yeni teknolojik ürün ve hizmetlerin tecrübe edilip geliştirileceği merkezde kullanıcılar iş ortaklarıyla bir araya gelecek.

İSTKA’nın altıncı güdümlü projesi IN-NOGATE Programı da İTÜ ARI Teknokent’e verilen destekle hayata geçiriliyor. İnovatif Teknoloji Firmalarının Uluslararası Pazara Girişini Hızlandırma ve Rekabet Altyapılarını Destekleme Programı ile iki yıl içerisinde 100 yerli teknoloji firması ABD pazarına açılacak. Proje bitiminde İTÜ ARI Teknokent bünyesinde bir girişimcilik fonu da kurulacak.

Ajansın yedinci güdümlü projesi de Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi Projesi. Organ Nakli Vakfı’nın yürüttüğü projede çalışmalara başlandı. Proje ile organ bağışı ve organ nakli konusunda uluslararası alanda teknik yardım ve işbirliği ağlarının devamlılığı için İstanbul’da “Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi” kurulacak. 70 hedef ülke ile teknik yardım ve işbirliğini kapsayan proje ile organ nakli ve ilgili uzmanlık alanlarında eğitim ihracatı da öngörülüyor. Projenin 24 ayda tamamlanması planlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir