Cafe / Tatlı / Pastane Bayilikleri

Mado Dondurma Franchise Koşulları

Ünlü Maraş Dondurmacısı Mado'nun Hikayesi

DEDESİ de (Mehmet Kanbur), dedesinin babası da (Osman Ağa) sokak dondurmacısı. Aile Osmanlı’dan bu yana dondurmacılık yapıyor. Dedenin vefatının ardından mesleğini oğlu Yaşar Kanbur devam ettiriyor. Dört masa ile işe başlayan babanın çırağı olmadığı için üç oğlu (Mehmet-Atila-Erdal) bu sorumluluğu üstleniyor. Baba ve oğulları 1962’de Kahramanmaraş’ta Yaşar Pastanesi’ni kurarak Mado’nun temellerini atıyor. 1989’da süt fabrikası olan bir binayı özelleştirme ihalesiyle alıyorlar. Bugün dünya markası , olan Mado için bu alım bir dönüm noktası oluşturuyor. Fabrika, son teknolojiye sahip makinelerle kuruluyor.

Atila Kanbur’un öncülüğünde TÜBİTAK destekli araştırmalarla Maraş dondurmasına tat veren karışımların formülü, bilimsel esaslar doğrultusunda belirlenerek, geleneksel yöntem dövme tekniğiyle dondurma üretilmeye başlanıyor. Dondurmayı doğal hammaddelerden üretmek için çiftlik kurularak keçi sütü üretimi, salep için orkide yetiştiriliyor. 1992’de firma, ilk mağazasını İstanbul, Caddebostan’da açıyor.

Bugün firmanın Yönetim Kurulu Başkanı dördüncü kuşaktan Mehmet Sait Kanbur. “Dondurmanın kökü biziz” diyor. Bugün 72 yaşında olan Kanbur, Kahramanmaraş’ta olduğu zaman önlüğünü önüne takıyor ve Yaşar Pastanesi’nin gece kapanışını en son o yapıyor. Açılışım ise sabah ezanı ile diğer kardeşleri gerçekleştiriyor. Kanbur, Mado’nun faaliyetlerini ve hedeflerini anlattı.

Mado

Mado İsmi Nasıl Doğdu?

Anadolu’dan ilk Cağaloğlu’na geldim. Artık bir marka oluşturmak istiyordum. Reklamcıları geziyorum. Beni o ona, bu buna yönlendirdi. Markam için bir isme ihtiyacım var. Maraş’ın ma’sı dondurmanın do’su dedim. Bundan güzel isim olmaz dediler. Başlangıçta benim çok içime sinmediği için fikir almaya gitmiştim. Beni başlarından savmaya çalışıyorlar diye düşündüm. Ama beni ikna ettiler. Başka isim arama dediler ve böylece ‘Mado’ ismi ile markamızı oluşturduk. Zaten bizde bir tarafta sütçülük var. Bugün modern bir çiftliğimiz var ama model olsun diye yaptık. Biz asıl sözleşmeli çiftçilik yapıyoruz. Kahramanmaraş ve çevresinde 25-30 bin adet sözleşmeli keçimiz var. Onların sütlerini alıyoruz. Böylece bölgede sosyal sorumluluk çerçevesinde hayvancılığa destek oluyoruz. Bu kapsamda en az 1000 haneye katkımız var. Mado keçisi dediğimiz beyaz ırk keçileri destekliyoruz. Ve 10 yıllık alım garantisi veriyoruz.

Şu Anda Kaç Şubeniz Var?

Yurtiçinde 55 ilde 350’nin üzerinde, yurtdışında 25 ülkede 75 mağazamız var. Yurtiçindekilerin 11 tanesi bize ait, kalanı franchise. Türkiye’de metrekare olarak 4 farklı tip mağazada çalışıyoruz. Satılabilir ürün grupları üzerinden menü ve ürün çeşitliliği uygulaması yapıyoruz. 2020’de olmadığımız şehirlerde Kütahya, Manisa Uşak, Rize, Sinop, Sivas, Tokat’ta mağaza açmayı hedefliyoruz.

Yurtdışında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuzey Irak, Azerbaycan, Bahreyn, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Kuveyt, Lübnan, Irak, Nahçıvan, Hollanda, Bulgaristan, Gürcistan, Çin, Yunanistan, Danimarka, Ürdün, Kazakistan, Tayvan, Oman, Türkmenistan ve Almanya’da mağazalarımız var. Mısır’da yeni master franchise sözleşmemizi imzaladık. ABD, Malezya, Rusya, Fas, Tunus, Özbekistan ve özellikle İngiltere, Rusya. Ukranya, Norveç ve İsveç gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede yakın zamanda faaliyete geçeceğiz.

Kanada ile de yeni master franchise anlaşması yaptık. Son iki senedir ABD’de marketlere donuk dondurma, baklava, su böreği, künefe gönderiyoruz. Dünyanın her yerini planlıyoruz. Yurtdışında 11 farklı ülkede 29 projemiz devam ediyor. Yeni anlaşma sağlanan ve 2020’de muhtemel açılışı olacak Kanada, Özbekistan, Tunus, Mısır’ı da eklersek 15 ülkede 34 yeni Mado mağazamızla toplamda 108 noktada olacağız.

Ciro Hedefleriniz Nedir?

2018’de yurtdışında 55 mağazamızın cirosu 60 milyon dolar oldu. 2019’da Türkiye mağazalarının cirosunun 1.3 milyar TL civarında olmasını bekliyoruz. 2020’de yeni mağazaların açılmasıyla yüzde 30-35, sadece yurtiçinde ise yüzde 5-7 arasında büyüme planlıyoruz. Mado mağazalarımızda ciro içindeki ürün sıralaması yüzde 30 dondurma, yüzde 25 sıcak ve soğuk içecek, yüzde 15 kahvaltı, yüzde 15 yemek, yüzde 10 sütlü ve şerbetli tatlılar ve yüzde 5 börek olarak sıralanıyor.

Franchise Şartlarınız Nedir?

Yurtiçinde franchise bedelimiz 100 bin dolar. Royalty bedeli almıyoruz. En aşağı 200-250 metrekare kapalı alanı ve mümkünse bir o kadarda açık alanı olmasını tercih ediyoruz. Eğitim, personel ve lojistik konusunda destek sağlıyoruz. Ancak franchise verirken ne kadar parası vardan önce, eğitimine, bu konuya ne kadar yatkın olduğuna, aileden bu kapsamda bir alt yapısı olup olmadığına, bizi taşıyıp taşıyamayacağına bakıyoruz. Daha sonra satışlar için bir bütçe yapıyoruz. Senede 1000-1200 adet teklif geliyor.

Günlük 35 bin paketli ürün satışı ile Türkiye’nin en büyük sütlü tatlı üreticisiyiz. Günlük Maraş peynirli su böreğini 900 tepsi, beyaz peynirli su böreğini 600 tepsi üretiyoruz. Mado, Icemar ve Mardo markalarımız için günlük dondurma üretimimiz 60 ton. Ancak benim işim dondurma. Her zaman söylüyorum anam da babam da dondurma!.. Ben dondurma ile önce Kahramanmaraş’ı sonra ülkemi marka yaptım. Bu nedenle yeni bir ürün düşünmüyoruz. Yoksa bizim işimiz Ar-Ge ve trendleri, ihtiyaçları tabii ki yakından takip ediyoruz. Durduğunuz yerde durursanız düşersiniz. Onun için yarın ne olur diye sürekli bakıyoruz. Aktif karbonlu, şekersiz, vegan ve şeker ilavesiz dondurmalarla şeker ilavesiz saleplerimiz var. Vegan künefe de yakında tüm mağazalarımızda olacak.

Geçen sene hisselerinizin bir bölümünü Katarlı bir şirkete satmaya karar verdiniz. Neden halka açılmıyorsunuz?

Benim parayla işim yok. Paran olur ama itibarın olmaz. Ben dünyaya açılmışım. Bizim amacımız bizden sonra da marka devam etsin ve model olalım. Öğren, öğret, yönet amacımız buydu. Bu nedenle ortaklık düşündük. 2018 Ocak’ta Mado’nun yüzde 42’sini Katarlı bir şirkete satmak üzere görüşmelerimiz oldu. Talep onlardan geldi. Amaç dünyalı olmaktı. Onlarla bazı kapıları beraber açmak istedik. Evde kızın güzel ise talep çok olur. Hala gelen giden var. Ancak çeşitli fonlarla konuştuktan sonra fikrim değişti. Bize dışarıdan gelen birilerinin yük olacağını anladım. Beklemeye karar verdim.

Çin’de İşler Nasıl Gidiyor?

Çinliler artık bizim bildiğimiz gibi hasır şapkalı, pirinç yiyen çekik gözlü adamlar değil. Milyarder ve çok zengin Çinliler var. Ve artık sokağa çıktılar. Bizde Çin Seddi’ni aşıp surlarına Türkiye’nin ve dondurmanın bayrağını diktik. Şu anda yedi mağazamız var. Onlar 1000 taneden az olmaz diyor. Bayılıyorlar dondurmalarımıza.

Çin’de En Çok Künefe Satıyoruz

Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş. olarak özellikle Arap ülkelerinde hizmete girmesi için “Künefeci” markasını yapılandırdık. Çünkü künefe Arap ülkelerinde çok yaygın. Sadece Suudi Arabistan, Dubai, Bahreyn, Kuveyt ve Katar’da Yaşar Dondurma’nın bir alt markası olarak faaliyet gösteriyor. Arap ülkelerinde 16 şubemiz var ve açmaya devam edeceğiz. Bugün Çin’de de en fazla satılan ürün künefe. Biliyorsunuz normalde Çinliler çok fazla peynir yemez. Peyniri yeni yemeye başladılar. Çünkü ben aslen kültür, gastronomi elçiliği yapıyorum.

“Sen ağa, ben ağa kim yapacak bu işleri?”

Eleman seçimi eş seçimine benzer. Ben Ar-Ge’ci olduğum için müşteri ile direk teması olan personelde daha seçiciyim. Çünkü önemli olan yapan değil, satandır. Satan ustadır. Mesela benim temizlik müdürlerim var. Temizlikçi değil temizlik müdürü. Tuvaleti temizliyor ama en önemli işi yapıyor. Ben çağırırken ‘Nerede temizlik müdürü’ diye sorarım. Çünkü sen ağa, ben ağa kim yapacak bu işleri? Aslında en önemli işlerdir bunlar. Çok güzel elbise giymekle çok güzel adam olunmaz. Bu nedenle eleman seçerken, ‘Ben sana maaş dışında bir şey vermeyeceğim; sen bana ne vereceksin’ diye bakarım.

İş Garantisi

Çok uzun süredir İş Garantili Eğitim Akademilerini kurmak ve daha fazla iş imkanı sağlamak gibi bir projemiz vardı. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar yaptık. Kahramanmaraş Üniversitesi ile dondurmacılık bölümü açılması için anlaşma yapıldı. YÖK’ten de izin aldık. Eğitim minimum iki yıl olacak.

Genel olarak dil öğrenilecek ve gastronomi bilgisi verilecek. Müfredat Maraş, dondurma yapımı, satma, sunma, dondurmanın kültürü ve teknolojiden oluşacak.

Bu bir sosyal sorumluluk projesi ve bizim buradaki rolümüz “Mado’da iş garantisi” Biz eğitmen olarak ustalarımızı göndereceğiz ama teoriyi hocalar verecek. Önümüzdeki yıl Kahramanmaraş Üniversitesi öğrenci alımma başlayacak.

Mado bayilik iletişim

https://mado.com.tr/franchising/mado-da-franchising/

İDİL TARAKLI

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu