Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Yeni Girişimcilere Bayilik Fırsatları

Türkiye’nin franchising sektörü, yeni girişimcilere fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Bu yılki büyüme planlarına projeksiyon tuttuğumuz  şirketlerin, özellikle gıda ve emlak başta olmak üzere çok sayıda yeni bayilik aradıkları görülüyor. Diğer yandan Türk kökenli franchising zincirlerinin yurt dışına da açılmaya başladıkları ve bunun için girişimci aradıkları dikkat çekiyor. Çıtır Usta’dan Turyap’a, çiğ köftenin marka şirketi Komagene’den, Pizza Pizza’ya, Hafele’den Helen Doron’a kadar franchising şirketlerinin yurt dışı planlarının da dahil olduğu büyüme planlarını araştırdık.

İçeriğe Ait Başlıklar

Minimum Riskle GİRİŞİM FIRSATLARI

Franchising sektörünün hacmini belirlemek için Franchise & More ve UFRAD tarafından yürütülen saha araştırması sonucuna göre, Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı bin 876. Bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 74’ü Türk markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında.

Franchise veya bayilik verenlerin sayısı bin 471, zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler yüzde 22 oranında. 2012’de de franchise sektörünün gelişmesiyle doğru orantılı olarak işletme zincirlerinin sayısının ve markaların cirolarının artması bekleniyor. Yeni kendi eko sistemini yaratan franchising sektörünün bu yıl da önemli bir büyüme yaşayacağı tahmin ediliyor.

Ancak sektörün büyümesi kadar dikkat çekici bir gelişme daha var. Çok değil bundan beş yıl önceye gittiğimizde hep Türkiye pazarına giren yabancı markaların haberlerini okurduk. Şimdi ise kendini yurt içi pazarda kanıtlayan Türk markalarının yavaş yavaş yakın coğrafyaya oradan da Avrupa’ya açıldıklarını görüyoruz.

Bu dönüşüm özellikle yöresel lezzetlerden oluşan restoran zincirlerinde karşımıza çıkıyor. Köfteciler Fransa’da, çiğ köfteciler Hollanda’da, iskenderciler Kuveyt’te ‘master franchising’ yöntemiyle şube açıyor. Üstelik global kriz Türk markalarının büyüme hedeflerini bozmamışa benziyor. Zira hemen hepsi, hem yurt içi hem de yurt dışında hızla büyüme planları yapıyor bu yıl için…

Bu gelişmeler göz önüne alındığında bir girişimci için belki de en risksiz girişimlerden biri, kendini kamüamış bir franchising zincirinin içinde yer almak. Bu yıl böyle bir adım atmak isteyen girişimciler için franchising zincirinin, büyüme projeksiyonlarını mercek altına aldık. Bunların arasında bu yıl hızla büyümesi beklenen markaları da araştırdık. İşte şirketlerin franchising planları

Çiğ Köftem Yurt dışında hızla büyüyor

Son yılların en popüler işlerinden biri de çiğ köfte… Bu anlamda pek çok ulusal marka yaratıldı. Kurumsal bir çatının altına giren çiğ köfteciler, girişimciler için de franchising fırsatları sunuyor. Yurt içinde 22 ilde 130 şubeyle hizmet veren Çiğ Köftem bu ulusal markalardan biri Bu yıl içerisinde Türkiye genelinde 65 adet daha franchising verilmesi planlanan Çiğ Köftem’in ayrıca yurt dışına yönelik de yatırımları var. Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da 19 şubeyle hizmet veren marka, şubat ayında Amerika’da Manhattan’da, sonrasında Newjersey’de birer şube açacak. Ayrıca 2012’in ilk çeyreğinde Avrupa’da Almanya, Hollanda ve İngiltere’ye de şubeler açılacak.

İşin Aynası

Uygun Yer: Türkiye geneline franchising verilecek.
Yatırım maliyeti: Lokasyona göre değişiyor.
Başvuru için: 444 2 126 ya da 0049 151 472 938 77

Komagene Almanya’ya gidiyor

Türkiye’de çiğ köftenin markalaşma atağı Komagene ile başladı. Hızla büyüyen marka, çiğ köfteyi merdiven altı üretimden çıkararak kurumsal bir yiyeceğe dönüştürdü. Sektörün kurumsal çatı altına girmesiyle birlikte oldukça hızlı bir büyüme içerisine girdi. Şu anda 51 ilde 273 şubeyle faaliyet gösterdiklerini söyleyen Komagene Genel Müdürü Çetin Tekdemir, Türkiye genelinde tüm illerde merkez ve ilçelere bayilik vermeyi planladıklarını belirtiyor. 2012 sonunda 170 adet daha bayilik vererek 420 adet franchise sayısına ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Tekdemir, “2012 sonuna kadar en az iki ülkede toplam 10 şubeye ulaşmak istiyoruz. Şu an belli aralıklarla yurt dışında hedeflediğimiz ülkelerde tadım çalışmaları yapıyoruz. Geri dönüşleri pozitif olan ülkelerde, iş ortaklığı görüşmelerine başlıyoruz. Almanya’da marka tescil sürecimiz tamamlandı. En kısa zamanda Almanya ve Avrupa pazarında yer alıyor olacağız” diyor.

İşin Aynası

Uygun yer: Türkiye geneline bayilik verilecek, işlek caddeler, yaya trafiğinin yoğun olduğu mekanlar.
Yatırım maliyeti: Ortalama yatırım maliyeti 15 bin ile 30 bin lira arasında. Franchise giriş bedeli 10 bin TL.
Başvuru için: 0541 357 30 01- 02-03-04

Tatlıcı Tombak Hedef Marmara Bölgesi

Tatlıcı Tombak da franchising sistemiyle şube ağını hızla genişleten markalar arasında yer alıyor. Bugün 20 ile yayılmış şube ağıyla 40 noktada faaliyet gösteriyor. 2012 yılı içerisinde franchise yatırımlarına hız vermeyi planladıklarını söyleyen Tatlıcı Tombak Genel Müdürü Hüseyin Demirci, İstanbul ağırlıklı olmak üzere Marmara Bölgesi’ni hedeflediklerini ve 2012 sonuna kadar 50 yeni franchise şube planladıklarım kaydediyor. Demirel, yurt dışı hedeflerine yönelik olarak ise “Bu yıl için yurt dışında yatınm yapmak gibi bir planımız yok. Ancak önümüzdeki yıllarda yurt dışı yatınmlan gündeme alma)i planlıyoruz” diyor.

işin Aynası

Uygun yer: Özellikle İstanbul ve Marmara hedef bölge.
Yatırım maliyeti: Yaklaşık 40 m2’lik bir şube için yatırımın maliyeti ve isim hakkı toplamı 60 bin TL.
Başvuru için: info@tombakgida.com.tr

Little Caesars 22 restoran açacak

Liftle Caesars’ın pastasından payınıza düşeni alarak restoran zincirimizin bir halkası olmak ister misiniz?

Elli yıllık deneyimiyle dünyaca bilinen lezzet Liftle Caesars, restoran zincirini her geçen gün büyütüyor. Little Caesars yatırımcıları, “Anahtar teslim modeli” ile bu zincirin halkası olup, kazanca ortak olmaya davet ediyor!
Little Caesars’ın franchise sahibi olarak hayallerinizi hayata geçireceğiniz bu yolculukta size yardımcı olmaktan büyük zevk duyarız.

Çelebi Holding’in bünyesindeki Little Caesars, Türkiye’de toplam 83 şubeyle faaliyet gösteriyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere toplam dört ilde restoranları var. 2012 yılı içerisinde 22 yeni restoran için franchising vereceklerini söyleyen Litde Caesars Franchise Genişleme Sorumlusu Yasemin Karakulak, “Çorlu, Tekirdağ, Edime, Lüleburgaz, İzmit, Denizli, Manisa, Eskişehir, Yalova, Bolu, Konya, Kayseri ve Adapazan’nı hedefliyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara’da da yeni lokasyonlarda restoran açmayı planlıyoruz” diyor. Karakulak, ayrıca şu anda Çelebi Holding’in bünyesinde faaliyet gösteren 24 restoranı da yeni franchise’lara devredeceklerini sözlerine ekliyor.

İşin Aynası

Uygun yer: 2012 yılında Anadolu illerine odaklanacak.
Yatırım maliyeti: Yaklaşık 180 bin dolar + KDV.
Başvuru için: 0216 666 67 52
E-Posta: yasemin.karakulak@celebi.com.tr

Pizza House Irak’a ikinci Türk pizzacı gidiyor

Son yıllarda yerli pizza şirketleri Türkiye’de hızla büyüyor. Bu şirketlerin arasında yer alan Ankaralı Pizza House, 1999 yılında kuruldu. Bugün Türkiye genelinde 25 şubesiyle 17 farklı ile  dağılmış durumda. 2012 yılında toplam beş adet franchising verilmesi planlanıyor. Başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Bursa, Antep ve potansiyel Anadolu illerinde açılması planlanıyor. Ayrıca firmanın önümüzdeki yıl Irak başta olmak üzere Azerbaycan ve Kazakistan’a da açılma planları var.

İşin Aynası

Uygun yer: Başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Bursa, Antep ve potansiyel Anadolu illerinde açılması planlanıyor.
Yatırım maliyeti: Franchise giriş bedeli 37 bin 500 dolar + KDV. Toplam yatırım maliyeti 100 bin ile 350 bin lira arasında değişiyor.
Başvuru için: franchise@pizzahouse.com.tr
Telefon: 0212 275 77 66

Domino’s Pizza Anadolu’ya yayılacak

Türkiye’deki ilk şubesini 1996 yılında İstanbul’un Ulus semtinde açan Domino’s Pizza, bugün Türkiye genelinde 35 ilde faaliyet gösterir durumda. Toplam 223 şubenin 73 tanesi Domino’s Pizza tarafından işletiliyor. Geri kalanlar franchising yöntemiyle işletiliyor. 2012 yılında 10’dan fazla franchise’ı bünyelerine katacaklarını söyleyen Domino’s Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, “Son dönemde orta ve küçük ölçekli şehirlere ağırlık vermeye başladık. Bundan sonra da Ankara ve diğer Anadolu şehirleri önceliğimiz olacak. Şanlıurfa, Aksaray, Karabük ve Kastamonu illerinde şubeler açacağız” diyor.

İşin Aynası

Uygun yer: Ankara ve diğer Anadolu illerine öncelik tanınıyor.
Yatırım maliyeti: 250 bin dolar + KDV.
Başvuru için: dominos.com.tr

DiaSA Bakkala da girişim fırsatı

DiaSA da franchising yöntemiyle şube sayısını hızla artıran zincirler arasında yer alıyor. İlk franchise mağazasını 2004 yılında açmaya başlayan DiaSA, bugün itibariyle 4 binin üzerinde çalışan ve 374’ü franchise olan bin 40 mağaza ile 36 şehirde hizmet veriyor.

2012 yılında franchising vermeye devam edeceklerini söyleyen DiaSA İş Geliştirme Direktörü Cem Diler, “DiaSA, Türkiye’de sürekli büyümeyi hedefliyor. Franchise adayı bakkallara da kurumsal bir markanın parçası olma fırsatı veriyoruz” diyor.

İşin Aynası

Uygun yer: Mağazaların net satış alanının 200-250 metrekare olması isteniyor.
Yatırım maliyeti: 2 bin 500 Euro giriş bedeli alınıyor.
Başvuru için: www.diasa.com.tr

Fresh Line Franchise giriş bedeli 10 bin Euro

Fresh Line Organik fırsat

Cilt, saç ve vücut için doğal ve organik kozmetik ürünlerinin satışı yapan Fresh Line, zararlı kimyasal içermeyen, doğal ve organik içerikli ürünler sunuyor. El yapımı sabunlar, katı şampuanlar ve aromaterapi topları Fresh Line’nın

ürünleri arasında yer alıyor. Bugün toplam üç mağazayla Ankara ve Eskişehir’de faaliyet gösterdiklerini söyleyen Fresh Line Kurumsal Gelişim Direktörü Canan Akkan Erdem, bu yıl İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Kayseri’ye franchising vereceklerini ifade ediyor.

Fresh Line, 1992′de kurulmuş olmasına rağmen hikâyesi çok daha eskilere dayanıyor. Aslında her şey torununa onlarca güzellik reçetesi miras bırakan büyükannemin mutfağında başladı. Bu talihli torun benim. Bu reçeteler, az bir sermaye ve çokça kararlılık ve inançla ürünlerinde sadece taze meyveler, otlar, yağlar, çiçek özleri ve yağ esansları kullanan bir şirket kurdum.

Kozmetik tüketicileri Fresh Line’ı çok sevdiler. Şirket uluslararası varlık göstermeye ve güçlü bir şekilde büyümeye başladı. Bugün hepimiz firmamızın bir varlık nedeni olması gerektiğine inanıyoruz. Fresh Line ailesi olarak bizim varlık amacımız insanlara faydalı olacak yüksek kaliteli ürünler üretmektir. Müşterilerimizin sağlığını korumak için ürünlerimizde kullandığımız hammaddelerin kökenine ve etkinliğine dair var olan en sıkı kriterleri takip ediyoruz. Formüllerimizin hiçbiri petrokimyasallar, zararlı koruyucular, sentetik yumuşatıcılar ve hayvanlardan elde edilen maddeler içermez. Çevremize saygı duyuyoruz ve ekosistemimizin korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle hayvanlar üzerinde test edilmiş hammaddeleri satın almıyoruz ve geri dönüşümlü ambalajlar kullanıyoruz.

Yaptığımız işten, yani bol bol hayal gücüyle mutfak heyecanı yaşayarak el yapımı özgün kozmetikler üretmekten, büyük keyif alıyoruz. Sadece birer meta olmayan, neredeyse yenecek güzellikte sanat eserleri olan ürünlerimizle gurur duyuyoruz.

‘Doğal’ kelimesinin ticari kaygılarla yanlış şekilde kullanıldığının, sömürüldüğünün ve bunun tüketicilerde güvensizlik yarattığının farkındayız. Fresh Line mütevazı bir gelişme çizgisi izleyerek inandığı değerlerden vazgeçmeden Yunan tarihine uluslararası saygınlık kazandırmayı ve dürüst bir çalışmayla bir marka yaratmayı hedeflemektedir.

Markamız

Fresh Line bir Yunan doğal kozmetik markasıdır. Markanın arkasında geçmiş günlerden gelen bir hikaye ve hassas bir çalışma vardır. Her ürün markanın felsefesini yansıtır. Tüm ürünler el yapımıdır ve mutfaktan, bahçeden alınan taze içerikler, esansiyel yağlar kullanılarak yüz, vücut ve saç bakımı için özenle üretilir.

Satış Noktaları

9 ülkede 127 satış noktası (Yunanistan, Türkiye, Rusya, Almanya, Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan, Kıbrıs Rum kesimi, Arnavutluk)

Koleksiyonumuz

Yüz Ürünleri: Cilt bakımı
Bitkisel Saç Ürünleri:
Saç bakımı
Spa Ürünleri:
Vücut için aromaterapi
Özel Ürünler:
Güneş, Çocuk, Vücut biçimlendirme
Hediye Setleri:
Özel günler için hazırlanmış paketler
Fresh Bar:
İsteğe göre hazırlanan ve gramla satılan, ekonomik taze ürünler

Satış Kanalları

Mağazalar&Corners: cadde mağazaları, alışveriş merkezi mağazaları, shops in shops ve corners Fresh Bar: eczaneler, kozmetik mağazaları,hava alanları,spa merkezleri, spor merkezleri

İşin Aynası

Uygun yer: Mağazaların büyüklüğünün ortalama 40 m2 olması yeterli.
Yatırım maliyeti:
Franchise giriş bedeli 10 bin Euro. Ancak 2012 yılına özel olarak franchise bedeli alınmıyor.
Başvuru için:
0312 341 06 06
Tel:
0505 565 72 42
Web:
freshlinetr.com

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

9 Yorum

 1. Merhaba arkadaslar sizin yerinize paraniz calisin güzel karli bir is ariyorsaniz bana yazin

 2. s.a avusturya tirol da yasamakdayim City köfde
  dükkani acmak istiyorum ama henüz herhangibi bir bayi ile anlasmadim yardimci olursaniz sevinirim

 3. Selamunaleyküm Turan bey,biz istanbul’da anadolu yakasında Müteahitlik yapmakta olan bir firmayız.İstanbul ili Kadıköy semtinde senelerdir yapmış olduğumuz yerler var ve bu semt de bilinen tanınan bir firmayız.İstanbulda eger iş yapmayı düşünürseniz yardımcı olabiliriz…0532 692 67 86

 4. giyim bayilik

  irak .duhok sehrinde ticeret yapmaktayiz bayan ve cocuk giyim ile ugrasmak istiyorum hangi marka ile anlasabiliriz

 5. iyi gunler

  yurtdisinda ticaret yapmaktayiz bayan ve cocuk giyimi magazasi acmak istiyorum marka olarak bilmiyorum

 6. almanyada yasayan bir is adamiyim burda insahat sökturuyle ilgileniyorum turkiyede bir is yapmak istiyorum burda da ola bilir yardimci olunursa sevinirim

 7. benim aklımda çocuk giyim ve bYn giyim geçiyor fakat bayilik konusunda anlaşışabilirsek neden olmasın

 8. Erkek giyimde Bayilik almak isterseniz İrtibata geçiniz.
  0212 458 25 25

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu