Anasayfa / Ekonomi-Finans / Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı Araştırması50 is insaniEkonomist’in iş dünyasında yankı bulan’Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırması yenilendi. Son iki araştırmada olduğu gibi, araştırmanın verilerini değerlendiren jüri, Kayseri ve Gaziantep’in iki devini birinciliğe layık gördü. Abdülkadir Konukoğlu ve Mustafa Boydak’ın ardından gelen isim ise son yıllarda gerek yatırımları gerekse sivil toplum kuruluşlarındaki etkinliğiyle sivrilen yeni TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz oldu.

Ekonomist, Anadolu sermayesini, bu sermayenin yarattığı ekosistemi, kurulduğu 1991 yılından bu yana yakından izliyor. İstanbul’un dev sanayi gruplarının yönetim kurulu odalarından aldığımız haberler kadar, küçük bir Anadolu kasabasındaki ekonomik faaliyetleri de sıklıkla sayfalarımıza taşıdık. Bu nedenle Anadolu’daki ekonominin nereden nereye geldiği noktasındaki farkındalığı en yüksek olan yayınlardan biri olduğumuz söylemek belki de en çok Ekonomist’in hakkı.

Bu farkındalığımız nedeniyledir ki Anadolulu iş insanlan hep Ekonomist sayesinde vitrine çıkabildiler, dünyada ve Türkiye’de yaptıklarını en iyi bu dergide ifade edebildiler. Bunun için Ekonomist’in yarattığı platform, sadece haber sayfalan olmadı. Oluşturduğu çeşidi araştırma, konferans, seminer ve benzeri platformlarla da Anadolu iş dünyasına, dünyaya başka bir yerden bakış penceresi sundu.

ARAŞTIRMA YENİLENDİ
‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi”, “Anadolu Maıkalan” ve birçok kapsamı olan çeşitli “KOBÎ Platformlan” bu çalışmalara en çarpıcı örnekler.

Bir araştırmamız daha var. O da “Anadolu’nun En Etkin 50 İş insanı” Son beş yılda iki kez yaptığımız bu araştırma, kentlerinde çok büyük ekosis-temler yaratarak, ciddi bir katma değer yaratan iş insanlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Büyük de yankı buluyor. İşte bu sayımızda, sonuncusunu iki yıl önce yaptığımız araştırmayı güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.

LİSTEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan illeri kapsayan bu araştırmanın temel kriteri, seçilmiş olan isimlerin, bulunduklan bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine, istihdamına sundukları katkı.

  BAKK VE KOSGEB Kredileri Büyümesinde Başrol Oynadı

Bu çerçevede birincilik kürsüsüne daha önce olduğu gibi yine iki isimin birden oturması layık görüldü. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren jüri, Anadolu’nun en etkin iki ismi olarak Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğhı ile Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak’ı görüyor. Araştırmada ikincilik kürsüsü Muharrem Yılmaz’ın. Sütaş’taki yüksek performansının yanı sıra bu yıl TÜSİAD başkanlığına da oturmuş olması Yılmaz’ın etkinliğini artırmasında rol oynadı. Balıkesir’den Rona Yırcalı ise dört kuşaktır yöresine ve Tüıkiye’ye hizmet eden bir ailenin ferdi olarak listemizin üçüncülük kürsüsüne çıktı, tik 10 ismin hikayelerini taşıdığımız sayfalarımızda, 50 ismin sahip olduğu ekonomik güç tablomuzda açıkça görülüyor.

i2

Emrah Gürkan / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

John Templeton Yaklaşımı

2018 yılının son günlerinde küresel hisse senedi piyasalarında artan karamsarlık BIST-100 endeksi üzerinde de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir