İş Fikirleri ve İş Kurmak

Boer Keçisi Yetiştirmek, Keçi Yetiştirme İş Fikri

Boer Keçisi Yetiştirmek – İş fikirleri, Keçi Yetiştirme İş Fikri

Bilindiği üzere yurdumuz kıl keçisi yetiştiren bir ülke. Et ve süt verimi çok düşük olan kıl keçileri entansif yetiştiriciliğe uygunbir tür değil. Yeterli arazisi olan girişimciler modern ünitelerde artık Boer keçisi yetiştirebilirler. Tarım Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınarak damızlık sertifikalı keçi ithal etmek şimdi daha serbest. Ancak ithalatçı olmanın bazı koşulları var. Bunlar damızlık çiftliği kurulmasıyla ilgili kuralları içeriyor. Gerekli bilgileri tarım il müdürlüklerinden veya doğrudan Tarım Bakanlığı’ndan almak mümkün. Şu anda damızlıklar için en iyi ve hesaplı kaynak Avustralya’da. Ayrıca Yeni Zelanda’da da ihracatçı firmalar var. İthalat genellikle özel kargo uçaklarıyla yapılıyor.

Bu konuda gerekli bilgileri ve fiyat düzeylerini “australianboergoat.com.au” adresinden inceleyebilirsiniz. Kurumsal sitede konuyla ilgili tüm bilgiler mevcut. Boer keçileri, ‘Saanen’ ırkı gibi süt üretimi amacıyla yetiştirilmiyor. Geliştirilmiş bir et ırkı. Kısa zamanda ağırlıkları 100 kiloyu geçiyor. Süt verimleri ise yerli ırklarla aynı… Modern bir çiftlikte Boer yetiştiriciliği verimlilik açısından büyükbaş hayvanlara göre daha cazip. Bunu uzmanlar yüzde 35-45 aralığında ifade ediyor.

Boer keçilerinin beslenmesi daha kolay, kısa zamanda et tutuyor ve karkas niteliği dana etini hiç aratmıyor. Tüm yetiştiricilik faaliyetlerine devlet büyük destek veriyor. Yatırım yapacak girişimcilerin 18 Mart 2010 tarihinde yayınlanan 27525 sayılı Resmi Gazete’yi incelemesinde yarar var. Resmi Gazete’de tarımsal üretime yönelik düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin tebliğin geniş açıklaması da bulunuyor. Boer keçisine yatırım yapmayı planlamak kaçırılmayacak bir girişimin başlangıcı olabilir.

Diğer Benzer Başlıklarda İnceleyebileceğiniz Konular

Saanen Keçisi Yetiştirmek

Keçi Cazip Yatırımlar Arasında Yer Almaya Başladı

Charollais koyunu yetiştirmek çok kazançlı

Dünyanın En Verimli Koyunu Romanov Koyun Üretimi

Romanov Koyunu Yetiştiriciliği Kuzu Makinesi

Ponny Yetiştiriciliği Henüz Türkiye’de Yaygın Değil

Manda Yetiştiriciliği, Manda Yetiştirene Teşvik

Saanen Keçisi Bir İnek Kadar Süt Veriyor

Hayvancılıkta Büyük Ölçekli Yatırımlar Kâr Sağlayacak

Faizsiz Kazanç Kuzubank İş Fikri

Tarım ve Hayvancılık İle Uğraşan Kobilere 106 Milyon Euro Hibe

Faizsiz Hayvancılık Kredileri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. yapda gör ebenin gününü ne kadar karlı görelim romanov içinde şöyle et şöyle süt yapıyo diyolardı şimdi alanlrın hepsi ağlıyo yerli ırkların dışına çıkmayın spokıletif laflara kanmayın bildiğiniz işten vazgeçmeyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu