İş Fikirleri ve İş Kurmak

Dünyanın En Verimli Koyunu Romanov Koyun Üretimi

Romanov koyunu çok verimli ve çok kazançlı. Rusya’nın ihracatını yasakladığı, dünyanın en verimli ve en çok kuzu veren koyun cinsi Romanovlar artık Türkiye’de.

Romanov Koyun Üretimi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in özel izni ile Türkiye’ye getirilen 175 Romanov koyununun üretimine başlandı. ‘Kuzu makinesi‘ olarak bilinen koyunların sahibi Osman Nuri Günay, “2005 yılında Tarım Bakanlığı’na dilekçe verdik, 5 yılda izni zor aldık. Bu koyun ırkının tamamen saf hali dünyada sadece Rusya’da ve bizde var.” dedi.

Rus Romanov koyunları aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı, yılda iki kez gebe kalıp her seferde 3-4 yavru doğuruyor. Çiftlik sahibi Günay, 2005 yılından itibaren 5 yıl boyunca 17 ülkede bu koyunları araştırdığını, saf ırkı sadece Rusya’da bulduğunu söylüyor. Günay, Rusya’daki Romanov Kraliyet ailesinin bu koyun cinsini elde etmek için 170 yıllık bir çalışma yaptığını belirtiyor.

Romanov koyun
Romanov Koyun

Türkiye’de bir yılda 100 koyundan 85 kuzu alınırken Romanov cinsi 100 koyundan yaklaşık 500 kuzu alındığını vurgulayan Günay, bu koyunların üreme verimliliğine dikkat çekiyor. Rusya’nın bu koyunların ihracatını yasakladığını ifade eden çiftlik sahibi, geçen yıl TUSKON’un Ankara’da düzenlediği zirvede Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’den aldıkları özel izni ise şöyle açıklıyor: “Rixos Otel’deki toplantıda Medvedev’e bir not ulaştırdık ve Romanov koyunlarını istedik. Rusya Federasyonu, bir defaya mahsus, Medvedev’in özel izni ile 175 adet koyun vermek üzere Tarım Bakanlığı’na yazı yazdı. Ekim ayında Romanovları getirdik ve üretime başladık.” dedi.

Çiftlikteki koyunların bir batında ağırlıklı olarak dördüz ve üçüz doğurduklarını belirten Günay, 4 ayda 26 koyundan 60 kuzu elde ettiğini aktarıyor. Rusya’dan bir koyunu nakliye masrafları da dahil 2 bin 410 TL’ye mal ettiklerini belirten Günay, ileriye yönelik hedeflerini ise şöyle anlatıyor: “İlk hedefimiz bu koyunu Anadolu’da yaygınlaştırmak. Yüksek verim aldığımızda ise halkımıza damızlık dağıtmayı düşünüyoruz.” Günay, hırsızlık olaylarına karşı çiftlikte olağanüstü güvenlik önlemleri aldıklarını söyledi.

Osman Nuri Günay, geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a hediye edilen ve Romanov olduğu söylenen koyunun saf olmadığını iddia etti. Öte yandan Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Başkanı Necmettin Tekin ise Romanov koyun ırkının mevsime bağlı olmadan yılda iki kez gebe kalabildiğini ve her seferinde birden fazla yavru yapabildiğini belirtiyor.

Diğer Benzer Başlıklarda İnceleyebileceğiniz Konular

Saanen Keçisi Yetiştirmek

Keçi Cazip Yatırımlar Arasında Yer Almaya Başladı

Charollais koyunu yetiştirmek çok kazançlı

Romanov Koyunu Yetiştiriciliği Kuzu Makinesi

Ponny Yetiştiriciliği Henüz Türkiye’de Yaygın Değil

Boer Keçisi Yetiştirmek, Keçi Yetiştirme İş Fikri

Manda Yetiştiriciliği, Manda Yetiştirene Teşvik

Saanen Keçisi Bir İnek Kadar Süt Veriyor

Hayvancılıkta Büyük Ölçekli Yatırımlar Kâr Sağlayacak

Faizsiz Kazanç Kuzubank İş Fikri

Tarım ve Hayvancılık İle Uğraşan Kobilere 106 Milyon Euro Hibe

Faizsiz Hayvancılık Kredileri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

15 Yorum

 1. Damızlık Saf Romanov koyununu Ukrayna’daki çiftiğimizden Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izniyle çifliğinize teslim almak isterseniz arayabilirsiniz. 0850 346 57 17 Turgut Bey

 2. Romanov koyunu hakkında yetiştirme ve satın almak için beni bilgilendirirseniz memnun olurum.saygılar.

 3. Değerli arkadas romanov hakkında sizlerde düşünüyor iseniz araştırma yapmadan almayın ve romanov koyunu için çok sahtekar insanlar var melezleyip saf romanov diye insanları kaldırılıyor bende 15 dişi bir erkek aldım kuzu tabi bunlar yemden düşmüş bilgi almak isterseniz 0542 234 72 89

 4. türkiye genelinde hayvancılıgın her türlüsü,çiftçilik arıcılık,kanatlı hayvan,küçükbas,buyukbas hayvancılık kültür balıkçılığı kırsal alanda yapılacak butik oteller dag ve bag evleri lokantalar ve dinlenme tesisleri gibi tüm yatırımlarınıza devletten%65 geri ödemesiz hibe ile anahtar teslim hibe alım garantili iş kurma imkanı saglamaktayız ayrıca fabrika kuracaklara yatırım teşvik belgesi alınması ve kosgeble ilgili tüm projelerinizi yazılım ve tüm detaylarını sizin için biz yapmaktayız .girişimciler kendi işinizi gelin sizin için biz kuralım. irtibat için cep telefonumuzdan 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. muhterem kocaoz 0530 322 4773

 5. kıredili 100 koyun 2 koç alsam olurmu tanesi kaç para olur tlf 05302524295

 6. slm adım ergün ateşin bende 10 kadar almak istiyorum nasıl alabilirim tel no 05306955937 bilgilendirirseniz sevinirim

 7. slm romanov koyunlarından damızlık için nasıl satın alabiliriz bilgi verirseniz sevinirim teşek kürler saygılarımla

 8. dzmızlık alınabilecek koyunları nerden bula bilirim iletişim adresiniz bildirirmisiniz

 9. 10 tane satın almak istiyorum nasıl bir işlem yapmamız lazım tlf:5464630010

 10. Sayın İlgililer,Saanen keçileri ile bilgiler ararken yukarıdaki Anadolu Romanov koyun hakındaki açıklayıcı bilgileriniz dikkatimi çekti.Amacımız safkan Saanen keçisi bulabilirsek onun üretimini yapmak.Araştırmalar içindeyiz.Ama kuracak olduğumuz çiftlikte Keçi yanında eyer uygun olursa koyun üretimide yapmak.Bu ırk hakkındakı açıklayıcı bilgileriniz gayet ilginç.Hazırlıklarımız bittiğinde bu Koyun cinslerinin bulunması ve satın alınması hususunda bize yardımcı olabilirmisiniz.? veya bizleri yönlendirebilirmisiniz.

  Saygılarımla

  Haluk Uçar
  İnş.müh.
  0533 2044445

 11. Değerli üreticiler;

  Romanova dayalı ıslah çalışmaları Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümünce 2004 -2009 yılları arasında yürtülmüş ve Romanovun saf yetiştiricliğinin kuzu eti üretiminde yetersiz ve isabetsiz bir seçim olduğu sonucu çıkmıştır. Proje hedeflerinde olduğu gibi yerli ırk koyunlarımızın hastalıklara dayanıklılığı ile Romanovun üstün döl verimine sahip pedigrili koçlarının melezlenmesinden elde edilen F1 Romanov koyunlarında yapılan seleksiyon ile Anadolu Romanov koyunu elde edilmiştir. 2009 yılında resmi olarak Erzurum ilinde kurulan dernek projenin akademik ekibinin desteği ile üretim yapan üreticilere destek olmaktadır.
  Anadolu Romanovu ilk yaş içinde yavru veren, her doğumda 100 koyundan 180-250 kuzu verimine sahip olan, her 8-9 ayda bir kuzulayan, mera-yaylada sürü koyunculuğuna uygun, erkek kuzularında et verim ve kalitesinin yüksekliğinin yanında 1 kg canlı ağırlığı 3-4 kg yem ile sağlayan, yavrularda yüksek yaşama gücü gibi bir çok özelliği bir arada taşıyan melez bir genotiptir.
  Kuzu eti üretiminin kazançlı olması gerekliliklerinden anaç koyunların erken yaşta doğum yapmaları yılda üretilecek kuzu sayısının en az 1,5 ideali 3 olması, mevsim dışı kuzulayabilmesi, analık kabiliyetinin yüksek olması, mera ve yayla koyunculuğuna uygun olması gibi özlelikler Anadolu Romanovuna melezleme ve seleksiyon ile kazandırılmaktadır.
  İnternetteki bilgi kirliliğine çözüm getirmeyi umduğumuz bu yazıyı birlilerinize arz eder, derneğimizi daha yakından tanımak için web adresinden ziyaret etmenizi öneririz.
  Saygılarımızla
  ANADOLU ROMANOV KOYUN YETİŞTİRİCİLER DERNEĞİ

 12. Romanov koyunu hakkında yetiştirme ve satın almak için beni bilgilendirirseniz memnun olurum.saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu