Bayilik ve Franchise

House Cafe Franchising Yatırım Maliyeti 500 Bin TL’den Başlıyor

House Cafe yurt dışına açılıyor

Son yılların en popüler restoran/cafe mekanlarından House Cafe yurtdışına ilk adımını bu yıl atıyor. İlk restoranlarını Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açacaklarını söyleyen Canan Özdemir, bu yıl otelcilikte de büyüyeceklerini ve Karaköy’e yeni bir butik otel kurmayı planladıklarını söylüyor.

Aruk restoran işinde kadın girişimcilerin ağırlığını daha fazla hisseder olduk. Zira bunu kendi düzenlediğimiz organizasyonlardan da görüyoruz. Geçtiğimiz yıl Ekonomist dergisinin düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ yarışmasının ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisini Big Chefs Restoranlarının kurucusu Gamze Cizreli açık ara farkla kazanmışu. Bu yıl yine benzer bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bu yıl düzenlenan ‘Yılın İş İnsanları’ ödüllerinde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisinde kazanan isim de son dönemlerde en popüler ve başarılı mekanlarından House Cafe’nin kurucuları arasında yer alan Canan Özdemir oldu.

İzmir ve Bakü açılımı

Bugün 13 şubeye ulaşan House Cafe’nin İstanbul’da Nişantaşı, Tünel, Ortaköy, Kanyon AVM, İstinyepark AVM, İstiklal Caddesi, Caddebostan, Hillside ve Bebek’te, İstanbul dışında ise Ankara ve Antalya’da şubeleri bulunuyor.

İstanbul dışında dördüncü şubesine nisan ayında İzmir’de açmaya hazırlanan House Cafe, asıl sürprizini bu yıl ilk kez yurtdışına adım atarak gerçekleştirecek. Mart ayında ilk yurt dışı açılımlarının Azerbaycan’ın başkenti Bakü ile start vereceğini söyleyen Özdemir, Bakü’yü seçmelerinin nedenini şöyle açıklıyor:

“Bakü gelişmekte olan bir pazar. Birçok Türk restoranı orada restoran açıyor. Çok hızlı gelişen bir şehir. Bakü’ye franchise yöntemiyle restoran açıyoruz. Avrupa’da da olmayı kesinlikle düşünüyoruz. Ancak Avrupa biraz daha emin adımlarla yürünmesi gereken bir pazar. Zaten atacağımız her adımı hesaplıyoruz. Her gün yeni bir franchise teklifi alıyoruz. Fakat sıkı bir elemeden sonra bize en mantıklı gelen teklifi kabul ediyoruz.”

500 kişiye istihdam

İstanbul’da birkaç şube daha açmayı planladıklarını belirten Özdemir, önümüzdeki dönemde birkaç önemli AVM içerisine de House Cafe’yi açacaklarını ifade ediyor. İstanbul dışında da yine potansiyeli olan şehirlerde birkaç şube daha açabileceklerini söylüyor. Doğru lokasyonlara franchising verdiklerini kaydeden Özdemir, bunun nedenini ise “Çünkü House Cafe’nin minimum yatırım maliyeti 500 bin TL’den başlıyor, iki milyon TL’ye kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla yapılan yatırım göz önüne alındığında doğru lokasyonu seçmek çok önemli” şeklinde açıklıyor.

House Cafe bugün 400 çalışana ulaşmış durumda. House Hoteller de ise çalışan sayısı 100’e ulaşmış. 2011 yılında House Cafeler 40 milyon TL, oteller ise 15 milyon TL ciro elde etmiş. Şu an itibariyle Galatasaray, Nişantaşı ve Ortaköy olmak üzere üç adet House Hotel bulunuyor. Üstelik bu oteller, yurt dışındaki önemli dergilerde her yıl en iyi 100 otel arasına girmeyi başarıyor.

KARAKOY’DE OTEL YERİ BAKIYOR

Restoran cafe konseptiyle faliyete geçen House Cafe’ler otelcilik alanında da girişime imza attı ve önce apart otel konseptiyle başlanılan bu alan, daha sonra Galatasaray’da açılan butik otelle birlikte giderek büyüdü. Geçtiğimiz yıl hisselerin yüzde 50’si de İrlandalı Kerten Private Equity tarafından satın alındı. Otel için birkaç lokasyon daha baktıklarını ancak henüz kesinleşmiş bir proje olmadığını belirten Özdemir, İstanbul Karakö/de bir otel projesi düşündüklerini belirtiyor. Yabancı ortaklarıyla birlikte yurt dışında da çeşitli projeler düşündüklerini ifade eden Özdemir, “Karaköy gelişmekte olan bir bölge. Muhtemelen ilk projemiz Karaköyde olabilir. Yabancı ortaklarımız da yurt dışındaki projelerle ilgileniyor” diyor.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu