Giyim ve Moda

Türkiye’nin En Ünlü Moda Tasarımcıları

Türkiye’nin önde gelen 150 moda tasarımcısı

Genç Türk tasarımcılar son yıllarda uluslararası platformlarda isimlerini giderek daha çok duyuruyor. Genç tasarımcılar modanın başkentlerinde dünyaca ünlü isimlerle aynı podyumda koleksiyon sergiliyor. İşte, gençlerle birlikte Türkiye’nin önde gelen 150 tasarımcısı…HAZIR giyim ve tekstil Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yerini koruyor. Dünyanın en önemli tekstil üreticilerinden biri olan Türkiye, artan üretim kalitesi ve tasarım bilinci ile dünya pazarlarında yerini her geçen yıl daha da sağlamlaştırmakta. Birçok şirket artık markalı ihracatla, daha yüksek katma değerli iş modelleri geliştiriyor. Marka olmanın önemi artarken tasarım da en çok konuşulan başlıklardan birisi. Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de isim yapmış moda tasarımcısı sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu. Ancak son yıllarda genç tasarımcılar dünyaca ünlü isimlerle aynı podyumda koleksiyonlarını sergilemeye başladı. Türk tasarımcılar sadece hazır giyim değil, endüstriyel tasarım, ayakkabı ve takı-mücevher tasarımı gibi farklı alanlarda da adlarından söz ettiriyor.

tasarimcilar

NASIL BİR EĞİTİM ALMALI?

Tasarımcı olmak isteyenler için pek çok üniversitede bulunan tasarım bölümleri eğitim fırsatı sunuyor. Marmara, Bilgi, Bilkent, İstanbul Teknik, Mimar Sinan Güzel Sanatlar moda tasarımı bölümü bulunan üniversitelerden sadece birkaçı. Öte yandan bazı tasarım alanlarında farklı bölüm mezunlarının daha etkin olduğu gözleniyor. Örneğin, mobilya tasarımcıları genelde mimar kökenli olurken, endüstriyel tasarımcılar üniversitelerin yetenek sınavıyla öğrenci alan endüstriyel tasarım bölümü mezunları oluyor.

Moda tasarımcısı olmaya sonradan karar veren veya üniversite eğitimi alma fırsatı bulamayanlar için ise bu konuda eğitim veren pek çok akademi mevcut. İstanbul Moda Akademisi (İMA) en yetkin kurumlardan biri olarak kabul ediliyor. İMA, Avrupa Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri) tarafından 2007 yılında kuruldu. Akademi, endüstri deneyimi olan yerli ve yabancı tecrübeli eğitmenlerden oluşan akademik kadrosu ile moda tasarımı, teknoloji ve ürün geliştirme, moda yönetimi, moda iletişimi ve medya konularında kurgulanmış uygulamaya dayalı eğitim müfredatı ile öne çıkıyor. Kurum aynı za manda tekstil ve moda endüstrisinin ihtiyaç duyduğu kaynak niteliği taşıyan 5 bin 500 kitaplık bir kütüphaneye de sahip.

YILLIK ÜCRET 9 İLE 22 BİN TL ARASINDA

İMA’da moda tasarımı okumak isteyen bir öğrenci önce port-folyo hazırlık programı ile yaratıcılığım geliştirip görsel iletişim becerisi kazanıyor. Daha sonra moda tasarımı ve teknolojisi lisans programı ile moda tasarımcısı olmak üzere yoğun bir eğitim programından geçiyor. İMA’da bunların yanı sıra moda yönetimi, merchandising, moda marka yönetimi gibi farklı eğitimler almak da mümkün. Akademide yıllık eğitim ücretleri ise 9 bin ila 22 bin TL arasında değişiyor.

İMA Direktörü Seda Lafçı tasarımda eğitimin önemini şu sözlerle açıklıyor: ‘‘Moda alanında çalışmak isteyen bir kişinin hem yaratıcı becerilerini hem de teknik becerilerini geliştirip moda dünyasını tanıyabileceği bir eğitime ihtiyacı var.” En çok moda tasarımı, moda yönetimi, görsel mağazacılık, styling ve moda fotoğrafçılığı eğitimlerinin talep gördüğünü anlatan Lafçı, bu eğitimlerin amacını ise “Moda endüstrisinin ihtiyaç duyduğu alanlarda uzman insan kaynağını, en kısa sürede ve en konsantre bilgiyle donatarak sektöre hazırlamak” şeklinde açıklıyor.

SHOWROOM’LAR SATIŞ KANALI

Her hazır giyim markasının adı ister stilist ister modelist ya da moda tasarımcısı olsun bir tasarımcıya ihtiyacı var. Dolayısıyla Türkiye’de faaliyeti bulunan çok sayıda hazır giyim üreticisinde onlarca moda tasarımcısı ya da eski adıyla stilist ve modelist çalışıyor. Bir moda tasarımcısı olmak için herhangi bir mesleki yeterlilik eğitimi almaya gerek yok. Öte yandan irili ufaklı derneklerin dışında tasarımcıların örgütlendiği büyük çaplı meslek kuruluşu da yok. Bu da Türkiye’deki tasarımcı sayısını tahmin etmeyi neredeyse imkansız kılıyor.
Sayı konusu ‘isim yapmış tasarımcılar’ olarak sınırlanınca biraz daha hesaplanabilir bir düzeye geliyor. Türkiye’de isim yapmış, kendi markasıyla koleksiyon hazırlayan 100’e yakın moda tasarımcısı bulunuyor. Kimisi okullu kimisi alaylı bu isimlere her geçen gün yenileri eklenmekte. Tasarımcılar genelde çalışan sayıları dört ila 10 kişi arasında değişen ekiplere sahip. Az sayıda da olsa kimilerinin mağazaları bulunurken çoğunlukla showroom’larında hizmet vermeyi tercih ediyorlar. Tasarımcılara profesyonel kapsamda destek veren bir moda girişimcilik merkezi olan Fashion Incu-be’un shovvroom’u, aynı zamanda bu tasarımcılara koleksiyonlarını sergileme ve satma imkanı sunuyor.

ta-2 ta-3

YARIŞMALAR BİRER FIRSAT

Tasarım alanında pek çok yarışma ve ödül organizasyonu var. Özellikle endüstriyel tasarım alanında düzenlenen yarışmalar, genç tasarımcılara adlarını duyurmaları için önemli fırsatlar sunuyor. Bu yarışmaların en önemlilerinden biri iki yılda bir düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliği ile düzenlenen organizasyonla bu yıl da 55 kavramsal tasarım ve 355 ürün tasarımı başvurusu arasından üç temel kategoride yılın en başarılı yeni nesil çalışmaları seçildi.

Ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, mobilya gibi 13 sektörü kapsayan Design Turkey, dünyaca ünlü tasarımcılara da ev sahipliği yaptı. TİM Başkan Vekili Tahsin Öz-tiryaki, Design Turkey’in Türkiye’deki markalaşma çalışmalarının en önemlisi olduğuna dikkat çekiyor ve “Tasarım ve inovas-yonla yaratacağımız markalar, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelerde şu anda yaşanan döviz kuru savaşlarının dışında kalmasını sağlayacak” diyor.

Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, ASD ve Reed TÜYAP işbirliği ile düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması endüstriyel tasarım alanında dikkat çeken diğer organizasyonlar arasında.

Farklı alanlarda isim yapmış 150 tasarımcıyı listeledik ve yeni nesil tasarımcılar arasında dikkat çeken bazı isimlerin hikayelerini derledik…1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Bir Yorum

  1. Ben moda tasarımı seviyorum . Seninle çalışabilir miyim uzaktan e-posta benimle irtibata geçin. Ben bir Arap olduğumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu