Başarılı Girişimcilik

Savunma Sanayii Kobilere ve Girişimcilere İş Fırsatları Sunuyor

Türkiye, savunma sanayiinde küresel oyuncu olma yolunda ilerliyor. Savunma sanayi firmaları projeler üretiyor, ürünlerini görücüye çıkarıyor, yeni pazarlar arıyor. Sektör her ölçekte işletmeye yönelik programlarla destekleniyor…

ULUSAL güvenliği tehdit eden gelişmelere rağmen başta ABD olmak üzere NATO’dan savunma konusunda gerekli desteği göremeyen Türkiye, son dönemde kendi güvenliğini öne alan yeni projelere yöneldi. Hükümet 2018 yılı bütçesinden savunma ve güvenlik birimlerinin ihtiyacı olan modernizasyon harcamaları için ilave 18.7 milyar TL’lik kaynak ayırdı.

Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığında toplanan Savunma Sanayii icra Komitesi toplantısında hava savunma sistemi, tank modernizasyonu, elektronik koruma sistemleri ve gemi projelerinin de aralarında bulunduğu 5 milyar dolar tutarında 22 proje görüşüldü. Dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100”de yer alan Türk şirketi sayısı üçe yükselirken, Aselsan ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) çıkışını sürdürdüğü listeye, Roketsan bu yıl ilk kez 98’inci sıradan girdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesine inansak da, dünya ekonomisinin geleceğinde savunma sanayisinin payı ve önemi giderek arttığını göz ardı etmek mümkün değil. Ülke ekonomisinin gelişmesi için bu alan, her boyuttan işletme için büyük fırsatlar sunuyor. O nedenle çok geniş kapsamlı bir haber hazırladık.

BİRÇOK ÜLKEDEN TALEP VAR

Savunma sanayinde küresel oyuncu olmak için önemli bir eşiğe gelen Türkiye, dünyanın dört bir yanında ürünlerini görücüye çıkarmaya başladı. Taarruz taktik keşif helikopteri ATAK’m ihracatı için Pakistan ile anlaşmaya varılırken, Tayland da ATAK helikopterinin peşine düştü, insansız hava aracı (IHA) ANKA için Malezya ile ciddi mesafe alınırken, Şili Aselsan’a tank modernizasyonu vermek için girişimde bulundu. Roketsan’ın topçu roketlerinin yanında taktik füze sistemleri de hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hem de yurt dışı dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından operasyonel olarak kullanılırken, Sarsılmaz, Amerika’dan Uzak Doğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya, toplam 78 ülkeye yaptığı ihracat ile üretiminin büyük bölümünü ihraç etti.

Sektörünün amiral gemisi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketleri, yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları sonunda birçok yenilikçi ürün geliştirirken, gelecek dönemde de Ar-Ge yatırımlarım güçlendirerek yenilikçi yerli ve milli çözümlerinin sayısını artırma hedefine kilitlendi. Havacılık ve uzay, savunma ve otomotiv gibi endüstrilerde ölçek ekonomisi yakalamadan uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlayamayacağını gören birçok şirket güç birliğine giderken, savunma ve havacılık kümelenmeleri yeni nesil hafif zırhlı araçların üretiminden, Hürkuş-C’nin geliştirilmesinde iklimlendimeciden iniş takımcısma söz sahibi olma girişimlerine kadar birçok alanda çalışmalarını hızlandırdı.

Ankara Başkent OSB’de yüksek teknolojili karbon parçaların üretimini yapan havacılık firması, Airbus’un 2018’de planlamaya aldığı 720 adet A320 uçağının kuyruğunu üretmeye başladı. Savunma sanayindeki tedarik modelinde ana yükleniciler ana sistemleri ortaya koyarken, hemen onun altında katma değeri yüksek alt sistemlerde dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalar hız kazandı.

işte, böyle bir konjonktürde artan bütçesi, güvenlik kuvvetlerinin artan ihtiyaçları, kamu desteği, diğer sektörlere kıyasla dünyayla daha bütünleşik yapısı ve ihracat olanaklarıyla eski ve yeni tüm oyunculara büyük fırsatlar sunan savunma sanayi sektörünü masaya yatırdık. Savunma sanayi ve havacılığın özgün ve milli projelerine yer verdiğimiz haberimizde, her ölçekte işletmeye yönelik destek mekanizmalarını da kaleme aldık.

“KAPILARIMIZ SONUNA KADAR AÇIK”

Türkiye’nin teknolojide dünya ile büyük bir yarış içine girmesine yönelik kararlar art arta alınırken, yerli oto için beş babayiğidi açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki hafta .sürpriz bir şekilde uzay çalışmaları ve elektrikli otomobilin dünyadaki öncü ismi SpaceX şirketinin kurucusu, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ı kabul etti. Erdoğan’ın Musk’ı kabulünde Falcon 9 roketi ile 2020 ve 2021’de uzaya fırlatılacak olan Türksat 5A ve 5B uydularının yanı sıra, ortak girişim grubu tarafından üretilecek Türkiye’nin yerli otomobili, sürdürülebilir enerji, roket teknolojilerinde yapılabilecek işler görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabulün ardından Twitter hesabından “Ülkemize katkısı olacağına inandığımız herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır. Otomotivden uzay teknolojilerine kadar birçok alanda yürüttüğümüz çalışmalar dünya ile daha fazla entegrasyon halinde devam edecek” paylaşımında bulundu.

Geçen hafta Türksat 5A ve 5B uyduları için Airbus ile imzalar atıldı. Her iki uyduyu da ünlü girişimci Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX firması fırlatacak.

1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu