Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / 100 Bin TL Altında Bayilik Veren 38 Firma

100 Bin TL Altında Bayilik Veren 38 FirmaTürkiye’de sermayesi az olan ama girişimci olmak isteyen önemli bir kitle var. Bu kişiler için en önemli fırsatları son yıllarda franchising sektörü sunuyor. Kendi işinin sahibi olmak isteyenler için çiğ köfteden gayrimenkul danışmanlığına, kozmetikten spor salonuna, fast food’dan güzellik sektörüne kadar pek çok alanda girişim fırsatları var. Yaklaşık 100 bin TL’ye kadar düşük bir sermaye ile kurulabilecek bu iş modelleri girişimcilere yüksek ciro ve kâr marjı vaat ediyor.

Küçük sermayeli iş fırsatları

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye nüfusunun yüzde 42’si girişimci olmak istiyor. Yüzde 37’si ise kendilerinin bir iş kurmak için gerekli yeteneklere sahip olduğunu hissediyor. İş kurmak birçok çalışanın hayali. Bunun yanında girişimciler ise yeni iş fırsatlarını kolluyor. İş kurmak isteyen ancak nispeten az sermayesi olan girişimciler için, yatırım sermayesi düşük ancak kâr marjı yüksek birçok iş modeli bulunuyor.

Özellikle fast food sektörünün Türkiye’de hızla büyümesiyle birlikte, düşük sermayeli birçok iş modeli de ortaya çıkmaya başladı. Kiosk modeli bu örneklerin başında yer alıyor. Bunun yanı sıra çiğ köfte, pide gibi Türk mutfağının geleneksel lezzetleri de hızla şubeleşmelerinin yanı sıra express adı verilen küçük met-rekareli şubeleriyle az sermaye ile kurulabilecek iş fırsatları sunuyor. Gayrimenkul danışmanlığı, spor merkezleri, kozmetik gibi birçok sektör de daha küçük konseptlerde düşük sermayeli girişim fırsatları sunan girişim sahaları arasında yer alıyor.

EH HIZLI BÜYÜYEN ALANLAR

Örneğin son yıllarda emlak sektöründe yaşanan yükseliş özellikle gayrimenkul danışmanlığı sektöründe önemli bir hareketlilik yarattı. Daha önceleri mahalle aralarında küçük ofisler olarak görmeye alışık olduğumuz bu saha, kurumsal markalarla hızla büyüyor ve daha profesyonel bir hizmet anlayışı sunuyor. Bu alanın en cazip taraflarından biri, franchise şube açarak düşük maliyet ve yüksek kâr marjı ile çalışılabilmesi.

Dünyada fıtness sektörü yaklaşık 80 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Türkiye’deki büyüklüğü ise 400 milyon dolar civarında olsa da sektöre giderek daha fazla yeni oyuncunun katılmasıyla büyüme ivmesi yakalanmış durumda. Ünlü spor zincirlerinin pazardaki hakimiyetinin yanı sıra Anadolu’nun birçok yerinde ve İstanbul’da bayilik veren spor salonları ile de sektörde büyük bir hareketlilik var. Özellikle kadınlara yönelik spor salonları çoğalıyor ve markalar verdikleri bayilikleri artırıyor. Bu markaların çoğu da kadın girişimciliğini desteklemek ve kadınlara istihdam oluşturmak yoluyla kadının ekonomik ve sosyal hayattaki gücünü artırmayı hedeflediği için sadece kadın girişimcilere franchise veriyor.

GELENEKSEL LEZZETLER REVAÇTA

Gıdada en hızlı büyüyen segmentlerden biri olan çiğ köfte, bugüne kadar birçok kişiyi iş sahibi yaptı. Bunun nedeni, düşük sermaye ile yatırım olanağı ve yüksek kâr marjı sunuyor olması. Etsiz çiğ köfte sektörü yıllık 650 milyon TL ciroya ulaşırken, sektörün sağladığı istihdam ise 15 bin kişi olarak biliniyor. Sektörün hala yüzde 70’i merdiven altı üretim yapan şirketlerden oluşuyor. Ancak çiğköfte sektörü hızlı bir markalaşma atağında. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve diğer Anadolu şehirlerinde hızla büyüyen sektör, girişimcilere de fırsatlar yaratıyor.
30 yıl önce Türkiye’ye gelen pizzacılar, kuvvetli organizasyon yapıları nedeniyle popülarite bakımından yüzlerce yıllık pidecilerin önüne geçmişlerdi. Ancak son zamanlarda pide sektöründe gerek irili ufaklı gerekse kurumsal markaların sayısı artmaya başladı. Kısacası sektör belli bir büyüme hacmi yakalamayı başardı. Türkiye’de 20 bin civarında pide restoranı bulunuyor ve bunları cirosu yıllık 10 milyar TL olarak tahmin ediliyor. 20’ye yakın pide zinciri bulunuyor. Bunların belli bir kısmı ise franchise vererek büyümeyi tercih ediyor. Sektörün büyümesini genel olarak franchising sistemi tetikliyor diyebiliriz.

38 GİRİŞİM FIRSATI

Bu hafta küçük sermaye ile kurulabilecek kazançlı işlerin bir listesini çıkardık. Bu listedeki bazı işler küçük bir araştırma sonrasında hemen başlanabilecek nitelikte. Bazıları ise birtakım eğitimlerden geçilerek, birtakım özelliklere sahip olunarak yapılabilecek türde. Bu kârlı iş fikirlerinin kesiştiği nokta ise hepsinin düşük sermayeyle yapılabilecek olması. Haberimizde yaklaşık 100 bin TL’ye kadar sermaye ile kurulabilecek, yüksek kâr marjı ve ciro hedefi sunan 38 girişim fırsatını ve yatırım koşullarını araştırdık.

PİDEDE SAMSUN:

Pidede Samsun, nüfus ve trafik yoğunluğunun yüksek olduğu lokasyonlarda restoran açılmasını tercih ediyor, isim hakkı bedeli olarak 20 bin TL alınıyor. Ortalama şube açılış maliyeti ise 80 bin TL civarında. Reklam katılım ücreti olarak aylık 300 TL alınıyor. Royalty ise ciro üzerinden yüzde 4 olarak ifade ediliyor. Girişimciye, personel, eğitim, proje, ortak reklam, yer seçimi ve pazarlama konularında destek veriliyor.

YOGOLAT FROZEN YOĞURT:

Bayilik sistemi ile çalışıldığı için zincir mağazalara sahip işletmelerde yer alıyor. Bu yıl hedeflenen bölgeler Ege ve Akdeniz, işletme konsepti içinde yaklaşık 1-2 m2’lik bir alanda görsel tanıtim malzemeleri ile Frozen Yoğurt makinesinin yer aldığı Yogolat Corner kurmanın bedeli 20 bin TL + KDV. AVM’ler, hayvanat bahçeleri, plajlar, çocuk eğlence alanları, sinemalar, spor merkezleri, gross marketler, üniversite kantinleri ile halihazırda hizmet veren işletmelerin iç ve dış alanları bu konsept için uygun. Royalty bedeli bulunmuyor. Aylık ciro hedefi minimum 9 bin TL.

TADAN PİDE:

Tadan Pide, fast food ve alacarte olarak iki farklı konsept sunuyor. Firma Ankara’da üç, Kırıkkale ve Tokat’ta birer olmak üzere toplam beş şube ile faaliyet gösteriyor. İki farklı konsept için 2017 yılı sonuna kadar İstanbul’da beş, Ankara’da üç, İzmir’de ise iki franchise şube açılması planlanıyor. Franchise giriş bedeli olarak 20 bin dolar talep ediliyor. Bir şube için hedeflenen ciro 75 bin TL ile 90 bin TL arasında değişiyor. Kâr marjı ise minimum yüzde 20 olarak ifade ediliyor.

BIOTA:

Biota, yaklaşık 40 bin m2 alanı ile Türkiye’nin en büyük bitkisel kozmetik üretim tesisine sahip şirketi. Bioxcin, Bioder, Bioblas, Biota 59, Elements, Restorex gibi markaların üreticisi olan şirket, franchising ile büyüme kararı aldı. Toplam beş şubesi bulunan Biota, Türkiye’nin her bölgesi için franchise talebi kabul ediyor. Mağaza açmak için yatırım bedeli 50-80 bin TL, kiosk açmak için ise 25-40 bin TL arasında değişiyor, isim hakkı bedeli ve royalty alınmıyor. Mağaza için 30-50 bin TL, kiosk için de 15-30 bin TL arasında aylık ciro hedefi bulunuyor.

KAHTA ÇİĞ KÖFTE:

25 ilde 320 şubeye ulaşan Kahta Çiğ Köfte, bu yıl Türkiye genelinde 60 franchise şube daha açmayı planlıyor. Yeni bir şube için 15 bin TL yatırım bedeliyle işe başlanıyor. Minimum 5 metrekareden başlayan küçük bir dükkan, bu iş modeli için uygun olarak ifade ediliyor, isim hakkı bedeli alınmıyor. Franchise mağazalardan royalty bedeli de talep edilmiyor.

CHOCO BONS WÂFFLE:

Choco Bons Waffle, klasik vvaffle çeşitlerinin yanında kendi buluşu olan bardakta vvaffle ürünü ve 14 farklı çeşit çikolata ile faaliyet gösteren bir konsept. Bu yıl Türkiye genelinde 25 şubeye ulaşılması hedefleniyor. Stand, kiosk ve kafe olmak üzere üç farklı konseptte franchise veren firmanın şubeleri için yatırım maliyeti 10 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. 20’nci şubeye kadar isim hakkı bedeli alınmıyor. Cirodan herhangi bir kesinti yapılmıyor. Kira ve lokasyona göre şubeler için aylık ciro hedefi 20 bin ile 80 bin TL arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir